نشان عالی خورشید برای «مرتضی رزاق کریمی»
۱۰۹۴۵۰۸
۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
۱۰۲۶
اولین دوره مراسم اهدای نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند ایران عصر روز گذشته چهارشنبه ۶ اسفندماه با تقدیر از «مرتضی رزاق کریمی» در موزه سینما برگزار شد.

خبرگزاری ایسنا: اولین دوره مراسم اهدای نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند ایران عصر روز گذشته چهارشنبه ۶ اسفندماه با تقدیر از «مرتضی رزاق کریمی» در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این مراسم رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند گفت: در سال گذشته در صنف تهیه کنندگان مستند بحث بر این بود که تهیه کننده خوب چه فردی است که هم برای سینمای ایران خوب باشد و هم کارگردانان سینما او را دوست داشته باشند.

نشان عالی خورشید برای «مرتضی رزاق کریمی»

او ادامه داد: کار نشان عالی خورشید زنده نگه داشتن گفتمان جست‌وجوی یک تهیه کننده خوب، قابل اتکا و مولد است. به این ترتیب اساسنامه و آیین نامه شکل گرفت و مقرر شد هیات موسس اولین دوره را برگزار کند.

فاروقی همچنین گفت: خوشحالیم برای نشانه گذاری این رویکرد فردی انتخاب شد که می توانیم حضور و تجربیاتشان را به رخ خودمان و دیگران بکشیم و یادآور شویم که استمرار در امر کیفی چه نقش مهمی دارد و آدم‌ها چگونه می توانند با تماشای یک رویکرد درست پیام تشویق فعالیت های آن شخص را ببینند. آقای رزاق کریمی فردی است که برای نخستین دوره انتخاب شده است و ما خوشحالیم که این اتفاق با ایشان آغاز می شود. از همه بزرگانی که امشب در این مراسم حضور دارند تشکر می کنم، از موزه سینما قدردانی می کنم که همیشه پشتیبان سینمای مستند بوده و همچنین از صنف مستندسازان. امیدوارم همیشه پشتیبان سینمای مستند باشید و دیگران را ترغیب به تماشای سینمای مستند کنید.

سینمای مستند باید به سمت صنعتی شدن برود

مرتضی رزاق کریمی بعد از دریافت نشان عالی خورشید در این مراسم گفت: این که دوستان من را شایسته دریافت چنین نشانی دیدند و تقارن این شب مهم با ولادت حضرت علی (ع) برای من اتفاقی به یادماندنی است. این نشان وجه متفاوتی از جوایزی که در جشنواره ها دریافت کردم دارد؛ فلسفه ای که پشت این نشان است می تواند چراغ راه آینده من باشد و کارم را دشوارتر می کند.

وی ادامه داد: بارها شنیدیم که همیشه پشت سر یک مرد موفق یک زن حضور دارد و من اگر امروز موفقیت کوچکی به دست آوردم به دلیل آن است که پشت سر من چند زن حضور داشتند. ابتدا مادرم که در حوزه فرهنگ همیشه مشوق من بوده است و ما را به سمت شعر و ادبیات سوق می داد، خواهران عزیزم ، همسرم و همچنین دخترم که وقتی به دنیا آمد انگیزه زیادی برای اصلاح مسیر به من برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر داد.

رزاق کریمی با تشکر از هیات موسس نشان عالی خورشید بیان کرد: این نشان اتفاق مهمی است اما باید توجه داشته باشیم که مسائل مهمی در سینمای مستند روی زمین مانده است. هرچند سینمای مستند مسیر رو به رشدی طی کرده است اما سینمای مستند ما هنوز فاقد استراتژی است و باید به سمت صنعتی شدن برود؛ صنعتی که در آن چرخه اقتصادی درک شود.

او ادامه داد: سینمای مستند باید استراتژی داشته باشد، هدفمند باشد و وارد عرصه های جهانی شود. سرمایه های بزرگ فرهنگی زیادی داریم و سینمای مستند خیلی سهل تر از سینمای داستانی می تواند در عرصه بین المللی بدرخشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر این که بزرگانی مثل دو صنف مهم انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند و انجمن کارگردانان سینمای مستند در خانه سینما جمع شوند و با مدیران فرهنگی که در حوزه مستند به شکل تخصصی کار می کنند به تشریک مساعی برسند و نظام تولید سینمای مستند را متحول کنند. باید توجه داشته باشیم که تحول نقطه آغاز تهیه و تولید سینمای مستند است.

رزاق کریمی با تشکر از هیات مدیره مدیره و پیشکسوتان صنف تهیه کنندگان سینمای مستند گفت: استاد اول من در سینما برادرم مصطفی رزاق کریمی است که امشب هم در جمع ما حضور دارد. از همه زحمات او تشکر می کنم. امیدوارم در آینده باز هم شاگردی کنم و بیاموزم.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج