چرا تسترهای ایرانی غذا انقدر مبتذل هستند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۲۸۷۸
۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۶
۱۳۵۸۵
غذا به عنوان بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما همیشه و با هر شکلی در کنار ما حضور دارد. حضور همیشگی به واسطه‌ی تنوع و تکثر در سبک و سیاق زندگی منجر شده تا تهیه و تجربه‌ی آن اهمیت بالایی داشته باشد.

برترین‌ها: اگر از کاربران و مخاطبان اینستاگرام باشید حتما با صفحات مجازی برخی از به ظاهر تسترهای غذا در این شبکه اجتماعی رو به رو شده‌اید.تسترها افرادی هستند که غذا و نوشیدنی را در مراکز عرضه غذا و رستوران ها، نوش جان می‌کنند و نظر خود را به عنوان یک کارشناس طعمه و مزه، به اطلاع هواداران خود می رسانند. اما آنچه در ایران و بالخص این روزها در اینستاگرام می‌بینیم نه تست غذاست و نه نقد غذا بلکه برخی از اشخاص، تجربه شخصی خود را آن هم با دریافت پول از صرف غذا در رستوران‌ها و کافه‌های لاکچری سطح شهر به‌صورت تصاویر و ویدئوهای وسوسه کننده، منتشر می‌کنند. 

چرا تسترهای ایرانی غذا انقدر مبتذل هستند؟

دنیای تصویر آنلاین نوشت: بخشی از برنامه‌ی یوتیوبی Best Ever Food Review Show را به عنوان مثال برای تحلیل یک پدیده‌ی همه‌گیر در محتوای آنلاین را ببینید، «تِیست غذا». یکی از معروف‌ترین تِسترهای جهان به‌نام سانی که برای تجربه‌ی طعم‌ها و سبک‌های تازه آشپزی حتی به ایران و شهرهای مختلفش سفر کرده است. اگر وقت بگذارید و ویدیوهای دیگر این تِستر را تماشا کنید متوجه تفاوتی فاحش با نمونه‌های داخلی می‌شوید؛ تفاوت کیفیت کار این تِستر با نمونه‌های ایرانی که حتماً حداقل چندتایی‌شان را دیده‌اید، چند علت دارد.

غذا به عنوان بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما همیشه و با هر شکلی در کنار ما حضور دارد. حضور همیشگی به واسطه‌ی تنوع و تکثر در سبک و سیاق زندگی منجر شده تا تهیه و تجربه‌ی آن اهمیت بالایی داشته باشد. در سطح جهانی، رسانه و مدیا همواره و همگام با پیشرفت‌های شهرنشینی سعی کرده تا کمیت و کیفیت این تفاوت سلیقه‌ها را به چالش بکشد. نوشته‌ها و ویدیوها، محتوا و به طور کلی ساخته‌های مربوط به غذا به سه دسته‌ی نقد غذا، آموزش غذا و تجربه غذا یا همان تِیست تقسیم می‌شوند. اما در کشور ما محتوای مربوط به غذا چطور است؟

چرا تسترهای ایرانی غذا انقدر مبتذل هستند؟

پدیده‌ی نقد غذا که باید توسط منتقدین مجرب و باسواد، بدون دریافت اسپانسر از تولیدکنندگان غذا صورت بگیرد به طور کلی در ایران وجود ندارد! با اینکه آشپزی ایرانی درکنار آشپزی‌های چینی، ژاپنی، ایتالیایی و فرانسوی، جزو پنج سبک آشپزی تاریخی و اصولی جهان است، و در آن سلامت جسم و روح همواره لحاظ می‌شود، متأسفانه در حال حاضر هیچ کسی نیست که فعالیتی در زمینه شناسایی کیفیت طبخ در رستوران‌ها و کترینگ‌های ایرانی انجام دهد. به وضوح چنین فرهنگی وجود ندارد که بتوان وارد یک رستوران شد، ویدیو ضبط کرد، مطلب نوشت و از کیفیت یک غذا بد گفت!

آموزش طبخ غذا، به جرئت تنها چیزی است که در مدیوم‌های مکتوب و تصویری می‌توان در آن به موارد قابل توجهی برخورد کرد. درست است که اکثر محتوای تولید شده در این زمینه هم به دلایل صرفاً تبلیغاتی صورت می‌گیرد اما تبلیغات در موضوع آموزش کاملاً یک امر استاندارد و جهان‌شمول بوده و آسیب قابلی به محتوا وارد نمی‌کند.

چرا تسترهای ایرانی غذا انقدر مبتذل هستند؟

اما در مورد بخش سوم یعنی تِیست غذا باید گفت که محتوای تولید شده‌ی فعلی، کاملاً در راستای منافع یکسری اشخاص و به دور از منافع مصرف کننده و مردم عادی است. عمده فعالیت‌های تولید محتوا مربوط به غذای حال حاضر در کشور ما به همین بخش تِیست تعلق دارد و پلتفرمش هم اینستاگرام است. این محتواهای تولید شده برخلاف سبک و سیاق غذا در زندگی ایرانی، و برخلاف هرگونه استاندارد جهانی جلو می‌رود و سازندگان این محتوا‌ها یا همان به اصطلاح تِیسترها، فقط با دریافت مبالغ هنگفت به تبلیغ و تمجید از رستوران‌ها و تولیدی‌ها می‌پردازند.

تا به‌حال دیده‌اید که یکی از این تیسترهای وطنی غذایی را بخورند و نگویند: «به به!» همیشه‌ هم از گارانتی حجم صحبت می‌کنند! اگر اهل آشپزی باشید یا تجربه‌ی حتی متوسطی در طبخ و سرو غذاهای ملل مختلف داشته باشید و البته به سلامتی‌تان اهمیت بدهید، متوجه شیادی و فعالیت منفعت‌طلبانه و خارج از دامنه‌ی اخلاق و معرفت ایرانی این تِیسترهای داخلی خواهید شد!

اگر از هر کارشناس تغذیه که صادقانه حرف زده و فقط سود شخصی را در نظر نگیرد، در مورد غذاهای معرفی شده تِیسترهای ایرانی بپرسید به شما یک چیز می‌گوید: «اگر به اضافه وزن، کلسترول، فشار خون، کبد چرب، سرطان روده و به‌طور کلی مرگ زودرس علاقه دارید حتماً تِیسترهای عزیر ایرانی را سرلوحه‌کنید! کسانیکه ظاهرشان خود سرِّ درون را هویدا می‌کند!»

بله کسب درآمد بخش زیادی از دلیل برای تولید یک محتواست، اما نوع انجام آن و پلتفرم انتخابی اهمیتی غیرقابل انکار دارد. نبود منتقد فعال مانند تمام دیگر نقاط جهان منجر شده تا محتوای تولیدی تِیسترها بی‌رغیب بماند و حتی محتوای آموزش غذا هم به آن وارد شده تا تبلیغات گسترده‌تر و پرسودتر دنبال شوند! ابتذال در این پدیده‌ی فراگیر به‌حدی رسیده که ویدیو‌های تولیدی شباهتی انکارناپذیر به فیلم‌های مبتذل داشته باشد و بازیگران در اینجا غذاها باشند، چرا که مخاطب هدف هم اکثراً سنین پایین و کم تجربه است!

چرا تسترهای ایرانی غذا انقدر مبتذل هستند؟

اما این تفاوت‌ها یک دلیل ریشه‌ای و واضح دیگر هم دارد و آن پلتفرمی است که تِسترهای خارجی و ایرانی در آن فعالیت گسترده دارند. یوتیوب به‌عنوان پلتفرم بزرگ تولید محتوا، به سازندگان ویدیو به طور مستقیم پول پرداخت می‌کند و آن‌ها را از تن دادن به همه نوع تبلیغ و اسپانسر خلاص می‌کند. دقیقاً برخلاف اینستاگرام که تمام فعالیت‌های سازندگان محتوا وقتی ارزش پیدا می‌کند که مستقیماً خودشان از افراد مورد بحث ویدیوهایشان و تصاویرشان پول دریافت کنند.

کاربری نوشت: وقتی میگین تستر غذا، توقع چیزی مثل فیلم "بال یا ران" محصول ١٩٧۶ فرانسه داریم، ولی در واقعیت چند نفرن که تو شهر میگردن و در عوض غذای مجانی و پول، رستوران تبلیغات میکنن و شهرتشون هم مدیون عکس با سلبریتی ها و مصاحبه با چند مجله زرد هستن و هیچ درکی از غذا و آشپزی ندارن

دیگری نوشت: در کشورهای دیگه هستن آدمهایی که شهر به شهر میگردن، غذا ها تست میکنن، فرقی هم نداره براشون رستوران باشه یا یه آدم که کنار خیابون غذا درست میکنه، ولی نمونه ایرانیش تو رستوران ها میگرده، یه باده غذا جلوشه که اکثرا فست فوده و هرچی میخوره فقط تعریف میکنه و آخرشم تبلیغ رستورانه

دیگری نوشت: تو اینستاگرام به اندازه هر یک نفر ایرانی ۳ تستر غذا بی سواد هم داریم که میلیونی پول در میارن و از غذا فقط خوردنشو بلدن.

کاربر دیگری نوشت: تعداد تستر های غذا از تعداد رستوران‌ های تهران بیشتر شده . قسمت آخر یه برنامه میذارن خودشونو میخورن

انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
08:18 - 1400/06/21
اینا همه تازه به دوران رسیده اند
پاسخ ها
میتی از مشد
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
کلا در این سرزمین همه چیز به انحطاط کشیده شده
Iran (Islamic Republic of)
08:25 - 1400/06/21
این زن انقدر بد میخوره فاجعه اس
Iran (Islamic Republic of)
09:58 - 1400/06/21
فقط ایرانی ها این جوری نیستن
نمونه خارجی هم کم نیست
Iran (Islamic Republic of)
10:34 - 1400/06/21
فقط راهش دنبال نکردن این افراد تازه به دوران رسیده و کارهای سخیف شون هست
پاسخ ها
بدون نام
Romania
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
نه عزیز ..راهش حذف اینستا گرام ..بیشتر از ۳ سال که حذفش کردم و بسیار هم راحت زندگی میکنم ..حذفش کن ببین که چقدر راحت میشی ..
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
اره واقعا
به امید روزی که افراد مستحق بالا بیان
هیچکس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
دقیقا.من تاحالا حتی یکبار هم کلیپ این عجایب رو ندیدم
Iran (Islamic Republic of)
11:16 - 1400/06/21
دلیلش واضح هست خوده ما مردم مبتذل پسند هستیم و همچنین دوست داریم دروغ بشنویم پول می بینیم کور میشیم مثلا وقتی مستر تستر اعلام کرد که برترین برند شده و فیلم نشون داد که داره از بکام جایزه میگیره بدون اینکه از خودمون بپرسیم جریان چیه فیلم رو کلی باز نشر کردیم و به به و چه چه کردیم بعد معلوم شد که کلا مسابقه ایی نبوده و کل ماجرا دروغ بوده خلاصه تا فرهنگمون اینه انسانهای پوچ و بیمایه ایی مانند مستر فقط با پول پدرشون جایگزین انسانهای شایسته هستند
Iran (Islamic Republic of)
11:23 - 1400/06/21
تیستر درست است نه تستر. تِیست به معنای چشیدن و مزه کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
بابا آیلتسمن
بابا انگلیسی
بابا زبان
بابا لانگویج
Iran (Islamic Republic of)
11:35 - 1400/06/21
مستر تستر خودمون همون عکس اولیه خیلی ادم باحالیه خیلی هم به کارش مسلطه چرا همه رو با هم جمع میبندین
کاراشو حتما تو یوتوب ببینید بالای 5 میلیون بازدید داره بنویسید مستر تستر
پاسخ ها
ا
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
همین رفیق شما چند وقت پیش یک‌فیلم منتشر کرد که برند برتر شده و بعد معلوم شد که کلا داستان چیزه دیگه ایی بوده و با پول رفته اونجا کلا ما ایرانیها دروغ شنیدن رو دوست داریم و هرچی پول داشته باشه خوبه اینجوریه که آدمهای بیمایه ودورغگو وسخیفی مثل همین ادم‌مطرح میشن
Iran (Islamic Republic of)
12:04 - 1400/06/21
همه چیمون با بقیه دنیا متفاوت
حماقت و نفهمی آدمها موج میزنه تو این کشور
Iran (Islamic Republic of)
12:10 - 1400/06/21
حالم از همشون به هم میخوره
Iran (Islamic Republic of)
12:51 - 1400/06/21
در کل ایرانی ها ادم های مبتذلی هستند.اکثرا ابتذال مسخرگی و لودگی رو یه ارزش میدونند چون باعث میشه بیشتر توی چشم بیان.هدف این افراد خودنمایی و مطرح کردن خودشونه.کم پیش میاد توی این جامعه به افراد محترم بر بخوریم که باید قدرشان را دونست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
کلا هر چقدر که مردمی کم عقل تر و کندذهن تر باشند به همون نسبت پرمدعاتر هستند و بیشتر و سریعتر از سایرین خریدار دروغ و لودگی و خرافات میشن. تهش هم ایرانیها هستند
Iran (Islamic Republic of)
13:16 - 1400/06/21
از نگاه آسیب شناسی اجتماعی وقتی بهش نگاه کنیم، هنگامی که در جامعه ای، تمام ارزشها و معیارهای فردی مبنی بر دیده شدن توسط دیگران (بدون در نظر گرفتن ارزش های واقعی انسانی)، پول درآرودن به هر قیمتی باشه و جابجا شدن جایگاه فضایل اخلاقی با رذایل اخلاقی و از بین رفتن اخلاقیات هستش، این اتفاقات امری بدیهی و غیر قابل اجتناب میشه.
اینها بخشی از فرهنگ جامعه هستن و البته که فرهنگ بصورت آبشاری تسری پیدا می کنه
Iran (Islamic Republic of)
13:39 - 1400/06/21
یه مشت کلاش حال بهم زن
Iran (Islamic Republic of)
14:03 - 1400/06/21
من بعضیاشونو که اتفاقی توی اینستا میبینم وقتی که غذا میخورن به معنای واقعی کلمه دلم از هرچی غذا هست بهم میخوره مخصوصا اون خانم صورت تپله
پاسخ ها
heliya
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
اسمش مهدیس هستش و اصلااااااا بلد نیست عین آدم غذا بخوره
همسهری
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
واقعا حرف دل منو زدی خیلی چندشه نمیدونم چرا فکر میکنن بامزن یا خیلی باحالن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
دقیقاً
Iran (Islamic Republic of)
14:09 - 1400/06/21
دقیقا من چند بار نوشته بودم یعنی انقدر میخوری نمیخوای یذره تخصصتو بیشتر کنی؟اخه برنجش خوب بود چیه مثلا بلد نیستی چندتا اصطلاح تخصصی بکار ببری؟بخدا گاوم بعد چهارسال یاد میگیره یکم تخصصی تر ازغذاش بگه اینا بلد نیستن
Iran (Islamic Republic of)
14:24 - 1400/06/21
به ویژه این مستر تیستر که دقیقا مافیا راه انداخته و اگر باج بهش ندید تهدید هم میکنه
Iran (Islamic Republic of)
17:51 - 1400/06/21
واقعا همینطوره
فقط میخورن
نقدی در کار نیست
Iran (Islamic Republic of)
19:53 - 1400/06/21
Mr. Hunter از همشون بهتره واقعا با کیفیت نقد میکنه
Iran (Islamic Republic of)
21:50 - 1400/06/21
اینها برای پول هر کاری می کنند . اداب خوردن غذا را اصلا درعایت نمی کنند و یادشان نیست در کشوری زندگی می کنیم که بالای 40 درصد مردم در ماه گوشت به چشم نمی بینند و حدود 70 درصد ملت زیر خط فقرند ..جوانان با پول باباهاشون فقط پز مدن و بس
Iran (Islamic Republic of)
22:32 - 1400/06/21
ما همه چی رو به ابتذال میکشیم
Iran (Islamic Republic of)
22:35 - 1400/06/21
چون ایرانی جماعت در همه زمینه ها جهان سومی و عقب افتادست
Iran (Islamic Republic of)
23:04 - 1400/06/21
عزیزانی میگن حذف کنید ! با چاقو ادم هم میشه کشت میوه هم میشه پوست کند
شما اگر پیج های درست و حسابی رو دنبال کنی به صورت کلی ویدیوهای بد نمیبینی و حتی تو بخش اکسپلور هم به شما معرفی نمیشه پس شما خودت دنبال این محتوا هستی و این محتوا هم مشاهده میکنی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر