تقویت چانه‌زنی‌های سیاسی؛ بلاتکلیفی FATF
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۹۸۸۵۶
۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵
۸۹۵
این روزها موضوع تصویب لوایح دوگانه FATF همچنان جزو اصلی‌ترین دلمشغولی‌های محافل سیاسی و رسانه‌هاست و به‌تبع آن، در سطح جامعه مردم چشم‌انتظار گشایش‌های اعتباری و مالی درپی تصویب این لوایح هستند تا بلکه تأثیری بر معیشت آنان و تسهیل تأمین کالاهای مورد نیازشان داشته باشد، اما به‌نظر می‌رسد با توجه به پیوند خوردن موضوع تصویب FATF با برجام و به ‌تبع آن تحریم‌ها، آینده این لوایح همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته‌است.

روزنامه همشهری: این روزها موضوع تصویب لوایح دوگانه FATF همچنان جزو اصلی‌ترین دلمشغولی‌های محافل سیاسی و رسانه‌هاست و به‌تبع آن، در سطح جامعه مردم چشم‌انتظار گشایش‌های اعتباری و مالی درپی تصویب این لوایح هستند تا بلکه تأثیری بر معیشت آنان و تسهیل تأمین کالاهای مورد نیازشان داشته باشد، اما به‌نظر می‌رسد با توجه به پیوند خوردن موضوع تصویب FATF با برجام و به ‌تبع آن تحریم‌ها، آینده این لوایح همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته‌است.

پس از اینکه بررسی دو لایحه پالرمو و CFT با درخواست رئیس‌جمهوری و نظر مثبت رهبرمعظم انقلاب دوباره در دستورکار مجمع‌تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت، محسن رضایی، دبیر مجمع اعلام کرد که به‌احتمال قوی لوایح FATF تا پایان سال تعیین‌تکلیف می‌شود، اما ظاهرا گره‌های ایجاد شده در احیای برجام و پابرجا ماندن تحریم‌های ایالات‌متحده، این موضوع را به تعویق انداخته است. برهمین اساس هم بود که دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام چند روز قبل اعلام کرد تکلیف نهایی دو لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود، اما از برخی گمانه‌زنی‌ها چنین برمی‌آید که خیلی بعید نیست این لوایح در آخرین نشست مجمع که قرار است سه‌شنبه 26اسفندماه برگزار شود، مورد بررسی قرار گیرد.

این درحالی‌است که با وجود پایان کار کمیته مشترک دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای رفع ابهامات اعضای این مجمع، هنوز نمی‌توان برآورد دقیقی از نظر اکثریت اعضا ارائه کرد، چراکه ازیک‌سو به‌نظر می‌رسد با توضیحاتی که نمایندگان دولت و به‌ویژه وزیرامورخارجه و رئیس‌کل بانک‌مرکزی ارائه کرده‌اند، مجمع در مسیر اقناع قرار گرفته‌ و از سوی دیگر فشار مخالفان برای تصویب نشدن لوایح بیشتر شده ‌است. دراین میان اصولگرایان مجلس بی‌میل نیستند که با بازگشت پرونده FATF به مجلس، مانع جدیدی در مسیر تصویب آن ایجاد کنند؛ موضوعی که با مخالفت مجمع و البته دولت نیز مواجه شده است.

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دراین باره معتقد است مجلس جدید نمی‌تواند دوباره لوایح FATF را بررسی کند؛ بررسی مجدد به این معناست که تمام فرایند گذشته قانونگذاری باطل است و این موضوع، نادرست و اساسا به‌معنای نبود ثبات در نهادهای حقوقی است.

وی ادامه می‌دهد: از نظر حقوقی به‌هیچ‌وجه امکان برگرداندن این لوایح به مجلس وجود ندارد. فرایند مجلس به‌طورکلی طی و تمام ‌شده است؛ مثلا در مورد طرح‌ها و لوایحی که در اواخر دوره یک مجلس تصویب می‌شود و برای اظهارنظر به شورای نگهبان می‌رود، مجلس نمی‌تواند بگوید که اگر شورای نگهبان اظهارنظر نکرد، اینها را برگردانید، ما می‌خواهیم اصلاح کنیم. این استدلال که بگویند چون مجلس تغییر کرده و نظرات تازه‌ای دارد، پس برگردد، درست نیست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح می‌کند: تنها راهی که وجود دارد، این است که نمایندگان طرح مستقلی ارائه دهند. دولت که لایحه جدیدی به مجلس نمی‌دهد؛ بنابراین نمایندگان اگر بخواهند راجع به موضوعی که قبلا قانونگذاری شده، طرح جدیدی را به تصویب برسانند، طبق قانون اساسی دست آنها باز است؛ منتهی دراین موضوع خاص، چون هنوز فرایند تکمیل نشده و اختلاف وجود دارد، مجمع تشخیص باید تعیین تکلیف کند.

انصاری اضافه می‌کند: دولت جدید و مجلس جدید اختیارات خاص خود را دارند. اگر این لوایح هنوز به مجمع نیامده بود، مجلس براساس آیین‌نامه خود که نسبت به طرح‌ها و لوایح نیمه‌تمام اختیاراتی دارد، می‌توانست اقدام کند، اما در مورد این لوایح همانطور که گفتم، تمام فرایند‌ بررسی‌های آن در مجالس طی شده است و هیچ راه حقوقی برای برگشت مجدد به مجلس وجود ندارد. 

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر