«گرگوری میکس» خواستار بازگشت به برجام شد
۱۰۶۵۴۲۹
۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۳
۱۱۴۳
رئیس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بخشی از بیانیه امروز خود خواستار تلاش برای بازگشت به برجام شده است.

خبرگزاری فارس: قانونگذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران)، «گرگوری میکس» را به عنوان رئیس جدید کمیته امور خارجی این مجلس انتخاب کردند.

میکس نخستین آمریکایی آفریقایی‌تبار است که به این سمت انتخاب شده. انتظار می‌رود او در این سمت همکاری‌های نزدیکی با «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در خصوص مسائل مربوط به ایران و دیگر مسائل مرتبط با سیاست خارجی آمریکا داشته باشد.

میکس در بیانیه‌ای که بعد از انتخابش به این سمت منتشر کرده گفته که برای بازگرداندن آمریکا به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) و سازمان جهانی بهداشت تلاش خواهد کرد.

او در این بیانیه تصریح کرده است: «برای پیوستن دوباره به برجام و سازمان جهانی بهداشت تلاش خواهیم کرد، اما لازم است که ائتلاف‌های جدیدی هم برای پرداختن به بحران موجودیتی تغییرات جوی و تهدیدهای نوظهور تشکیل دهیم.»

این قانونگذار ارشد آمریکایی در ادامه با تأکید بر اینکه تحقق این اهداف در گروه تجدیدساختار وزارت خارجه دولت «جو بایدن» است گفت که کمیته تحت نظر او در تشکیل این وزارتخانه، «نقشی پیشرو» بازی خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: «هیچ‌کدام از این کارها بدون بازسازی وزارت خارجه‌مان قابل تکمیل نیست. دیپلماسی باید به عنوان نخستین ابزار پیشبرد سیاست خارجی در خط مقدم و مرکز امور قرار گیرد نه اینکه بعد از اقدام نظامی نقش ثانوی داشته باشد.»

در ادامه آمده است: «کمیته امور خارجی بایستی در بازسازی وزارت خارجه آمریکا نقش پیشرو داشته باشد.»

موضع‌گیری جدید بایدن درباره برجام

«جو بایدن در مصاحبه‌ای روز چهارشنبه شرط و شروط جدیدی برای بازگشت به برجام مشخص کرده بود. بایدن در آن مصاحبه با نیویورک‌تایمز علی‌رغم بیان اینکه هنوز بر سر موضع خود درباره بازگشت به برجام ایستاده گفت قصد دارد وارد «مذاکرات تکمیلی»، در خصوص طولانی کردن محدودیت‌های ایران ذیل برجام شود.

بایدن در پاسخ به این سئوال که آیا موضعش درباره برجام هنوز همان موضع مطرح‌شده در یادداشت چند هفته قبلش در وبگاه «سی‌ان‌ان» است یا خیر گفت: «کار دشوار خواهد بود ولی بله».

او، قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در یادداشتی در سی‌ان‌ان نوشته بود چنانچه ایران به پایبندی به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت.

بایدن، علی‌رغم این در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت: «ما از طریق مشورت با متحدان و شرکای خود، وارد مذاکرات و توافقات تکمیلی برای طولانی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران خواهیم شد و همچنین به برنامه موشکی ایران نیز خواهیم پرداخت».

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج