بچه‌ها بياييد رانندگي كنيم!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۹۸
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۴
۲۸۱۴۹
در بزرگترین پارک آموزش ترافیک تهران
اينجا جايي است كه كوچولوترين بچه‌ها هم مي‌توانند رانندگي كنند و با قواعد خيابان‌هاي شلوغ آشنا شوند؛ پارك ترافيك
اينجا بزرگ‌ترين و مجهزترين پارك ترافيك تهران است كه قبل از رسيدن بچه‌ها به سن قانوني قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي را به آنها آموزش مي‌دهد. گردش نيمروز ما در پارك ترافيك را بخوانيد و رانندگي راننده كوچولو‌ها را با آنچه در شهر مي‌بينيم مقايسه كنيد.  پارك آموزش ترافيك تهران كه در محله پونك تهران واقع شده، مينياتوري زمخت از تسهيلات و تجهيزات پارك‌هاي آموزش ترافيك و ايمني در سطح جهان است. اين پارك كه به‌صورت رايگان در اختيار مدارس مقطع ابتدايي قرار مي‌گيرد، با هدف آموزش رفتار ترافيك براي كودكان و نوجوانان طراحي و مورد بهره‌برداري قرار گرفت. اين پارك توسط سازمان حمل‌ونقل و ترافيك تهران و از محل بودجه اين سازمان، در زميني به مساحت ۵/۳ هكتار در شمال غربي ميدان پونك تهران و با تاسيساتي شامل معابر، آمفي تئاتر، توقفگاه، جايگاه انرژي، بوفه و ساختمان اداري و آموزشي اجرا شده است كه يكي از بزرگ‌ترين و مجهزترين پارك‌هاي آموزش ترافيك در ايران است.

گام اول؛ ايست

صداي هياهوي بچه‌ها با ديدن ماشين‌هاي شارژي همه سكوت پارك را خط خطي مي‌كند. پسر كوچولو‌ها با لباس‌هاي يك دست كه فرم مدرسه‌شان است از روي جدول‌ها مي‌پرند و روي بدنه ماشين‌ها دست مي‌كشند. مسئول روابط عمومي پارك ترافيك با يك پوشه و يك سوت قرمز از راه مي‌رسد. سعدآبادي مربي‌هاي مدرسه را به دفتر راهنمايي مي‌كند و سرپرستي بچه‌ها را برعهده مي‌گيرد.  بالاخره 400 تا بچه كوچك و پر سر و صدا پشت سر هم رديف مي‌شوند. سعدآبادي مي‌گويد بچه‌ها ياد مي‌گيرند كه مكان‌هاي امن كجاست؛ از روي پل هوايي و زير گذر رد مي‌شوند و بعد ياد مي‌گيرند پشت چراغ قرمز توقف كنند. در اين قسمت از آموزش رنگ، حرف اول و آخر را مي‌زند. همه مفاهيم اوليه ترافيكي با زبان موزيك و ترانه به بچه‌ها آموزش داده مي‌شود و آنها مختارند هر چندبار كه دوست داشتند از خيابان‌ها عبور كنند. حالا بچه‌ها حسابي ياد گرفته‌اند كه پل هوايي به چه كار مي‌آيد. آنها از بالاي پل براي بچه‌هاي سال بالايي دست تكان مي‌دهند .

گام دوم؛ حركت

بچه‌هاي پيش دبستاني با صداي بلند شعر چراغ راهنمايي را مي‌خوانند و كلاس دومي‌ها و سومي‌ها پشت چراغ قرمز صف بسته‌اند تا نوبت سواري‌شان شود. سعد آبادي روي سر تك تك بچه‌هاي داخل صف دست مي‌كشد و مي‌گويد: اينجا يك مدل است از خيابان‌هاي پرتردد شهر؛ بچه‌ها قبل از اينكه در مدرسه آموزش ترافيك ببينند اينجا ياد مي‌گيرند كه به جاي پريدن يكباره وسط خيابان و رد شدن از روي گاردريل‌ها تا خط‌كشي عابر پياده راه بروند و حتما به چراغ راهنمايي و رانندگي احترام بگذارند. كلاس دومي‌ها و سومي‌ها اجازه دارند با مربي سوار ماشين‌هاي شارژي بشوند و خيابان‌هاي بدون پيچ شهرك ترافيكي را طي كنند.گام سوم؛ انتخاب

سعد آبادي مي‌گويد: پارك ترافيك تهران به غير از روزهاي پنج‌شنبه و جمعه در تمام روزهاي هفته و در 2 شيفت روزانه، فعاليت مي‌كند. او يكي از دلايل تشكيل چنين پروژه آموزشي را، بالا بودن تاثيرپذيري و نهادينگي دوره كودكي در يادگيري دانسته و مي‌گويد: سازمان ترافيك با تحقيقات وسيعي كه انجام داده بهترين زمان براي دريافت مسائل مربوط به ترافيك را در مقاطع سوم، چهارم و پنجم دبستان دانسته. وي با تاكيد بر اين نكته كه آموزش در محيط واقعي با خطر توام است گفت: آموزش مستقيم در محيط واقعي تبعات ناامني براي كودك دارد. از اين جهت، مينياتوري از ترافيك شهري، آموزش را پيش مي‌برد و تبعات آموزش در موقعيت واقعي را ندارد. سعد آبادي ادامه مي‌دهد: در اين پارك، ترافيك براي كودكان مسئله تاريك و ناراحت‌كننده‌اي نيست بلكه كودك مي‌آموزد در فضاي ترافيك چطور ايمن باشد. بچه‌ها برگه‌هاي جريمه‌اي را كه گرفته‌اند به همراه كارت‌هاي صد آفرين موقع خروج تحويل مي‌دهند و جايزه مي‌گيرند. آنها خوشحالند كه توانستند يك روز بدون دغدغه رانندگي كنند و نقش پدرهاي‌شان را بازي كنند.  به گفته سعد آبادي،  پارك آموزش ترافيك پونك، براي تحت پوشش قرار دادن منطقه۵ تهران، تجهيز و برنامه‌ريزي شده بود. با وجود اين به‌دليل بالا بودن ميزان استقبال مدارس مناطق مختلف شهر و امكانات محدود اين پارك براي آموزش، بچه‌هاي كمي مي‌توانند از امكانات عملي مناسب بهره‌مند شوند. تابستان‌ها ساعت كار پارك تا 7 افزايش پيدا مي‌كند و خانواده‌ها هم مي‌توانند در كنار بچه‌هاي‌شان از آموزش‌هاي پارك ترافيك بهره‌مند شوند. ساعت بازديد تمام شده است. بچه‌ها خسته و سرخوش از آموزش‌هايي كه حين بازي ديده‌اند و ياد گرفته‌اند، سوار ماشين‌هاي‌شان مي‌شوند تا تجربه يك روز ماشين سواري بدون ترس از تصادف را براي همكلاسي‌هاي غايب و پدر مادرهاي‌شان تعريف كنند. ساعت 12 ظهر است و شيفت صبح تمام شده است.

نمونه مصنوعي

بچه‌هاي پايين شهر، بيشترين استقبال و ذوق را نسبت به پارك ترافيك ابراز مي‌دارند. «محمود بر آبادي»، مدير آموزش پارك ترافيك تهران، مي‌گويد: «آموزش حضوري موقعيتي است كه در آن، آموزش‌دهنده و مخاطب رودررو قرار مي‌گيرند و هر دو امكان تجديدنظر و استفاده از روش‌هاي تازه و به روز بودن را مي‌يابند. تا جايي كه گاه مخاطب روش‌هاي آموزشي آموزش‌دهنده را تغيير يا اصلاح مي‌كند. با اين حال آموزش مستقيم، نيروي انساني و امكانات وسيع و زيادي را مي‌طلبد.» به گفته او، پارك ترافيك تهران با هدف آموزش حضوري مستقيم و با درآميختن آموزش نظري و عملي، در چهار محور «عابرپياده»، «دوچرخه»، «خودرو» و «علائم» تشكيل شده است. برآبادي، شرايط واقعي در آموزش را براي كودك خطرساز دانسته و مي‌گويد: «كودك در شرايط واقعي آموزش، مدام در معرض تهديد است. پارك ترافيك كه در اصل تجسم واقعيت است، در كنار آموزش، بر بعد تفريح و سرگرمي نيز تمركز كرده است. به عبارتي، اگر با دانش‌آموز در خارج از چهارچوب مدرسه به‌صورت آموزش كلاسيك مدرسه‌اش رفتار شود، از يادگيري كناره مي‌گيرد. از اين نظر آموزش در اين پارك سعي شده دانش‌آموز احساس ناخوشايند مخاطب واقع شدن را نداشته و در محيط، احساس آزادي و نشاط كند.» او در مورد مربي‌هاي آموزش‌دهنده در اين پارك ترافيك اضافه مي‌كند: «پارك در حالت ايده‌آل قرار بود بچه‌ها را در قالب چهار گروه ۴۰ نفري با لباس‌هايي در رنگ‌هاي متفاوت توسط مربيان مجرب، در تعداد زياد، مورد آموزش عملي مسائل مربوط به ترافيك قرار دهد. اما آنچه امروز در پارك اجرا مي‌شود بهره‌وري از امكانات و تجهيزات محدود موجود، براي كل مدارس مناطق مختلف شهر تهران است.»

پارك سيار ترافيك

اجراي برنامه پارك سيار ترافيك، طرحي بود كه همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد از سوي سازمان حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري تهران در مدارس به اجرا گذاشته شد. گروه نمايش سيار كه پيش از اين نيز به اجراي برنامه‌هاي تابستاني در بوستان‌هاي مختلف تهران پرداخته‌اند، اين بار همزمان با آغاز سال تحصيلي با حضور در مدارس، به اجراي جنگ ترافيك مي‌پردازند. اين جنگ كه برنامه‌هاي متنوعي از قبيل نمايش، شعر، موسيقي، اهداي جوايز و... را دربرمي‌گيرد، به‌گونه‌اي طراحي شده كه دانش‌آموزان در محيط آموزشي خود بتوانند در كنار همكلاسي‌ها و معلمان خود به آموزش، مرور و تكميل آنچه تاكنون درخصوص قوانين رفت‌وآمد در معابر مي‌دانسته‌اند، بپردازند. كارشناسان، شاخص‌هاي مهندسي و برنامه‌ريزي ترافيك، اجراي مقررات و آموزش را 3 ضلع مثلثي عنوان مي‌كنند كه توجه توأم به آن مي‌تواند در حل مسائل ترافيكي بسيار مؤثر باشد. در اين ميان، آموزش به‌عنوان يكي از اركان ويژه اين مثلث، بخش مهمي از فعاليت‌هاي سازمان حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري تهران را به‌خود اختصاص داده است.ايده بزرگ در تهران

ايده پارك آموزش ترافيك با استفاده از خودروهاي كوچك، توسط يك آلماني فنلاندي‌الاصل به نام جاكاناپاري ارائه شد. اين فرد، نخستين پارك مجهز به چراغ راهنمايي، تابلوها و خط‌كشي معابر را در سال ۱۹۸۹ در شهر هامبورگ آلمان تاسيس كرد. در حال حاضر صدها پارك آموزش ترافيك در شهرهاي مختلف جهان از جمله اتريش، سوئيس، آلمان، فرانسه، انگليس، لهستان، روسيه، پرتقال، اسپانيا، ژاپن، فنلاند، سنگاپور، هلند، هند و چين، بهره‌برداري مي‌شود. تعداد تاسيسات و وسعت تسهيلات و تجهيزات پارك‌هاي آموزشي ترافيك در شهرهاي مختلف جهان، متفاوت است. براي مثال پارك ترافيك كودكان «جاكون پالستر» در فنلاند داراي ۲۵ خودرو پدالي (غيرموتوري) براي كودكان با قد كمتر از 140 سانتي‌متر است كه به وسيله يك مسئول آموزش مقررات ترافيك اداره مي‌شود. درحالي‌كه پارك آموزش كودكان «سونگ پاكو» در چين با وسعتي معادل ۳/۱ هكتار، داراي تسهيلات ويژه ترافيكي، آموزشي و سرگرمي است كه با هدف آموزش مقررات ترافيك، شامل چراغ‌هاي راهنمايي، تابلوهاي راهنمايي و رانندگي، نحوه عبور از تقاطع، عبور از پل، زيرگذر پياده، تونل و جاده براي كودكان پيش دبستاني (6-4ساله) و كودكان دبستاني طراحي شده است.

منبع : مجله شهرزاد
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
United Kingdom
21:42 - 1392/06/30
با سلام من سرپرست يك گروه نمايشي تحت عنوان گروه فرهنگي باراد هستم و مي خواستم در صورت تمايل مديريت پارك ترافيك تهران يك كار كمدي را در همان مكان مذكور به اجرا برسانيم.
با تشكر
سجاد عيوض خانيي
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کالابرد_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کالابرد_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر قدیمی_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر