یک توضیح درباره پرونده بابک زنجانی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۸۳۳۹۴
۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
۱۳۷۷
وزیر نفت سابق درباره پرونده بابک زنجانی توضیح داد و گفت: فکر می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد، بیش از ۲۵ دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

خبرگزاری ایسنا: وزیر نفت سابق درباره پرونده بابک زنجانی توضیح داد و گفت: فکر می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد، بیش از ۲۵ دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

 رستم قاسمی در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بابک زنجانی، اظهار کرد: بارها در خصوص بابک زنجانی نظر خود را اعلام کرده ام اما باز می گویم؛ در دوره غیر از تحریم، سالها شرکت ملی نفت ایران به صورت دولتی، نفت ایران را می فروخت؛ اما با وقوع پدیده تحریم، شرایط فروش نفت برای کشور، یک شرایط عادی نبود و امروز هم شرایط فروش نفت در تحریم، عادی نیست.

وی با بیان اینکه ما زمینه هایی را درست نکرده بودیم که بخش های خصوصی قدرتمندی ایجاد شده باشند که بتوانند نفت کشور را در شرایط مختلف بفروشند، اظهار کرد: بابک زنجانی به عنوان یک خریدار در زمان تحریم ها، به شرکت ملی نفت مراجعه و از شرکت های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود، برای خرید نفت اقدام می کرد.

قاسمی با بیان اینکه معتبرترین سند معاملات تجاری دنیا LC است، گفت: آقای زنجانی وقتی نفت را خریداری می کند، LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کشور ارائه می کند که تا آن مقطعی که وی LC را به شرکت ملی نفت می دهد، بیش از ۶۰ درصد مدیریت آن بانک متعلق به یکی از بانک های بزرگ کشور بود که اتفاقاً بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد اعتبارات وزارت نفت نیز در آن بانک بود.

وی افزود: آقای زنجانی پیش از سررسید، کل آن بانک را خریداری می کند و هم صاحب بانک و هم صاحب LC می شود.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه همزمان، آن بانک هم تحت تحریم قرار می گیرد و اتفاقاتی که در ادامه رخ می دهد و در نهایت کل اقداماتی که انجام شد این بود که وزارت نفت، ایشان را ممنوع الخروج کرد، اظهار کرد: کارشناسانی سازمان دهی شدند که اموال ایشان را شناسایی کنند و همزمان با شناسایی اموال وی، اقدامات لازم در زمینه کارهای دادگاهی صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: درواقع در همان دولت دهم، ما ایشان را به دادگاه معرفی کردیم و نکته مهم اینجاست که کارهایی که می بایست در زمینه اقدامات قضایی صورت می گرفت، کاملا طبیعی است ولی مهم تر از آن بایستی برای بازگشت این پول کار می شد، پولی که وجود دارد و بایستی تلاش می شد این پول ها در کنار اقدامات قضایی، به کشور بازگردانده می شد.

قاسمی با بیان اینکه فکر می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد، گفت: بیش از ۲۵ دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

وی با بیان اینکه به هر حال در شرایط تحریم، ریسک و مشکلاتی وجود دارد، اکنون نیز وزارت نفت برای فروش نفت تلاش می‌کند اما پشت صحنه ریسک‌هایی نیز وجود دارد که بابک زنجانی نیز یکی از همین ریسک‌ها بود، افزود: اما نکته مهم اینکه در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ که تحریم آمریکا، سازمان ملل و اروپا بودیم نزدیک به ۱۶۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت در ۱۰۰ سال گذشته است.

وزیر سابق نفت در پاسخ به سوالی در خصوص فروش نفت گفت: همانطور که مهندس زنگنه در مجلس اعلام کردند که آقای قاسمی نه تنها ۹۰ درصد بلکه ۱۰۰ درصد در کنار وزارت نفت هست، ایشان درست فرمودند ما مدتی است که در خصوص بحث فروش نفت به وزارت نفت کمک می کنیم و بخش قابل توجهی از نفت کشور را داریم به روش هایی که وجود دارد می فروشیم.

قاسمی درباره واردات گاز از ترکمنستان گفت: در دوره‌ای از این کشور گاز وارد می‌کردیم و بابت آن بدهی داشتیم که باید پرداخت می‌شد. گاز ترکمنستان برای ما یک حسن داشت و آن هم اینکه از آنچه صادر می‌کردیم ارزانتر بود ضمن اینکه مزیت سوآپ را هم داشتیم اما به هر دلیل قطع شد. در آن مقطع که مشکلات بانکی برای صادرات و واردات داشتیم بنده سفری به کشور ترکمنستان داشتم و با رئیس جمهور این کشور ملاقات و مذاکره کردم که قبول کنند به جای پول، به آنها کالا بدهیم که توافق خوبی بود و ما توانستیم تعداد زیادی اتوبوس، لوله‌های نفت و محصولات شیمیایی را به جای طلب به ترکمنستان صادر کنیم.

وی با بیان اینکه این تهاتر دو مزیت داشت، اول اینکه گاز به کشور وارد می‌شد ثانیاً توانستیم تولیدات کشور را بفروشیم و پول تولیدکنندگان را نیز شرکت گاز پرداخت می‌کرد، گفت: اتفاق دیگر اینکه از بعضی فروشندگان نفت طلا می‌گرفتیم و به جای بدهی به ترکمنستان تحویل می‌دادیم.

وی درباره مقاصد صادرات نفت در شرایط حاضر گفت: دلیلی ندارد محل فروش را اعلام کنم اما به دلیل ارتباطی که با برخی کشورها داشتیم به همان کشورها صادرات نفت داریم که رقم خوبی است و با اسناد و مدارک، اطلاعات آن در شرکت ملی نفت وجود دارد.

وزیر سابق نفت در پاسخ به سوالی در خصوص روند توسعه پارس جنوبی گفت: بالاترین توسعه در صنعت نفت کشور در سالهای ۱۳۹۰و ۱۳۹۱ بوده که این موضوع را آقای مهندس زنگنه نیز تأیید می کنند؛ در سال ۱۳۹۰ فقط در شرکت ملی نفت ۲۰ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۱ در این شرکت ۲۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم که این ارقام به جز سرمایه گذاری های انجام شده در شرکت ملی گاز، شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود.

قاسمی با بیان اینکه در توسعه پارس جنوبی، معمولا ۴ یا ۶ فاز همزمان جهت توسعه شروع می شد؛ در دولت دهم ۱۷ فاز پارس جنوبی را با هم در دستور کار داشتیم که در تاریخ صنعت نفت کشور بی سابقه است؛ همان زمان هم خیلی ها به ما ایراد می گرفتند که شما ۱۷ فاز را با هم شروع کرده اید و منابع مالی آن کجاست و چگونه می توانید این ابرپروژه را تمام کنید؛ گفت: هم منابع آن پیش بینی شده بود و امروز شاهد هستیم که جز فاز ۱۴ بقیه فارهای پارس جنوبی تقریبا تکمیل شده است و فاز ۱۴ نیز در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه جسارت شروع ۱۷ فاز پارس جنوبی در دولت دهم اقدام بزرگی بود که در تاریخ صنعت نفت کشور اتفاق افتاده و اگر شروع نشده بود امروز شاهد تکمیل این فازها نبودیم، ادامه داد: کمترین میزان پیشرفت بین فازهای پارس جنوبی که تحویل دولت یازدهم دادیم، مربوط به فاز ۱۴ پارس جنوبی بود که امروز نیز هنوز این فاز تکمیل نشده، ۵۲ درصد پیشرفت بود و فازهایی داشتیم که بالای ۶۰ یا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وزیر سابق نفت در خصوص توسعه پالایشگاه ها اظهار کرد: قبل از اینکه بنده به عنوان وزیر وارد دولت شوم، عمده طرح های پالایشگاهی شروع شده بود ولی به کندی پیش می رفت، ما که با تحریم ها و به خصوص مشکلات بنزین مواجه شدیم، تقریبا همه طرح های توسعه ای پالایشگاه های کشور را به دلیل نیاز، به سرعت اجرایی کردیم و شاهد توسعه کمی و کیفی صنعت پالایشگاهی کشور بودیم.

قاسمی در پاسخ به اینکه با توجه به شرایط حال حاضر و چشم انداز سال آینده، به نظر شما مقدار فروش نفت در سال اینده چقدر خواهد بود؟، گفت: اگر تحریم ها برداشت شود می توانیم روزانه تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به راحتی صادر کنیم اما اگر تحریم ها ادامه داشته باشد باید رقم پیشنهادی دولت در لایحه بودجه برای صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ای، تعدیل شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه احتمالی اش برای کاندیداتوری ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: هنوز زود است در مورد انتخابات صحبت کنیم.

وزیر سابق نفت گفت: می‌توانستیم با اجرای به موقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق آسیا دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد.

قاسمی با بیان اینکه ایران اولین دارنده ذخایر گازی جهان است و سهم کمتر از دودرصدی کشورمان از تجارت جهانی گاز برازنده ایران نیست، گفت: اگر فازهای پارس جنوبی و دیگر پروژه‌های تولید گاز کشور، به‌موقع و طبق برنامه تکمیل می‌شد امروز به‌جای یک‌میلیارد مترمکعب تولید روزانه گاز، ۱.۳ میلیارد مترمکعب تولید داشتیم.

وی با بیان اینکه رسیدن به تولید یک‌میلیارد مترمکعبی در روز نیز دستاورد بزرگی است، گفت: باید بخش مصرف، مدیریت شود و این‌که این میزان عظیم گاز تولید کنیم و بیشتر آن به بخش مصرف داخلی غیرمولد برسد، روال درستی نیست.

وی با بیان اینکه پس اول باید به مدیریت و بهینه‌سازی مصرف گاز به‌خصوص در بخش خانگی بپردازیم و در وهله دوم باید بهره‌وری را در بخش تولید و همچنین بخش‌های مختلف مصرفی از خانگی، تجاری، نیروگاهی و صنایع افزایش دهیم، اظهار کرد: سومین اقدام مهم در زمینه گاز بازکردن مبادی جدید صادراتی است ما قراردادهایی در زمینه صادرات گاز داشتیم که اگر اجرایی می‌شد امروز روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب صادرات گاز داشتیم.

وزیر سابق نفت ادامه داد: قرارداد مهمی با پاکستان داشتیم و در سال ۱۳۹۲ کلنگ آن را در نقطه صفر مرزی زده بودیم و در این مراسم کلنگ‌زنی، نمایندگانی از تمامی ۱۵ کشور همسایه ایران دعوت شده بودند و آغاز پروژه مهم صادرات گاز به پاکستان با حضور مقامات ارشد و مهم این کشور صورت گرفت.

قاسمی با بیان اینکه می‌توانستیم با اجرای به موقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق آسیا دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد، گفت: فرصت بسیار خوبی را برای صادرات گاز به پاکستان و بعد از آن به هند از دست دادیم.

وی ادامه داد: در دیداری که شخصاً با وزیر نفت هند داشتم و در مورد صادرات گاز به هند مذاکره کردیم، این مقام مسئول هندی اعلام کرد که شما گاز را به پاکستان برسانید و بعد ما زمینه‌های رسیدن گاز ایران به هند را فراهم می‌کنیم. اجرای خط لوله صلح به‌منظور صادرات روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:14
Iran (Islamic Republic of)
14:07 - 1399/11/04
بابک زنجانی استاد دور زدن تحریمها..ازادش کنید
Iran (Islamic Republic of)
10:48 - 1399/11/05
انوقط ملت توقع دارند تحریمها توسط دولتی‌ها برداشته شود ملت چقدر بدبخت ند اینها باتحریم تازه راه درآمدی برای خود وجناحشان پیدا کرند! خودشان اقرارمیکنندکه نفت رامی فروشیم ولی به ملت می گویند تحریمی خدا ریشه همه شان رابکند ومحو شان کو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
کالازم_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
کالازم_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر