واکنش آخوندی به ادعای میرسلیم درباره FATF
۱۰۷۲۵۱۴
۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۸
۱۴۷۹
واکنش‌ها به مهلت رسیدگی مجدد برای بررسی لوایح FATF که از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است، همچنان ادامه دارد.

شرق: واکنش‌ها به مهلت رسیدگی مجدد برای بررسی لوایح FATF که از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است، همچنان ادامه دارد.

اصولگرایانی که مخالف خروج ایران از لیست سیاه گروه اقدام ویژه مالی هستند، همچنان بر موضع خود اصرار دارند. این در شرایطی است که ادامه روند فعلی موجب خواهد شد حتی لغو تحریم‌ها هم گره‌گشای شرایط سخت حصر اقتصادی ایران نباشد؛ زیرا به دلیل قرار‌داشتن در لیست سیاه FATF، ایران قادر به خرید واکسن کرونا هم نیست، چه رسد به سایر داروها و اقلام اساسی و مورد نیاز کشور که حتی واردات خوراک دامی هم با چالش مواجه شده و امنیت غذایی کشور به خطر افتاده است.

در یکی از اظهارنظرهای مخالفان لوایح FATF، مصطفی میرسلیم، نماینده تهران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در توییتی مدعی شده بود «ما در مجمع برای حفظ کیان دولت دلایل مخالفت خود را با «FATF» علنی نکردیم و عملا نظر شورای محترم نگهبان که در جهت رد‌کردن پیوستن به «FATF» بود، حکمفرما شد.

اکنون هم شرایط تغییری نکرده است، بلکه دلایل آشکارتری وجود دارد که نشان می‌دهد». این ادعا واکنش‌های منفی بسیاری به همراه داشت و عباس آخوندی به ادعای میرسلیم درباره FATF پاسخ داد و در یادداشتی نوشت: قانون چیزی نیست که دلایل آن را از مردم با ملاحظاتی پوشیده داشت.

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی، در پاسخ به ادعای میرسلیم درباره FATF نوشت: جناب میرسلیم، امروز دیدم که در توییت‌تان گفته‌اید «ما در مجمع برای حفظ کیان دولت دلایل مخالفت خود را با «FATF» علنی نکردیم». خدمت‌تان عرض می‌کنم که قانون یعنی اراده عمومی ملت که از سوی مجلس یا مجمع تنها رسمیت و قطعیت می‌یابد.

لطفا هیچ ملاحظه کیان دولت را نکنید و به مردم توضیح دهید. قانون چیزی نیست که دلایل آن را از مردم با ملاحظاتی پوشیده دارید. او ادامه داد: قانون یعنی رفتار قاعده‌مند و تکرارپذیر مردم که نه با اراده شما در مجمع شکل می‌گیرد و نه با رفت‌وآمد مجلسیان عوض می‌شود. شما دلیل‌هایتان را اعلام کنید، آنگاه ببینید آیا مردم با شما همراه خواهند شد یا تصمیم شما را تحمیل اراده اقلیت بر خود می‌دانند؟

این چه قانونی است که نمی‌توانید درباره آن به مردم توضیح دهید و مردم را همراه خود کنید؟ شما خوب می‌دانید که مداخله مجمع در فرایند قانون‌گذاری مبنای قانون اساسی ندارد، این اقدام در 40 سال پس از انقلاب فاقد سابقه است و شما فراتر از قانون اساسی ورود کرده‌اید.

بهتر آن است که به تعهد و قرارداد اجتماعی‌تان به مردم که همان قانون اساسی است، وفا کنید و بیش ‌از ‌این بیراهه نروید. عباس آخوندی در پایان نوشت: برادر عزیز، راه ایستادگی در برابر تحریم‌های سبعانه، بستن درهای کشور و ایجاد مانع بر سر راه تجارت نیست. این کار، هم مردم را فقیر می‌کند و هم سلامت‌شان را در تأمین واکسن کرونا و داروهای حیاتی تهدید می‌کند. ایران چهارراه جهان است؛ ما باید این چهارراه را با قوت، نظم و قواعد بین‌المللی اداره کنیم و باز نگه داریم. ایجاد مانع در این چهارراه، تنها ما را ضعیف می‌کند. دیگران این چهارراه را دور خواهند زد.

مخالفان پیوستن ایران به FATF که تعدادشان کم نیست و بسیاری از آنها در مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارند، بارها از مخالفت خود به هر قیمتی سخن گفته‌اند.

البته در مقابل مخالفان FATF‌، در مجمع موافقانی هم حضور دارند؛ برای نمونه مجید انصاری از چهره‌های اصلاح‌طلب این نهاد، ضمن تأکید بر ضرورت مقابله با تروریسم و پول‌شویی برای مراوده مالی با کشورهای دیگر، پیش‌تر گفته است: « اگر پالرمو در مجمع به بن‌بست رسید، به آرای عمومی مراجعه کنیم». او برای این اظهارنظر خود به قانون اساسی اتکا و تأکید کرده است: «‌در مسائل مهم اقتصادی، فرهنگی یا سیاسی ممکن است قانون‌گذاری از طریق مراجعه مستقیم به آرای عمومی انجام شود. البته نوبت به اینها نمی‌رسد ان‌شاءالله و پالرمو در مجمع حل می‌شود». او پیش از این نیز تأکید کرده بود «ما ناگزیریم CFT را تصویب کنیم».

اینکه مخالفان تاکنون استدلال قابل‌ قبولی که دلیل مخالفت آنها را توجیه کند بیان نکرده‌اند، خود جای سؤال دارد؛ زیرا ابهام‌ها بارها پاسخ داده شده است. در شرایطی که مخالفان همچنان بر ایرادهای تکراری خود اصرار دارند، این را که کاسبان تحریم بر طبل ادامه تحریم‌ها بکوبند شاید بتوان درک کرد، اما اینکه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام این‌چنین مخالف رفع محدودیت‌های مبادلاتی ایران با دنیا هستند، قابل درک نیست؛ به‌خصوص که حتی کشورهای دوست ایران هم قادر به انجام مبادلات تجاری با ایران نیستند و حتی لغو تحریم‌ها نیز گرهی از مشکلات کشور باز نخواهد کرد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج