رویت گونه کمیاب گربه پالاس در تالاب گاوخونی
۱۰۹۵۶۱۶
۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
۳۳۲۸
این گونه گربه سان در ایران کمیاب می باشد هرچند مباحثی درباره در خطر انقراض بودن آن نیز مطرح شده است.

ایرنا: معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان از رویت یک گونه کمیاب " گربه پالاس " در شعاع پنج کیلومتری تالاب بین‌المللی گاوخونی خبر داد.

حسین اکبری اظهار داشت: زیستگاه این گربه‌سان با نام پالاس (Pallas cat) در مناطق کوهستانی با آب و هوایی ییلاقی است اما تعداد از افراد محلی در محدوده شهر ورزنه و تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان، این گونه کمیاب را رویت و نسبت به رهاسازی آن اقدام کردند.

وی افزود: با توجه به گزارش های رسیده از مرکز محیط بانی تالاب گاوخونی و جوامع محلی شهر ورزنه، این گربه در شعاع پنج کیلومتری شمال شرقی تالاب و کوه سیاه در حالیکه در چاله ای به عمق حدود یک و نیم متر گرفتار شده بود، رویت شد و ۲ نفر از جوانان ورزنه پس از مشاهده گربه پالاس آن را رها سازی کردند.

رویت گونه کمیاب گربه پالاس در تالاب گاوخونی

اکبری با بیان اینکه احتمال دارد این گربه داخل چاله گرفتار شده یا برای استتار خود را آنجا پنهان کرده بود، تصریح کرد: مطالعات زیست محیطی نشان می دهد که زیستگاه اصلی گربه پالاس، مناطق کوهستانی نسبتا مرتفع و سردسیر است درحالیکه محدوده اطراف تالاب گاوخونی، حالت دشت دارد و بیابانی است.

وی با تاکید بر اینکه رویت این گونه کمیاب گربه سان در محدوده تالاب گاوخونی جای شگفتی دارد، اضافه کرد: چند احتمال برای حضور گربه پالاس در محدوده تالاب گاوخونی وجود دارد از جمله اینکه این گربه در فصل زمستان که بطور طبیعی بدنبال جفت یابی است از مناطق اطراف "شیراز کوه " و کوه های گردنه مُلا احمد نایین به این مکان، آمده باشد.

این کارشناس، ادامه داد: در یک احتمال دیگر ممکن است این گربه پالاس از کوه های سمت یزد به سمت کوه های اصفهان و چشمه گل در شرق تالاب گاوخونی آمده باشد.

اکبری، احتمال سوم را این دانست که گربه پالاس توسط فرد یا افرادی بصورت دستی به آن مکان منتقل شده باشد و تصریح کرد که چنین احتمالی بسیار ضعیف است.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه اقدام مردم محلی ورزنه در رسیدگی به این گونه کمیاب گربه سان و رهاسازی آن جای تقدیر دارد، خاطرنشان کرد: از جوامع محلی درخواست داریم در صورت برخورد و مشاهده با چنین مواردی قبل از رهاسازی، این موضوع را به کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند تا بررسی های علمی درباره آنها صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه گونه گربه پالاس تا کنون در کوه های نایین، کرکس و شهرستان کاشان در استان اصفهان مشاهده و ثبت شده است، گفت: مناطقی مانند موته، خوانسار، فریدن، فریدونشهر و چادگان نیز می تواند زیستگاهی برای آنها باشد.

اکبری با بیان اینکه وزن این گربه بین ۲.۲ تا ۴.۵ کیلوگرم و از گربه خانگی بزرگتر است، اضافه کرد: این گونه گربه سان در مناطقی مانند ایران، چین، هند، مغولستان، پاکستان، روسیه و آسیای میانه مشاهده شده است.

وی با تاکید بر اینگه گربه پالاس از نظر ارزش حفاظتی و اکولوژیکی، جایگاه بالایی دارد، اظهار داشت: سال گذشته در یک طرح پژوهشی مشترک با دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان، مطالعات خوبی درباره زیستگاه گربه پالاس در استان انجام شد که قابل تعمیم به کل کشور است.

هشت گونه شاخص گربه سانان کشور شامل پلنگ، یوزپلنگ، گربه شنی، گربه وحشی، کاراکال، سیاهگوش، گربه پالاس و گربه جنگلی در عرصه‌های طبیعی استان اصفهان زیست می کنند.

گربه پالاس، پستانداری است که بیشتر در مناطق مرکزی آسیا یافت می‌شود؛ این گربه‌سان در حقیقت یک گربه وحشی با اندازه کوچک است که نام خود را از روی محققی آلمانی گرفته‌ که برای اولین بار در سال ۱۷۷۶ این پستانداران را شناسایی کرد، نام این محقق «پیتر سایمون پالاس» (Peter Simon Pallas) بود.

شکل ظاهری گربه‌های پالاس به علاوه خز بلند و متراکم آن‌ها، وجهه‌ای با ابهت به آن‌ها بخشیده است. آنها رنگ خاکستری دارند و بر روی دم‌شان حلقه‌های سیاه‌رنگ دیده می‌شود. همچنین بر روی بدن و پیشانی آن‌ها طرح‌های خاصی نقش بسته است. فک گربه‌های پالاس کوچک است و به همین دلیل این پستانداران در مقایسه با دیگر گربه‌سانان، تعداد دندان‌های کمتری دارند اما در عوض دندان‌های نیش آن‌ها بسیار بلند است.

به گفته کارشناسان، این گونه گربه سان در ایران کمیاب می باشد هرچند مباحثی درباره در خطر انقراض بودن آن نیز مطرح شده است.

تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع در شرق اصفهان یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود و در طول تاریخ علاوه بر ایجاد فضای فرح بخش در شرق اصفهان، مامنی برای پرندگان مهاجر و جانوران آبی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده است.

این تالاب که منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی قرار دارد و در یک دهه گذشته در مدت کوتاهی آب در آن جریان داشت.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج