چین، ابرقدرت جهان تا سال ۲۰۴۰
۱۱۰۶۷۵۶
۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
۱۷۳۴
سهم چین از اقتصاد جهانی طی ۲ دهه آتی از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد و سهم آمریکا از ۲۴ درصد کنونی به کمتر از ۲۱ درصد خواهد رسید.

عصر ایران: سهم چین از اقتصاد جهانی طی 2دهه آتی از 18 درصد به 23 درصد و سهم آمریکا از 24 درصد کنونی به کمتر از 21 درصد خواهد رسید.

بر اساس گزارش جدید جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا، چین طی 2 دهه آینده با پیشی گرفتن از اقتصاد آمریکا و با کسب عنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان به بازیابی نقش جدید خود به عنوان یک ابرقدرت جهانی خواهد پرداخت.

دفتر "مدیر اطلاعات ملی آمریکا(DONI) با انتشار گزارشی در 144 صفحه با عنوان "روند جهانی 2040: جهانی با رقابت بیشتر" روندهای جهان آینده طی 2 دهه آتی را پیش بینی کرده است.

در این گزارش از جمله روندهای بسیار مهم برای تغییر جهان طی 2 دهه آینده روابط بین 2 قدرت برتر جهان یعنی چین و ایالات متحده آمریکا عنوان شده است.

در این گزارش آمده است: "ایالات متحده به همراه متحدان دیرینه خود و چین طی 2 دهه آتی بیشترین تأثیر را در پویایی جهانی خواهند داشت."

در این گزارش پیش بینی شده است که رقابت بین ایالات متحده آمریکا و چین طی 2 دهه آتی "بر اکثر حوزه ها تأثیر خواهد گذاشت، اتحاد های موجود و سازمان های بین المللی را که برای چندین دهه حافظ نظم بین المللی موجود هستند را تحت فشار قرار داده و در برخی موارد تغییر شکل خواهد داد."

گفتگوهای تجاری آمریکا و چین در پکن/ 14 قوریه 2019/ گتی ایمجز

چین، ابرقدرت جهان تا سال ۲۰۴۰

از جمله تغییرات قابل توجهی که در نظم جهانی پیش بینی شده است، انتقال مرکز ثقل قدرت اقتصادی از غرب به شرق خواهد بود و اقتصادهای آسیایی جایگاه بیشتری در اقتصاد جهانی کسب خواهند کرد.

در این گزارش پیش بینی شده که چین تا سال 2040 بزرگ ترین اقتصاد جهان خواهد بود و در راس قدرت های برتر اقتصادی جهان خواهد ایستاد و سهم خود را از تولید ناخالص داخلی جهان از 17.9 درصد در سال 2020 به 22.8 درصد در سال 2040 افزایش خواهد داد. از طرف دیگر طی همین مدت سهم ایالات متحده از اقتصاد جهانی کاهش یافته و از 24 درصد کنونی به 20.8 درصد در سال 2040 خواهد رسید.

به نوشته نیوزویک، مدت هاست که موضوع پیشی گرفتن چین از آمریکا از نظر تولید ناخالص داخلی مورد بحث کارشناسان است، اما برخی مانند مرکز "تحقیقات اقتصادی و بازرگانی" مستقر در بریتانیا و "هلدینگ های نامورا" مستقر در ژاپن گفته اند که تجارب متفاوت دو کشور در مواجهه با بحران کرونا روند و تاریخ پیشی گرفتن چین از آمریکا را تسریع کرده و ممکن است چین تا اوایل سال 2028 (و یا حتی زودتر) موفق به پیشی گرفتن از آمریکا شود.

در گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا آمده است: "در دو دهه آینده چین تقریبا به دنبال تثبیت تسلط در آسیا و نفوذ بیشتر در سطح جهان خواهد بود" ، در حالی كه سعی دارد از تنش بیشتر با آمریکا از آنچه كه به نظر پکن از اهمیت استراتژیک کمتری برخوردار است، پرهیز کند.

این گزارش مهمترین اولویت پکن را تحکیم حوزه نفوذ داخلی خود در آسیا می داند، جایی که "چین انتظار دارد با شرکای آسیایی خود در زمینه تجارت و بهره برداری از منابع همکاری نزدیکی داشته باشد.

این گزارش همچنین به توانایی های نظامی آینده چین نیز پرداخته است و در این باره آمده است که چین برای تأمین منافع خود "احتمالا توانایی های نظامی خود را ارتقا خواهد داد تا نیروهای آمریكا و متحدانش را در منطقه شرق آسیا تحت فشار بیشتری قرار داده و دسترسی ایالات متحده به این منطقه را محدود کند."

ایالات متحده با حدود 800 پایگاه در سراسر جهان که 280 پایگاه و تاسیسات آن فقط در منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار گرفته برترین نیروی نظامی حال حاضر جهان است. با این حال "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین، تمرکز فشرده ای را بر روی نوسازی و گسترش توانایی های ارتش چین ایجاد کرده است تا قدرت بازدارندگی نظامی کشورش در برابر آمریکا را در مناطق حوزه نفوذ پکن تضمین کند.

در این گزارش آمده است: "چین به احتمال زیاد از پیشرفت های فناوری خود برای ایجاد یک حضور نظامی عظیم در آسیای شرقی و سایر مناطق استفاده خواهد كرد اما ترجیح پکن به جای استقرار واحدهای بزرگ نظامی بیشتر بر گسترش پایگاه های دریایی کوچک تر خواهد بود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج