عمان، روند آشتی تهران و ریاض را تسریع می‌کند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۳۵۰۴۳
۱۸ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
۱۴۲۶
الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم أشرف کمال نوشت: هیثم بن طارق، پادشاه عمان در اولین سفر خارجی خود هفته آینده به دیدار پادشاه عربستان می‌رود و همین موضوع نشان دهنده پیشرفت در روابط دو کشور است. د

انتخاب: الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم أشرف کمال نوشت: هیثم بن طارق، پادشاه عمان در اولین سفر خارجی خود هفته آینده به دیدار پادشاه عربستان می‌رود و همین موضوع نشان دهنده پیشرفت در روابط دو کشور است. در ماه‌های اخیر هم شاهد یک نزدیکی روز افزون در رابطه ریاض و مسقط و سفر‌های متقابل مسئولان بلند پایه بوده ایم که رایزنی‌هایی را در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی انجام دادند.

در ادامه این مطلب آمده است: این اولین سفر رسمی پادشاه عمان به عربستان است و براساس گزارش خبرگزاریها، سلطان هیثم به همراه یک هیئت بلند پایه در سفری یک روزه به ریاض می‌رود و با پادشاه سعودی و، ولی عهد او دیدار می‌کند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که شاهد تلاش‌ها برای توقف جنگ یمن و ادامه مذاکرات پرونده هسته‌ای ایران هستیم و مذاکرات سعودی و ایران نیز پیشرفت خوبی به دست آورده است.

طبق گزارشها، این مذاکرات در خصوص تحولات یمن در چارچوب تلاش عمان برای پایان دادن به این درگیری هفت ساله و شروع گفتگوی مستقیم بین طرفهاست، تا زمینه برای پایان دادن به اوضاع نابه سامان انسانی در یمن فراهم شود.

علاوه بر این، در دیدار دو پادشاه عمان و عربستان، نتایج مذاکرات پرونده هسته‌ای ایران، همکاری بین دولت‌های شورای همکاری‌ها و تقویت همکاری دو جانبه بین دو کشور نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این سفر که هنوز از سوی پادشاهی عمان رسما اعلام نشده، در شرایطی انجام می‌شود که پرونده‌های مشترک بین مسقط و ریاض، مانند همکاری‌های اقتصادی، روابط دوجانبه یا مسائل مشترک منطقه‌ای پیشرفت ملموسی کرده است. پس از سال‌ها رکود، روابط بین دو کشور به سرعت بهبود یافته و در این میان مسقط در کنار کویت نقش مهمی را در جریان صلح کشور‌های عربی با قطر ایفا کرد.

اختلاف بین عربستان و عمان زمانی کاهش یافت که ریاض و تهران سر میز مذاکره نشستند و در این میان مسقط نقش برجسته‌ای را ایفا کرد، تا موضوع مورد اختلاف آن با ریاض، که همان نحوه تعامل دو طرف با ایران بود، حل شود.

در سطح روابط دو کشور، در هفته‌های گذشته شاهد دیدار‌ها و نشست‌هایی بین سران ریاض و مسقط بودیم که هدف آن‌ها تقویت همکاری‌های اقتصادی بود، بویژه آنکه مسقط در یک بحران مالی گرفتار شده که باعث اعتراض‌هایی در آن گردیده است.

حکومت عمان همچین از نزدیکی زمان افتتاح مسیر زمینی بین دو کشور به طول ۸۰۰ کیلومتر خبر داده که هدف از احداث این راه، تقویت حمل و نقل تجاری است که می‌تواند تاثیرات مثبتی روی سرمایه گذاران خارجی داشته باشد.

علاوه بر این، حکومت عمان در اواسط ماه گذشته به همتای سعودی خود تعدادی از طرح‌های سرمایه گذاری را پیشنهاد داد تا بتواند سرمایه گذاری خارجی را رونق بخشد.

پیش از این، سفیر عمان در ریاض گفته بود پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک تعداد توافق‌های تجاری بین دو کشور افزایش یابد، همانطور که حجم مبادلات تجاری بین عربستان و عمان در یک چهارم اول سال ۲۰۲۱ به ۲.۱۵۲ میلیارد دلار رسید.

از نظر سیاسی، این سفر همزمان می‌شود با وقوع پیشرفتی در سطح مذاکرات جاری بین تهران و ریاض، به اضافه آنکه صحبت‌هایی در مورد توقف جنگ یمن با میانجیگری عمان هم شنیده می‌شود.

به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، مذاکرات به شکل دوستانه پیش می‌رود و دو طرف در حال بررسی موضوعات مورد اختلاف هستند.

دولت‌های شورای همکاری خلیج فارس در ماه گذشته از ضرورت مشارکت در مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بین ایران و غرب سخن گفته و خواستار جای گرفتن برنامه‌های موشکی ایران در این مذاکرات شدند. اما محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تاکید کرد این پرونده‌ها می‌تواند در چارچوب امنیت منطقه‌ای مورد گفتگو باشد.

در سایه شرایطی که پس از انتخابات ایران و پیروزی اصولگرایان ایجاد شده، سفر پادشاه عمان می‌تواند دروازه‌های تازه‌ای را برای کاهش نگرانی‌ها بگشاید و چه بسا دیدگاه‌هایی را برای حل مسائل مورد اختلاف، ارائه دهد.

در مورد شرایط یمن، وزیر خارجه این کشور، احمد بن مبارک می‌گوید: میانجی گری عمان موجب پیشرفت زیادی در روند توقف جنگ شده است. در ماه‌های اخیر هم مسقط تلاش‌های زیادی برای هماهنگی دیدار‌هایی بین ائتلاف عربی و حوثی‌ها انجام داد و با توجه به اینکه عمان با ایران و حوثی‌ها روابط خوبی دارد و در حال استحکام بخشیدن به روابط خود با ریاض است، می‌تواند در حل بسیاری از پرونده‌های سخت نفوذ زیادی داشته باشد.

عوض باقویر، تحلیلگر عمانی می‌گوید سفر پادشاه عمان به عربستان از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که می‌تواند به تحول بسیار مثبتی در روابط بین مسقط و ریاض در دو سطح اقتصادی و سیاسی منجر شود.

وی در گفتگو با الخلیج آنلاین گفت: این سفر دربردارنده مذاکرات مهمی بین سران دو کشور خواهد بود و پیش بینی می‌شود در آن، توافق‌های مهمی در زمینه‌های تجارت و گردشگری امضا شود.

باقویر، احتمال می‌دهد که سفر مذکور منجر به پیشرفت زیادی در پرونده‌های سیاسی بویژه پرونده‌های مربوط به یمن و ایران شود، همانطور که یک جهش نوعی در سطح روابط سعودی عمانی محسوب می‌شود.

این سفر منعکس کننده اهمیت رابطه بین دو کشور است، چرا که اولین سفر پادشاه عمان از زمان عهده داری حکومت است و انتظار می‌رود نتایج آن در تمام سطوح بویژه در زمینه همکاری مشترک، پدیدار گردد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
ادیب_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
ادیب_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کالازم_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر