کری‌خوانی با تحقیر فوتبال زنان، مایه شرم!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۷۰۵۶۹
۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
۱۶۱۹
مایه شرم است به کار بردن واژگان و عبارتی زشت و سخیف از افرادی که خود را پیشکسوت فوتبال ایران می‌نامند، حال در هر قامتی؛ چه این جامه قرمز باشد، چه آبی و چه هر رنگ دیگری.

خبرگزاری ایسنا: مایه شرم است به کار بردن واژگان و عبارتی زشت و سخیف از افرادی که خود را پیشکسوت فوتبال ایران می‌نامند، حال در هر قامتی؛ چه این جامه قرمز باشد، چه آبی و چه هر رنگ دیگری.

در فوتبال بارها و بارها شاهد کری‌خوانی بین فوتبالیست‌ها، پیشکسوتان و هواداران بوده‌ایم. گاه این کری‌خوانی‌ها به درگیری لفظی و حتی توهین به طرف مقابل هم کشیده شده که هر چند به هیچ وجه پسندیده نیست اما متاسفانه در طول سال‌های مختلف به حدی تکرار شده که گویا در این ورزش نفوذ کرده و رهایی از آن بسیار سخت و زمان‌بر است.

به تازگی درگیری لفظی بین مهدی فنونی‌زاده و سپهر حیدری، پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس به وجود آمده است. یکی از این پیشکسوتان در آستانه بازی حساس پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا عرق ملی را فراموش و از تیم اولسان کره جنوبی حمایت کرده و پیشکسوت دیگر هم با ادبیاتی سخیف به او پاسخ داده است اما نکته مهم نوع برخورد و ادبیاتی است که برای حمله به یکدیگر استفاده کرده‌اند؛ آنها پای فوتبال زنان را به میان کشیدند و با بیان جملاتی چون "تو را می‌خواستند به فوتبال زنان بفرستند"، سعی در تحقیر یکدیگر داشتند اما با هم به سمت فوتبال زنان نشانه گرفتند.

این ماجرا با انتقاد بسیاری از بازیکنان، داوران و مربیان فوتبال زنان مواجه شد، چرا که آنها سال‌هاست با تلاش و ممارست زیاد و در محدودیت‌های فراوان سعی در نمایش پتانسیل‌های خود دارند، حتی در سال‌های اخیر شاهد درخشش بازیکنانی بوده‌ایم که از دل این محدودیت‌ها بیرون آمده‌اند و راه خود را برای حضور در عرصه‌های فراتر از ایران در پیش گرفته‌اند.

شاید اگر این پیشکسوتانی که سال‌ها در رسانه‌های رسمی کشور در مورد فوتبال نظر داده‌اند، تنها بخشی از محدودیت‌ها و مشکلات فوتبال زنان ایران را تجربه کرده بودند، هیچ گاه به خود حق چنین اظهار نظری نمی‌دادند، یا اگر زنان فوتبالیست ما امکانات برابری با فوتبال مردان داشتند، شاید بیش از کسانی دیده می‌شدند که نام پیشکسوت را یدک می‌کشند.

فوتبال به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها مخاطبان و هواداران زیادی دارد و علاقه مندان بسیاری را هم به خود جذب می‌کند. در این میان پیشکسوتان به دقت رصد می‌شوند و باید بدانند که چه می‌گویند. پیشکسوت حرمت دارد و رفتار نادرست او بی‌احترامی به همه پیشکسوتان است. ‌ هر چند فضای کری‌خوانی همیشه جذاب است اما نباید به بی‌احترامی و بی‌حرمتی منجر شود. باید بدانیم استفاده از کلمات سخیف و زشت برای هیچ قشر و سنی پذیرفته نیست اما استفاده از آن‌ها برای پیشکسوتان زننده‌تر به چشم می‌آید. ضمن اینکه فراموش شدن عرق ملی در آستانه فینال لیگ قهرمانان آسیا حتی در حد شوخی هم اقدامی ناپسند است، آن هم از سوی یک ملی پوش سابق.

بی‌شک مردم به درستی در مورد این ماجرا قضاوت می‌کنند اما چنین نگاه‌های جنسیتی هشداری به مسئولان هم محسوب می‌شود تا بیش از پیش به جنبه‌های فرهنگی ورزش توجه کنند و گام‌های درستی در راستای ارتقاء سطح فرهنگی آن بردارند. درگیری، توهین و گاه خشونت‌هایی که بارها رسانه‌ای شده مصداق‌هایی از ضعف فرهنگی است و باید با جدیت به آن‌ فکر کرد تا ورزش به رسالت خود در زمینه سلامت جسمی، روانی و عزت‌نفس و اعتماد به نفس افراد عمل کند.

از طرفی دیگر زنان به حمایت‌های قوی‌تری از سوی مسئولان ورزشی و حتی مسئولان دیگر نهادها نیاز دارند تا اینگونه مورد بی‌احترامی قرار نگیرند. البته در حالی که انتظار داریم مسولان نسبت به دفاع از حقوق ورزشکاران چه مرد و چه زن لحظه‌ای تعلل نکنند اما تاکنون واکنشی در این مورد نداشته‌اند. از طرف دیگر رسانه ملی یکی از عرصه‌هایی است که می‌تواند جایگاه درست زنان ورزشکار را به نمایش بگذارد اما این حمایت یا وجود ندارد یا در سطحی بسیار کم و ناچیز است اما امروزه ورزش به طور کلی بیش از پیش نیاز به همراهی رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی و زدودن نگاه‌های جنسیتی دارد.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:19
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1399/09/27
واقعآ فنونی بازه شعورنداره
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1399/09/27
خاک تو سر اون پیشکسوتی که میره طرف اولسان کره جنوبی رو میگیره . فهم و شعور در حد جلبک
پاسخ ها
7071
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
دقیقا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر