محموله زرین افغانستان سر از ایران درآورد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۵۴۱۶۷
۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
۲۸۶۰
پایگاه خبری صدای میراث گزارش داده که هم‌زمان با بی‌ثباتی در افغانستان، یک محموله ۱۲ کیلوگرمی از آثار تاریخی ساخته‌شده از طلای این کشور حدود دو ماه قبل وارد ایران شده است.

پایگاه خبری صدای میراث گزارش داده که هم‌زمان با بی‌ثباتی در افغانستان، یک محموله ۱۲ کیلوگرمی از آثار تاریخی ساخته‌شده از طلای این کشور حدود دو ماه قبل وارد ایران شده است.

همزمان با بی ثباتی در افغانستان و ابراز نگرانی وزیر سابق فرهنگ و اطلاعات افغانستان نسبت به افزایش قاچاق اشیای تاریخی آن کشور و درخواست او از طالبان برای برخورد مسئولانه با قاچاق آثار تاریخی و هویتی کشور افغانستان، پیگیری‌های صدای میراث از بازار زیرزمینی خریدوفروش اشیای تاریخی مشخص کرد که حدود دو ماه قبل یک محموله ۱۲ کیلیوگرمی از آثار زرین افغانستان شبیه به آثار طلاتپه که گنجینه بزرگ باختر افغانستان از آن به دست آمده است، از آن کشور وارد ایران شده و پس از آن سر از استان مازندران درآورده است.

محموله زرین افغانستان سر از بازار عتیقه ایران درآورد

پیگیری ها از قاچاقچیان اشیای تاریخی مشخص کرده است که این اجناس شامل دو عدد دستبند زرین مزین بر نقوش حیوانی با سر اژدها و فیروزه‌کاری شده، یک عدد گردنبند زرین با نقش و سوژه اژدها و فیروزه‌کاری شده، یک عدد کمربند با نقش اژدها و ۸ عدد گوشواره زرین مزن به سنگ‌های فیروزه و دکمه‌های زرین و آویزهای زرین البسه هستند.

هم‌اکنون براساس آخرین خبرهای دریافتی از فعالان بازار زیرزمینی اشیای تاریخی حدود ۲ کیلو و ۱۷۰ گرم از این آثار زرین در بازار زیرزمینی عتیقه به مبلغ ۵ میلیارد تومان از سوی یکی از خریداران معروف آثار تاریخی در ایران خریداری شده است. مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان نیز در این معامله سهم فرد واسطه‌ای شده است که خریدار را برای این محموله زرین معرفی کرده است.

پیش از این وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان از افزایش حفاری های غیرمجاز در طلاتپه افغانستان و دیگر محوطه های تاریخی این کشور خبر داد.

به گفته محمدقاسم وفایی نژاد، حفاری‌های غیرمجاز همچنان در طلاتپه افغانستان که گنجینه بزرگ باختر را در خود جای داده بود ادامه دارد و طالبان هنوز قادر به جلوگیری از این حفاری ها نبوده است.

گفتنی است قاچاقچیان اشیای تاریخی در ایران در تلاش برای فروش این محموله باستانی به مجموعه‌داران لندن بودند که با پاسخ رد آن‌ها مواجه شده و حالا تلاش دارند بخشی از این محموله باستانی را به خریداران چینی بفروشند.

محموله وارد شده از افغانستان به ایران از مسیر مرزهای خراسان و شهر مشهد به ساری رسیده است و صدای میراث مطلع شده است که قاچاقچیان اشیای تاریخی به دلیل آن که امکان فروش این آثار در بازار شناخته شده منوچهری تهران را ندارند این آثار را به مازندران و شهر ساری منتقل کرده‌اند تا آن‌ها را با عنوان آثار ایرانی به خریداران بفروشند. کارشناسان بازار قاچاق اشیای تاریخی اما به صدای میراث خبر داده‌اند که این آثار شباهت بسیار زیادی به اشیای تاریخی طلاتپه افغانستان و گنجینه بزرگ باختر دارند.

براساس اطلاعات ما هم خریدار بخشی از این آثار و هم فروشنده اصلی این آثار در جستجوی خریداران خارجی برای فروش اشیای تاریخی زرین هستند که گفته می‌شود از حفاری‌های غیرمجاز انجام شده در ماه‌های اخیر در طلاتپه افغانستان به دست آمده باشند.

پیشتر گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قاچاق اشیای تاریخی در آن کشور ممنوع است و با افرادی که در بازار قاچاق اشیای تاریخی فعالیت می‌کنند برخورد قانونی خواهد کرد. با این حال طالبان هنوز امکان صیانت کامل از محوطه‌های تاریخی افغانستان را ندارد و براساس آنچه که وزیر سابق فرهنگ و اطلاعات افغانستان پیشتر به صدای میراث خبر داده است، فعالیت مافیای قاچاق اشیای تاریخی در افغانستان با برخورداری از شبکه‌های بزرگ افزایش یافته است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
روشا فارمسی_فوتر