نفوذ ارتش سایبری سعودی در اتاق‌های کلاب‌هاوس
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
استخدام_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۰۲۶۳۲
۰۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵
۱۸۰۱
اصلاحات سیاسی، نژادپرستی و حقوق دگرباشان جنسی به محورهای اصلی بحث‌های آزادانه فعالان حقوق بشر سعودی در اتاق‌های بحث کلامی در اپلیکیشن کلاب‌هاوس بدل شده؛ موضوع‌هایی تابوشکنانه در فضای سیاسی-اجتماعی عربستان که برخی مشارکت‌کنندگان در این بحث‌ها را از اعمال نظارت‌های پیدا و پنهان حکومت اقتدارگرای عربستان ترسانده است.

یورونیوز: کلاب‌هاوس تلفیقی است از امکان برگزاری کنفرانس تصویری و نوعی شبکهٔ اجتماعی مبتنی بر پیام‌های صوتی که امکان مکالمه جسورانه‌ را میان اعضای آن به ویژه در کشورهایی که محدودیت‌های جدی در برابر آزادی بیان وجود دارد، فراهم کرده است. به همین دلیل دولت چین به عنوان نخستین حکومت جهان دستور فیلترینگ آن را صادر کرده و استقبال از آن در منطقه خاورمیانه از ایران گرفته تا عربستان سعودی رو به تزاید است؛ چنان که برخی کاربران عربستانی آگهی فروش دعوتنامه عضویت در کلاب‌هاوس را در توئیتر منتشر می‌کنند.

نسخه مقدماتی کلاب‌هاوس که در حال حاضر فعال است، عضویت در آن را محدود به کسانی کرده که از اعضای قبلی دعوتنامه دریافت کرده باشند. به همین دلیل برخی اعضای کلاب‌هاوس ترجیح داده‌اند تا دعوتنامه خود را در بازار گرم عضویت در این اپلیکیشن بفروشند.

اما اشتیاق روز افزون عربستانی‌ها برای مشارکت جدی در بحث‌های آزادانه اتاق‌های کلاب‌هاوس با نگرانی‌های تازه‌ای مواجه شده است

پس از آن که امانی الاحمدی، فعال حقوق بشر سعودی-آمریکایی، نسبت به برگزاری گفتگویی آزاد در مورد «نژادپرستی در عربستان سعودی» اقدام کرد، اعضای وابسته به حکومت سعودی در توییتر نسبت به افشای هویت اصلی مشارکت کنندگان در این بحث اقدام کردند. آنها همچنین بخش‌هایی از گفتگوها را تقطیع شده و بر مبنای روایتی دیگر منتشر کرده‌اند. همچنین برخی گردانندگان بحث‌ها از تعطیلی اتاق‌های بحث به دلیل فشار نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

نفوذ ارتش سایبری سعودی در اتاق‌های کلاب‌هاوس

با وجود این که بحث‌های مطرح شده در اتاق‌های کلاب‌هاوس پس از پایان به طور خودکار پاک می‌شود ولی همچنان اگر کاربری مایل باشد، می‌تواند آنها را ضبط کند. همین امر زمینه نفوذ نیروهای امنیتی کشورها از جمله عربستان سعودی را به این اپلیکیشن و بحث‌های مطرح در آن باز گذاشته است؛ مشکلی که طراحان کلاب‌هاوس تا کنون در مورد آن توضیحی ارائه نکرده‌اند.

همزمان با تلاش‌های افسران سایبری حکومت عربستان برای فشار بر شرکت‌کنندگان در بحث‌های کلاب‌هاوس برای تن دادن به خودسانسوری، در عرصه آشکار فضای مجازی و رسانه‌های حکومتی نیز تلاش آشکار برای تقبیح این اپلیکیشن آغاز شده است.

سلمان الدوساری در ستون روزنامه سعودی به نقش کلاب‌هاوس در تخریب اخلاق عمومی پرداخته و فهاد العتیبی، استاد دانشگاه نیز با انتشار ویدیویی کلاب‌هاوس عامل به خطر افتادن امنیت ملی پادشاهی سعودی معرفی کرده است.

فعالان شبکه‌های اجتماعی در عربستان سعودی انتظار دارند که در پس فضاسازی فعلی حکومت، کنترل کلاب‌هاوس هم همچون توئیتر آغاز شود و افسران سایبری عربستان پس تهدید، ارعاب و بازداشت برخی فعالان، اتاق‌های ترویج روایت‌های حکومتی از شرایط اجتماعی و سیاسی عربستان را سازماندهی کنند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آف دکور _فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آف دکور _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر