آمریکا: آماده لغو تحریم‌های ناسازگار هستیم
۱۱۱۵۷۶۱
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
۴۴۹۷
دیپلمات آمریکایی در وین اظهار داشت: اگر معتقد باشیم حفظ یک تحریم با بازگشت به برجام سازگار نیست آماده‌‌ایم آن را برداریم. اما اگر تصورمان این باشد که که حفظ یک تحریم با برجام سازگار است آن را حفظ می‌کنیم.

خبرگزاری فارس: یک مقام آمریکایی پنجشنبه شب گفت، برخی تحریم‌ها که توسط دولت قبلی آمریکا علیه ایران وضع شده و به برجام مرتبط نیست، زیر سوال نخواهد رفت.

به نوشته پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، این دیپلمات ارشد آمریکایی که از شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین برای احیای برجام است، در یک کنفراس خبری تلفنی گفت، سه دور قبلی مذاکرات به شفافیت انتخاب‌هایی که باید توسط تهران و واشنگتن صورت گیرد کمک کرد.

آمریکا: تحریم‌های غیربرجامی را حفظ می‌کنیم

او در ادامه گفت: «فکر می‌کنم انتخاب‌هایی که باید صورت گیرند کاملاً روشن هستند زیرا قرار نیست چیز جدیدی را اختراع کنیم. این‌ها در برجام نوشته شده است».

این مقام آمریکایی بدون اشاره به پیشرفت قابل توجه کارگروه تعهدات هسته‌ای ایران و کندی عملکرد کارگروه رفع تحریم‌ها در مذاکرات وین مدعی شد، اگر ایران تصمیم بگیرد به برجام بازگردد کار به سرعت پیش خواهد رفت و عملی شدن آن نیز سریع خواهد بود.

او در ادامه گفت: «اگر بخواهیم واقع بین باشیم و ایالات متحده اینطور است، ایالات متحده می‌داند برای بازگشت به پایبندی، چه کارهایی برای برداشتن تحریم‌هایی که در برجام به آن متعهد شده باید انجام دهد. ما همچنین می‌دانیم ایران باید چه کارهایی برای بازگشت به پایبندی نسبت به تعهدات برجامی انجام دهد و دوباره می‌گویم این چیزی نیست که بخواهیم ابداع کنیم. فقط کافی است متن برجام را بخوانیم و دوباره می‌گویم متعهد به انجام آن هستیم و باید ببینیم در روزها و هفته‌های آتی ایران چنین خواهد بود».

او با اشاره به اثرات مخرب خروج دولت قبلی آمریکا از برجام گفت: «فکر می‌کنم آزمونی که ظرف چند سال گذشته داده شد، درست عکس این را نشان داد و بدون برجام و با اعمال مجدد همه تحریم‌ها و اعمال تحریم‌هایی جدید، اکنون برنامه هسته‌ای ایران به سرعت پیش می‌رود و رفتار آن در منطقه تهاجمی‌تر شده است».

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد: «اگر ایران آمادگی آن را ندارد، دولت بایدن به اوضاع رسیدگی خواهند کرد و هرکاری که لازم باشد انجام می‌دهد تا ایران به بمب اتمی دست پیدا نکند. بنابراین ما برای این سناریو نیز آماده هستیم».

وی در پاسخ به این سوال که آیا توافق با ایران به منزله بازگشت به شرایط سال ۲۰۱۸ خواهد بود و اینکه آیا منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نیز به همان مرحله برمی‌گردد گفت: «ما بازگشت به پایبندی نسبت به برجام را در نظر داریم و هرچه با آن سازگار نباشد باید برداریم. می‌خواهم از این فرصت استفاده می‌کنم تا نکته‌ای را روشن کنم. در این راستا، مبنای استنادی برخی تحریم‌ها که توسط دولت ترامپ وضع شده‌اند را زیر سوال نمی‌بریم. چیزی که آن را مورد سوال قرار می‌دهیم این است که آیا آن تحریم‌ها با بازگشت به برجام سازگار هستند یا خیر. ارزیابی ما و تشخیص امنیت ملی ما این است که در راستای امنیت ملی ما است که در صورت بازگشت ایران به پایبندی به برجام ما هم به پایبندی به این توافق بازگردیم.»

او در ادامه گفت: «بنابراین ما هر چیزی را که از سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده مورد بررسی قرار خواهیم داد... و اگر موارد پیچیده‌ای در این میان وجود داشته باشد باید نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشیم. نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم اما دوباره می‌گویم، اگر معتقد باشیم حفظ یک تحریم با بازگشت به برجام سازگار نیست آماده‌‌ایم آن را برداریم. اما اگر تصورمان این باشد که که حفظ یک تحریم با برجام سازگار است آن را حفظ می‌کنیم.».

این دیپلمات ارشد آمریکایی درباره شهروندان این کشور که در ایران تحت بازداشت قرار دارند گفت، در این باره مذاکرات فعال و غیرمستقیمی وجود دارد که مستقل از برجام در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مقامات آمریکایی درباره جدیت ایران در مذاکرات وین گفت: «فکر می‌کنم مذاکرات نشان داده که همه طرف‌ها تا حدی جدیت دارند. نه فقط ایران و آمریکا، بلکه طرف‌های اروپایی، روسیه و چین نیز در تلاش برای بازگشت به توافق هستند. اما سوال اینجا است که آیا ایران متوجه این مسئله هست که نمی‌توانیم در شرایطی قرار بگیریم که آمریکا کاری بیش از آنچه این توافق طلب می‌کند درخصوص رفع تحریم‌ها انجام دهد و ایران کار کمتری برای بازگشت به پایبندی انجام دهد».

او در پاسخ به سوالی درباره نسل جدید سانتریفیوژ‌های ایران گفت:‌ «دوباره این را می‌گویم که در مورد این مسئله، برجام موضع روشنی درباره این مسئله دارد که ایران برای بازگشت به پایبندی خود چه کاری باید انجام دهد. پس بدون آنکه در این خصوص مذاکره‌ای انجام شود متن صریح برجام می‌گوید ایران چه توانایی‌هایی را می‌تواند داشته باشد یا نمی‌تواند داشته باشد».

این مقام آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت روند مذاکرات وین و اختلافات باقی‌مانده مدعی شد: «آمریکا به‌طور روشن اعلام کرده آماده است چه گام‌هایی برای بازگشت به پایبندی به برجام بردارد و ایران می‌تواند از برداشتن تحریم‌هایی که در خود برجام قید شده بهره‌مند شود و ایران مشخصاً باید این را بپذیرد. آن‌ها تقاضاهایی را مطرح کرده‌اند که از آنچه برای بازگشت به تعهدات لازم است فراتر بوده و ما معتقدیم که آن‌ها باید با گام‌هایی که باید برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای بردارند، موافقت کنند».

او در ادامه گفت: «تا زمانی که بر سر همه چیز توافق صورت نگیرد، هیچ چیزی مورد توافق نیست و این مسئله در اینجا هم صدق می‌کند. در زمینه توافق بر سر تحریم‌ها، گام‌های هسته‌ای و همچنین ترتیب‌بندی و جدول زمانی برای اجرایی شدن این گام‌ها از سوی دو طرف، کارهای زیادی باید انجام شود. ممکن است زیاد به نظر برسد. اگر دیدگاه عمل‌گرایانه و واقع‌بینانه‌ای وجود داشته باشد این کار می‌تواند با سرعت انجام شود. سرعت این روند باید شتاب بیشتری گیرد تا بتوانیم ظرف هفته‌های آتی به توافق برسیم که البته تضمینی برای آن وجود ندارد».

این مقام آمریکایی درباره شکاف‌های موجود در مذاکرات گفت: «رویکرد ما این است که این درک را ایجاد کنیم که ما در این باره که پایبندی متقابل چه شکلی باید داشته باشد کاملاً روشن اعلام موضع کرده‌ایم. امیدواریم با شرکای خود و البته مهم‌تر از همه با ایران به این تفاهم برسیم. بنابراین شکاف‌هایی وجود دارند و نمی‌خواهم آن‌ها را دستکم بگیرم اما دشواری پر کردن آن‌ها را نیز دست بالا نمی‌گیرم و این درصورتی است که درخصوص آنچه مورد مذاکره است واقع‌بینی وجود داشته باشد و این به معنای اختراع مجدد آن نیست بلکه به معنای پایبندی به آن است».

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برنامه موشکی و حضور ایران در منطقه مدعی شد: «جهان حین انجام مذاکرات ما ساکن نیست. آمریکا برای مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران و همکاری با شرکا و متحدانمان در این خصوص به اقدامات لازم ادامه می‌دهد. متذکر می‌شوم که گفت‌وگوهای مهمی میان ایران و همسایگانش صورت گرفته و این چیزی است که آمریکا از آن استقبال می‌کند. اما از نظر رسیدن به تفاهمات گسترده‌تر، دیدگاه رئیس جمهور همواره این بوده که برجام فقط گام اول است. این گامی ضروری است اما از دید ما استفاده از آن به عنوان بستری برای تقویت توافق نیز امری ضروری است».

او در ادامه بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته و مدعی شد: «می‌دانیم چیزهای مهم‌تری هست که ایران می‌خواهد از این توافق کسب کند و ما آماده هستیم فوراً پس از رسیدن به تفاهم برای بازگشت به برجام بنشینیم و آن را بر اساس منافع مشترک تقویت کنیم. اما همچنین معتقدیم که باید گفت‌وگوهایی درباره برخی مسائل که درباره تنش زدایی در منطقه و افزایش امنیت منطقه ذکر کردید، انجام شود که به معنای تغییر سیاست ایران است. معتقدیم که بخشی از این گفت‌وگوها اکنون در حال انجام است و به محض بازگشت به برجام ممکن است این گفت‌وگوهای گسترده‌تر انجام بشوند یا نشوند».

وی ادامه داد: «در هر صورت برای کمک به متحدان و شرکایمان در منطقه، منتظر بازگشت به برجام نخواهیم ماند اما این گفت‌وگوها باید در هر شرایطی انجام شوند اما اگر به برجام برگردیم، در آن برهه انتظار داریم که گفت‌وگوها در چارچوبی با حضور ایران و همسایگانش برای رسیدن به امنیت بیشتر در منطقه انجام شوند».

این دیپلمات آمریکایی درباره اطلاع ایران از تحریم‌هایی که کشورش قرار است ذیل بازگشت به برجام بردارد گفت: «فکر می‌کنم ایران به‌خوبی مطلع است. البته دوباره می‌گویم که به مرحله نهایی مذاکرات نرسیده‌ایم. بنابراین لیستی از دشوارترین تحریم‌ها وجود دارد که همچنان باید مورد بحث قرار گیرد. اما فکر می‌کنم ایران تصویر روشنی در مقابلش دارد و این تصویر بهره‌مند شدن از مزایای اقتصادی ذیل برجام است».

برچسب ها:
انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
19:34 - 1400/02/17
صبح بخیر دکتر روحانی
خواستم در جریان امور دیشب وین باشی
پاسخ ها
@شیما@
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
اگر آمریکا تحریم ها را برداشت خودم به شخصه کل مردم تهران را به شام دعوت خواهم کرد
آمریکا در این ۳ ماه هیچ کاری نکرده ولی در عوض ایران سانتفیوج های خود را از ۶۰ درصد به ۲۰ رساند
کارشناسان از خواب برخیزید سر کار هستین
خخخخخخخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
19:40 - 1400/02/17
لعنت به هر مسئولی که بخواد تحریم ها حفظ بشه
پاسخ ها
امير
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
رفع تحريم ها كه واسه مسئولين شعار انتخاباتي هست . نگران نباشيد اگرهم به اسم تحريم هسته اي بردارن با يه اسم ديگه بر ميگردونن.
همه تحريم ها روهم بردارن همين تحريم هاي بانكي بسه .
Iran (Islamic Republic of)
19:41 - 1400/02/17
جناب عراقچی حالادیگه واسه همه مردم ایران کاملامشخص شدکه خبرگزاری پرس تی وی ازخبرهاش مطمئن بوده،و هرچه ودروغ هست زیرسرخودت هست
Iran (Islamic Republic of)
19:42 - 1400/02/17
همه تحریمها و گر نه تحریمها رو در قالب های دیگه اعمال میکنن در ضمن تا خود گفت نباشیم همین آش و همین کاسه است
Iran (Islamic Republic of)
19:43 - 1400/02/17
این یعنی دستمون باز هست برا بهانه
Iran (Islamic Republic of)
19:44 - 1400/02/17
فیلم بازی نکنید ماکه کنترل ایران رو به هم کاسه تون چین دادیم دیگه از جون ما چی میخواید که برجام رو اجرایی کنید .
Iran (Islamic Republic of)
19:44 - 1400/02/17
ای بابا...به ولله فقط این وسط مردم دارن له میشن
Iran (Islamic Republic of)
19:45 - 1400/02/17
اسمش تحریم برای نقض حقوق شهروندی آزادی نه غیر برجامی
Iran (Islamic Republic of)
19:46 - 1400/02/17
قرارنیست ما بایستیم تا همه چیز را برسرمان اوار کنند
Iran (Islamic Republic of)
19:46 - 1400/02/17
چرا ترجمه حرفای امریکا رو میدین به فارس
Iran (Islamic Republic of)
19:46 - 1400/02/17
هنوز هیچی نشده بازی بازیشون شروع شد
Iran (Islamic Republic of)
19:54 - 1400/02/17
یعنی توافق بی توافق
پاسخ ها
کوروش کوروشی
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
هیچ توافقی درکارنیست،....
Iran (Islamic Republic of)
19:55 - 1400/02/17
به گفته شما پایبندیم،البته تاکمتر از دوماه آینده،
Iran (Islamic Republic of)
19:56 - 1400/02/17
تقاضا؟؟!!
خدا لعنتتون کنه دیگه برای ایران و ایرانی آبرو نگذاشتید
Netherlands
19:57 - 1400/02/17
بازدهم بتن کردن صنعت ایران بدون برداشتن تحریم و پرداخت هزینه!
Iran (Islamic Republic of)
19:59 - 1400/02/17
تو برجامیا رو وردار دمتم گرمه
Iran (Islamic Republic of)
20:02 - 1400/02/17
والا بلا اینا تحریم هارو برنمیدارند دارند بازیمون میدن الکی خودمونو گول نزنیم
Iran (Islamic Republic of)
20:11 - 1400/02/17
منابع مالی را به صورت نقدی ازاد نکنید

در بانکهای رابط بگذارند تا فقط دارو و غذا برای مردم خریداری شود

وگرنه جای دبگر میرود مثل همیشه و سر مردم بی کلاه می ماند
Iran (Islamic Republic of)
20:31 - 1400/02/17
شما اقلا چیزی برای پنهان کردن نداری سران کشور ما همه چیز منکر هستن
Iran (Islamic Republic of)
20:40 - 1400/02/17
میخاره دست خودتون نیست
Iran (Islamic Republic of)
20:57 - 1400/02/17
آمریکا به دلیل فشارهای منطقه ای و اسرائیل همه تحریمها را برنخواهد داشت بالخصوص مسئله فلسطین و لبنان و سوریه و یمن
Iran (Islamic Republic of)
21:02 - 1400/02/17
این همان چیزی است از اول گفتیم
تحریم ها را از تحت برجام بر میدارند و سپس تحت عناوین دیگر دوباره اعمال میکنند
یعنی ما امتیازهای نقد هسته ای دادیم ولی هیچ امتیازی به دست نیاوردیم
Iran (Islamic Republic of)
21:27 - 1400/02/17
ان شاالله که تحریم ها لغو بشه و کاسبان تحریم و تحمیل کنندگان مقاومت به مردم سیاه‌ بخت بشن
Iran (Islamic Republic of)
21:36 - 1400/02/17
مردم ایران دیگربرجام وباجام وبی جام برایشان مهم نیست، کاربه استخوان رسیده، آب هم ازسرمان گذشته، فقط به دنبال راه فرارازاین جهنمی هستیم که خودمان ساختیم،ویک عده مفتخوربی خاصیت رابه نون و نوارساندیم..
Iran (Islamic Republic of)
21:39 - 1400/02/17
دیگه‌گول‌حرفاتون نمیخوریم. رای‌ بی رای.
Iran (Islamic Republic of)
21:44 - 1400/02/17
آمریکا ها هم می‌دونه کسی به غیر از اصلاح طلبان رای بیارن کارشون زاره نمیتونن پیشرفت ایران کنترل کنن اصلاح طلبان حاضرا هر امتیازی که باشه بدن تا بازم رأی بیارن زرششششششک ایران گلستان هم بکنین رأی بی رأی جوانیم نمی‌تونید برگردونید هشت سال عمرم توی صف مرغ و روغن و در به در کار گذشت
Iran (Islamic Republic of)
21:51 - 1400/02/17
یا تمام تحریم ها یا هیچ،با ضمانت اجرایی....اینبار فریب نمی‌خوریم.
Iran (Islamic Republic of)
22:57 - 1400/02/17
مذاکرات خوب پیش می رود و همچنین با همسایگان نمی دانم چه شد که این اتفاق افتاد اما هرچه که هست زیباست .
Iran (Islamic Republic of)
23:32 - 1400/02/17
پس چرا لغو نمیکنی همونطور که یکباره اونهمه تحریم کردی
Iran (Islamic Republic of)
00:58 - 1400/02/18
در حال حاضر مخالفان بر جام دست به دامن روسیه شدن که با اسرایئل در تماس باشند تا کاری کنند برجام به شکست بر بخورد و گرنه دراین لحظه حساس ریئس جمهور روسیه چرا دارد با اسرایئل مذاکر می کند
Iran (Islamic Republic of)
01:55 - 1400/02/18
به بایدن بایدن ترا بخدا قسم دهک های پا یین جامعه ایران بشدت زجر می کشند ازدست تحریم های ظالمانه ترامپ تروریست ضدبشر البته درایران تعدادی با ترامپ واسراییل هم صدا و هم عقیده اند
Iran (Islamic Republic of)
15:30 - 1400/02/18
مگر نشنیدید که سخنگویی آمریکا جمعه شب چه گفت .گفت ایران باید برگردد بعد ما یفکر میکنیم .برای چه نشستید چند هفته دیگر یا چند ماه دیگر یا........
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج