حامد همایون؛ خواننده بد، بازیگر بد می‌شود؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۲۷۹۷۲
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۸
۴۵۴۰
به بهانه حضور حامد همایون در یک سریال طنز؛ خواننده‌ای که یک دوره بر سر زبان‌ها افتاد، اما دیگر از او خبری نیست

روزنامه شهرآرا - محمدناصر حق خواه: قصه تکراری و گاه خسته کننده‌ای است. در این سال‌ها بالای صد بار در روزنامه‌ها و سایت‌ها خوانده ایم و در برنامه‌های تلویزیونی دیده ایم که خواننده‌ای قدیمی یا کارشناس موسیقی یا حتی نویسنده و برنامه سازی عادی از این گفته که خوانندگی از یک هنر و مهارت به یک تجارت پرطرف دار تبدیل شده است.

حامد همایون

اتفاقی که با حضور خواننده‌هایی که یک شبه مطرح می‌شوند و در مدت کوتاهی در خاطر بسیاری کم رنگ می‌شوند، آشکارا دیده می‌شود. حامد همایون شاید یکی از همین خواننده‌ها باشد؛ خواننده‌ای که هنوز صدای او را می‌توان از فهرست موسیقی گوشی‌ها یا داخل ماشین‌ها شنید، اما نه مثل زمانی که حضورش و صدایی که سعی می‌کرد سبک و سیاق خاصی به آن بدهد، مثل بمب ترکید. داستان اصلی، اما جای دیگری است.

قدم در راه بازیگری؟

خبر رسیده که حامد همایون قرار است در یک سریال طنز حضور پیدا کند که در استودیو خندوانه ضبط و اجرا می‌شود و بخش‌هایی از آن هم در فضای مجازی به چشم می‌خورد. بد نیست به این بهانه، به این موضوع بپردازیم و تلاش کنیم به یکی دو سؤال اصلی در این باره پاسخ دهیم؛ اینکه اگر دو دهه پیش کسی را که نت خوانی بلد نبود یا نمی‌توانست دو گام درست را ادا کند، با تحقیر از استودیو‌ها بیرون می‌کردند؛ یا اگر یک دهه پیش و با وجود دستگاه‌هایی که صدا را به هر ضرب و زوری شده از فالشی رها می‌کرد، حالا چرا شرایط تغییر کرده است؟

حامد همایون

چرا این اواخر هیچ کدام مهم نیست؟ نه چطور خواندن و نه با چه صدایی خواندن و نه چه چیزی خواندن! این روز‌ها همین که بتوانید سه چهار ترک به اصطلاح «هیت» بیرون بدهید خواننده اید و در سالن‌های کنسرت به روی تان باز است تا در آن هم لب بزنید و اجرا نکنید! اما این وضعیت چرا و چگونه به وجود آمده و آیا هنوز هم ادامه خواهد داشت؟

خواننده شدن، چطور و چگونه؟

ماجرا از این قرار است؛ شما به عنوان تهیه کننده موسیقی از بین صد‌ها نفری که به عشق خواننده شدن در دفترتان را از جا کنده اند، برانداز می‌کنید و برای یکی دو تا از آن‌ها پروژه‌ای تعریف می‌کنید. مثلا دو نفرشان را می‌گذارید کنار هم و بعد ایده پردازی‌ها شروع می‌شود، یک «بند» می‌گذارید کنار اسمشان و یک گروه تشکیل می‌شود و بعد ادامه ماجرا با مدل مو و تن صدا و شعر‌هایی که با الفاظ زلف و می‌و معشوق بد نیست کمی به اشعار قدیمی طعنه بزند. ظاهرا همه چیز برای خواننده شدن مهیاست. حالا نوبت تبلیغات است؛ تبلیغاتی که حالا به لطف فضای مجازی، دیگر آن هم کار سختی نیست و فقط یک نفر لازم است تا مدیر یک صفحه باشد توی اینستاگرام تا بتواند با گزیشن محتوای زرد و جذابیت‌های عوام پسند خوراک لازم را فراهم کند.

حامد همایون

مرحله بعد این است که علاوه بر آن آهنگ هیت شده که خواننده با آن نامی پیدا کرده؛ دو سه تا موزیک هم این لابه لا بدهید بیرون و بلافاصله سالن اصلی برج میلاد را رزرو کنید. رضا صادقی در جایی می‌گفت آن زمان‌ها تا آلبوم درست و حسابی جمع نکرده بودی؛ نمی‌گذاشتند روی استیج بروی؛ این روز‌ها مردم فقط یک قطعه از یک نفر را حفظ اند و طرف در هر کنسرت سه چهاربار آن ترک را می‌خواند و دو سه تای دیگر هم می‌خواند که کلا مردم حفظ نیستند و تمام. شاید اینجا سؤال اصلی این باشد که خب آخرش که چه؟ یک ماه دوماه شش ماه و در نهایت یک سال می‌توان با چند تا ترک کنسرت گذاشت بعد همه چیز تکراری می‌شود. بسیار خب، عرصه خوانندگی به روی دوستان بسته می‌شود، اما ظاهرا عرصه‌های دیگری مثل بازیگری هنوز جا دارد!

خواننده کُشی!

کسی که نه تنها خواننده نبوده و صدای خوب و استعداد و سواد موسیقی نداشته یا دست کم، در این زمینه از قدرت کافی و ظرفیت لازم برخوردار نبوده، با هر ضرب و زور و تبلیغی شده خواننده می‌کنند؛ بعد که گند ماجرا در آمد و شیره وجود او را کشیدند؛ با یک خداحافظی همه را خوش حال کرده و آن بنده خدای از همه جا بی خبر را با توهم خواننده بودن در جامعه رها می‌کنند و سریع به سراغ بعدی‌هایی می‌روند که منتظر نشسته اند تا یک سال شیره وجودشان کشیده شود، معروف شوند و ۲ سال بعد افسرده شوند! این روال البته شاید حالت بدبینانه ماجرا باشد. حامد همایون هرچند نه مثل سابق، اما می‌خواند و همچنان در برخی از تاک شو‌ها هم شرکت می‌کند. با این حال، او که تا سه چهار سال پیش در موسیقی پاپ برای خودش سوپراستاری بود حالا از شب‌های مافیا و سریال حالا برعکس شبکه نسیم سر در می‌آورد.

حامد همایون

به هر حال، واقعیت این است که این روال، که شاید در دسته بندی ذهنی بسیاری سرنوشت خوب یا بدی تلقی شود، ممکن است برای خیلی‌ها به همین جا هم نرسد و اثرات جبران ناپذیری به بار بیارود، جدای از آنچه که به عنوان اثر‌های هنری بر تن جامعه باقی می‌ماند. برای همین است که مهراد جم پس از چند افتضاح بزرگ در کنسرت و برنامه زنده وقتی معلوم می‌شود این کاره نیست از ایران می‌رود و در دل حاشیه درآمدزایی می‌کند و برای همین است که از چی چی بند‌ها دیگر کمتر خبر داریم و برای همین است که وضع فرهنگ و موسیقی ما این چنین است!

حامد همایون؛ خواننده بد، بازیگر بد می‌شود؟

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:5
Germany
10:16 - 1400/03/26
اینجوری شو نگاه نکنید برو بیایی واسه خودش داره مافیاس همایون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
فقط تو ایرانه که میشه همزمان یه ادم نوعی که تو هیچ سطحی نیست همزمان بازیگر خواننده مجری و نقاش و نویسنده باشه.
Iran (Islamic Republic of)
10:45 - 1400/03/26
طفلکی سرمزارهایده عکس گرفت ممنوع التصویرش کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
دقت کردین تو ایران چه تو متلا سلبریتی ها چه تو صنعتمون ما همه چی داریم ولی هیچی نداریم.طرف تو چهار رشته فعالیت میکنه اما با کمترین سطح.ایران همه چی تولید میکنه اما مواد اولیشو نداره یا اجزاشو وارد میکنه تازه تو هیچ صنعتی هم جزو بیست کشور اولم نیستیم.خو گرفتیم به این حالت
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1400/03/26
اونجای متنش رو دوست داشتم که گفته یکساله شیره وجودشو کشیدن.... واقعا به اندازه ۴ تا آهنگ استعداد داشت.... اگه میخواست خوانندگی رو ادامه بده دیگه چیزی بلد نبود... واسه همین سر از کارای دیگه درآورد... خیلیا همینجورین....اینم مثل اونا
Iran (Islamic Republic of)
12:42 - 1400/03/26
کشتیش بابا هنر یعنی جلب توجه مخاطب بقیه اش چرته
Iran (Islamic Republic of)
13:54 - 1400/03/26
اونی که گفته سفارشی بهش میگم که این جمله دیگه قدیمی شده و گوشه ی کاور همون آهنگ علامت رادیو جوان شبکه ماهواره ای هست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر