مستاجران به حقوق خود در دوران کرونا آگاه باشند
۱۱۱۴۴۷۲
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
۳۱۸۷
اگرچه هنوز ستاد مبارزه با کرونا نرخ‌های جدید تمدید قراردادهای اجاره را تعیین و اعلام نکرده است، اما مالکان نمی‌توانند با نرخ‌های سلیقه‌ای ‌و خارج از مصوبه سال گذشته ستاد کرونا قراردادهای اجاره را تمدید یا مستاجران خود را جواب کنند.

ایرنا: اگرچه هنوز ستاد مبارزه با کرونا نرخ‌های جدید تمدید قراردادهای اجاره را تعیین و اعلام نکرده است، اما مالکان نمی‌توانند با نرخ‌های سلیقه‌ای ‌و خارج از مصوبه سال گذشته ستاد کرونا قراردادهای اجاره را تمدید یا مستاجران خود را جواب کنند.

همه قراردادهای اجاره تا سه ماه پس از اعلام پایان رسمی کرونا تمدید اجباری خواهد شد و صاحبخانه‌ها امکان تخلیه ملک و جواب کردن مستاجر خود را نخواهند داشت.

سال گذشته نرخ‌های تمدید قرارداد در کلان‌شهرها تا سقف ۳۰ درصد بود اما امسال هنوز تصمیم‌گیری در این زمینه انجام نشده است.

قرار است به زودی نرخ‌های جدید با مصوبه ستاد مبارزه با کرونا اعلام شود. تا زمان تصمیم‌گیری جدید و اعلام نرخ‌های سال ۱۴۰۰، همه قراردادها با نرخ سال گذشته تمدید می‌شود و مستاجران باید از حقوق خود مطلع باشند و درخواست‌های غیر متعارف را رد کنند. با این حال مستاجران زیادی در تماس تلفنی با ایرنا از درخواست صاحبخانه‌ها برای افزایش خارج از نرخ مصوبه سال گذشته خبر می‌دهند.

یکی از ساکنان منطقه صباشهر در تماس تلفنی با خبرنگار ایرنا از درخواست صاحبخانه خود برای افزایش سه برابری اجاره خبر داد و گفت: درحالی که سال گذشته یک خانه ۷۵ متری را در محله صبا شهر ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان اجاره کردیم، صاحبخانه اکنون درخواست دریافت اجاره بهای ۳ برابری را دارد و استدلالش این است که مصوبه تمدید قراردادهای اجاره امسال اجرایی نمی‌شود.

یکی از ساکنان شهرک «شاهد» در نزدیکی شهر جدید اندیشه نیز به خبرنگار اقتصادی ایرنا می‌گوید: بنگاه‌های املاکی معتقدند که امسال تمدید خودکار قراردادهای اجاره اجرایی نخواهد شد و بر همین اساس مستاجران را برای پرداخت نرخ‌های جدید و به سلیقه صاحبخانه‌ها تشویق می‌کنند.

آن‌طور که «محمود محمودزاده» معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی فروردین امسال به ایرنا گفت: مصوبه ستاد مبارزه با کرونا درباره تمدید قراردادهای اجاره تا سه ماه پس از اتمام کرونا اعلام شده است، بنابراین امسال هم این مصوبه اجرایی می‌شود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ و تا سه ماه پس از اعلام پایان رسمی کرونا در کشور این مصوبه ملاک عمل خواهد بود، هر فردی که اجاره نامه‌اش تمام شده باشد با درصدی که اعلام خواهد شد مجدد اجاره‌نامه خود را تمدید خواهد کرد و نیازی به اسباب‌کشی وجود ندارد.

وزارت راه و شهرسازی درصدد است تا مصوبه جدیدی را با توجه به شرایط روز، تدوین و به تصویب برساند که متناسب با شرایط روز و با توجه به تغییرات قیمتی و کاهش رشد قیمت‌های مسکن خواهد بود.

تصمیم‌گیری درباره پیشنهاد جدید وزارت راه و شهرسازی برای موضوع اجاره‌بها که در حال تدوین است، بر عهده ستاد ملی کرونا است.

ستاد ملی کرونا پارسال مصوب کرد تا حداکثر افزایش میزان اجاره‌بها و رهن در تهران تا ۲۵ درصد، در سایر کلان‌شهرها تا ۲۰ درصد و در سایر شهرها تا ۱۵ درصد قابل قبول و اجرایی است.

اجرای این مصوبه مشروط به چند موضوع است، شرط نخست این است که مستاجر در دوره اجاره فعلی به تعهداتش عمل کرده باشد یعنی مستاجری که با تشخیص دستگاه قضایی باعث ضرر و زیان به مالک شده باشد مشمول این تمدید نیست.

دوم، اگر مالکی در دوره اجاره قصد فروش ملک را داشته باشد به شرطی که فروش رسمی انجام بگیرد نه قولنامه ای و صوری، مستاجر باید در مدت زمان دو ماه تخلیه کند و سوم اینکه مستاجر سقف اجاره تعیین شده را قبول نکند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی اجرای این مصوبه تاثیر خوبی بر کنترل قیمت‌ها در سال گذشته داشت و تا ۸۰ درصد موجب کاهش حجم اسباب‌کشی شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:70
Iran (Islamic Republic of)
13:40 - 1400/02/13
۳۰ درصد کمه افزایش اجاره ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
برای ما امسال ۷۵ درصد اضافه شد خدایی
علی ن
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
نزدیک به نود درصد
Iran (Islamic Republic of)
13:43 - 1400/02/13
فقط حرف میرنین بیا ببین چقد در روز حکم تخلیه صادر میکنن
Iran (Islamic Republic of)
14:01 - 1400/02/13
فقط حرف می زنند هیچکس رو حر فشون حساب نمی کنه
Iran (Islamic Republic of)
14:08 - 1400/02/13
من خودم مستاجر هستم .ولی خداوکیلی دولت یخورده از خودش مایه نمیزاره .صاحب خانه هم هزارتا بدبختی داره .دولت بجای اینکه کارها را کنترل کنه و به سروسامان برسونه همه بارها را به دوش مردم میریزه .
Iran (Islamic Republic of)
14:09 - 1400/02/13
بعضی مستاجرها خیلی پررو هستن، هوای صاحب خانه ها رو داشته باشین
Iran (Islamic Republic of)
14:11 - 1400/02/13
این مسوولین فقط با قانونمند كردن اجاره بها میتونن قیمت ملك رو معقول كنند، كافیه مثل كشورهای دیگه برای اجاره هر ملكی اجاره بها با نظر كارشناس انجام بگیره و حقوق مستاجر محكم تر باشه، اینجوری برای كسی نمیصرفه خونه بخره بده اجاره و در ادامه قیمت ها معقول میشه، در المان یك صاحبخانه نمیتونه مستاجر رو بیرون كنه، حتی نمیتونه بدون رضایت مستاجر خونه ش رو بفروشه و خیلی مزایای دیگه كه سرچ كنید متوجه میشید ایران چه بهشتیه برای صاحبخانه ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
14:26 - 1400/02/13
حرف زدن که کیلومتر نمی اندازه کرایه خانه سر به فلک کشیده افراد حقوق بگیر ازعهده پیش پول وکرایه های سنگین اجارهای برنمیایند وای به حال افراد بیکار وپا,ه وقت وکارگر مسئول حرفشان باد هواست
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
14:29 - 1400/02/13
فقط حرف نزیند لطف صاحب خونه ما گفته ۴ برابر
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
والا صاحب خونه منم 3 برابر پارسال کرده یا هم باید خالی کنم
Iran (Islamic Republic of)
14:56 - 1400/02/13
پس دولت چیکارس؟ فقط از جیب مردم خرج میکنه و حاتم بخشی میکنه؟ همه صاحبخونه ها بد نیستن و خیلی ها با پول اجاره زندگی میکنن همه مستاجرها هم مظلوم و خوب نیستن دولت اگر راست میگه شش ماه اجاره خونه کسانی که مجبور به خونه نشینی کرده تقبل کنه .اگر بخواد پولشم داره فقط مسئله اینجاست که نه میخوان هزینه کنن نه واکسن میزنن تازه از جریمه ها کلی درآمد کسب کردن
Iran (Islamic Republic of)
16:42 - 1400/02/13
والا صاحب خونه ما هم به ماگفته باید بلندشی چیکارکنیم شکایت کنیم یا جنگ و هرروز اعصاب خوردی با پول پیش پارسالم هم خونه پیدا نمیکنیم یا باید سه چهار برابر الانمون اجاره بدیم یه نفر دلسوز پیدا شه مشکل مستاجرها رو حل کنه
Iran (Islamic Republic of)
14:28 - 1400/02/17
چرا نظر من چاپ نشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج