خروج مسئولان از کشور ممنوع شد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۲۷۶۸۹
۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲
۱۶۲۳
طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور مدتی است که در کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس در دست بررسی قرار دارد و به تصویب خواهد رسید.

باشگاه خبرنگاران: طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور مدتی است که در کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس در دست بررسی قرار دارد و به تصویب خواهد رسید.

طرح ممنوعیت خروج مسئولین از کشور پس از اتمام مسئولیت تا سپری شدن مراحل قانونی سوم دی ماه سال گذشته در مجلس اعلام وصول شد و ۹ خرداد امسال با اجماع کامل در کمیسیون قضایی مجلس به تصویب رسید.

مطابق این طرح افرادی که نام آن‌ها ذیل اصل ۱۴۲ قانون اساسی آمده است موظف به شفاف سازی و ثبت اموال خود در سامانه قوه قضاییه هستند و نباید اموال خود را به خارج از کشور ببرند یا آن را بفروشند.

رئیس جمهور، معاون رئیس جهور، وزرا و همسر و فرزندانشان در سال آخر مسئولیت و سه سال پس از اتمام آن نمی‌توانند از کشور خارج شوند، این یکی از قوانین متعددی است که برای مبارزه و جلوگیری از فساد مالی مسئولان تصویب شده است.

در صورت ضرورت، پس از هماهنگی کامل با نهاد‌های نظارتی، روشن کردن اهداف سفر، مشخص بودن تاریخ رفت و برگشت و اجازه نامه کتبی مسئولان امکان خروج از کشور را خواهند داشت.

این نهاد‌های نظارتی قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروی انتظامی هستند و اولویت اجرای این طرح با افراد دو تابعیتی و اشخاصی است که خویشاوندان نزدیک آن‌ها خارج از کشور هستند.

در راستای همین قانون حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی گفت: کارشناسان حاضر در نشست کمیسیون قضایی ایراداتی را به جزئیات طرح گرفتند، بنابراین کلیات طرح پس از بحث و گفت‌وگو‌های صورت گرفته تصویب و جزئیات آن برای بررسی بیشتر به کمیته مربوط ارجاع شد؛ بر اساس این طرح مسئولان تا سه سال پس از اتمام مسئولیت حق مسافرت به خارج از کشور را ندارند و در صورت ضرورت، خروج آن‌ها باید با هماهنگی دستگاه‌های مربوط باشد.
هیچ ضمانت اجرایی برای ممنوعيت خروج مسئولان از کشور در نظر گرفته نشده

عادل بابایی وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور اظهار کرد: اولین ضعفی که در این قانون دیده می‌شود مربوط به افرادی است که مشمول آن هستند؛ بسیاری از جرايم اقتصادی و فساد مالی به دست روسا و کارمندان بانک، مدیران شرکت‌های تجاری انجام شده، اما قانون راجع به آن‌ها صحبتی نکرده و این سمت‌ها در این لیست از قلم افتاده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه ضمانت اجرا به قانون اعتبار می‌دهد گفت: هیچ ضمانت اجرایی برای این قانون در نظر گرفته نشده و مسئولان خود موظف به معرفی اموالشان هستند و قوه قضايیه در مورد افرادی ورود پیدا می‌کند که خود اموالشان را معرفی کرده باشند.

وی تصریح کرد: قوانین زیادی درباره جرايم مالی وجود دارد و تعدد قانون امکان فساد اقتصادی را تشدید می‌کند؛ آنچه در مقابل جرم می‌ایستد و شیرازه نظام اجتماعی و اقتصادی را حفظ می‌کند، قطعیت مجازات و ضمانت اجرای قوانین و نظارت است.

بابایی با بیان اینکه ضعف دیگر این قانون بررسی محرمانه اموال است گفت: باید پرسید این قانون برای چه کسی تصویب شده؟ آیا مردم نباید اجازه داشته باشند در جریان اموال مسئولانی قرار گیرند که اداره کشور را به دست گرفته اند؟ گاهی اوقات پس از گذشت چندین سال فساد فرد افشا می‌شود و این در حالی است که پس از سپری شدن رویه قضایی طولانی فرد محکوم به استرداد مال می‌شود، اما در همین مدت زمان سپری شده سود کلانی از اصل پول به جیب می‌زند یا آن گونه که شایسته است مجازات نمی‌شود و این روند افراد سالم جامعه را نیز به انجام بزه و جرم ترغیب می‌کند.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:39
Iran (Islamic Republic of)
11:33 - 1400/03/25
عالی .باید جواب پس بدهند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
استیل رگال_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر