‌‌صدای پنجشیر بالاخره به گوش اصولگرایان رسید
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۵۱۲۷۶
۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۷
۲۴۴۰
‌بالاخره گویا خبر مقاومت دره پنجشیر به رسانه‌های اصولگرا هم رسید! اصولگرایان که در چند ‌وقت اخیر در برابر رخدادهای طالبان واکنش‌های مقطعی رفت و برگشتی دارند، به‌جای یک استراتژی واحد مدام تاکتیک عوض می‌کنند.

شرق: بالاخره گویا خبر مقاومت دره پنجشیر به رسانه‌های اصولگرا هم رسید! اصولگرایان که در چند ‌وقت اخیر در برابر رخدادهای طالبان واکنش‌های مقطعی رفت و برگشتی دارند، به‌جای یک استراتژی واحد مدام تاکتیک عوض می‌کنند.

یک بار می‌گویند طالبان تغییر کرده، شیعیان را نمی‌کشد و جنبش اصیل منطقه است. اما بعدا پشیمان می‌شوند و آنها را تروریست و جنایتکار می‌نامند. یا به بهانه اینکه سیاست ما عدم دخالت در سیاست داخلی افغانستان است، اخبار دره پنجشیر و مقاومت احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود را بایکوت خبری می‌کنند.

‌‌صدای پنجشیر بالاخره به گوش اصولگرایان رسید

اما حالا آش آن‌قدر شور شد که گویا بالاخره سکوتشان را شکستند. صداوسیمایی که جشن بدرقه تابوت آمریکایی‌ها از سوی طالبان را‌ شادی مردم افغانستان از خروج آمریکایی‌ها ترجمه می‌کرد‌، درباره احمد مسعود سکوت پیشه کرده یا حتی در برنامه‌های کارشناسی به انتقاد تلویحی از او پرداخته بود، حالا نگاه خبری محتاطانه‌ای به احمد مسعود داشته است.

‌كیهان که همواره در دفاع از جنبش‌های اسلامی منطقه قلم می‌زند، اینجا وقتی می‌خواهد به ماجرای مقاومت فرزند احمد شاه مسعود اشاره کند، بدون جانبداری که مدل یادداشت‌های مرسوم این روزنامه است، صرفا به ارائه گزارش از اوضاع افغانستان به نقل از خبرگزاری‌های رسمی و حساب‌های کاربری افراد می‌پردازد.

این روزنامه نوشته است: «طبق اخبار تأیید‌نشده کشمکش میان طالبان بر سر سهم‌گیری از قدرت آغاز شده است. برخی منابع نیز اعلام کرده‌اند گروه حقانی علیه «ملاهبت‌الله» کودتا کرده است. ...گزارش‌ها از ولایت پنجشیر هم حاکی است نبردها به‌شدت بین نیروهای طالبان و نیروهای «احمد مسعود» ادامه دارد». این روزنامه از قول حساب کاربری «احمد مسعود» ‌نوشت: «مقاومت ادامه دارد و ادامه خواهد یافت. من اینجا برای خاکم هستم و از عزت آن دفاع می‌کنم... کودکان در کابل از تیراندازی هوایی می‌ترسند، وقتی پنجشیر هنوز فتح نشده چه لزومی به تیراندازی هوایی است؟».

‌در روزهای اول‌ قدرت‌گرفتن طالبان کیهان نوشته بود که طالبان تغییر رویه داده و با طالبانی که روزگاری سر می‌برید، فرق کرده اما بعد از بالا‌گرفتن موج اعتراضات نوشت: «درحالی‌که... ویدئوهای زیادی از کشتار دوباره شیعیان به دست شبه‌نظامیان طالبان منتشر شده است. این گروه در پیامی به شیعیان هرات مدعی شد که اگر آنها توانایی تأمین امنیت مراسم محرم را ندارند، این گروه برای تأمین امنیت این مراسم آمادگی دارد...».

سایت اصولگرای «مشرق» هم ۱۴ تیر با سخنگوی این گروه تروریستی مصاحبه کرده و ذبیح‌الله مجاهد در جریان این گفت‌وگو با بیان اینکه «ایران به ما اعتماد کند»، از پرهیز طالبان از جنگ گفته و تضمین داده که خاک افغانستان محلی برای حمله به دیگر کشورها نشود. روزنامه جوان نیز عکس یک شماره ۱۵ تیر خود را به طالبان اختصاص داد و به نقل از آنان نوشت که «اصلاح شده‌ایم».

در روزهای گذشته هم از صدا‌و‌سیما انتقاد شده بود که چرا درباره مقاومت در پنجشیر در قبال طالبان و محاصره با ادوات برجای‌مانده از ارتش آمریکا لحن سردی دارد اما گویا در اخبار ساعت 14:00 روز شنبه 13 شهریور از تعبیر «مقاومت» استفاده و به احمد مسعود و کشته‌های طالبان هم اشاره شد.

خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان و فرزند احمد شاه مسعود، سقوط دره پنجشیر را تکذیب و تأکید کرد تا او زنده است، این اتفاق رخ نخواهد داد‌. این درحالی بود که در روزهای قبل خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از کابل گزارش داده بود که تیراندازی شدید در کابل در جریان است. او گفته بود که هنوز مشخص نیست که این تیراندازی هماهنگ طالبان برای چیست. درحالی‌که شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر با پخش تصاویری از تیراندازی هوایی طالبان در کابل اعلام کرده بود که این تیراندازی به مناسبت سقوط دره پنجشیر است.

گزارشگر صداوسیما در نخستین گزارش‌های ارسالی خود بعد از سقوط دولت غنی گفته بود: طالبان کوچه‌هایی که به خاطر زندگی مقامات در آنها بسته شده بود، باز کرده است. اقدامات آنها مثبت بوده است. او در گزارش خود آورده بود که تاکنون گزارشی از اذیت و آزار مردم و تعرضی به نهادهای دیپلماتیک دیده نشده است. بانک‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و بزرگ‌ترین بازار صرافان فعلا تعطیل است. خدماتی مانند برق، اینترنت و تلفن مانند روزهای گذشته است.

اول شهریو‌رماه هم کارشناس برنامه جهان‌آرای شبکه افق در اظهاراتی به مواضع پسر احمد شاه مسعود درباره طالبان واکنش نشان داد و از احمد مسعود تلویحا انتقاد کرده و گفته بود اگر درگیری نظامی بین نیروهای احمد مسعود و طالبان صورت بگیرد، مقصرش فرزند احمد شاه مسعود است و خسارت‌دیدگان اصلی این اتفاق هم مردم افغانستان هستند. او در ادامه هم گفته بود که تقریبا پیروز این صحنه معلوم است!

نکته جالب‌تر اینکه در‌حالی‌که سخنگوی طالبان در شبکه افق یا برخی رسانه‌های خبری متعلق به اصولگرایان حضور دارند اما هیچ خبری از گفت‌وگو با احمد مسعود و چهره‌های نزدیک به او حتی در ایران نیست. افرادی مانند حسین جعفریان‌ هم هرشب در صفحه اینستاگرامش درباره رخدادهای افغانستان برنامه زنده دارد و حتی از نزدیکان احمد مسعود و فعالان سیاسی و نظامی در دره پنجشیر هم برای حضور در برنامه زنده دعوت به عمل می‌آورد.

برخی جریانات نزدیک به اصولگرایان اخیرا در توییتر مدعی ارتباط احمد مسعود با صهیونیست‌ها شده بودند یا اعلام می‌کنند که چون برخی شبکه‌های تلویزیونی لندن‌نشین از احمد مسعود و مقاومت دره پنجشیر در برابر طالبان حمایت می‌کنند، پس ما نباید از او حمایت کنیم! این رویه با انتقاد شدید حسین جعفریان، کاردار سابق سفارت ایران در افغانستان و از یاران احمد شاه مسعود روبه‌رو شده بود. او گفته بود چرا سراغ من نمی‌آیید و واقعیت را از من جویا نمی‌شوید!

انتظار می‌رود با سخنان اخیر رئیسی که گفته «سرنوشت افغانستان باید توسط مردم این کشور تعیین شود و باور داریم اگر آمریکایی‌ها در این زمینه فتنه‌گری نکنند، این مسئله به‌سرعت حل‌وفصل خواهد شد» دیگر اصولگرایان و رسانه‌هایشان هم سیاست یکدست‌تری در مواجهه با رخدادهای اخیر افغانستان در پیش بگیرند.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:27
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/06/15
اصلا نمیشود به تحلیلاای عقده ای کیهان و جوان اعتماد کرد
پاسخ ها
بی نام
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اصولگراها عوامفریب هستن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
باید اعتماد کنید
Iran (Islamic Republic of)
16:52 - 1400/06/15
اصولگرایان همواره افراد بیسواد و ناحق گو داشته و عامل بدبختی کشور
Iran (Islamic Republic of)
16:54 - 1400/06/15
الان در شرایط کنونی ایران کاملا از سمت شرق و غرب آسیب پذیره خصوصا از سمت سیستان و بلوچستان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
پارسیان طب - فوتر
تنورستان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
کلینیک النا_فوتر