۶ چالش سلامتی در سفر به مریخ
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۰۰۸۱۱
۳۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱
۲۹۲۴
طبق برنامه و اهداف ناسا، تا سال ۲۰۳۰ انسان‌هایی به مریخ فرستاده خواهند شد. بسیاری از کارشناسان نگران چالش‌های سلامتی چنین سفری هستند.

برترین‌ها - آرمان رمضانی: طبق برنامه و اهداف ناسا، تا سال ۲۰۳۰ انسان‌هایی به مریخ فرستاده خواهند شد. بسیاری از کارشناسان نگران چالش‌های سلامتی چنین سفری هستند.

در سفر‌های فضاییِ بسیار طولانی، فضانوردان با چه چالش‌های روحی و جسمی روبرو خواهند بود؟ مارک جربلوم مدرس روان‌پزشکی در دانشگاه ملبورن و عضو کمیته پزشکی حیات در فضا، در پاسخ به این پرسش، ۶ معضل مرتبط با سلامتی برای چنین مسافرانی را مشخص کرده است.

۱. ناخوشی فضایی

در روی زمین چیزی شبیه به یک ژیروسکوپ کوچک در مغزتان به شما آگاهی کاملی از حرکتتان در فضا می‌دهد. همین آگاهی است که در زمان چرخاندن سر، شتاب گرفتن و یا تغییر مکان، حتی اگر چشمانتان بسته باشد، شما را از این تغییرات آگاه می‌کند و البته خبری از آن درفضا نیست. جربلوم می‌گوید:" در مکانی با نیروی گرانش صفر چنین حسی کارآیی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه‌ی آن فضانورد زمان زیادی را با حالت تهوع می‌گذراند. بسیاری از فضانوردان روز‌های زیادی را به سبب این ناخوشی که بی شباهت به دریازدگی نیست، با حال عمومی بسیار بد می‌گذرانند.

۵ چالش سلامتی در سفر به مریخ

مثال‌های زیادی از ناخوشی فضایی وجود دارد. برای نمونه در سال ۱۹۶۸ وقتی ناسا آپولو ۸ را به فضا فرستاد، فرانک بورمن در راه ماه به سبب همین بیماری آنچنان ناخوش شد که هیئت کنترل در صدد کاهش زمان ماموریت بود.

خوشبختانه همچون دریازدگی، ناخوشی فضایی هم بعد از گذشت زمانی در حدود دو هفته رفع می‌شود و بدن فضانوردان به شرایط عادت می‌کند.

۲. اضطراب روانی

با وجود پیشرفت‌های تکنولوژیکی، سفر‌های فضایی هنوز در ذات خود خطرناک هستند. غوطه‌ور بودن در سلولی مهر و موم شده در حالی‌که زنده ماندن به عملکرد ماشین‌هایی که آب و هوا را تصفیه می‌کنند، بستگی دارد. جربلوم در این‌باره می‌گوید:" ما هنوز دقیقا نمی‌دانیم ماه‌ها زندگی در کپسولی بدون تغییر در حالیکه آن‌طرف پنجره چیزی جز تاریکی مطلق وجود ندارد، با روان انسان چه می‌کند. "

۵ چالش سلامتی در سفر به مریخ

تحقیقات در این زمینه ثابت کرده است در محیط‌های خشن، حفظ سلامت روانی از طریق اعمالی ساده‌تر می‌شود. این اعمال مانند عبادت، مراقبه و البته واقعیت مجازی می‌تواند یکنواختی این سفر را کم‌رنگ کند.

۳. ضعف عضلانی

در ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) هیچ جاذبه‌ای وجود ندارد و جاذبه مریخ یک سوم کره زمین است. به عقیده جربلوم ماهیچه‌های ما روی زمین آنچنان درگیر مبارزه با این جاذبه هستند که غیبت آن ضعفی سراسری را برای آن‌ها رقم خواهد زد. جربلوم ادامه می‌دهد:" فضانوردان برای حفظ سلامت عضلات و تناسب قلب و عروق هر روز باید ۲ تا ۳ ساعت ورزش کنند. در این شرایط بدون ورزش روزانه، بافت عضلانی قلب کاهش می‌یابد که موضوعی خطرناک و کشنده است. "

۵ چالش سلامتی در سفر به مریخ

بد نیست بدانید شوروی در دوران جنگ سرد، اولین کشوری بود که لباس‌هایی مخصوص برای فضانوردان با فشار داخلی ساخت. این لباس مخصوص با لقب لباس پنگوئن، همواره فشاری مصنوعی به پوست، ماهیچه و استخوان فضانورد وارد می‌کرد که در نتیجه‌ی آن انجام تمام کار‌ها برای او سخت‌تر می‌شد. لباس پنگوئن البته با وجود کارآیی، فاصله زیادی با یک لباس ایده‌آل فضایی داشت.

۴. مشکلات چشمی

در ایستگاه بین‌المللی فضایی، معلق بودن اشیا در فضای کابین‌ها و احتمال برخورد با چشم فضانوردان همواره یک خطر بالقوه برای سلامتی آن‌ها است، اما به عقیده جربلوم نبود جاذبه و درنتیجه عدم حرکت مایعات، خطرِ به مراتب بزرگتری برای سلامت چشم فضانوردان است. جربلوم می‌گوید:" بیشتر آن‌ها در فضا مجبور به استفاده از عینک می‌شوند و بعضی از آن‌ها حتی پس از بازگشت با تغییراتی دائمی در شماره چشمانشان روبرو می‌شوند. "

۵ چالش سلامتی در سفر به مریخ

جربلوم عقیده دارد این تغییر در بینایی و زوال چشم در نتیجه حرکت مایعات چشمی در جهتی مخالف جهت طبیعی‌اش به داخل جمجمه می‌باشد. این موضوع درنهایت تورمی در قسمت پشت چشم‌ها بوجود می‌آورد که شکل لنز‌ها را برای همیشه تغییر می‌دهد. او ادامه می‌دهد:" این تورم ظاهرا باعث ایجاد مشکلاتی برگشت ناپذیر در بینایی می‌شود و ما هنوز در اول راه شناخت آن هستیم. "

۵. سرفه و سرماخوردگی

اگر شما در روی کره زمین به سرماخوردگی دچار شوید، این مشکل با مراجعه به پزشک و استراحت به راحتی قابل رفع است، اما سرماخوردگی در فضا مسئله دیگری است. علاوه بر اشکالات قابل حدس، سیستم ایمنی بدن به خوبیِ زمین در فضا عمل نمی‌کند بنابراین یک سرماخوردگی ساده ممکن است منجر به قرنطینه چند هفته‌ای یک فضانورد شود.

۵ چالش سلامتی در سفر به مریخ

جربلوم می‌گوید: "ما هنوز به درستی نمی‌دانیم چرا باکتری‌ها در فضا خطرناک‌تر می‌شوند. علاوه بر آن اگر شما در ایستگاه فضایی عطسه کنید، قطرات آب دهان شما تا ابد در آن محیط در حرکت خواهد بود. اگر شما در چنین وضعیتی به آنفولانزا دچار شوید احتمالا بقیه را هم بیمار خواهید کرد و این موضوع باتوجه به محدودیت دسترسی به پزشک و البته راه بسیار طولانی تا نزدیک‌ترین بیمارستان، بسیار خطرناک خواهد بود. "

۶. اضطرار‌های پزشکی

خوشبختانه تا به امروز وضعیت اضطراری پزشکی در فضا پیش نیامده است، اما تمام فضانوردان برای مواجهه با چنین وضعیتی آموزش می‌بینند. برای نمونه فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی نوعی احیای قلب در شرایط بدون جاذبه را ابداع کرده‌اند. در این حالت فرد احیا کننده با چسباندن پا‌ها به سقف و فشار دادن بیمار به کف کابین، مراحل احیا را انجام می‌دهد.

۵ چالش سلامتی در سفر به مریخ

همه این‌ها درحالیست که در شرایط اورژانسی عملیات نجات از ایستگاه فضایی در عرض یک روز ممکن است؛ اما این زمان برای مسافران مریخ به ۸ ماه افزایش می‌یابد. به عقیده جربلوم به همین دلیل فضانوردانِ حاضر در سفر به مریخ باید آمادگی بیشتری در مواجهه با چنین شرایطی داشته باشند. او ادامه می‌دهد: "در این شرایط تمام کار‌های ساده، مشکل می‌شود.

اعمال ساده‌ای مثل انتقال بیمار به برانکارد، خارج کردن فضانورد از لباس مخصوص و جابجایی او به میز جراحی همه و همه به سختی انجام می‌شود. درصورت انجام درست تمام مراحل، هنوز بیمار باید در حضور یک پزشک، یک گیاه‌شناس و تعدادی دانشمند جراحی شود. در بهترین حالت یک جراح اورتوپد از روی زمین شما را راهنمایی خواهد کرد با این توضیح که این اطلاعات با تاخیری ۲۰ دقیقه‌ای به شما خواهد رسید. "

بنابر همین دلایل دانشمندان تلاش می‌کنند روی زمین، شرایط سفر به مریخ را شبیه‌سازی کنند تا با تجربه مشکلات محتمل در سفر به مریخ، بهترین راه حل را برای این مشکلات بیابند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
اورانوس_فوترموبایل2
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تنورستان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
فنی آتل_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر