زنان چگونه با صخره‌نوردی به فساد می‌افتند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
کتاب لند_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
استخدام_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۹۶۳۸۵
۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
۱۱۴۴۹
طیف محافظه‌کار اصفهان فقط چوب لای چرخ دوچرخه زنان نمی‌گذارند، مخالفت آنان با فعالیت ورزشی زنان به صخره‌نوردی هم رسیده است و درحال گذاشتن سنگ بزرگی پیش پای زنان صخره‌نورد هستند.

روزنامه همدلی - ستاره لطفی: طیف محافظه‌کار اصفهان فقط چوب لای چرخ دوچرخه زنان نمی‌گذارند، مخالفت آنان با فعالیت ورزشی زنان به صخره‌نوردی هم رسیده است و درحال گذاشتن سنگ بزرگی پیش پای زنان صخره‌نورد هستند.

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

چند روز پبش فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که براساس آن فردی از فعالیت یک گروه کوهنوردی در محل کوه‌سفید شهر درچه از توابع شهرستان خمینی‌شهر در غرب اصفهان ممانعت می‌کند؛ براساس اطلاعات منتشر شده، اعضای این گروه درحال تمرین و آموزش دره‌نوردی بودند.

انتشار این فیلم واکنش‌های انتقادی زیادی به‌ویژه از سوی فعالین حوزه کوهنوردی و سنگ‌نوردی برانگیخت؛ به طوری‌که حتی هیات کوهنوردی استان اصفهان از پیگیری ماجرا خبر داد. مهدی نصر اصفهانی رئیس هیات کوهنوردی و صعود‌های ورزشی استان اصفهان روز چهارشنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای در کانال اطلاع‌سانی اخبار و رویداد‌های کوهنوردی ورزشی، اعلام کرد که این حادثه به‌نمایندگی از کوهنوردان برای احقاق حق و جلوگیری از تکرار چنین اقداماتی به‌طور قانونی پیگیری خواهد شد.

ادامه مخالفت امامان جمعه اصفهان با ورزش زنان

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

واکنش‌های منفی در فضای مجازی و از سوی فعالان این رشته به این جریان ادامه داشت تا روز جمعه امام جمعه شهر درچه اصفهان در نماز جمعه برخلاف واکنش‌ها، موضع گرفت. وی در اظهارات عجیبی که ویدئوی آن در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود، گفت: «۱۰ تا دختر و ۵تا پسر با ماشین‌های سواری رفته‌اند صخره‌نوردی. حالا حساب کنید در ماشین سواری این‌همه آدم، چه‌جوری می‌شود! خیلی کثافتکاری است! بعد هم صخره‌نوردی با کوهنوردی فرق می‌کند؛ با طناب می‌روند بالا و می‌آیند پایین... اکثر این‌هایی که در فضای مجازی حرف می‌زنند، فاسد هستند! نباید آدم‌های نجس و کثیف اصفهان بیایند در فضای مجازی با هزار گناه کبیره، بگویند درچه‌ای‌ها فلان بودند و... معلوم شده تشکیلات ورزشی اصفهان، از این کثافت‌کاری‌ها زیاد دارد؛ ما به‌مسئولان اخطار می‌دهیم.»

عقب‌نشینی هیات کوهنوردی از پیگیری ماجرا

اظهارات امام جمعه شهر درچه اصفهان در نمازجمعه هفته گذشته کافی بود تا هیات کوهنوردی استان اصفهان که دو روز قبل از این اظهارات قول پیگیری ماجرا را داده بود، از موضع خود عقب‌نشینی کند و مانند همیشه و براساس یک رویه معمول توپ را به زمین زنان صخره‌نورد بیندازد. هیات کوهنوردی یک روز بعد از موضع‌گیری امام جمعه شهر درچه اصفهان، اطلاعیه‌ای را خطاب به‌باشگاه‌های کوهنوردی استان اصفهان صادر کرد و از آنان خواست تا اطلاع ثانوی زنان صخره‌نورد به‌جای تمرین در طبیعت در سالن‌های ورزشی تمرین کنند.

در اطلاعیه این هیات که به‌امضای مهدی نصراصفهانی، رئیس هیات کوهنوردی و صعود‌های ورزشی استان اصفهان رسیده، آمده است: «بدین‌وسیله به‌اطلاع کلیه مسئولان باشگاه‌های استان اصفهان می‌رساند به‌علت حساسیت به‌وجود آمده در خصوص کوه سفید درچه تا اطلاع ثانوی کلیه خانم‌های سنگ‌نورد جهت انجام تمرینات خود به‌سالن شهید حریری واقع در خیابان شهید چمران مراجعه کنند.»

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

سنگ‌نوردی سالنی برای صخره‌نوردان طبیعی جذاب نیست

یک کوهنورد و فعال سنگ‌نوردی در مورد تفاوت سنگ‌نوردی طبیعت با سنگ‌نوردی سالنی به همدلی گفت: «سنگ‌نوردی در طبیعت با سنگ‌نوردی سالنی اگر چه دارای وجه اشتراکاتی هستند، اما دو رشته متفاوت هستند.» الهام قبادیان افزود: «کسانی که به سنگ‌نوردی طبیعی علاقه‌مندند سنگ‌نوردی سالنی نمی‌تواند برای آنان جذاب باشد، چراکه آنان سنگ‌نوردی را در دل کوه‌ها، صخره‌ها و هوای آزاد و در کوهستان‌های سربه فلک کشیده را تجربه کرده‌اند؛ بی‌شک سنگ‌نوردی در محیطی سربسته و در یک ارتفاع محدود نمی‌تواند آنان را که عادت به‌جنگیدن با صخره‌ها و ارتفاعات طبیعی دارند، اقناع کند.»

وی تصریح کرد: «این کار درست مانند آن است که یک شناگر آب‌های آزاد را در یک حوض یا استخر کوچک بیندازیم و از او بخواهیم که شنا کند. این شناگر شاید بتواند در آن استخر کوچک شنا کند، اما طبیعتا این‌گونه شنا کردن نه‌تن‌ها برایش جذاب و لذت‌بخش نیست، بلکه حتی می‌تواند آزاردهنده هم باشد. گرفتن طبیعت از صخره‌نوردان طبیعی نیز به‌همین اندازه آزاردهنده است.» وی با اشاره به‌پوشش زنان صخره‌نورد گفت: «صخره‌نوردی ورزشی است که بخواهید یا نخواهید مجبور هستید برای حفاظت از جان خود در مقابل خطرات طبیعت، پوشش مناسبی داشته باشید. زنان صخره‌نورد نیز هم به‌خاطر نوع فعالیت ورزشی هم به‌خاطر قوانین و ارزش‌ها و اعتقاداتی که نسبت به‌حجاب و پوشش در جامعه و حتی خود افراد وجود دارد، از پوشش مناسبی برخوردارند و روا نیست به هر بهانه‌ای آنان را از فعالیت‌های ورزشی منع کرد.»

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

ورزش زنان در گوشه رینگ محافظه‌کاران

البته این اولین بار نیست که طیفی از روحانیون شهر اصفهان به‌فعالیت‌های ورزشی زنان می‌تازند، این کار مسبوق به‌سابقه است. اظهارات و موضع‌گیری‌های امام جمعه اصفهان و برخی از مسئولین این شهر در مورد دوچرخه‌‍سواری زنان آنقدر تکرار شده که به موضوعی عادی تبدیل شده است به‌نحوی که دیگر حتی خبرساز هم نمی‌شود. همین چند وقت پیش بود که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان با استناد به ماده قانونی که ربطی به دوچرخه‌سواری زنان ندارد، دوچرخه‌سواری زنان را ممنوع و خلاف قانون اعلام کرد.

احمد عبداللهی‌نژاد، گفت: «بر اساس ماده ۶۳۸قانون مجازات اسلامی، انجام فعل خلاف شرع در معابر و انظار عمومی جرم است. در شورای فرهنگی استان نیز مصوب شده است که دوچرخه‌سواری بانوان در انظار عمومی ممنوع است.» درحالی‌که دبیر ستاد امر به معروف استان اصفهان با چنگ زدن به ماده ۶۳۸قانون مجازات اسلامی به‌دنبال خلاف شرع جلوه دادن دوچرخه‌سواری زنان در انظار عمومی بود، که صخره‌نوردی عموما در انظار عمومی صورت نمی‌گیرد و در ارتفاعات و کوه‌های مرتفعی انجام می‌گیرد که معمولا به جز صخره‌نوردان و کوهنوردان رفتن به آن ارتفاع برای مردم عادی جذاب نیست.

سنگ بزرگ پیش پای صخره‌نوردان زن

حتی نحوه انجام صخره‌نوردی حاشیه‌های دوچرخه‌سواری را نیز ندارد، چراکه برخی پوزیشن دوچرخه‌سواری و نحوه سوار شدن به آن را مسئله می‌دانند و به‌زعم آنان طرز سوار شدن و نشستن زنان بر روی دوچرخه باعث تحریک مردان می‌شود و جامعه را به‌سمت فساد سوق می‌دهد. اما شکل فیزیکال صخره‌نوردی و نحوه انجام آن حاشیه‌های دوچرخه‌سواری را نیز ندارد که برخی با استناد به آن بهانه‌تراشی کنند. گویا موضوع رشته ورزشی و شکل ظاهری انجام آن نیست، موضوع فعالیت ورزشی و اجتماعی زنان است که برخی درصددند که آن را روزبه‌روز محدودتر کنند تا این‌گونه زنان را به اندرونی‌ها و پستوی خانه‌ها سوق دهند.

درحالی برخی از مسئولین و نهاد‌های اصفهان علیه فعالیت ورزشی زنان به پا خاسته‌اند و بر آنان می‌تازند که نزدیک به ۷سال از ماجرای اسیدپاشی اصفهان می‌گذرد، اما هنوز عاملان آن حادثه تلخ نه‌تن‌ها مجازات نشده‌اند بلکه حتی شناسایی هم نشده‌اند. بدون تردید اگر این رویه در مورد زنان در اصفهان از سوی عده‌ای قلیل ادامه پیدا کند و فرمان ایست نخورد، شاید در آینده نه‌چندان دور این شهر پرآوازه و زیبا پایتخت زن‌آزاری ایران نام بگیرد؛ جوری‌که دیگر گز شیرین یا بنا‌های تاریخی و زیبایی‌های اصفهان معرف این شهر نباشند، بلکه زن‌آزاری، اسیدپاشی و اعمال محدودیت بر زنان تداعی‌گر این شهر باشد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر