ایرانیان، دنبال ارزان‌ترین راه ورود به خاک همسایه
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۳۴۴۶۱
۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵
۱۲۷۸
۲ هزار و ۵۱۴ ایرانی در ۲ هفته گذشته از مرز زمینی نوردوز وارد ارمنستان شده‌اند.

همشهری: نقطه صفر مرزی؛ جاده‌های منتهی به مرز شمال غربی کشور ‌در این سوی رود ارس، از ۳ هفته پیش با پلاک خودروهای غیربومی شلوغ‌تر از همیشه شده است. خودروهای شخصی ایرانی‌ها در خطی که ایران و ارمنستان را از یکدیگر جدا کرده است به صف شده‌اند و پارکینگ مرزی دیگر جایی برای ماندگاری خودروی مسافرانی که عازم ارمنستان هستند ندارد.

ایرانی‌ها حالا در جست‌وجوی سلامت و یافتن واکسن به ارزانترین شکل ممکن راهی ارمنستان شده‌اند. ماندگاری در مرز به‌دلیل خدمات الکترونیکی پرداخت عوارض خروج از کشور هم کمتر شده است و ظرف چند دقیقه صف دریافت مهر خروج از مرز کوتاه می‌شود.

ایرانی‌ها در جست وجوی ارزان‌ترین راه ورود به خاک همسایه

ارمنستان اگر تا پیش از این، مقصد سفر تفریحی ایرانی‌ها بود حالابرخی از ایرانی‌ها، به جاده‌های کشور زده‌اند تا خود را به نوار مرزی ایران و ارمنستان برسانند و تلاش کنند تا از موهبت واکسن رایگان برخوردار شوند.

پیر و جوان، زن و مرد تفاوتی ندارد. همگی روی صندلی‌های سالن مسافری پایانه مرزی نوردوز نشسته‌اند. برخی ماسک بر چهره دارند و برخی دیگر جوانانی که بدون هراس از ابتلا به کرونا حتی در چند کیلومتری دریافت واکسن رایگان پروتکل‌های بهداشتی را کنار گذاشته‌اند. سر در گوش یکدیگر و بدون رعایت فاصله صحبت می‌کنند. بدون آنکه حتی درصدی احتمال دهند در مسیر سفر به ارمنستان، خود ناقل و مبتلا به کرونا شوند.

همین دیروز سخنگوی گمرک ایران در تماسی تلفنی به همشهری خبر داد که ۳۹۰ شهروند ایرانی از مرز نوردوز وارد خاک ارمنستان شده‌اند و ۳۶۰ ایرانی نیز از همین مرز وارد کشور شدند.

این آمار تنها مربوط به یک‌روز ورود و خروج از مرز ارمنستان از ۳ هفته پیش است که ایرانی‌ها برای دریافت واکسن رایگان و البته انگلیسی آسترازنکا به آن کشور سفر می‌کنند و خودرویشان را پشت مرز ارمنستان پارک می‌کنند و ۸ ساعت از نقطه سفر مرزی تا شهر ایروان را با اتوبوس‌های ارمنستان طی می‌کنند تا دوز اول واکسن رایگان را در ارمنستان دریافت کنند.

سخنگوی گمرک ایران به همشهری گفته است که در ۳ ماهه نخست سال جاری ۵ هزار و ۴۹۲ ایرانی از مرز نوردوز به ارمنستان سفر کردند. به گفته سید روح‌الله لطیفی، از ابتدای تیرماه تاکنون که بحث واکسن کرونا مطرح شد، تعداد ۲ هزار و ۳۲۶ ایرانی تنها از مرز نوردوز به ارمنستان سفر کرده‌اند.

دولت ارمنستان البته هیچ آماری از تعداد ایرانی‌هایی که برای دریافت واکسن به آن کشور سفر کرده‌اند در اختیار ندارد. حتی آنطور که سفارت ارمنستان در تهران به همشهری خبر داده است، پیگیری آرتاشف تومانیان، سفیر ارمنستان در تهران برای گرفتن آمار ایرانی‌های واکسینه شده در آن کشور برای آگاهی مخاطبان همشهری از وزارت بهداشت ارمنستان بی‌نتیجه بود.

براساس آنچه مقامات مسئول در سفارت ارمنستان در ایران به همشهری خبر داده‌اند از ۵سال قبل که توافقنامه لغو روادید میان ایران و ارمنستان به امضای ۲کشور رسید حتی وزارت خارجه ارمنستان نیز در موضوع آمار ایرانی‌هایی که به آن کشور سفر می‌کنند هیچ دخالتی ندارد. وزارت بهداشت ارمنستان نیز به سفیر این کشور در تهران اعلام کرده است که برای تزریق واکسن به گردشگران هیچ تفاوتی بین آنها قائل نیست و به همین دلیل آماری از ملیت‌های مختلفی که واکسن کرونا را در آن کشور دریافت کرده‌اند جمع‌آوری نمی‌کنند.

مرز نوردوز که حالا مهم‌ترین کریدور ارتباطی میان ایران و ارمنستان است، تبدیل به پایانه اصلی خروج ایرانی‌ها از کشور برای دریافت واکسن کرونا شده است.

ایرانی‌ها در این گرمای تابستان سختی سفر برای نجات از بیماری کرونا را به جان می‌خرند و خود را به پایانه نوردوز می‌رسانند. آنها که عوارض خروج از کشور برای یک‌بار خروج در سال را به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به‌صورت اینترنتی از گوشی موبایل یا از دستگاه خودپرداز نصب شده بر پایانه مرزی پرداخت کرده‌اند بلافاصله از مرز عبور می‌کنند.

کاستن از زمان انتظار در پایانه‌های مرزی پس از آن صورت گرفته است که دولت ایران سیاست تسهیل گردشگری را در پیش گرفت و با دیجیتال کردن خدمات، ورود و خروج مسافران در پایانه‌های مرزی را تسریع کرد.

خان بهاءالدینی یکی از مسافران ارمنستان است که پس از یک سفر دو روزه به ارمنستان برای دریافت واکسن آسترازنکا وارد خاک ایران شده است. او می‌گوید: واکسیناسیون رایگان در ارمنستان برای گردشگران انجام می‌شود و توسط یکی از اقوام خود که در آن کشور زندگی می‌کند از این موضوع مطلع شده است.

این مسافر، دوز اول واکسن خود را دریافت کرده و می‌گوید چند روز دیگر هم برای دریافت دوز دوم واکسن به ارمنستان سفر می‌کند و عوارض دومین خروج خود از کشور این‌بار به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان را هم پرداخت می‌کند.

سخنگوی گمرک ایران به همشهری گفته است که از یک‌ماه قبل که ایران و ارمنستان مرزهای خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به روی یکدیگر گشوده‌اند و واکسیناسیون رایگان به گردشگران در ارمنستان نیز آغاز شده است، روزانه به‌طور معمول ۵۰ نفر به تعداد مسافران خروجی به مقصد کشور ارمنستان از مرز نوردوز افزوده شده است.

سید روح‌الله لطیفی به همشهری گفت: در نخستین روز از بازگشایی مرز و همزمان با مطرح شدن موضوع واکسیناسیون رایگان گردشگران در ارمنستان، روزانه ۵۰ مسافر خروجی به تعداد ایرانیانی که از مرز نوردوز وارد خاک ارمنستان شده‌اند افزوده شده است.

آمار خروج مسافران ایرانی به سمت ارمنستان برای تزریق واکسن رایگان کرونا البته تنها مربوط به سفرهای زمینی آن هم از مرز نوردوز است و این آمار شامل مسافران هوایی به مقصد ارمنستان یا آنها که در قالب تور به آن کشور سفر می‌کنند نمی‌شود. آمار سفرهای هوایی به ارمنستان طی ۳ هفته گذشته چنان شدت یافته است که خطوط هواپیمایی ارمنستان تعداد پروازهای خود از مقصد ایران به فرودگاه ایروان پایتخت آن کشور را با ۲ پرواز افزایش به ۱۱ پرواز در هفته رسانده است.

با این احتساب اگر تعداد مسافران هر پرواز را در خوشبینانه‌ترین حالت ۶۰ مسافر درنظر بگیریم در هفته در کمترین حالت ۶۶۰ ایرانی به‌صورت هوایی وارد کشور ارمنستان می‌شوند.
تورهای زمینی ایران به ارمنستان در ارزان‌ترین حالت حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان برای ۳ شب و ۴ روز اقامت در آن کشور قیمت خورده است.

سفر برای دریافت واکسن کرونا به ارمنستان از طریق تورهای هوایی و اقامت در هتل‌های ۴ تا ۵ ستاره آن کشور نیز برای گردشگران ایرانی که به هدف دریافت دوز اول واکسن کرونا به آن کشور سفر می‌کنند از ۴ تا ۱۱ میلیون تومان به اعلام نایب‌ رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هزینه دارد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر