رد صلاحیت تا لحظه آخر انتخابات
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۱۵۸۰۹
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
۸۱۴
شورای نگهبان که با ابلاغ شرایط نامزدهای انتخابات بیش از هر دوره دیگری دایره نامزدی افراد را محدود کرده است، قرار است تا زمان رأی‌گیری هر نامزد را فاقد صلاحیت تشخیص داد، رد صلاحیت کند.

شرق: شورای نگهبان که با ابلاغ شرایط نامزدهای انتخابات بیش از هر دوره دیگری دایره نامزدی افراد را محدود کرده است، قرار است تا زمان رأی‌گیری هر نامزد را فاقد صلاحیت تشخیص داد، رد صلاحیت کند.

شورای نگهبان با استناد به نظارت استصوابی معتقد است هر زمان در انتخابات و حتی پس از اعلام نتایج بخواهد می‌تواند صلاحیت افراد تأیید‌شده را رد کند. در انتخابات مجلس بارها شاهد این رفتار بوده‌ایم و مینو خالقی یکی از این افراد بود که بعد از رأی‌گیری و اعلام نتایج صلاحیتش در مجلس دهم رد شد و نتوانست نماینده مردم اصفهان در مجلس باشد.

حال به گفته طحان‌نظیف، عضو حقوق‌دان شورای نگهبان، در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری قرار است شاهد تکرار چنین مواردی باشیم. این عضو شورای نگهبان گفته است: اگر در خلال مناظرات مشخص شود که فردی صلاحیت نداشته یا صلاحیت داشته؛ اما الان اتفاقی پیش آمده که صلاحیت خود را از دست داده است، شورای نگهبان تا لحظات آخر هم می‌تواند صلاحیت را مورد بررسی و تجدید نظر قرار دهد.

رد صلاحیت تا لحظه آخر انتخابات

با این توضیح مناظرات انتخاباتی به یک شوی تلویزیونی تبدیل خواهد شد؛ زیرا هرگونه صحبتی ممکن است موجب رد صلاحیت افراد شود، شاید توجیه این سخن مناظرات ۸۴ و ۸۸ باشد و اتهام‌زنی‌های بسیار محمود احمدی‌نژاد به سایر نامزدهای انتخابات، اما او در تمام دوره ریاست‌جمهوری‌اش مورد حمایت شورای نگهبان بود و برای تبعات اتهام‌زنی‌هایش هرگز بازخواست نشد.

در انتخابات ۹۲ و ۹۶ هم محمدباقر قالیباف بازنده اصلی مناظرات بود.حال با توجه به شرایط جدید ابلاغی که تقریبا در راستای خواست بهارستانی‌ها برای حمایت از نامزد مورد حمایت آنها و اصولگرایان بود، این سخن می‌تواند حمایت همه‌جانبه‌ای از شورای نگهبان از برخی نامزدها باشد که اگر در مناظرات به رقیب خود پاسخی درخور برای دفاع نداشتند، با بهانه‌های مختلف از شورا بخواهند وارد عمل شود.

هرچند شورای نگهبان حمایت از نامزدی گروهی خاص یا افرادی خاص را همیشه رد کرده و رد صلاحیت‌های گسترده اصلاح‌طلبان را نیز هرگز به دلیل حذف نامزدهای این جناح ندانسته؛ اما حمایت‌های بی‌بدیل آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان را از محمود احمدی‌نژاد و مخالفت با اصلاح‌طلبان هنوز فراموش نکرده‌ایم.

آیت‌الله جنتی در پنجم فروردین سال ۱۳۸۸ از دولت «پرتلاش» و «پرکار» محمود احمدی‌نژاد، تمجید کرد و نسبت به روی‌کار‌آمدن رئیس‌جمهوری که به دشمن نزدیک باشد، هشدار داد. پیش‌از‌آن نیز در ۱۷ آبان ۱۳۸۷؛ حمایت رسمی او از محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات آتی نمایان شد.

آیت‌الله احمد جنتی در خطبه‌های ١٧ آبان ٨٧ حمایتی تمام‌قد از دولت احمدی‌نژاد داشت و گفت: «ریخته‌اند به جان دولت هرچه می‌خواهند می‌گویند. کور خوانده‌اند که یک روزی مردم مملکت را دو‌دستی تقدیم‌شان می‌کنند». او حتی در هشتم تیر ۱۳۸۶؛ ماجرای خواب درباره رأی به محمود احمدی‌نژاد را بیان کرد و گفت: «چند روز پیش یکی از دوستان می‌گفت در زمان انتخابات در تاکسی از راننده پرسیدم به چه کسی رأی می‌دهی؟ او گفت: نمی‌دانم؛ اما مادرم که چند سال پیش فوت کرده دیشب به خوابم آمده و گفت به احمدی‌نژاد رأی بده که از این نمونه‌ها بسیار است».

در مخالفت با اصلاح‌طلبان نیز در دی ۸۹ آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، در واکنش به سخنان محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران که شرایطی را برای مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مطرح کرده، گفته بود نیازی به حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نیست.شاید مواضع جنتی به‌عنوان یک عضو شورای نگهبان در نظر گرفته شود؛ اما او دبیر این شوراست و نظر و خواست او اهمیت بسیاری دارد.

یکی دیگر از مباحث طحان‌نظیف در مصاحبه اخیرش مربوط به رایزنی‌ها برای انتخابات پیش‌روست که گفته است: اعضای این شورا ممکن است با برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری دیدار کرده باشند؛ اما این ملاقات‌ها، غیررسمی است و به معنی جلسه رسمی با شورا نیست. او تأکید کرده است که «تاکنون شورا جلسه‌ای با داوطلبان نداشته است؛ ولی نافی این نیست که بگوییم با کسی نیز دیداری نشده است».

اینکه این دیدارهای غیر‌رسمی قرار است چه نتیجه‌ای در بر داشته باشد، مشخص نیست؛ زیرا در زمان انتخابات مجلس هم سخن از رایزنی اصلاح‌طلبان برای تأیید نامزدهای اصلاح‌طلب مطرح بود؛ اما در نهایت به شکلی گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب رد صلاحیت شدند؛ اما رایزنی برای ریاست‌جمهوری از جنس دیگری است.

به گزارش انتخاب که در تیر ۹۹ منتشر شده است، مرتضی طلایی، سیاست‌مدار اصولگرا به عربی‌پست می‌گوید: «در هفته‌های اخیر، دوستان احمدی‌نژاد شروع به مذاکره با شورای نگهبان کرده‌اند، تا موافقت آن با پذیرش صلاحیت احمدی‌نژاد در انتخابات آینده را تضمین کنند». این مسئله‌ای است که یکی دیگر از اعضای مجلس که نزدیک به احمدی‌نژاد است، در گفت‌وگو با عربی‌پست گفت: «در‌این‌باره با آیت‌الله احمد جنتی دیدار کردیم؛ اما ایشان خواستار زمان کافی برای فکر بیشتر شدند». این در حالی است که یک منبع نزدیک به احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با عربی‌پست تأکید کرد که مذاکره با شورای نگهبان به صورت مستقیم انجام شده و احمدی‌نژاد شخصا با تعدادی از اعضای شورای نگهبان دیدار کرده، تصمیم جدی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد و از طریق راه‌های مختلف تلاش می‌کند از مانع شورای نگهبان عبور کند.

البته مسئله این روزهای انتخابات فقط احمدی‌نژاد نیست؛ زیرا سخنگوی شورای نگهبان سال گذشته گفته بود افرادی که سابقا رد صلاحیت شدند، مجدد نامزد نشوند که پیامی صریح و روشن به محمود احمدی‌نژاد بود؛ اما اصولگرایان که خود را پیروز قطعی انتخابات می‌دانند، نامزد درخوری تا‌کنون معرفی نکرده‌اند و حتی برخی افراد با شرایط جدید امکان نامزدی ندارند. از‌جمله سعید محمد به دلیل تجربه کم مدیریتی و مهرداد بذرپاش و بادامچیان به دلیل سن، رجل سیاسی نخواهند بود. با توجه به ابلاغ جدید شورای نگهبان از شرایط صلاحیت نامزدی افراد که در راستای طرح اصلاح قانون انتخابات رد شده، در خود شورای نگهبان و مورد نقد جدی مجمع بوده، شرایط برای افرادی مانند قالیباف تسهیل شده و رقبای جدی در انتخابات حضور نخواهند داشت و قرار است یک رقابت درون‌گروهی راحت آغاز شود.

این ابلاغ جدید شورای نگهبان به‌مثابه قانون‌گذاری در شورا تعبیر شده و بسیاری معتقدند در اختیارات شورا نبوده؛ هرچند سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان بر‌اساس سیاست‌های کلی انتخابات و اختیاراتی که بر طبق قانون اساسی داشته، عمل کرده و شرایط نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را تعیین و اعلام کرده است. عباسعلی کدخدایی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: شورای نگهبان بر‌اساس سیاست‌های کلی انتخابات که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده و اختیاراتی که بر طبق قانون اساسی داشته، عمل کرده و شرایط نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را تعیین و اعلام کرده است.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:13
Iran (Islamic Republic of)
09:54 - 1400/02/18
شورای نگهبان هیچ معیاری برای تعیین صلاحیت ندارد و فقط رای گیری براساس نظر آنهاست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222