چرا عاشق بوی بنزین می‌شویم؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۷۴۱۴۷
۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
۶۶۹۸
شاید برای شما هم پیش آمده باشد با فردی برخورد داشته باشید که علاقه‌ی زیادی به بوی بنزین دارد و یا حتی شاید خودتان عاشق بوی بنزین هستید. امروز در این مطلب، قصد داریم به دلایل علاقه افراد به بوی بنزین بپردازیم.

برترین‌ها: شاید برای شما هم پیش آمده باشد با فردی برخورد داشته باشید که علاقه‌ی زیادی به بوی بنزین دارد و یا حتی شاید خودتان عاشق بوی بنزین هستید. بسیاری از افراد هستند که علاقه‌ی زیادی به بوی بنزین و بوهای مشابه آن مانند بوی چسب، لاک و ... دارند، در مقابل هستند کسانی که حالشان از این بوها به‌هم می‌خورد و حالت تهوع می‌گیرند. امروز در این مطلب، قصد داریم به دلایل علاقه افراد به بوی بنزین بپردازیم. با ما همراه باشید.

بوی بنزین

جالب است بدانید هنوز دلیل قطعی برای علاقه به این بوها شناخته نشده است. اما طبق برخی از بررسی‌ها، علاقه مندی به بوییدن محصول‌های شیمیایی که بوی تند و قوی دارند می‌تواند یکی از اختلال‌های شایع در عصر کنونی باشد که بیشتر میان نوجوانان و به مقدار کمتری میان بزرگسالان مشاهده می‌شود.

بنزن یک ماده سرطان زا شناخته شده است و هنگام استنشاق در غلظت های زیاد یا قرار گرفتن در معرض طولانی مدت خطرناک است. بدترین حالت استنشاق بنزین، مرگ ناگهانی ناشی از کمبود اکسیژن است. اگرچه ممکن است عطر و بوی بنزین را دوست داشته باشید ، قطعاً باید به طور جدی از آن پرهیز کنید. روزنامه خراسان دراین‌باره نوشته است که این علاقه می‌تواند نشان از ابتلا به نوعی اختلال روانی به‌نام «اختلال پیکا» باشد.

اختلال پیکا

علایم اختلال پیکا را بشناسید

محققان علاقه‌مندی به بوییدن یا خوردن محصول‌های شیمیایی، چون لاک ناخن، خاک، بنزین، چسب مایع، صابون و حتی رنگ‌های روغنی را از طیف اختلال پیکا دسته‌بندی کرده‌اند. اختلال پیکا بر اثر نوعی جهش ژنتیکی به وجود می‌آید و بیشتر میان کودکان، زنان باردار، افراد دچار استرس غیرقابل کنترل، افراد مبتلا به مشکل‌های روانی، کم توانی ذهنی، افراد دچار افسردگی، مبتلایان به وسواس اجباری کندن موی سر، مبتلایان به اسکیزوفرنی و ... دیده می‌شود.

اختلال پیکا معمولاً در بین یک یا چند عضو خانواده مشاهده می‌شود و پزشک با مطالعه سابقه خانوادگی و بررسی عادت‌های رفتاری فرد می‌تواند این اختلال را شناسایی کند، انجام آزمایش خون هم می‌تواند وجود عفونت یا کمبود آهن و روی را در بدن مشخص کند.

بوی بنزین

علاقه مندی به بوییدن چسب مایع، بنزین، لاک ناخن و ... به دلیل افزایش ناگهانی جریان خون نوعی احساس شادی کوتاه‌مدت در فرد ایجاد می‌کند و البته پس از مدتی فرد دچار احساس سردرد، تهوع، گیجی، تاری دید و ... خواهد شد.

درمان اختلال پیکا چیست؟

برای درمان این اختلال مراجعه به متخصص، شرکت در جلسه‌های مشاوره، یادگیری هنر و سرگرمی‌های جدید، رعایت رژیم خوراکی، انجام ورزش، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، ایجاد آرامش در محیط خانواده، کمک به کودک در یادگیری درس‌های مدرسه و در برخی موارد مصرف دارو‌های ضد استرس زیرنظر متخصص برای بازه استاندارد می‌تواند اثربخش باشد.

اختلالی که در بالا توضیح دادیم به معنای آن نیست که شما اگر به بوی بنزین علاقه دارید حتما دچار این اختلال هستید و درصد ابتلای افراد به این اختلال خیلی زیاد نیست. اما لازم است بگوییم نگران نباشید، اگر شما هم از عاشقان بوی بنزین هستید، این علاقه دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

بوی بنزین

بنزین باعث یادآوری خاطرات می‌شود

فعالیت مغز به گونه‌ای است که با استشمام رایحه‌ای آشنا، خاطراتی را برای شما تداعی می‌کند. عطر برگ‌های سوزنی کاج شما را به یاد اردو‌های تابستانی می‌اندازد و عطر یک غذای خوشمزه، خاطره‌ی خانه‌ی مادربزرگ و تعطیلات را زنده می‌کند. این ارتباط قوی بین رایحه و حافظه «پروست» نام دارد. دلیل این نام‌گذاری اشاره به مارسل پروست، نویسنده‌ی فرانسوی است که با با بیان کلماتی خاطره‌ای پررنگ از دوران کودکی را که با بوی بیسکوییت که در چای زده شده است، توصیف می‌کند.

حالا ببینیم دلیل علاقه به استشمام رایحه‌ی بنزین چیست؟ ممکن است خاطره‌ای شیرین و دلپذیر در ذهن همراه با بوی بنزین یا به طور خاص با بنزین، ثبت شده باشد. شاید مغز بوی بنزین را با خاطرات خوش سفر‌های تابستانی در دوران کودکی، گشت زدن در دریا با قایق موتوری، دوچرخه‌سواری در جاده‌های روستایی یا حضور در کنار پدر در حالی که به ماشین رسیدگی می‌کرد، گره زده باشد. امکان دارد وقتی بوی بنزین به مشام می‌رسد، هم‌زمان احساس دنج و نوستالژیک مرتبط با یک خاطره هم زنده شود و همین امر دلیل علاقه به استشمام بوی بنزین باشد.

بوی بنزین

بوی بنزین مسیر پاداش مغز را فعال می‌کند

بنزین مسیر Mesolimbic را فعال می‌کند. بنزن و سایر هیدروکربن‌ها، در هنگام استنشاق، تأثیر سرکوب کننده‌ای بر روی سیستم عصبی دارند، که منجر به احساس موقتی و سرخوشی می‌شود. این حس لذت بخش را ایجاد می‌کند که برخلاف الکل یا دارو‌های دیگری نیست.

دلیل این است که روند بیولوژیکی بی حس کردن اعصاب شما مسیر مزولیمبیک را فعال می‌کند، که به عنوان مسیر پاداش مغز نیز شناخته می‌شود. هر زمان که اعصاب بویایی شما به بنزن رسید، سیستم مزولیمبیک عکس دلپذیر دوپامین را به شما منتقل می‌کند. در اصل مغز شما به شما می‌گوید، «بله، این خوب است. بیشتر از این کار‌ها کنید.»

همان‌طور که ممکن است تا الان متوجه شده باشید، مسیر مزولیمبیک یکی از بازیگران اصلی در عصب‌شناسی اعتیاد است. فرقی ندارد که فرد به بازی‌های کامپیوتری اعتیاد داشته باشد، معتاد به مواد مخدر باشد یا از استشمام بنزین لذت ببرد؛ مسیر مزولیمبیک است که باعث ایجاد احساس سرخوشی در اثر انجام این کار‌ها می‌شود. به همین دلیل است که افراد از احساس خوش‌آیند بو کشیدن بنزین سوءاستفاده می‌کنند و با این کار به خود آسیب می‌زنند. پس دوباره تکرار می‌کنیم، عمدا بنزین را بو نکنید.

اما، صریحاً بگوییم که، این‌ها فقط چند تئوری هستند که توضیح می‌دهند، چرا بعضی از افراد بوی بنزین را خوشایند می‌دانند، اما دقیقاً تحقیقات زیادی در مورد این سؤال صورت نگرفته است. در حالی که قانع کننده هستند اما، آن‌ها قطعی نیستند. در حقیقت، دانشمندان امروز در حال یادگیری چیز‌های جدیدی در مورد این حس قدرتمند هستند و بدون شک آن‌ها راز‌های جدیدی را در آینده کشف خواهند کرد.

بوی بنزین

مضرات بوییدن بنزین

محققان دریافتند استشمام بوی بنزین در رشد کودکان تاثیر دارد و رشد آن‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین از جمله آسیب‌های بوییدن طولانی مدت و زیاد بنزین می‌توان به بروز آسیب مغزی، مشکل‌های شدید تنفسی، اختلال در عملکرد سیستم عصبی، ایجاد لکه‌های قرمز و کهیر روی بدن، سردرد، سرگیجه، تهوع، درد شکم، نوسانات خلقی، تمرکز و توانایی تصمیم گیری، احساس بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا، خستگی، از دست دادن شنوایی و سطح هوشیاری اشاره کرد. محققان می‌گویند استنشاق بوی بنزین در میان نوجوانان یک پدیده جدی و گسترده است. بدترین حالت استنشاق بنزین، مرگ ناگهانی ناشی از کمبود اکسیژن است. این مواد از بعضی مواد مخدر هم مضرتر هستند.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1399/10/08
بوی خاک وقتی آب بهش بدیم
پاسخ ها
شبگرد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
نشنیده بودم !
این جدیده ؟!
یعنی کسی بوده عاشق بوی بنزین شده؟؟
چه حرفهای غریبی!
سارا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
بوی نم خاک وای عالیه عاشقشم.
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1399/10/08
البته نه این بنزین بنزین زمان قبل از انقلاب
پاسخ ها
جانم فدای ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
من یک رفیق دارم میاد مغازه من بنزین از من میگیره میخوره
سارا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
منم ی رفیق دارم میاد از من اسید میگیره میخوره.
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1399/10/08
وقتی بوی بنزین میاد رفلکس معده میشم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
رفلاکس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
معدت شیشه ای هست؟
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1399/10/08
منم هلاک بوی بنزین و لاک و رنگ و اینها هستم.
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1399/10/08
من عاشق بوی بنزینم
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1399/10/08
بوی بنزین عالیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
خرید باکس 1
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
ادیب_3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کالازم_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تنورستان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر