میزان شانس اصغر فرهادی برای اسکار
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۳۹۳۷۱
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
۱۱۲۴
به بهانه اهدای جایزه بزرگ جشنواره «کن» به فیلم «قهرمان» که به صورت مشترک با فیلمی از فنلاند به اصغر فرهادی رسید، با فیلم های برنده این جایزه آشنا می شویم.

صبا: به بهانه اهدای جایزه بزرگ جشنواره «کن» به فیلم «قهرمان» که به صورت مشترک با فیلمی از فنلاند به اصغر فرهادی رسید، با فیلم های برنده این جایزه آشنا می شویم.

فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی همانگونه که احتمالا می‌دانید، شنبه شب ۱۷ جولای توانست به همراه فیلم «محفظه شماره ۶» محصول فنلاند به صورت مشترک دومین جایزه باارزش جشنواره «کن» هفتاد و چهارم را از آن خود کند. به بهانه این دستاورد که برای اولین بار به سینمای ایران تعلق گرفته است با فیلم های برنده این جایزه آشنا می شویم و به این موضوع می پردازیم که چند فیلم از برندگان پیشین این جایزه توانسته اند در نهایت اسکار بهترین فیلم را از آن خود کنند.

میزان شانس اصغر فرهادی برای اسکار

اولین بار سال ۱۹۶۷ بود که این جایزه در جشنواره «کن» با عنوان «جایزه بزرگ ویژه هیات داوران» اهدا شد. این عنوان البته در سال ۱۹۸۹ به «جایزه بزرگ هیات داوران» و در سال ۱۹۹۵ به «جایزه بزرگ»؛ همین نامی که امروز دارد، تغییر کرد.

در اولین سال، دو فیلم «تصادف» ساخته جوزف لوزی محصول بریتانیا و «کولی های خوشبخت را هم دیده ام» محصول یوگسلاوی به صورت مشترک این جایزه را دریافت کردند. در آن سال فیلم «کولی های خوشبخت را هم دیده ام» در نهایت نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی (غیرانگلیسی زبان فعلی) نیز شد.

سال ۱۹۶۹ فیلم «اودالن ۳۱» ساخته بو ویدربرگ محصول سوئد اولین فیلمی بود که توانست این جایزه را به تنهایی از آن خود کند. فیلم «اودالن ۳۱» هم به مانند برنده پیشین این جایزه یعنی فیلم «کولی های خوشبخت را هم دیده ام» در نهایت نامزد جایزه اسکار شد و البته در دریافت آن ناکام ماند.

چندتا از فیلم های مهمی که این جایزه را در طی این ۶ دهه از آن خود کرده اند شامل این آثار هستند: «فرار از خانه» میلوش فورمن، «سولاریس» تارکوفسکی، «شب های عربی» پازولینی، «معمای کاسپار هاوزر» هرتسوک، «ایثار» تارکوفسکی، «توبه» ابولادزه، «سینما پارادیزو» تورناتوره، «شکستن امواج» فون تریه، «معلم پیانو» هانکه، «اولد بوی» پارک چان ووک، «روزی روزگاری در آناتولی» بیلگه جیلان و بسیاری فیلم مشهور دیگر.

تا پیش از جوایز امسال که به «قهرمان» و «محفظه شماره ۶» تعلق گرفت، این جایزه به ۵۹ فیلم رسیده بود، از این تعداد تنها ۱۰ فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شده اند (به جز فیلم «بلکککلنزمن» که نامزد اسکار بهترین فیلم سال شد بقیه در شاخه بهترین فیلم خارجی نامزد شده اند.)

به این ترتیب می شود گفت نزدیک به ۱۷ درصد برنده های جایزه بزرگ جشنواره «کن» در نهایت توانسته اند نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شوند و از این تعداد هم تنها ۵ فیلم «بازجویی از یک شهروند دور از سوءظن» الیو پتری، «سینما پارادیزو» تورناتوره، «آفتاب‌سوخته» میخالکوف، «زندگی زیباست» بنینی و «پسر شائول» لاسلو نمش موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان سال شده اند که معادل ۸٫۴ درصد است.

اگر بخواهیم صرفا با توجه به آمار و ارقام برندگان این جایزه بررسی کنیم، می توان نتیجه گرفت فیلم برگزیده فستیوال در این بخش، اغلب اوقات در کسب جایزه اسکار ناکام بوده است. حالا باید منتظر ماند و دید که آیا فیلم «قهرمان» فرهادی می تواند به ششمین فیلم برنده جایزه بزرگ جوایز «کن» تبدیل شود که در نهایت به جایزه اسکار هم دست رسیده یا نه.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آف دکور _فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آف دکور _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو