درخواست کشور‌ها برای خرید واکسن ایرانی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۳۱۱۱۱
۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
۲۰۵۳
جهانپور اظهار می‌کند که مکرر به صورت هفتگی درخواست‌هایی از کشور‌های مختلف دنیا مبنی بر خرید واکسن ایران وجود دارد، اما طبیعتا تولید داخلی در ماه‌های اولیه بیشتر مصروف واکسیناسیون در داخل کشور خواهد شد، اما این آمادگی وجود دارد که هم به صورت تولید مشترک و انتقال فناوری در کشور‌های مختلف، واکسن ایرانی انتقال پیدا کند و هم اینکه مازاد بر مصرف و ظرفیت واکسیناسیون کشور هم در اختیار کشور‌های دوست، همسایه و بعد سایر کشور‌ها قرار گیرد.

خبرگزاری ایسنا: جهانپور اظهار می‌کند که مکرر به صورت هفتگی درخواست‌هایی از کشورهای مختلف دنیا مبنی بر خرید واکسن ایران وجود دارد، اما طبیعتا تولید داخلی در ماه‌های اولیه بیشتر مصروف واکسیناسیون در داخل کشور خواهد شد، اما این آمادگی وجود دارد که هم به صورت تولید مشترک و انتقال فناوری در کشورهای مختلف، واکسن ایرانی انتقال پیدا کند و هم اینکه مازاد بر مصرف و ظرفیت واکسیناسیون کشور هم در اختیار کشورهای دوست، همسایه و بعد سایر کشورها قرار گیرد.

واکسن‌سازی علیه کرونا در جهان آغاز شد؛ ابرقدرت‌ها واکسیناسیون‌شان را بی‌توجه به وضعیت سایر کشورها آغاز کردند؛ در ایران نیز علاوه بر پیگیری واردات واکسن از منابع معتبر، مسیر اصلی تامین واکسن برای واکسیناسیون همگانی با تولید داخلی و تولید مشترک تعیین شد؛ تولیدکنندگان داخلی آستین بالا زدند و امروز ایران در زمره شش - هفت کشور تولیدکننده واکسن کرونا در دنیا قرار دارد...

کرونا اعلام وجود کرد تا نشان دهد با تمام پیشرفت‌هایی که در سیستم بهداشتی و درمانی جهان رخ داده، طبیعت باز هم می‌تواند بشر را دچار چالش‌های جدی کند؛ چالش‌هایی که حیات را در کره خاکی با خطر مواجه می‌کند. حالا ویروسی چموش می‌خواست عیار و توانایی کشورها را در مدیریت یک پاندمی آن هم در قرن بیست‌ویکم بسنجد و کشوری که نادیده‌اش گرفته یا نسبت به حضورش بی‌تفاوت بود، در گرداب بیماری و مرگ گیر می‌افتاد. بر همین اساس هم بود که در ابتدا کشورهایی که کرونا را جدی نگرفتند، مرگ‌های چند صدتایی و حتی چند هزارتایی را تجربه کردند.

در ایران نیز کرونا با وجود تمام تمهیداتی که قبل از ورود و اعلام رسمی ویروس در کشورمان اندیشیده شده بود، اعم از توقف پروازها از و به چین، کنترل و پایش مرزها و مسافران ورودی به کشور و... بالاخره وارد ایران شد. هر چند که البته به گفته مسئولان بهداشت و درمان کشور ویروس‌ها نیاز به پاسپورت و ویزا ندارند و دیر یا زود از مرزها گذشته و خود را به سرزمین‌های مختلف می‌رسانند. به هر حال داستان کرونا هم در کشورمان با اعلام رسمی وزارت بهداشت مبنی بر شناسایی دو مورد کرونا مثبت در قم، از تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ آغاز شد.

کرونا، تحریم و جنگ اقتصادی در ایران

با شیوع پاندمی کووید-۱۹ در ایران، مشکل فقط ویروسی به نام کرونا نبود، بلکه کشورمان با چالش‌های متعددی از جمله تحریم‌های آمریکایی، فشارهای بین‌المللی و... مواجه بود. در حالی که کادر درمان و بیماران به دلیل کمبود لباس‌های محافظتی، ماسک، اکسیژن‌ساز و... در تنگنا بودند، کشورهای مختلف به دلیل تحریم های آمریکا از کمک به ایران دریغ می‌کردند. بر همین اساس هم بود که وزیر بهداشت بارها و بارها مدیریت کرونا را در کشور به شنا در اقیانوس بلا، آن هم با دست‌های بسته توصیف و البته اعلام کرده که چشم‌های ایران در این اقیانوس باز بود؛ چراکه ایران خیلی زود توانست کمبودها را در این عرصه جبران کند.

سال سختِ کرونا

بر همین اساس هم وزیر بهداشت بارها اعلام کرده بود که سال سختی داشتیم و در کنار سختی‌های ناشی از ناجوانمردی‌های تحریم‌های ظالمانه و خزانه خالی، فشارهای فراوانی را به دلیل کووید ۱۹ تحمل کردیم و در اوایل پاندمی حتی برای تهیه ماسک و لباس برای مدافعین سلامت با مشکل مواجه بودیم و از هرکجای دنیا هم که می‌خواستیم تجهیزات بیاوریم با سختی و ظلم مضاعف روبرو بودیم. برای تامین و جابجایی ماسک N۹۵ در روزهای اول همه دنیا را زیر و رو می‌کردیم و بعد که این تجهیزات می‌آمدند در فلان فرودگاه، اقلام را بلوکه می‌کردند.

وزیر بهداشت تاکید کرد که با این حال در عرض ۵۵ روز از یک واردکننده ماسک و تجهیزات تبدیل به یک تولید کننده و سپس یک صادر کننده شدیم. همچنین در اوج تحریم و بی پولی و فشارهای بین‌المللی، دست به سمت جایی دراز نکردیم، داروهایی مانند رمدسیویر و فاویپیراویر را دو ماهه در این سرزمین ساختیم و این را به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردیم که باور نمی‌کردند.

جنگ واکسن

مرحله بعد اما، جنگ بر سر واکسن بود. واکسنی که در ابتدای کرونا واکسن‌سازان دنیا کار بر روی آن را آغاز کرده بودند، اما از همان ابتدا مشخص بود که اگر واکسن موثری هم در جهان علیه کووید-۱۹ ساخته شود، با وجود تحریم‌های آمریکایی که برخلاف گفته‌های آمریکایی‌ها در واردات دارو و تجهیزات پزشکی به کشورمان نیز مشکل‌ساز شده بود، به آسانی به ایران نخواهد آمد. به طوری که وزیر بهداشت در این زمینه اعلام کرد که نمی‌دانید که در یکسال گذشته ما چه کشیدیم. از کشورهایی که خودشان را دوست ما می‌دانستند به دری نبود که نزنیم که واکسن تهیه کنیم. تازه بعضی‌ها که دوست ما بودند گفتند واکسن را مستقیم به شما نمی‌دهیم، می‌دهیم به فلان کشور تا بدهد به فلان کشور و یک مُحَلِلی پیدا شود در داخل تا اسم ما لو نرود که آمریکا به ما فشار آورد.

در عین حال ایران حاضر نبود که جمعیت کشور را وارد فازهای آزمایشی واکسن های خارجی کند. به طوری که وزیر بهداشت در این زمینه صراحتا اعلام کرد که از کشورها خواستیم برای ساخت واکسن با ما کار کنند، ذره ذره با آنها پیش رفتیم و وقتی به فاز تحقیقات رسیدند خواستند در ایران تست کنند که گفتیم ما زیر بار نمی‌رویم. کشورهای منطقه که می‌گویند واکسن زدند، در کلینیکال ترایال واکسن سایر کشورها شرکت کردند، اما ما قبول نکردیم مردم ما تحت آزمایش واکسنی قرار گیرند. با این حال گفتیم که به یک شرط حاضر به همکاری هستیم که بیایید و باهم واکسن بسازیم، اما تنها کشوری که در انتقال دانش فنی با ما کنار آمد کوبایی‌ها بودند که تازه آن هم فاز یک و دو در کشور خودشان طی شد و فاز سوم را در ایران انجام دادیم.

بنابراین مسیر اصلی تامین واکسن برای واکسیناسیون همگانی در کشور تولید داخلی یا تولید مشترک واکسن در نظر گرفته شد و تولیدکنندگان، برای تولید واکسن کرونا در کشور آستین بالا زدند.

ورود واکسن سازان ایرانی به عرصه ساخت واکسن کرونا

به این ترتیب بود که واکسن‌سازان ایرانی یکی بعد از دیگری وارد عرصه ساخت واکسنی علیه کرونا آن هم در پلتفرم‌های مختلف شدند و بعد از انجام مطالعات و آزمایشات اولیه و نتایج موفق آزمایش‌های حیوانی، وارد حوزه مطالعه بالینی واکسن‌ها شدند. مجموعه‌هایی مانند برکت، انستیتو پاستور ایران، موسسه سرم‌سازی رازی و... هر کدام در پلتفرم‌های مختلف برای تولید واکسن ایرانی کرونا اقدام کردند. بر همین اساس بود که وزیر بهداشت در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۹ در مراسم آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی برکت، اعلام کرد که ما ۱۰۰ سال است که در منطقه واکسن ساز هستیم. کسانی که فکر می‌کنند اولین بار داریم واکسنی را تزریق می‌کنیم، بسیار در اشتباه هستند. در سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور داشتیم و در سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را داشتیم، تمام مردم دوران زندگی‌شان را با واکسن‌های ایرانی آغاز کردند. ما اولین واکسن‌ساز آسیا بودیم و ما بودیم که به بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه واکسن صادر می‌کردیم.

به این ترتیب واکسن‌سازی علیه کرونا در کشور پا گرفت، موسسه برکت با واکسن کووایران برکت، موسسه رازی با واکسن کووپارس، انستیتو پاستور با واکسن پاستوکووک که به صورت تولید مشترک با کوباست، واکسن فخرا در مجموعه وزارت دفاع و... پیش رفتند و نهایتا در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ وزیر بهداشت از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی کرونا کووایران برکت خبر داد و به این ترتیب ایران به باشگاه واکسن‌سازان کرونا در جهان پیوست. در عین حال وزیر بهداشت اعلام کرد که به زودی مجوز مصرف اضطراری واکسن پاستوکووک نیز صادر خواهد شد.

ورود ایران به باشگاه واکسن سازان کرونا

دکتر کیانوش جهانپور-سخنگوی سازمان غذا و داروی کشورمان در این زمینه به ایسنا، می‌گوید: ورود به باشگاه واکسن‌سازان دنیا اتفاق بزرگی بود که شاید در همه یک قرن گذشته در کشور ما این اتفاق رخ نداده بود. به این صورت که حداقل یک واکسن را از صفر تا ۱۰۰ توسعه داده و در مقیاس صنعتی به تولید انبوه برسانیم. این اتفاق بسیار بزرگی است که هم موجب افتخار ملی بود و هم نشان‌دهنده درستی راهبردها و برنامه‌ریزی‌هایی بود که در این حوزه انجام شده است که باعث شد ما جزو شش یا هفت کشوری شویم که در دنیا تا امروز توانستند واکسن کرونا تولید کنند و آن را به تولید صنعتی برسانند. این اقدام، نشان‌دهنده توان فناوری سلامت، صنایع دارویی و حوزه علوم پزشکی در ایران است.

وی می افزاید: ما با توجه به زیرساخت‌های در نظر گرفته شده و اینکه در ماه‌های آتی حتی درباره تولید مواد اولیه و جانبی هم به نوعی ممکن است مستقل شویم، زمینه بسیار خوبی برای صادرات به دنیا خواهیم داشت. البته با توجه به مزیت نسبی واکسن‌مان، یعنی هم کیفیت بالای واکسن ایرانی هم ایمنی، بی‌خطری و ایمنی‌زایی مطلوب آن و تولید انبوه و مقیاس وسیعی که خواهد داشت، در ماه‌های آتی قطعا مشتریان متعددی برای این واکسن و واکسن‌های مشابه در ایران خواهیم داشت.

درخواست کشورها برای دریافت واکسن ایرانی کرونا

جهانپور اظهار می‌کند که مکرر به صورت هفتگی درخواست‌هایی از کشورهای مختلف دنیا مبنی بر خرید واکسن ایران وجود دارد، اما طبیعتا تولید داخلی در ماه‌های اولیه بیشتر مصروف واکسیناسیون در داخل کشور خواهد شد، اما این آمادگی وجود دارد که هم به صورت تولید مشترک و انتقال فناوری در کشورهای مختلف، واکسن ایرانی انتقال پیدا کند و هم اینکه مازاد بر مصرف و ظرفیت واکسیناسیون کشور هم در اختیار کشورهای دوست، همسایه و بعد سایر کشورها قرار گیرد. به طور میانگین هفته‌ای یک یا دو کشور تقاضای رسمی خودشان را در این زمینه به دفتر همکاری‌های بین‌المللی وزرات بهداشت ارسال می‌کنند.

آمادگی ایران برای انتقال دانش فنی واکسن‌های ملی

جهانپور ادامه می‌دهد: این آمادگی از طرف ایران وجود دارد که انتقال دانش فنی واکسن به کشورهای دیگر اتفاق بیفتد و بسیاری از کشورها می‌توانند در هفته‌ها و ماه‌های آتی از ظرفیت ایران برای انتقال دانش و فناوری استفاده کرده و به صورت تولید مشترک یا تولید قراردادی واکسن‌های ایرانی را در کشور خودشان تولید کنند. ایران سعی می‌کند که با نگاه انسان‌دوستانه و رویکرد بهداشتی و انسانی به موضوع، این تسهیلات را برای این کشورها فراهم کند و بعضا همین کشورها در حال مذاکره با شرکت‌های تولیدکننده واکسن‌های ایران برای انتقال تکنولوژی و تولید مشترک هستند.

وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی

در عین حال جهانپور درباره وضعیت واکسن های تولید داخلی می‌گوید: در حال حاضر درباره تولید داخلی هم که خوشبختانه مطابق برنامه قبلی حداقل تا امروز یک واکسن مجوز مصرف اضطراری گرفته که واکسن کووایران برکت است که تولید آن شروع شده و هر ماه هم تولید آن افزایش پیدا می‌کند. برکت در ماه اول تا سه میلیون دوز می‌تواند تولید کند و احتمالا سه ماهه اول یعنی تا پایان شهریور بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون دوز از این واکسن می‌تواند تامین شود که اگر این عدد محقق شود، قابل قبول بوده و بخش زیادی از نیاز کشور را رفع می‌کند.

به گفته وی، واکسن پاستوکووک انستیتو پاستور ایران هم در آستانه صدور مجوز مصرف اضطراری است. واکسن پاستوکووک هم ماهانه یک میلیون دوز در سه ماه اول، بعد در سه ماه دوم ماهانه دو میلیون دوز و در سه ماهه سوم احتمالا ماهانه سه میلیون دوز بتواند تحویل دهد. علاوه بر این واکسن‌های کووپارس رازی، فخرا و اسپایکوژن هم احتمالا تا اواخر تابستان در صورتی که کارآزمایی بالینی‌شان موفق باشد، مجوز مصرف اضطراری می‌گیرند و به تولید انبوه خواهند رسید.

انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:37
Iran (Islamic Republic of)
09:21 - 1400/04/05
خوب اسم کشوراروبگو
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
میخوان بگن ماام هستیم
Iran (Islamic Republic of)
09:24 - 1400/04/05
خخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
تا قبل تحریما میگفتن ما تو همه چی خودکفا شدیم.بعد که تحریم شدیم معلوم شد مواد اولیه داشبورد پراید هم وارداتیه.حالا بزار هی حرف بزنن
Iran (Islamic Republic of)
09:27 - 1400/04/05
بابا شما هنوز ملت خودتون واکسن نزدید زود صادر کنید یمن و افغانستان ووووو
Iran (Islamic Republic of)
09:32 - 1400/04/05
اخه شما چرند نگی کسی ناراحت میشه بابا مردم خودتون نمی زنند دیگه کدوم کشوری از شما واکسن میخره تو خودت از کوبا واکسن وارد کردی
Iran (Islamic Republic of)
09:33 - 1400/04/05
خالی بندی مالیات نداره، ببند جانم بیشتر ببند، بگو از کرات دیگه هم مشتری داریم.
Iran (Islamic Republic of)
09:37 - 1400/04/05
دروغگو الان داخل مردم با سن 70سال سه وچهار ساعت تو صف وامیستن تازه اگر واکسن باشه ادعا صادر کردن دارین چرا اینقدر ریا کارین
پاسخ ها
........
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
واکسن ایرانی تاییدیه سازمانهای جهانی را ندارند و مثل پراید فایده نداره
دروغگویی یکی از صفات مسئولین است
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
ما ده دقیقه هم معطل نشدیم. الکی شایعه سازی نکنید. برید ایران مال خلوت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
۱۰۱۴
شما ده درصدیا اصلا مگه چیزیم میبینید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
۱۰۱۴
همه فیلم و عکس ها هم فوتوشاپه باشه ده درصدی خخخخ
Iran (Islamic Republic of)
09:39 - 1400/04/05
هنوز انقدر جربزه ندارن که واسه خودشون تولید کنن اونوقت میخواین به شما بدن
Iran (Islamic Republic of)
09:41 - 1400/04/05
چرا این‌قدر دروغ یه وقتم راست بگید شاید مردم قبول کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
کور شود هر آنکه دید
Russian Federation
09:43 - 1400/04/05
اره، آمریکا و انگلستان و روسیه و چین و فرانسه و آلمان پشت دروازه های ایران برای خرید کوو ایران برکت صف کشیدند ....!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
شماتاریخچه تولید واکسن روونگاه کن بعد میبینی ایران جزوه بهترینهاست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
برادرم شاید خواهرم
شما که اطلاعاتی ندارید چرا اظهار نظر می‌کنید اين کشورها تمام تلاش خودشان رو برای عدم‌ تحقق اين غیرممکن را انجام دادند و حالا که واکسنی بسيار کاربردی‌تر براي ما فراهم شده متحير شدند
درخواست هاي زيادي از کشورهای حوزه خلیج فارس و آفریقایی حتی آسیای میانه براي پيش خريد نقدی اين واکسن به صورت رسمي ثبت‌ شده است
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
تا چشمت دربیاد
Iran (Islamic Republic of)
09:51 - 1400/04/05
ماشاالله درود به غیرت ایرانی ساختیم باز هم خواهیم ساخت به کوری چشم منافقین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
توهم
yasashin.
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
... شاید .. کشورهای یمن .. سوریه.. لبنان.. عراق.. بورکینافاسائو..
Iran (Islamic Republic of)
10:02 - 1400/04/05
کدوم کشورها افغانستان و پاکستان وووویا اروپایی ها وامریکا
Iran (Islamic Republic of)
10:04 - 1400/04/05
.کافر همه را به کیش خود پندارد
Iran (Islamic Republic of)
10:05 - 1400/04/05
اههههههههخخخخخخخخخحخخخخحح,,,,,,
Iran (Islamic Republic of)
10:13 - 1400/04/05
دقیقا کدوم کشورا لطف کنید نام ببرید مگه مشکل انتقال پول حل شده که شعار میدید که سرودست میشکنن برای خرید واکسن داخلی
Iran (Islamic Republic of)
12:13 - 1400/04/05
خوشم میاد که روتون زیاده ، آفرین با همین فرمان برین جلو تا کمی بخندیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
اورانوس_فوترموبایل2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر