عقب‌نشینی منطقی دولت رئیسی در مقابل آژانس
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۳۱۷۷
۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۰
۳۱۳۲
همانطور که پیشتر حسن روحانی گفته بود (و این روزهای وزیرخارجه دولت رئیسی نیز تایید کرد)، «قانون مجلس دست دولت را برای توافق بسته است». در این شرایط رئیسی به خاطر ممانعت از بیانیه جدید آژانس ناچار شده است با حضور رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با او توافقی انجام دهد که نه تنها از قانون مجلس عبور کرده، بلکه توافقی بدتر از توافق دولت روحانی با آژانس منعقد کند.

محمد پوریا بهشتی در امتداد نوشت: همانطور که پیشتر حسن روحانی گفته بود (و این روزهای وزیرخارجه دولت رئیسی نیز تایید کرد)، «قانون مجلس دست دولت را برای توافق بسته است». در این شرایط رئیسی به خاطر ممانعت از بیانیه جدید آژانس ناچار شده است با حضور رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با او توافقی انجام دهد که نه تنها از قانون مجلس عبور کرده، بلکه توافقی بدتر از توافق دولت روحانی با آژانس منعقد کند. با این حال این توافق را باید گام برداشتن دولت رئیسی در مسیر واقعیت ارزیابی کرد.

عقب‌نشینی منطقی دولت رئیسی در مقابل آژانس

روز گذشته محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی بعد از بیانیه مشترک با دبیرکل آژانس خبر داد که «توافق کردند» برای تعویض کارت های حافظه دوربین های نظارتی فنی» دبیر کل آژانس «به ایران بیایند و اقدامات لازم که برای دوربین ها به لحاظ فنی انجام شود را انجام دهند.» این به معنای آن است که دولت رئیسی تعهد داده است که آژانس را از صحت فیلم ها و حفاظت از فیلم های ضبط شده مطمئن کند و این کار را با حضور خود دبیرکل آژانس انجام دهد.

اسلامی همچنین خبر داد که «کارت حافظه طبق روالی که در ایران هست و در آنجا نگهداری می شود همین جا پلمب می کنند و کارت های جدید را نصب میکند.»

عقب‌نشینی منطقی دولت رئیسی در مقابل آژانس

پیشتر و درآغاز دولت بایدن مجلس قانونی تصویب کرد که دولت روحانی تنها دو ماه فرصت داشت تا هم تحریم ها را بردارد و هم لغو تحریم ها را راستی آزمایی کند. دو ماه مهلت دولت روحانی تمام شد و براساس قانون مجلس، روحانی موظف بود «نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.» برای این منظور باید دوربین های آژانس بر چیده میشد.

اما دولت روحانی با یک ابتکار توافقی با آژانس انجام داد که طی آن برای سه ماه دوربین ها به ضبط مراکز هسته ای ادامه دهند اما آژانس به آنها دسترسی نداشته باشد. درصورتی که طی این سه ماه توافق حاصل شد، ایران آنها را در اختیار آژانس قرار می دهد در غیر این صورت فیلم ها حذف خواهد شد.

زمانی که دولت روحانی چنین توافقی را اعلام کرد، افراطیون مخالف برجام مجلس را به توپخانه ای علیه ظریف و دولت تبدیل کردند. مجلس صبح روز دوشنبه ۴ بهمن ماه ۹۹ رسیدگی به بودجه را رها کرد و جلسه ای غیرعلنی تشکیل داد. اما کار در جلسه غیرعلنی هم سامان نیافت.

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی به پشت تریبون رفت و گفت: «تا قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اجرا و بیانیه مشترکی که روز گذشته منعقد شد، پاره نشود، هیچ مقام دولتی حق ورود به مجلس را ندارد.»

علیرضا زاکانی نطق تندی کرد و گفت: «بیانیه سازمان انرژی اتمی هم خلاف قانون اساسی است؛ هم خلاف قانون مجلس و هم فرمایشات رهبرانقلاب.» احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز گفت: «توافق ایران و آژانس درواقع دور زدن قانون است و عدم اجرای پروتکل الحاقی در لفظ بود. بنا شد تا متخلفین در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، به دادگاه معرفی شوند.»

عقب‌نشینی منطقی دولت رئیسی در مقابل آژانس

بعدها البته انتشار بخشهایی از یک بولتن فاش کرد که این توافق «تصمیم نظام» بود و با این حال کسانی چون یاسر جبرائیلی که این روزها معاونت اقتصادی معاون اول رئیسی را برعهده دارد، ضمن تماس با نمایندگان آنها را به مخالفت برانگیخته بود. 

توافقی که آن روز دولت روحانی با آژانس انجام داد، توافقی محدود و سه ماهه بود. اما امروز توافقی که دولت رئیسی با آژانس انجام داد توافقی نامحدود است که عملا قانون مجلس را هیچ انگاری کرده و به یک ورق پاره بی اهمیت تبدیل کرده است. آنهم درحالی که قالیباف تیرماه تاکید می کرد که «مهلت آژانس به پایان رسیده و دیگر مهلت جدیدی در کار نیست»

با این حال می توان گفت اقدام دولت رئیسی اقدامی عاقلانه بود. در طرف دیگر افراطی ها که زمان توافق دولت روحانی با آژانس از شدت عصبانیت، تریبون مجلس را به زمین می کوبیدند زبان بریده شدند. هیچ کدام از آنها و رسانه هایشان حتی یک خط هم راجع به این توافق حرفی نزدند و می توان فهمید چرا.

طبیعی است که مخالفت آن روز آنها از سر لجاجت با دولت روحانی بود که معیشت و زندگی مردم را به گروگان گرفته بودند، اما لازم است ابراهیم رئیسی بتواند آنها را همچنان در مهار خود داشته باشد در غیر این صورت با مشکل روبه رو خواهد شد،

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:116
Iran (Islamic Republic of)
10:00 - 1400/06/22
بنده خدا دکتر روحانی و دکتر ظریف در این سالها چقدر بداخلاقی و تهمت از این نمایندگان به ظاهر انقلابی دیدند، شنیدند اما دم نزدند، همان زمان چیزی نمانده بود که برجام احیا شود اما نگذاشتند، و نزدیک به هشت ماه مشکلات تحریم کماکان زندگی را برای مردم و هم برای دولت اقای رئیسی سخت،سخت تر کردند
Iran (Islamic Republic of)
10:27 - 1400/06/22
آره بابا مال شما منطقیه برای بقیه ....
Iran (Islamic Republic of)
10:37 - 1400/06/22
آره واقعا ظلمش به مردم شده دوجناح که خوددرفاهند
Iran (Islamic Republic of)
10:48 - 1400/06/22
لعنت براین بازی های سیاسی که چوبشومردم می خورند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر2
ایرانیان-فوتراصلی222
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر