به دیوان محاسبات چه ربطی دارد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۰۷۸۳۱
۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲
۲۵۲۷
در پی اظهارات مطرح شده برای اعمال نرخ ۴۲۰۰ تومانی در محاسبه مالیات خودروهای لوکس توسط دیوان عدالت، یک کارشناس ابراز عقیده کرد: واضح است که با تغییر ارز مبنایی، دیگر ارزش هیچ خودرویی بیش از یک ملیارد تومان نخواهد بود و عملا طرح اخذ مالیات از خودروهای با ارزش مازاد بر یک میلیارد تومان نخواهیم داشت.

ایسنا: در پی اظهارات مطرح شده برای اعمال نرخ ۴۲۰۰ تومانی در محاسبه مالیات خودروهای لوکس توسط دیوان عدالت، یک کارشناس ابراز عقیده کرد: واضح است که با تغییر ارز مبنایی، دیگر ارزش هیچ خودرویی بیش از یک ملیارد تومان نخواهد بود و عملا طرح اخذ مالیات از خودروهای با ارزش مازاد بر یک میلیارد تومان نخواهیم داشت.

چند روز پیش ( ۲۱ فروردین ماه) دیوان محاسبات در نامه‌ای خطاب به سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تعیین مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی خودروهای وارداتی با نرخ ارز نیمایی، برخلاف قانون امور گمرکی است.

پنجم اسفند ماه سال ۱۳۹۹ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی مجلس و بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بند الحاقی ۷ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه را بررسی کرده و براساس آن مصوب کردند که کلیه مالکان خودرو (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت‌های دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش خودروی آن‌ها بالغ بر یک میلیارد تومان است، مشمول پرداخت مالیات سالانه خودرو خود شوند.

تعرفه اخذ مالیات از این خودروها براین اساس است که خودروهای با ارزش ریالی یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، نسبت به مازاد یک میلیارد تومان یک درصد؛ از بیش از ۱.۵ میلیارد تومان تا سه میلیارد تومان به نسبت میزان مازاد ۱.۵ میلیارد تومان دو درصد؛ از بیش از سه میلیارد تومان تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان سه درصد و در نهایت خودروهای با ارزش بالغ بر ۴.۵ میلیارد تومان به نسبت مازاد بر ۴.۵ میلیارد تومان چهار درصد مشمول پرداخت مالیات به صورت سالانه خواهند شد.

مرجع محاسبه مالیات خودرو، قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات خودرو است که توسط سازمان امور مالیاتی تا پایان سال ۱۳۹۹ تعیین شده است. در این راستا، سازمان امور مالیاتی مکلف شده، حداکثر تا پایان خرداد ماه سال جاری نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آن‌ها اقدام کرده و مراتب را به نحو مقتضی به اطلا ع اشخاص مشمول برساند. دارندگان خودروهای با ارزش بالاتر از یک میلیارد تومان، بایستی مالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰ پرداخت کنند.

سازمان امور مالیاتی، مالیات نقل‌وانتقال خودروهای وارداتی را بر مبنای ارز نیمایی محاسبه کرده است اما دیوان محاسبات آن را مغایر با قانون دانسته و سه روز پیش ( ۲۱ فروردین ) در نامه‌ای خطاب به سازمان امورمالیاتی اعلام کرده است که بایستی نرخ ارز دولتی ( ۴۲۰۰ تومانی) مبنای محاسبه قرار گیرد.

نامه فوق‌الذکر و جزئیات موارد مطروحه در اختیار این خبرگزاری است.

طبق درخواست دیوان عدالت از سازمان امور مالیاتی مبنی بر در نظر گرفتن نرخ ارز دولتی برای اخذ مالیات از خودروهای لوکس و مغایر خواندن محاسبه ارزش خودرو براساس ارز نیمایی با قانون امور گمرکی، این سوال مطرح می‌شود که علاوه بر اینکه میزان مالیات بسیار پایین خواهد آمد و هدف (کسب درآمد از این جهت) این طرح محقق نخواهد شد، احتمالا دیگر خودرویی با ارزش بالغ بر یک میلیارد تومان نخواهیم داشت که مالک آن ملزم به پرداخت مالیات سالانه شود.

در این رابطه، فربد زاوه -کارشناس صنعت خودرو - در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر تصورات شکل گرفته که میزان مالیات با مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی، بسیار پایین خواهد آمد اظهار کرد: چنانچه نرخ ارز برای اخذ مالیات بر پایه ۴۲۰۰ محاسبه شود، تقریبا هیچ خودرویی بالای یک میلیارد تومان قیمت نخواهد داشت. یک میلیارد تومان بر پایه ارز ۴۲۰۰ تومانی، معادل ۲۵۰ هزار دلار خواهد بود.

وی ضمن اشاره به اینکه با احتساب تعرفه متوسط ۷۰×۸۰ درصد، قیمت یک خودروی صفر کیلومتر در حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار دلار خواهد شد، گفت: بنابراین باتوجه به اینکه سال‌هاست خودروی لوکس به دلیل ممنوعیت وارد نکرده‌ایم، چنانچه حتی ارزش خودروی صفر کیلومتر را هم در نظر نگیریم، هیچ خودرویی بالای یک میلیارد تومان نخواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به اینکه با توجه به قصد سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از خودروهای لوکس، کدام نرخ ارز باید مبنا قرار گیرد؟ تاکید کرد: در حقیقت اصل ماجرا و طرح اخذ این مالیات‌ها بی‌مفهوم است. این خودروها در زمان وارد شدن به کشور، تعرفه سنگینی پرداخت کرده‌اند. از سوی دیگر افزایش ارزش و قیمت این خودروها هم در اختیار مالک آن نبوده است. چند سال پیش شخص دیگری خودرو را وارد کرده و مالیات آن را امروز مالک آن بایستی بپردازد.

زاوه تصریح کرد: بنابراین مشکل اصلی مربوط به عدم مدیریت بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه‌ بوده است. آیا هزینه این عدم مدیریت را بایستی مردم بپردازند؟ ضمن اینکه این طرح ( اخذ مالیات از خودروهای بالای یک میلیارد تومان) اثر مدیریت بازار هم نخواهد داشت. قانون‌گزار نگران کسانی است که قصد خرید خودروهای گران‌قیمت دارند تا در حقشان اجحاف صورت نگیرد؟ اکثریت مردم برای خرید خودرو حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کنند نه یک میلیارد تومان! لذا از اساس این طرح‌ها منطقی نیستند.

وی افزود: از سوی دیگر این موضوع به دیوان محاسبات ارتباطی پیدا نمی‌کند. دیوان محاسبات بایستی درآمد دولت و هزینه‌های آن را مورد بررسی قرار دهد تا مشخص شود که مطابق بودجه مصوب مجلس هست یا خیر؛ نه اینکه بخواهد تعیین‌کننده مرجع باشد و اگر به ابهامی در میزان درآمد و هزینه دولت برخورد، از مجلس طرح سوال کند، نه اینکه خود صادرکننده رای باشد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: در جایی از قانون بودجه ندیده‌ام که در مورد نحوه محاسبه صحبت شده باشد. ضمن اینکه به نظر نمی‌رسد این طرح اخذ مالیاتی اجرایی هم باشد. ضمن اینکه اگر واردات آزاد شود، بطور مثال یک لکسوس ۵۷۰ با ۱۵۰ هزار کیلومتر کارکرد و هشت سال عمر، ۵۰۰ میلیون تومان ارزش دارد نه ۱۰ میلیارد تومان!

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
20:25 - 1400/01/24
اگر اجرابشه عالیه نه اینکه در حد شعار باشه ولی تجربه نشان داده اینا الکیه چون آدمهای کلفت ویان های مافیایی خطرناک گشت چنین مسائلی هستند ونخواهند گذاشت که اعمال قانون شود وگرنه به نطر من برای اجرای عدالت عالیه عالی
Iran (Islamic Republic of)
20:32 - 1400/01/24
واقعاً شما چه آدم هائی هستید یک بار اجازه ورود ماشین را دادید و عوارض شو گرفتید حالا اومدی نرخ ارز را به روز میکنید موضوع عطب به مسبق نمیشه که واقعاً یک تلاش این تا حدی جا داره
Iran (Islamic Republic of)
20:41 - 1400/01/24
در این ماه مبارک رمضان دست ازسر این مردم (۹۰ % فقیر) بردارید و اون ۱۰% بقیه هم بموجب عملکردهای اقتصادی خودتون سرمایه بهم زدن طرح هایی در اندازید برای رهایی از بن بست های ازدواج اشتغال زندگی و........
Iran (Islamic Republic of)
20:48 - 1400/01/24
از هر ترف دست مسولین تو جیب ملت میره خدا ازتون نگذره
Iran (Islamic Republic of)
21:13 - 1400/01/24
ماشین همتی و آقازاده ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد ایران شده
حال که یک نهاد اعتراض کرده بانک مرکزی میگوید ایران مال ماست شما دخالت نکنید
Iran (Islamic Republic of)
22:03 - 1400/01/24
آقا از سمند lxمعمولی چقد میگیرین
باهاش مسافر کشی هم میکنما
Iran (Islamic Republic of)
23:47 - 1400/01/24
دولت باید بنزین یارانه ای خودرو های لوکس را حذف کند ومالیات را هنگام نقل وانتقال آنها بستگی به قیمت خودرو دریافت کند
Iran (Islamic Republic of)
23:51 - 1400/01/24
ارز4200تومانی بایدهم برای افرادرانت خوار وسرمایه دارمحاسبه شودتاخدای نخواسته اب تودل سرمایه داری تکان نخوردمالیات راباید کارمندونان خشک خورپرداخت کند .
Iran (Islamic Republic of)
23:52 - 1400/01/24
ایسنا بهتره یک بار متن را بخوان دیوان عدالت یا محاسبات!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
استیل رگال_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دیاکو_فوتر داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر