جزئیات واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
دکتر استرکی_3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۲۸۰۴۱
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
۲۹۵۷
واکسن تمام ایرانی کووایران برکت روز گذشته مجوز اورژانسی تزریق عمومی را دریافت کرد تا از این پس در کنار واکسن‌های وارداتی بتواند به واکسیناسیون هر چه سریع‌تر جامعه کمک کند، اما واکسن ایرانی تا چه میزان قابل اطمینان است؟

خبرگزاری برنا: واکسن تمام ایرانی کووایران برکت روز گذشته مجوز اورژانسی تزریق عمومی را دریافت کرد تا از این پس در کنار واکسن های وارداتی بتواند به واکسیناسیون هر چه سریع تر جامعه کمک کند اما واکسن ایرانی تا چه میزان قابل اطمینان است؟

کرونا نه تنها ایران بلکه تمامی دنیا را وارد بحران عجیبی کرد، ابتدا رعایت پروتکل های بعداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک مورد اهمیت بود. ماسک، دستکش، محلول ضد عفونی کننده وسایل مقابله بود و همگی به جنگ با کووید ١٩ رفته بودیم.

آن روز های اول اگر چه با خیلی از کمبود ها رو به رو بودیم اما باید نفس می کشیدیم و هر طور شده بجنگیم. هم خودمان باید جان سالم به در می بردیم هم عزیزانمان.

اما در کنار همه ی این ترس ها و اضطراب ها، انگار خیلی ها برای حفظ جان ما دست به فعالیت هایی زدند.

چندماهی گذشته بود و خبر هایی شنیده می شد از اینکه خیلی از کشور ها واکسن ساختند و در مراحل آزمایشی خیلی ها را واکسینه کردند. آن روز ها اگر چه امیدوار بودیم که شاید یک روز واکسنش به دست ما هم برسد اما می دانستیم این اتفاق حالا حالا شاید رخ ندهد.

اما انگار آن طور که ما فکر می کردیم نبود، دانشمندان ایرانی در تلاش بودند تا ما خودمان هم واکسن داخلی داشته باشیم. این روند ادامه داشت تا اینکه 9 دی ماه 99، خبری رسید؛ فاز اول مطالعه اولین واکسن تمام ایرانی کرونا با مطالعه بر روی 56 داوطلب آغاز شد. کووایران برکت اسمش بود و همه منتظر بودند تا ببینند در نهایت به کجا می رسد. مطالعه فاز یک به پایان رسید و با ارسال نتایج مطالعه به سازمان غذا و دارو مجوز مطالعه فاز دو و سه به صورت تلفیقی داده شد.

صبح روز 25 اسفند ماه فاز دو مطالعه انسانی واکسن کووایران برکت در دو گروه مطالعه 18 تا 50 سال و 50 تا 75 سال و با تزریق بر روی 280 داوطلب آغاز شد و باز هم نتیجه چیزی نبود جز اینکه کمیته تأیید واکسن وزرات بهداشت و سازمان غذا و دارو نظر خوبی داشت و همین باعث شد برای ادامه مطالعه فاز سوم مطالعه پنجم اردیبهشت ماه 1400 پیش رود، آن هم بر روی جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر. 6 شهرستان، تهران، کرج، بوشهر، اصفهان، مشهد و شیراز شهر های هدف شدند و داوطلبان شرکت کنننده در کارازمایی بالینی واکسن برای ثبت نام می بایست با سامانه 4030 یا آی گپ تماس می گرفتند.

مطالعه مثل چندماه پیش ادامه داشت تا اینکه خبر رسید این واکسن از نظر ایمنی و عدم وجود عارضه هیچ مشکلی ندارد و تا اینجای کار اثربخشی 90 درصدی داشته است. همین امر موجب شد محققان پروژه مجوز اورژانسی برای تزریق عمومی را از وزارت بهداشت درخواست کنند.

بالاخره چند روز بعد از اینکه نتایج و اطلاعات کارآزمایی پیش بالینی واکسن کووایران برکت در روژنال ها و مجلات بین المللی به چاپ رسید، دوشنبه (24 خردادماه ) وزیر بهداشت خبر داد: اجازه مصرف واکسن ایرانی کووایران برکت صادر شده است و این واکسن به مجموعه واکسیناسیون کشور می پیوندد.

دراین باره کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو و مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار برنا درباره تزریق عمومی واکسن کووایران برکت اظهار کرد: چیزی که وجود دارد این است که اطمینانم به مراتب بیشتر از آن چیزی که درباره این واکسن وجود دارد چرا که می دانم در روند ساخت این واکسن چه اتفاقی افتاده است و چه حساسیت هایی برای آن وجود داشته است.

واکسن ها از چه زمانی به تولید انبوه می رسند؟

او با بیان اینکه واکسن هایی که در دنیا هم ساخته شد عموما بعد از مرحله اول و دوم کارازمایی بالینی درکشور خودشان به تولید انبوه رسید، گفت: این امر درباره واکسن هایی همچون اسپوتنیک وی در روسیه، سینوفارم، سینووایت و کانسینو در چین، بهارات در هند صادق است البته این امر در خصوص واکسن فایزر نیز وجود دارد چرا که زمانی که این واکسن هنوز در FTA آمریکا به مرحله تأیید نرسیده بود، تزریق آن در انگلستان شروع شد.

جهانپور افزود: تولید انبوه واکسن به این دلیل رخ می دهد که بحث هزینه در اولویت است چرا که به طور مثال در ایران ماهانه چیزی حدود 5 هزار نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت می کنند.

کووایران برکت ایمن و اثربخش

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در فاز یک کارازمایی بالینی عوارض و بی خطری واکسن مطالعه می شود، گفت: در فاز دوم مطالعه بی خطری و هم زمان ایمنی زایی واکسن مورد مطالعه قرار می گیرد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی ادامه داد: در حال حاضر در مطالعه فاز سه واکسن برکت این امر قابل مشاهده است که چه در مطالعات حیوانی و چه در مطالعات انسانی این واکسن ایمن، بی خطر، کم عارضه بوده و ایمنی زایی هم ایجاد کرده است.

او با بیان اینکه در فاز سوم مطالعه این واکسن بیش از نیمی از این افراد به طور کامل واکسینه شدند و دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند، بیان کرد: می بینیم گزارش عوارض گرید یک، گرید دو گرید سه این واکسن از بسیاری از واکسن های کرونای دنیا پایین تر است.

شجاعت اعلام عوارض احتمالی شدید واکسن برکت را در آینده داریم

جهانپور درباره ایجاد عوارض های احتمالی در واکسن برکت و اعلام آن به مردم گفت: قطعا شجاعت این وجود دارد که اگر این واکسن دارای عارضه های شدید بود گزارش آن اعلام شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واکسن های ساخته شده در دنیا از 70 تا 90 درصد دارای اثر بخشی هستند، افزود: این نکته به معنی آن است که 7 تا 30 درصد از مردم دو هفته پس از تزریق دوم واکسن کرونا ممکن است مبتلا شوند.

جهانپور ادامه داد: آن چیزی که مشهود است آن است که واکسن های 96 تا 100 درصد از ابتلای شدید و مرگ و میر به بیماری جلوگیری می کند.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی با بیان اینکه درحال حاضر واکسن کووایران برکت را بسیاری از افراد دریافت کردند، گفت: 20 هزار نفر در مطالعه فاز سه مورد مطالعه قرار گرفتند و در مطالعه پیش بالینی بر روی 3 تا 5 گونه حیوانی مطالعه انجام شده است.

جهانپور با بیان اینکه افرادی هستند که چندین ماه است که این واکسن را تزریق کردند، افزود: ایمنی زایی و اثربخشی این واکسن بر روی دریافت کنندگان آن انجام شده است.

کووایران برکت تا 91 درصد ایمنی بخشی دارد

او با بیان اینکه تا این لحظه ایمنی زایی واکسن برکت 89 تا 91 درصد برآورد شده است، ادامه داد: 50 درصد اثربخشی واکسن ها برای ما کفایت می کند به شرطی که 80 تا 90 درصد از مرگ و میر و ابتلاء شدید جلوگیری کند.

جهانپور با بیان اینکه در نتایج مطالعات واکسن های برکت و پاستور نشان داده شده است که این واکسن ها مصون هستند پس ما موظف هستیم در شرایط بحرانی واکسیناسیون را با این واکسن ها برای مردم انجام دهیم، گفت: هر کسی هم خلاف این جهت حرکت کند در قبال همه خسارت های ناشی از تأخیر یا عدم تزریق هر فرد مسئول خواهد بود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره اولویت تزریق واکسیناسیون بیان کرد: برای تزریق، این واکسن فرقی با واکسن های دیگر ندارد و این واکسن نیز مانند واکسن های خارجی در ایران مجوز اورژانسی دریافت کرده است.

او افزود: با توجه به اینکه واکسن می تواند برای گروه سنی 18 تا 75 سال تزریق شود طبیعتا منعی برای هیچ گروهی نخواهد داشت و همان طور که واکسن های دیگر تزریق می شدند این واکسن نیز در کنار آن ها قرار می گیرد و مورد استفاده قرار می گیرد.

واردات واکسن های خارجی همچنان ادامه دارد

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن کرونا افزود: اگر شرکت های تأمین کننده خارجی فراز و فرود های کمتری داشته باشند، قطعا واردات واکسن باز هم وجود دارد و توافقات و تقاضاها برای واردات واکسن همچنان وجود دارد.

او با بیان اینکه در خوشبینانه ترین شرایط حداکثر 40 تا 60 درصد بر روی واکسن داخلی حساب کردیم، گفت: طی ماه های ابتدایی به صادرات واکسن ایرانی فکر نمی کنیم چرا که ما برای کنترل بیماری در کشور به شدت به واکسن نیازمندیم.

کشورهای خارجی متقاضی خرید واکسن ایرانی

جهانپور گفت: در هفته حداقل یک تا دو مورد از کشور های آسیایی، امریکایی و اروپایی به ما درخواست صادرات واکسن ایرانی را می دهند ولی صادرات منوط به این است که یک واکسیناسیون قابل قبولی در سطح کشور انجام شود.

او بیان کرد: قطعا صادرات با قیمتی مناسب و تسهیلات به کشور های دیگر نیز انجام می شود تا کشور های دیگر نیز بتوانند با واکسن تولید داخل ما واکسینه شوند.

واکسیناسیون عمومی نیازمند تأیید سازمان جهانی بهداشت نیست

جهانپور درباره تأیید واکسن برکت از سوی سازمان جهانی بهداشت افزود: شرکت سازنده مقالاتی و اطلاعاتی را می توانند در راستای تجاری سازی محصول خود به سازمان جهانی بهداشت و... ارائه کنند و سعی می کنند به سمت تأییدی های بیشتری گام بردارند. در ایران مجوز هر واکسنی را که حتی WHO تأیید کرده باشد باید محوز مصرف آن را سازمان غذا و دارو بدهد.

او بیان کرد: شرکت های تولید کننده واکسن برای مارکتینک، تجاری سازی و بازاریابی محصول خود دنبال تأییدی های بیشتری هستند و این امور وظیفه ی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیست.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه صد ها صفحه اطلاعات و مستندات پیش بالینی حیوانی و مطالعات کارازمایی بالینی این واکسن ها به سازمان غذا و دارو اعلام شده است، افزود: شرکت ها می توانند خلاصه ی این نتایج را در قالب چند صفحه مقاله در مجلاتی که می خواهند منتشر کنند.

بازگشایی مراکز آموزش منوط به واکسینه شدن تعداد قابل توجهی از افراد

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی با اشاره به زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه ها گفت: برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اگر تا آن زمان تعداد قابل قبولی واکسینه شوند بازگشایی مراکز آموزشی انجام خواهد شد.

او با بیان اینکه دوز اول واکسن نیز ایمنی حداقلی ایجاد خواهد کرد و با تزریق دوز دوم درصد اثربخشی واکسن بیشتر خواهد شد، تاکید کرد: اما آن چیزی که مطرح است این است که زمانی که از مراوردات اجتماعی صحبت می کنیم باید تعداد قابل قبولی از افراد واکسینه شده باشند.

جهانپور در پایان گفت: امیدواریم با این روند تأمین واکسن، در حوزه دانش آموزان، معلمان و دانشجویان به سطح قابل قبولی برسیم تا بتوانیم برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تصمیم نهایی بگیریم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:23
Iran (Islamic Republic of)
12:27 - 1400/03/26
خدا آ خر و عاقبت این مردم رو بخیر کنه .
United States of America
12:52 - 1400/03/26
چه اصراری دارین مدارس و دانشگاه باز بشه کو کار به جون های ما بدن سلامتی مهمه
Iran (Islamic Republic of)
17:33 - 1400/03/26
یه کاری کنید مدرسه ها زودتر باز بشه بچه ها بی سواد دارن میان بالا آموزش آنلاین هیچ فایده‌ای نداره چون بچه ها باید معلم را ببینن آموزش باید حضوری باشه شنیدن کی بود مانند دیدن بچه ها باید جامعه پذیری را یاد بگیرن و.......
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر عارفی - فوتر
کلینیک النا_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو