شغل‌های سابق چند بازیگر و کارگردان مشهور
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۹۸۶۸۷
۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۱
۱۱۸۵۶
آیا می‌دانستید بسیاری از بازیگران و کارگردان‌های سرشناس، پیش از مشهور شدن چه مشاغل عجیب و غریبی داشته‌اند؟
روزنامه جام جم: دنیای رنگین و پرزرق و برق سینما، خیلی‌ها را به این اشتباه می‌اندازد که زندگی و کسب و کار سینماگران همیشه پر رونق است و پولشان از پارو بالا می‌رود. البته این معمولا درباره ستاره‌های محبوب و پرطرفدار و کارگردان‌های درجه یک صدق می‌کند و تمکن مالی آنها غیرقابل انکار است اما همه سینماگران به ویژه در کشور ما وضع مالی آنچنان ویژه و ممتازی ندارند و فقط فعالیت آنها در سینما و نام و اعتبارشان، این تصور را در جامعه ایجاد می‌کند.
 
آن عده سینماگران پرآوازه و موفقی که برخی از مردم به زندگی و حرفه بعضا پردرآمد آنها غبطه می‌خورند، یک‌شبه به چنین جایگاهی نرسیده و چه بسا مسیر پرسنگلاخ و پرمرارتی را طی کردند و شغل‌های سختی را از سر گذرانده‌اند. مشاغلی که فاصله‌ای دور و بعید با حرفه خوش رنگ و لعاب سینما دارد و دانستن این‌که فلان ستاره سینما، روزی روزگاری در چنین شغلی مشغول بوده و عرق می‌ریخته، باعث تعجب می‌شود. یکی از تفاوت‌های سینمای جهان با سینمای ایران هم این است که چهره‌های مشهور و محبوب آنجا صادقانه و بدون خجالت از شغل‌های گاه سطحی و پیش پاافتاده‌ای که برای گذران زندگی و تامین معاش و بقا تجربه کردند، حرف می‌زنند و حتی به این مسیر و رنج‌هایی که در راه موفقیت و رسیدن به آرزویشان کشیده‌اند، افتخار می‌کنند.
 
اما در سینمای ایران معمولا چهره‌های سرشناس بازیگری یا کارگردانی، چندان تمایل ندارند از شغل‌های دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و روزگار تنگدستی شان حرف بزنند و ظاهرا آن را در شرایط فعلی، مایه کسر شان خود می‌دانند. درحالی‌که طرح این عقبه رنج و تلاش، در نسل جوان به ویژه علاقه‌مندان سینما ایجاد انگیزه می‌کند. در این گزارش، صرفا به عنوان نمونه سراغ برخی بازیگران و کارگردان‌های موفق سینمای ایران و جهان رفتیم که در گذشته، شغل‌هایی داشتند که نسبتی با جایگاه امروزی شان ندارد.
 
علیرضا خمسه
 
دستفروش
 
ماقبلِ سینما
 
علیرضا خمسه، کمدین محبوب و موفق تلویزیون و سینمای ایران که این شب‌ها با شکل و شمایل جدیدی در سریال تلویزیونی «چوب‌خط» حضور دارد، از معدود ستاره‌های سینمایی ماست که صادقانه و با افتخار از گذشته خود یاد می‌کند و همه تجربیاتی که با کار در مشاغل مختلف به دست آورده را در بازیگری و در نقش‌های مختلف به کار می‌گیرد. شاید ندانید که بازیگر شاه نقش پنجعلی، در کودکی و نوجوانی و برای کمک به اقتصاد خانواده، در تابستان‌ها کارگری و دستفروشی می‌کرد.

منوچهر هادی
 
راننده
 
ماقبلِ سینما
 
منوچهر هادی که در سال‌های اخیر یکی از پرکارترین کارگردان‌هاست و آثار پرمخاطب و پرفروشی می‌سازد و کاروبارش سکه است، یکی از افرادی است که با تلاش و پشتکار به این مرحله رسید. هادی در سال‌های دور در گروه تدارکات سینما فعالیت می‌کرد و آنطور که خودش در گفت و گویی اعلام کرد، راننده ابوالفضل پورعرب در فیلم «قاصدک» (محصول ۱۳۷۵ به کارگردانی قاسم جعفری) بود. هادی به‌تدریج با انگیزه و اراده، مسیر دیگری را در پیش گرفت و بعد از دستیاری کارگردان‌هایی چون کیانوش عیاری و اصغر فرهادی به کارگردانی رو آورد.

شهرام شاه‌حسینی
 
آرایشگر
 
ماقبلِ سینما
 
شهرام شاه حسینی، کارگردان سینما و تلویزیون که این روزها با سریال پرستاره «می‌خواهم زنده بمانم» در شبکه نمایش خانگی حاضر است، در ابتدای جوانی مدتی در یک سلمانی کار می‌کرد. اما علاقه‌اش به سینما باعث شد قیچی و شانه را کنار بگذارد و بعد از دستیاری کارگردان‌هایی چون بهرام بیضایی و رسول ملاقلی‌پور، کارگردان فیلم‌های کوتاه و بعد آثار سینمایی شود.  کلاغ‌پر، زن‌ها فرشته‌اند و خانه دختر از جمله ساخته‌های سینمایی شاه‌حسینی است.

رضا عطاران
 
راننده
 
ماقبلِ سینما
 
معمولا چهره‌های موفق سینما، شغل‌های نامرتبط را قبل از فعالیت هنری و حرفه‌ای خود تجربه می‌کنند، اما رضا عطاران احتمالا از معدود گزینه‌هایی باشد که بعد از پخش سریال ساعت‌خوش و شهرت و محبوبیت، به دلیل مقطعی ممنوع الکاری، ناچار شد برای گذران زندگی، با یک وانت زامیاد آبی برای سوپرمارکت‌ها بار جابه‌جا کند.
 

خسرو شکیبایی
 
خیاط
 
ماقبلِ سینما
 
زنده یاد خسرو شکیبایی سال‌ها قبل از این‌که هامون محبوب سینمای ایران شود، حتی مدت‌ها قبل از خاک صحنه خوردن و حضور در تئاتر، کارهایی چون خیاطی، کانال سازی و آسانسورسازی را تجربه کرد.

امیر نادری
 
تخمه فروش
 
ماقبلِ سینما
 
امیر نادری کارگردان معتبر و جهانی سینمای ایران، یک عشق سینما به معنای واقعی کلمه است و همچون امیروی فیلم دونده برای رسیدن به رویایش سینما بسیار دوندگی کرد. او در آبادان از تخمه فروشی جلوی سینما شروع کرد، بعد کنترلچی و آپاراتچی سینما شد و بعد به تهران آمد و در یک عکاسخانه مشغول به کار شد و بعد عکاسی در سینما و سرآخر هم کارگردانی.

پرویز پرستویی
 
کارگر
 
ماقبلِ سینما
 
الان را نبینید که بسیاری از تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌های سینما برای همکاری با پرستویی سرودست می‌شکنند. او برای رسیدن به این جایگاه سال‌ها تلاش کرد. او همزمان با فعالیت در تئاتر، برای گذران زندگی چند سال منشی دادگستری بود و حتی قبل‌تر برای پس‌انداز و خرید خانه در حوالی ترمینال جنوب کارگری می‌کرد.

پرویز پورحسینی
 
کارگر صحافی
 
ماقبلِ سینما
 
این بازیگر فقید که در سال‌های اخیر از مادر کهنسالش مراقبت می‌کرد و اصلا به خاطر حفظ سلامت او در این یک سال و ترس از گرفتن کرونا و انتقال بیماری به مادرش، کاری را قبول نمی‌کرد، پدرش را خیلی زود از دست داد؛ در ۱۲سالگی؛ برای همین ناچار شد به سختی کار کند از جمله کار در صحافی کتاب.
 
ستاره‌های سینمای جهان قبلا چه کاره بودند؟
 
خواندن زندگینامه و مصاحبه‌های ستاره‌های سینمای جهان به اندازه فیلم‌هایشان جذاب و پرماجراست. به ویژه وقتی بدون هیچ ملاحظه و پنهانکاری، از شغل‌های مختلف و گاه سطحی و پیش پاافتاده و نامرتبط آنها در سال‌های دور سخن به میان می‌آید، این جذابیت با شگفتی و اندکی ناباوری هم همراه می‌شود.   جالب این‌که  بسیاری از ستاره‌های جهان که عقبه پررنجی داشته‌اند به بهترین شکل این تجربه‌های زیستی را جلوی دوربین و در قالب نقش‌های مختلف به کار گرفته‌اند.
 
فدریکو فلینی
 
دلقک
 
ماقبلِ سینما
 
کارگردان بزرگ سینمای ایتالیا قبل از این‌که وارد حرفه کارگردانی شود، مشاغل مختلفی را تجربه کرد؛ کاریکاتوریست مجلات و دلقک سیرک که از قضا بعدها نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل گیری جهان منحصربه‌فرد فیلمسازی‌اش دارند. ضمن این‌که او سال ۱۹۷۰ اثری مستند داستانی به نام دلقک‌ها هم ساخت.

داستین هافمن
 
تایپییست
 
ماقبلِ سینما
 
بازیگر بزرگ سینما همان‌قدر که نقش‌های مختلفی بازی کرد، شغل‌های گوناگونی را هم تجربه کرد: پیشخدمتی، ظرفشوری، روزنامه‌فروشی، تایپیستی، دستیاری روانپزشکی و... پاپیون، همه مردان رئیس‌جمهور، دونده ماراتن و سگ‌های پوشالی از جمله فیلم‌های داستین هافمن هستند.

برد پیت
 
لباس مرغ
 
ماقبلِ سینما
 
باور می‌کنید که حتی این بازیگر محبوب و خوش‌تیپ هم برای رسیدن به سینما رنج کشیده و قبل از آ‌ن شغل‌های غیرمرتبطی را تجربه کرده‌باشد؟ اوضاع مالی پیت زمانی به قدری خراب بود که مجبور می‌شد آن خوش‌تیپی را پنهان کند و با لباس مرغ جلوی رستوران‌ها بایستد و مردم را به صرف غذا دعوت کند!

کلارک گیبل
 
کارگر کارخانه
 
ماقبلِ سینما
 
 قبل از این‌که نقش رت باتلر در «برباد رفته» را بازی کند و «سلطان هالیوود» شود و حتی مدت‌ها قبل از این‌که در تست‌های مختلف بازیگری رد شود، به دلیل شرایط بحرانی خانواده، تن به کارهای سختی در میدان‌های نفتی و کارخانه لاستیک سازی داد.
یک شب اتفاق افتاد، سلطان و چهار ملکه، سراسری میسوری پهناور ، سانفرانسیسکو و ناجورها از جمله فیلم‌های کلارک گیبل است.

رومن پولانسکی
 
کارگر
 
ماقبلِ سینما
 
 این فیلمساز مشهور سرنوشت عجیب و تلخی دارد و حتی هنوز و باوجود موفقیت و اعتبار جهانی، گذشته دست از سر او برنمی دارد. همسرش به‌طرز فجیعی به قتل رسید که در روزی روزگاری هالیوود تارانتینو به آن اشاره می‌شود. خودش به اتهام تجاوز به دختری کم‌سن و سال در سال‌ها قبل هنوز تحت‌تعقیب قضایی در آمریکاست و در سال‌های دورتر و در کودکی و بعد از کشته شدن مادرش آواره شد و در خانه‌های روستایی مختلف کار کرد.

برت لنکستر
 
آکروبات باز
 
ماقبلِ سینما
 
هیکل این بازیگر تنومند  سینما، ماحصل فعالیتش در ژیمناستیک بود که پای لنکستر را به سیرک کشاند. تسلطش در آکروبات را می‌توان در بسیاری از فیلم‌هایش دید.  مشعل و کمان، یوزپلنگ ، آپاچی، بندباز، جدال در اوکی‌کورال از فیلم‌های لنکستر است.

جیم کری
 
نگهبان
 
ماقبلِ سینما
 
چه خوشبخت بودند رئیس و مدیران و کارگران آن کارخانه‌ای که این کمدین مشهور و محبوب جهان نگهبان کارخانه‌شان بود.

والت دیزنی
 
راننده آمبولانس
 
ماقبلِ سینما
 
این کارگردان مشهور فیلم‌های انیمیشن هم سابقه کارهای مختلف دارد، اما شاید دانستن این یکی شغل دیزنی جالب تر از بقیه مشاغلش باشد؛ راننده آمبولانس.
آنتونی کویین
 
بوکسور
 
ماقبلِ سینما
 
ستاره بین‌المللی سینما سال‌ها پیش از معروف شدن، شغل‌های مختلفی را تجربه کرد؛ کارگری کشتارگاه، نقاشی و بوکسوری. جالب این‌که او بعدها و در عالم بازیگری از این تجربیات در ایفای نقش‌هایش استفاده کرد؛ در «مرثیه‌ای برای یک سنگین وزن»، بوکسور بود و در «شور زندگی»، نقش نقاش معروف پل گوگن را بازی می‌کرد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
08:05 - 1399/12/21
منوچهر هادی اسما موفقه ولی رسما فاجعه هست کاراش
معلوم نیس چ رانتی داشته به اینجا رسیده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
با اختلاف بدترین کارگردان به همراه ده نمکی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
دقیقا درست گفتی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
سهمیه ایه .
Iran (Islamic Republic of)
08:06 - 1399/12/21
مشک ان است ک ببوید ن انکه عطار بگوید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
برو اول یاد بگیر چی باید بنویسی بعد بیا نظر بده
Germany
09:32 - 1399/12/21
خداییش منوچهرهادی که خیلی زحمت کشیده!!!!! با این سریالهای پربیننده مثل دل و گیسو و عاشقانه واقعا شاهکار کرده. چقدر زحمت کشیده برای رسیدن به اینجا. سریالهای پربیننده و جذاب !!!!!
Iran (Islamic Republic of)
09:35 - 1399/12/21
پس بخاطر همین هست که برای پول هرکاری میکنند و حتی در بعضی نقشها گذشته ایران رو زیر سوال میبرند.اینها گرسنگی کشیده اند و برای پول هرکاری میکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
تلاش برای امرارمعاش برهرانسانی واجبه وبعداکمی لیاقت ادمهارا بزرگترمیکنه مگرکارکردن وپول هلال دراوردن برای مخارج زندگی کارخلافیف ضمناشماکه میگیدبرای پول همه کارمیکنندخودت ازکجامخرج زندگیتودرمیاری
چه کاربدی به خاطرپول کردندکلا میخوای یه چیزی گفته باشی ولی بلدنیستی یاهم خیلی حسودیت میادکه یه دست فروش یاکارگرباتوجه به لیاقتش الان موفق شده
بروکارمی کن مگوچیست کار
که سرمایه جاودانی است کار
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
بله مخصوصا بعضیاشون شدید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
چقدر زودفضاوت میکنیم وبی جا. .
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
چرا سختی زندگی را باهات بدیگران میخواهی جبران کنی دوست داری فیلمهایش رابدین نداری هم که هیچ چرا توهین میکنی..
Iran (Islamic Republic of)
10:04 - 1399/12/21
علی معلم خدا بیامرز میگفت صداسیما سینماگران رو دعوت می کنه و به زور میخواد ازشون معلم اخلاق بسازد ،


می بینیم که بعضی ها اصلا تو وادی اخلاق نیستند به طور جدی ،
دنبال سرگرمی و کارهای دلی اند .
Iran (Islamic Republic of)
10:13 - 1399/12/21
هادی بیسواد پر کاره اصلا فیلمساز نیست تا همین اواخر راننده تدارکات بود هنوزم قبولش ندارن
Iran (Islamic Republic of)
13:31 - 1399/12/21
هرچیه این سینما چی ها به هنرورها خیلی زور میگن اگه میشه یک گزارش درباره مظلومیت هنرورها در سینما هم پخش بشه خیلی خوب میشه
Iran (Islamic Republic of)
14:45 - 1399/12/21
فقط آنتونی کویین عشق است وبس
Iran (Islamic Republic of)
15:38 - 1399/12/21
هادی ۲زار کاراش نمیارزه مبتذل
Iran (Islamic Republic of)
15:48 - 1399/12/21
هنرمندان هیچ کشوری مثل هنرمندان ما تحت فشار قرار ندارند مدام دخالت درزندگی هنرمندان می کنیم هرروزه به طریقی انهارا میرنجانیم..
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
هنرمند؟
Iran (Islamic Republic of)
15:51 - 1399/12/21
من یک کارگر ساده بیکار هستم خیلی قصه میخورم وقتی مدام ازهنرمندانمان انتقادمیکنیمزندگی خصوصی آنها دخالت میکنیم..
Iran (Islamic Republic of)
15:54 - 1399/12/21
برترین ها.. عالی بود و ممنون
Iran (Islamic Republic of)
15:55 - 1399/12/21
هنرمندی که یک عمر باعث شادی ماشده باکوچک ترین اشتباه ناسزاها جور واجور میزنیم اصلا گذشت نداریم کسانی دیگر زندگی را برای ماست کردن دق دلمان راسرهنرمندان خالی می کنیم..
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
همینه که هست
میخاهی بخواه. نمیخواهی نخواه
Iran (Islamic Republic of)
16:00 - 1399/12/21
هادی با رنگ لعاب فیلماش، معروف شده و گر نه از نظر محتوا هیچه
Iran (Islamic Republic of)
18:50 - 1399/12/21
من عاشق این مقاله ها هستم
لطفا بیشتر بزارید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کالازم_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر