کرونا هندی واکسن‌ها را بی‌‎اثر کرد
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
سمپاشی امحا_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
سمپاشی امحا_4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
سمپاشی امحا_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۱۱۶۶۸
۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
۳۶۸۹
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید که گونه هندی کرونا از قدرت انتقال‌پذیری بالاتری برخوردار است و می‌تواند واکسن‌های موجود را بی‌اثر کند.

روزنامه ایران: رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید که گونه هندی کرونا از قدرت انتقال‌پذیری بالاتری برخوردار است و می‌تواند واکسن‌های موجود را بی‌اثر کند.

علیرضا ناجی در این باره می‌گوید که ویروس در کشورهای انگلیس و ژاپن و پاکستان چرخیده و قطع به یقین نمی‌توان گفت واریانت هندی وارد ایران نشده است. اگرچه هنوز مشخص نیست که این نوع جهش یافته تا چه اندازه خطرناک است اما تا همین جا به نگرانی‌های زیادی دامن زده است.

در هند رکورد در ۲۴ ساعت ۲۴۲۶ نفر قربانی جدید ناشی از این ویروس ثبت شده و رکورد بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونا ویروس موجب کمبود شدید تخت‌های بستری و ذخایر اکسیژنی شده است. البته برخی خبرها حکایت از فراگیر شدن ویروس جهش یافته هندی در کشورهای اروپایی دارد. مقامات بهداشتی بروکسل از شناسایی نوع هندی ویروس جهش یافته کرونا در ۲۰ دانشجوی هندی که اواسط ماه جاری میلادی وارد بلژیک شده‌اند، خبر داده‌اند.

این در حالی است که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، این نوع ویروس کرونا به‌دلیل «جهش مضاعف» آن به مراتب از دیگر گونه‌ها مسری‌تر است. همزمان با قرار گرفتن هند در فهرست کشورهای پرخطر کرونایی، آمارهای رسمی انگلیس نیز نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به گونه هندی کرونا فقط در عرض یک هفته گذشته ۷۵ درصد در انگلیس افزایش داشته است.

بی‌اثر شدن واکسن‌ها با ویروس هندی

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید که گونه هندی کرونا از قدرت انتقال‌پذیری بالاتری برخوردار است و می‌تواند واکسن‌های موجود را بی‌اثر کند.به‌گفته وی؛ هنوز مشخص نیست واریانت جدید ویروس یعنی B۱.۶۱۷ تا چه اندازه باعث افزایش شمار مبتلایان و سرعت شیوع شده است.

با این حال وجود نشانه‌هایی این فرضیه را تقویت می‌کند. برای مثال در کشور هند این گونه جهش یافته باعث افزایش صعودی شمار تازه مبتلایان شده است.وی در ادامه می‌گوید: در واریانت هندی ویروس کرونا دو تا موتاسیون در قسمت اسپایک ویروس رخ داده است به‌نظر می‌رسد این واریانت‌ها انتقال ویروس را زیاد می‌کند البته نگرانی ما مقاومت به واکسن است. درحال‌حاضر کووید۱۹ در هندوستان بسیار شیوع پیدا کرده و واریانت غالب شده است البته جهش هندی در همه دنیا افزایش پیدا کرده و موارد متعددی از انگلستان و ژاپن گزارش شده است.

ناجی می‌گوید: به‌نظر می‌رسد واریانت هندی با شدت بسیار بالایی منتقل می‌شود و برای همین هم در انگلیس و هند لجام گسیخته می‌چرخد البته ما همین شک و تردید را در مورد ایران هم داریم گرچه ویروس غالب در ایران در پیک چهارم واریانت بریتیش است اما اگر بررسی‌های درستی روی ژنتیک پروتئین اسپایک ویروس انجام دهیم شاید ببینیم موتاسیون‌های دیگری هم به غیر از موتاسیون بریتیش داریم.

این ویروس شناس می‌افزاید: ما می‌بینیم موارد متعددی که واکسن کرونا هم تزریق کرده‌اند دوباره بیماری را گرفتند حتی افرادی که خارج از کشور واکسن مدرنا تزریق کرده‌اند باز مبتلا به بیماری شدند که البته خفیف روبه متوسط بوده است. ما انتظار ایمنی در برابر واریانت هندی از واکسن‌های کرونا را نداریم این زنگ خطر جدی است و اثر واکسیناسیون را از بین می‌برد. باید هر چه سریع‌تر در محورهایی که می‌تواند موجب کاهش گردش ویروس شود حرکت کنیم اگر زود اقدام نکنیم فرصت را از دست خواهیم داد.

ویروس در پاکستان چرخیده است

ناجی با بیان اینکه چنانچه واریانت هندی گستردگی بیشتری پیدا کند مجبور به واکسیناسیون جدید خواهیم بود، عنوان می‌کند: فکر می‌کنم با تمام این ضعف‌ها که دنیا در برابر کووید۱۹ از خودش نشان داده شاید دو سال دیگر با این ویروس کلنجار برویم.

او با بیان اینکه هنوز گزارش‌های رسمی از ورود ویروس هندی به کشور نداریم، عنوان می‌کند: کشورهای همسایه واریانت هندی را شناسایی می‌کنند ویروس در پاکستان نیز چرخیده است با این حال ما به‌ویژه به پاکستان رفت و آمد زمینی داریم و از راهی که فکرش را نمی‌کنیم گزیده می‌شویم. از طرفی مراکزی که در کشور برای پایش ژنتیکی ویروس انتخاب شده‌اند بیشتر در خدمت پژوهش‌های خودشان هستند تا در خدمت بهداشت در حالی‌که پژوهشگران باید روی این زمینه متمرکز شوند.

 

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر داخلی
استیل رگال_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر