بوسه بر صورت سفیدبرفی، یک سواستفاده جنسی بوده؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۱۷۴۹۲
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱
۱۱۷۷۰
اگر کارتون‌های مشهوری چون «سیندرلا» و یا «سفید برفی» را با الگوهای اخلاقی امروز بسنجیم، کارتون‌های قابل تحملی هستند؟ آیا اگر مثلا بوسه‌ی پایانی بر صورت سفیدبرفی را با معیارهای فمینیستی بسنجیم، این یک سواستفاده جنسی بوده است؟ این مطلب با نگاهی تازه، کارتون‌های معروف و مشهور را زیر ذره‌بین برده، از خواندنش پشیمان نمی‌شوید.
برترین‌ها: اگر کارتون‌های مشهوری چون «سیندرلا» و یا «سفید برفی» را با الگوهای اخلاقی امروز بسنجیم، کارتون‌های قابل تحملی هستند؟ آیا اگر مثلا بوسه‌ی پایانی بر صورت سفیدبرفی را با معیارهای فمینیستی بسنجیم، این یک سواستفاده جنسی بوده است؟ این مطلب با نگاهی تازه، کارتون‌های معروف و مشهور را زیر ذره‌بین برده، از خواندنش پشیمان نمی‌شوید.
 
یوسه بر صورت سفیدبرفی، یک سواستفاده جنسی بوده؟
 
چندی پیش در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها به نژادپرستی در آمریکا یک سرویس آنلاین پخش فیلم و سریال، فیلم کلاسیک و پرآوازه «بربادرفته» را از فهرست پخش خود حذف کرده است. اچ‌بی‌او مکس درباره‌ی این اتفاق توضیح داد که این اثر کلاسیک سینمای آمریکا که حدود ۸۰ سال پیش ساخته شده «محصول زمان خود بوده» و «تعصبات نژادی و قومی» را به تصویر کشیده که «هم در آن زمان اشتباه بوده و هم الان.».
 
دیزنی
 
اما این بار بحث سانسور بوسه پایانی «سفید‌برفی» است، گفته می‌شود که این بوسه بدون تایید «سفید‌برفی» صورت گرفته و نوعی سواستفاده جنسی محسوب می‌شود. این اتفاق معترضان وا داشت تا با طنز، مخالفت خود را ابراز و راه‌حل پیشنهاد دهند.
 
دیزنی
 
فارغ از اینکه این نگرش درست است یا نه، اما آیا باید به دوره‌ای که یک اثر هنری و ادبی در آن خلق شده، بی‌تفاوت بود؟دیزنی به عنوان یکی از قدرتمندترین شرکت‌های صنعت سرگرمی قادر است با داستان‌های خود مخاطبان را جذب کند بسیاری از آثار دیزنی بر مبنای افسانه‌ها، اسطوره‌ها و قصه‌های پریان ساخته شده است، اما اگر به مفاهیمی که پشت داستان‌ها و شخصیت‌هایی قهرمانان دیزنی نگاه کنیم متوجه می‌شویم که کلیشه‌های جنسی و نژادپرستانه در فیلم‌های دیزنی رایج هستند. دیزنی به نحوی این کلیشه‌ها را به تصویر می‌کشد که برای اغلب مخاطبان و به خصوص کودکان که بخش عمده‌ی آن‌ها را تشکیل می‌دهند، چندان واضح نباشد.
 
دیزنی
 
کایرا نایتلی بازیگر مطرح هالیوود فاش کرده دیدن برخی از فیلم‌های کلاسیک دیزنی در خانه‌اش ممنوع است؛ چون او مخالف پیام‌هایی است که می‌تواند به دخترش منتقل شود. بازیگر ۳۳ ساله در برنامه «الن شو» گفته دخترش مجاز به تماشای سیندرلایی نیست که در سال ۱۹۵۰ منتشر شد، چون سیندرلا منتظر یک مرد ثروتمند است تا نجاتش دهد.نایتلی گفته است: «نه! افراد باید خودشان را نجات دهند!» او اضافه کرده: ««پری دریایی کوچک» یکی از فیلم‌هایی است که من کاملاً بابتش اذیت می‌شوم، زیرا واقعاً فیلم را دوست دارم، اما «پری دریایی کوچک» هم ممنوع است.»
 
دیزنی
 
قطعا بازنمایی زن در انیمیشن‌های دیزنی با تعریف‌های فمنیسمی امروز و خواسته‌های بسیاری از زنان در عصر مدرن به طور کامل تطابق ندارند؛ با این حال شمایل زنانه‌ای که در قالب پرنسس‌ها در انیمیشن‌های کلاسیک دیزنی بازنمایی شده‌اند حتی با توجه به شرایط غالب فرهنگی و اجتماعی در زمان جنگ جهانی دوم، به اندازه کافی پیشرو و متفکرانه بوده‌اند.  
 
بگذارید از همان اول شروع کنیم. «سفید برفی و هفت کوتوله» اولین انیمیشنی است که دیزنی ساخت و پس از آن این شاهدخت سیاه مو در قلب هواداران بسیاری جا باز کرد. «سفیدبرفی» از یک افسانه آلمانی گرفته شده که در مجموعه داستان‌های برادران گریم به چاپ رسیده است. جیکوب و ویلم آلمانی این مجموعه را در سال ۱۸۱۲ گرد آوردند.
 
دیزنی
 
یک نامادری شیطان صفت دستور قتل سفید برفی را صادر می‌کند به این دلیل که از او زیباتر است، ولی بجای آن «سفیدبرفی» از خانه هفت کوتوله سردرمی‌آورد. اما در داستان نامادری جای او را پیدا می‌کند و در لباس یک پیرزن به او سیبی مسموم می‌خوراند که به نظر می‌رسد موجب کشته شدن شاهدخت می‌شود. در فیلم یک شاهزاده خوش‌تیپ «سفیدبرفی» را پیدا می‌کند و نجات می‎‌دهد. «سفید برفی و هفت کوتوله» که در پیچ و تاب‌های داستانش به کندوکاو مضامین اخلاقی مانند حسادت و خودشیفتگی می‌پردازد و به کودکان می‌آموزد زیبایی صرفا در ظاهر خلاصه نمی‌شود.
 
«سیندرلا» دیزنی داستان دختر فقیری را تصویر می‌کند که با موش‌ها و پرنده‌ها آواز می‌خواند و با کمک یک فرشته دوست‌داشتنی، دست آخر با شاهزاده ازدواج می‌کند. در داستان اصلی خبری از فرشته نیست. «سیندرلا» دختری ستم‌دیده است، ولی در نهایت پاداش خوب بودنش را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد اختلاف طبقاتی‌ای که مردم را به دو دسته اشرافی و رعیت تقسیم کرده‌اند جلوی تلاشش برای رسیدن به یک زندگی بهتر را بگیرد. این داستان یک پدیده جهانی است که بچه‌ها را به خوبی کردن تشویق می‌کند.
 
دیزنی
 
«آلیس در سرزمین عجایب» داستان خیالی سفر دختری به نام آلیس را تعریف می‌کند که به دنبال خرگوش سفیدی به سوراخی در زمین می‌رود و در آنجا با ماجرا‌های عجیبی روبه‌رو می‌شود. در «آلیس در سرزمین عجایب» آلیس دختری است که برخلاف عرف و انتظارات اطرافیانش عمل می‌کند، در قید و بند خواسته‌های دخترانه معمول نیست، فراتر می‌اندیشد و در نهایت به یک ناجی و قهرمان تبدیل می‌شود.
 
دیزنی
 
داستان «زیبای خفته» دیزنی را کمتر کسی است که نشنیده باشد: شاهدختی که با لمس دوک نخ‌ریسی به خوابی عمیق فرو می‌رود و با بوسه شاهزاده‌ای بیدار می‌شود. داستان اصلی، یک افسانه قرن هفدهمی ایتالیایی، شروعی مشابهی دارد  اما اصلا ادامه داستان چیزی نیست که بتوان برای بچه‌ها تعریف کرد؛ «زیبای خفته» شاید از معدود مواردی باشد که پرنسس کم اثر و در حد یک شخصیت فرعی است. در بازخوانی جدید این داستان «مالیفیسنت» را به عنوان یک قهرمان می‌بینیم.
 
دیزنی
 
«پری دریایی کوچولو» نیز یکی دیگر از شخصیت‌های محبوب هواداران دیزنی است. داستان در مورد یک پری دریایی نوجوان و خوش صدا است. او شاهزاده جذابی را روی یک کشتی می‌بیند و عاشقش می‌شود. «پری دریایی» برای رسیدن به شاهزاده از یک جادوگر کمک می‌گیرد تا تبدیل به انسان شود. در «پری دریایی کوچولو» دختری است که محدودیت‌های پدرش را دور می‌زند و شاهزاده را از مرگ نجات می‌دهد.
 
دیزنی
 
«دیو و دلبر» برگرفته از داستان دیو و دلبر اثر ژنی ماری لی پرنس دی بیومونت است داستان یک زن است شاهزاده‌ای جوان را نفرین و تبدیل به یک دیو زشت می‌کند. در «دیو و دلبر» بل دختری روشنفکر و مستقل است که برای نجات دادن پدرش تنهایی به سمت هیولا می‌رود و در نهایت انسانیت هیولا را به او برمی‌گرداند.
 
دیزنی
 
محبوب ترین فیلم حال حاضر دیزنی، «یخ‌زده» نشان می دهد که زنان برای نجات آنها از طریق شخصیت های آنا و السا به مردان نیاز ندارند.
 
دیزنی
 
به هر حال دیزنی در تلاش است که در فیلم های جدیدش همگام با پیشرفت‌های فکری و جنبش‌ها تصویر کامل‌تری از استقلال و قدرت قهرمان‌های زن ارائه بدهد. 
 
لازم به توضیح است که این مطلب گردآوری شده از اکانت‌های توئیتری «ارشیا» و «نادر تکمیل همایون» می‌باشد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1400/02/29
مسخره بازاری شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
جهان ب کجا رسیده ما گیر بوسه سفید برفی موندیم ک از روی هوسه یا ترحم
Italy
09:44 - 1400/02/29
داستانهای پریان و بیشتر داستانهای قدیمی بر مبنای کلیشه های جنسیتی هستند و اصلا هیچ جوره درست نمیشن دختر جوان زیبای مهربان که شاهزاده ای میاد و می بردش و از این مزخرفات.به درد دنیای امروز نمی خوره
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1400/02/29
به همه ی خطا ها که نباید کارت قرمز نشون داد مثلا بیان واسه بوسه ی ناخواسته کارت زرد نشون بدن، جزاشم باشه بوسه ی متقابل
Iran (Islamic Republic of)
10:07 - 1400/02/29
یعنی الان مشکل مملکت ما اینه ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
خیر، مشکل مملکت ما مدل موی جوونای ماست:))))))۰
Iran (Islamic Republic of)
10:09 - 1400/02/29
الان مشکل مابوسه به سفیدبرفیه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
بگو عزیز مشکلت چیه بگم حلش کنن برات
Iran (Islamic Republic of)
10:29 - 1400/02/29
من حتی کتابای دیسنی رو برای دخترم نخریدم و نمیخونم چون دوست ندارم از کودکی فکر کنه یه مردی باید بیاد خوشبختش کنه و دایم به فکر لباس دامن پفی و لباس عروس و این چیزا باشه
دختر برادرم که از بچگی این کارتونها رو میدید شب و روز به فکر لباس پفی و عروس دوماد و این چیزا بود خواب و خوراک نداشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
آینده هیچ بچه ای مشخص نیست.تربیت ما 50 درصد از آینده بچه ها رو تشکیل میده.. همونطور که دو تا خواهر یا برادر با تربیت یکسان به هیچ عنوان افکار و نگرش و آینده اشون مث هم نمیشه.
Iran (Islamic Republic of)
10:34 - 1400/02/29
بیایید سمندون ایرونی رو ببینید
حالش رو ببرید
Iran (Islamic Republic of)
10:37 - 1400/02/29
چراکسی نظرات تخصصی نمیده که فکرتون مریضه و خارجیها چشم ودل سیرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
اتفاقا بیشترین مشکلات جنسی مال همون چشم و دل سیاست برادر، چشم و دلشون چطوری سیر شده واقعا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
نگرفتی چی شد دوباره بخون
Iran (Islamic Republic of)
11:01 - 1400/02/29
واقعا این مدل داستانای غربی ضایع بودن دخترِ بیکار مینشسته که یه پسرِ که خوشتیپ و پولدارِ بیاد نجاتش بده خودشم هیچ غلطی نمیکرده و حتما حتما هم خوشگلِ چشم کور کن بوده. . ...
Iran (Islamic Republic of)
12:02 - 1400/02/29
بابا فقط یه برنامه کودک بود..
ماهم این چیزا میدیم کلی دکتر مهندس خانوم هم از همین نسل ما بیرون اومد
هنوزم میبینیم چون نوستالژیکه
خود سیندرلا خیلی شخصیت بخشنده ای بود در نهایت با همه مشکلات نامادریشو بخشید
Iran (Islamic Republic of)
14:17 - 1400/02/29
این صحبت ها فقط یک برداشت یک طرفه بر پایه ی مد هست ، اتفاقا تو اکثر این کارتون ها شخصیت دختر ها بهش پرداخته شده و پرنسس ها نقشه خیلی کمی دارن
منم کارتون سیندرلا رو دیدم و خیلی دوسش دارم ولی اینجوری که میگه نشدم ،پس این پیام از انسانیت و اخلاقیات که داره میگه چی ،اینکه به خاطر مهربونیت و انسانیتش شرایط جوری تغییر میکنه که نجات پیدا کنه نه صرفا به خاطر یک مرد
Iran (Islamic Republic of)
14:31 - 1400/02/29
داستان زیبای خفته اصلش رو بخونید افتضاحه
Iran (Islamic Republic of)
17:01 - 1400/02/29
آدمهایی که ذهن شون کثیفه به این ماجرا از دید جنسی نگاه میکنه،بعد مینالن که ما چرا جهان سوم هستیم؟!!!!
Iran (Islamic Republic of)
18:39 - 1400/02/29
کایرا نایتلی ۳۶ ساله ست.نه ۳۳
Iran (Islamic Republic of)
20:14 - 1400/02/29
ما هم فیلمهای خانم ناتالی رو برای بزرگسالان ممنوع کردیم چون حاوی مفاهیم مضری است خصوصا برای مرد خانواده.
Iran (Islamic Republic of)
22:41 - 1400/02/29
برای بچه‌ها باید از کودکی نوحه بخونی چرا داستانهای خارجی
Iran (Islamic Republic of)
00:59 - 1400/02/30
با این معیار ها بخواهیم بسنجیم خیلی از فیلم های امروزی ضد مرد هستند چرا که چهره بی نهایت قدرتمندانه از مرد نشان می دهند مثل سوپرمن...
فمینیستها ایراد های بنی اسرائیلی میگیرند و بجای حل مسئله دنبال ساخت مسئله هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
عارفی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
کالازم_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر