اگر قالیباف امید به رای داشت، منتظر نمی‌ماند
۱۰۶۴۳۳۱
۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴
۱۸۷۲
محمدباقر قالیباف از گزینه‌های جدی اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ است. او تاکنون اظهارنظر رسمی در این باره نکرده، اما برخی می‌گویند قالیباف همچنان اصرار دارد که مدیر اجرایی و مرد میدان عمل است و در «پاستور» می‌تواند بیش از «بهارستان» موثر باشد.

روزنامه اعتماد: محمدباقر قاليباف از گزينه‌هاي جدي اصولگرايان براي انتخابات 1400 است. او تاكنون اظهارنظر رسمي در اين باره نكرده اما برخي مي‌گويند قاليباف همچنان اصرار دارد كه مدير اجرايي و مرد ميدان عمل است و در «پاستور» مي‌تواند بيش از «بهارستان» موثر باشد.

در اين اوضاع و براي تحليل حال و اوضاع اصولگرايان در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري 1400 با ناصر ايماني، روزنامه‌نگار اصولگرا به گفت‌وگو نشستيم و جالب آنكه تاكيد دارد كه اگر قاليباف احساس كند، مي‌تواند راي مردم را به دست بياورد، به نظر جناح اصولگرا توجهي نمي‌كند و در انتخابات 1400 كانديدا مي‌شود.

به نظر شما چقدر اين احتمال وجود دارد كه اين جريان سياسي بتواند از اين اختلافات بكاهد و براي انتخابات رياست‌جمهوري به يك نامزد نهايي برسد؟

ممكن است كه اصولگرايان به يك نامزد واحد يا دو گزينه برسند و حتي ممكن است كه اساسا از هيچ نامزدي اعلام حمايت نكنند و چند نفر كه سبقه اصولگرايي دارند، خودشان پيشگام شده و كانديدا شوند. نكته ديگر اين است كه ما دليل روشني نداريم كه چون اصلاح‌طلبان از نظر افكار عمومي، دوران نامساعدي را طي مي‌كنند، پس مردم به ‌سمت اصولگرايان خواهند رفت؛ چراكه برآوردي از ميزان مشاركت نداريم و نمي‌دانيم ميزان مشاركت چقدر است.

وقتي خردادماه 76، آقاي خاتمي راي آورد به اين دليل نبود كه سابقه اصلاح‌طلبي داشت يا آنچه آن زمان به عنوان «جناح چپ» عنوان مي‌شد.

در حال حاضر ميان احزاب اصولگرا نام آقاي سعيد محمد هم شنيده مي‌شود. اما ظاهرا باوجود اينكه به عنوان يك فرمانده نظامي، عضو سپاه هستند اما جايگاهي نداشته‌اند؛ چقدر احتمال مي‌دهيد اتفاق سال 84 اين‌بار درباره ايشان رخ دهد؟

در شرايط فعلي نمي‌توان راجع به اسامي و افراد صحبت كرد؛ چراكه هيچ‌ كدام از اين اسامي -‌جز يك نفراز آنها كه خودش رسما اعلام كانديداتوري كرده- به‌طور رسمي كلامي درباره كانديداتوري خود نگفته‌اند.

معلوم نيست اصلا ميزان مشاركت مردم چقدر باشد، چه‌ كساني ممكن است كانديدا شوند، جريان‌هاي مختلف سياسي چه مواضعي نسبت به اين انتخابات مي‌گيرند.

اما برخي اصولگرايان به‌طور رسمي و به ‌صراحت مي‌گويند آقاي سعيد محمد رايزني‌هايش را با احزاب و گروه‌هاي اصولگرا آغاز كرده بنابراين احزاب اصولگرا وارد بحث تعيين مصداق و صحبت از كانديداها شده‌اند.

شخصا ترجيح مي‌دهم كه راجع به افراد صحبت نكنم؛ چراكه اين اسامي صرفا از جنسي است كه ژورناليست‌ها دنبال آن هستند و ممكن است هيچ مبنا و پايه‌اي نداشته باشد. من ترجيح مي‌دهم كه تحليل‌هايم به ‌ميزاني آزادتر و كلان‌تر باشد.

به نظر شما ممكن است كه ميان چهره‌هاي مطرح اصولگرا براي اينكه نامزد نهايي باشند، رقابت درگيرد؟

ممكن است بخشي از طيف‌هاي اصولگرا در انتخابات رياست‌جمهوري هماهنگ با بقيه نباشند.

مثلا كدام طيف يا حزب؟!

به عنوان مثال جبهه پايداري يا افرادي كه نزديك به آنها هستند، امكان دارد كه بخواهند افراد ديگري را معرفي كنند. البته ممكن است مانند انتخابات 98، به كانديداي مشترك هم برسند ولي هنوز اين مساله نامعلوم است و براي صحبت در اين زمينه زود است.

به نظر شما اين احتمال وجود دارد كه آقاي قاليباف با وجود مخالفت احزاب اصولگرا همچنان بر كانديداتوري در انتخابات 1400 اصرار كند؟‌

معلوم نيست آقاي قاليباف بخواهد كانديدا شود و اين احتمال قوي نيست؛ چراكه ايشان رييس مجلس است.

اما به هرحال حتي برخي نمايندگان مجلس اصولگرا هم مي‌گويند ايشان در حال فعاليت انتخاباتي است.

ايشان كانديدا شدن خود را منتفي نكرده، اما اينكه بخواهد حتما كانديدا شود، بحث ديگري است. گاه كسي مطلقا نفي مي‌كند و مي‌گويد كه من كانديدا نخواهم شد اما اين هم ممكن است كه فرد ديگري رد نكند و منتظر بماند كه صحنه چطور خواهد شد. در حال حاضر آقاي قاليباف در چنين موقعيتي است؛ چراكه ايشان مسووليت بالايي دارد و الان رييس يكي از قواي سه‌گانه است.

باتوجه به همين شرايطي كه شما مي‌فرماييد، به نظر شما اگر اصولگرايان با كانديداتوري او مخالفت كنند، ممكن است كه باز هم از رياست مجلس كنار برود و وارد رقابت انتخابات رياست‌جمهوري شود؟

در انتخابات رياست‌جمهوري ممكن است فردي حس كند كه آنقدر زمينه حمايت مردمي دارد كه اگر جناح سياسي خودش هم از او حمايت نكند، وارد صحنه شود و راي هم بياورد. فرض كنيم آقاي قاليباف كانديدا شود و دو، سه نفر ديگر هم تاييدصلاحيت شدند اما مردم به احتمال بيشتر، در مقايسه ميان اين گزينه‌ها، به قاليباف راي بدهند.

فكر مي‌كنيد شخصيت آقاي قاليباف اين‌گونه است كه از تصميم تشكيلاتي اصولگراها براي انصراف تبعيت كند؟

اگر فضاي عمومي بر راي آوردن او باشد، چندان منتظر جناحش نمي‌ماند. البته اين موضوع نه درباره ايشان، بلكه هر فرد ديگري هم باشد، همين است. حتي در ميان اصلاح‌طلبان هم مثلا اگر آقاي محسن هاشمي احساس كند فضاي عمومي به سمت ايشان اقبال دارد، حتي اگر با كانديداتوري او مخالفت كنند، باز به صحنه مي‌آيد.

با اين حساب، چطور آقاي قاليباف دوره قبلي با توصيه اصولگرايان به نفع آقاي رئيسي كناره‌گيري كرد؟

آن زمان براي ايشان محرز قطعي نبود كه اگر در صحنه بماند، پيروز قطعي است. رقيب آقاي روحاني بودند و راي ايشان در دور دوم قاعدتا بالا بود و آقاي رييسي هم بودند و ايشان احساس كردند كه در چنين شرايطي بايد يك نفر برود تا امكان راي نفر ديگر بيشتر باشد.

فضاي انتخابات 96 متفاوت از انتخابات پيش‌رو و به ‌شكل ديگري بود ولي انتخابات 1400 اين‌طور نيست. ديگر گزينه‌اي همچون آقاي روحاني به عنوان كانديدايي كه قرار است براي دور دوم رييس‌جمهوري شود، وجود ندارد. همچنين ممكن است كانديداهايي كه به صحنه مي‌آيند، چندان با اقبال عمومي مواجه نشوند و اين موضوع را آقاي قاليباف يا هر كس ديگري حس كند و بدون اينكه دنبال معرفي جناحي باشد، وارد صحنه انتخابات شود.

 

انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:9
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1399/09/11
کی رای میده
به چه امید
مردم چه کاره اند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
قالی اگرمردعمل بود الان که ریس مجلس هست کاری میکرد رای بی رای
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
قالیباف همیشه رای داره.اصلاحطلبها دیگه رای ندارند عقده ای شدند:)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
من رای میدم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
مردم حتی اینجا تو برترین ها هم دیگه نمیان رای بدن و لایک و دیس لایک کنن بعد اینا انتظار رای دارن چه دل خجسته ای
ferishon
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
رای هم داشت نیومد
چه قالیباف چه رییسی

احمدی نژاد و خاتمی هم راه نمیدن برا کاندیداتوری
Iran, Islamic Republic of
07:45 - 1399/09/11
رای بی رای
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
ما همیشه رای می دهیم البته به اصلح، نه اصلاحطلب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
ما راي ميديم به شمايي كه اصلا راي نميدي ربطي نداره كي مياد كي ميره؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
هواداران روحانی رای ندن بهتره دمت گرم
به جهنم رای نمیدین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
یه عده چه خودشون رو محور همه چیز می دونند.انگار اگه اینایی که به ترتیب سبز و بنفش شدند رای ندن دیگه کسی رای نمیده...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
شما دلتون خوشه بیکارین یا از جایی بهتون می رسهکه رای می دین ولی این و خوب گفتی به ما ربطی نداره کی میاد کی میره ...
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1399/09/11
کفاره بی تدبیری و ناکارآمدی را چه کسانی باید بدهند!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
مردم دیگه
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1399/09/11
شایدم بیاد و کاندید بشه و بعد به نفع سردار دهقان کنار برود مثل دوره قبل که به نفع رییسی کنار رفت. تو چه میدونی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
رای بی رای تمام شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
اونوقت صفر را با صفر عوض کرده
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1399/09/11
هیچکدوم نباید امید داشته باشن با این خرابکاریهاشون کسی دیگه رای نمیده حتی اونهایی که باهاشون موافق هستن
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1399/09/11
قالیباف هرگز و صد البته هرگز
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
فقط جلیلی
راد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
قالیباف یک با ر اومده رای نیاورده بهتره نیاد خودشو سبک نکنه کسی بهش رای نمیده فعلا که تو مجلس خودشو نشون داد گند زده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
قالیباف و بقیه اصول گرایان اگر کار کن و کار بلد در همین مجلسی که به قول خودشان مجلس جوان انقلابی مشکلات مردم و کشور را حل می کردند با منم منم تبلیغات نمی شود مشکلات مردم را حل کرد دیگر ملت گول اینها را نمی خورند به اصول گرایان کسی رای نمی دهد اینها برای همه شنا خته شده هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
قالبیاف برای همه شنا خته شده است کسی به ایشان رای نمی دهد با شعار و سخنرانی مشکلات و معیشت گرانی و تورم را نمیشود حل کرد مگر تا حالا در مجلس کار مثبتی انجام داده است که حالا بخواهد برای رئیس جمهوری انجام دهد فقط فکر خودشان و آشنایان خودشان هستند
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1399/09/11
رای برای چی برای امثال قالیباف؟
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1399/09/11
دلار شد سی تومن سکه سر به فلک کشید گرونی پشت گرونی چند برابر دیگه نون خوردن شده معضل اون وقت این بیشرف روحانی یسر میگه دولت قبل فلان کرده تو بیشرف چکار کردی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج