افزایش خرید و فروش مویِ زنان به دلیل فقر
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
استخدام_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_2
استخدام_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۵۲۶۵
۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۸
۳۱۷۰
بازار خرید وفروش مو داغ شده است! اما چرا خبر «خریدوفروش مو» در جامعه ما، تاثیری تا این حد دردناک و نگران کننده می‌گذارد، مهم‌تر دلیل رونق این بازار، افزایش فقر در بین خانواده‌ها و به‌ویژه زنان و دختران خودسرپرست است. جامعه‌ای که در آن شکاف اقتصادی به انحاء مختلف در حال عمیق‌تر شدن است، گاهی شاید آبرومندانه‌ترین روش تهیه پول نان شب، فروش مو باشد!

فراز: بازار خرید وفروش مو داغ شده است! اما چرا خبر «خریدوفروش مو» در جامعه ما، تاثیری تا این حد دردناک و نگران کننده می‌گذارد، مهم‌تر دلیل رونق این بازار، افزایش فقر در بین خانواده‌ها و به‌ویژه زنان و دختران خودسرپرست است. جامعه‌ای که در آن شکاف اقتصادی به انحاء مختلف در حال عمیق‌تر شدن است، گاهی شاید آبرومندانه‌ترین روش تهیه پول نان شب، فروش مو باشد!

جامعه شناس اجتماعی و استاد دانشگاه این معضل را دو منظر مورد بررسی قرار داده است.

منظر اول مربوط به فروشنده «مو» است. او می‌گوید: افزایش چنین خرید‌وفروش‌هایی، که این روزها هم شامل لوازم منزل می‌شود و هم شامل فروختن مو و انجام بزه‌های دیگر از سوی زنان و دختران، در بعد اول نشان از افزایش فقر مطلق در میان مردم است؛ اختلاف طبقاتی ناشی از معضلات اقتصادی در جامعه ما بسیار شدید شده است؛ خانواده یا زن و دختر در واقع برای تامین عادی‌ترین و حتی کمترین نیاز خودشان، هیچ چاره دیگری ندارد.

اگر زن یا دختری در خانواده‌ای کارش به فروش مو رسیده، به نظر من، هنوز چیزی از اخلاق و اصالت را در خود احساس می‌کند و قدم در راه بزه‌هایی مانند مواد و تن‌فروشی نگذاشته است. افزایش شکاف طبقاتی و اقتصادی، موجب تحلیل رفتن طبقه متوسط ما شده. طبق نظریه لوید وارنر، انسان‌شناس و جامعه‌شناس آمریکایی، امروز جامعه ما فقط شامل دو طبقه می‌شود، طبقه بالا و طبقه فرودست.

چرا برخی دختران موی خود را می‌فروشند؟

طبقه متوسط (Middle class) به دلیل افزایش هزینه زندگی، در حال از بین رفتن و تبدیل شدن به طبقه فرودست است. طبعا خانواده‌هایی که از طبقه خود سقوط کرده‌اند، برای گذران زندگی، علاوه بر فروش لوازم خانه، از پتانسیل فرزندان خود هم استفاده می‌کنند و اگر دختر دارند، در بهترین شرایط مثلا موی او را می‌فروشند یا وادارش می‌کنند زود ازدواج کند و البته متاسفانه طبق پژوهش‌های میدانی که ما انجام داده‌ایم، برخی خانواده‌ها، زنان و دختران خود را اجاره هم می‌دهند و از این طریق روزگار می‌گذرانند.

ما این آمار را به نهادهای مختلف ارائه داده‌ایم، اما هنوز کسی به سراغ این نوع خانواده‌ها و حمایت از زنان و دختران نرفته و این شیوه درآمدزایی در حال گسترش است. برای همین است که من می‌گویم اگر زن یا دختری فعلا فقط موی خود را می‌فروشد، هنوز در وادی مشکلات اخلاقی سقوط نکرده است.

منظر دوم، بحث خریداران این موها هستند؛ که اغلب شامل طبقه بالا و اشراف می‌شوند؛ افرادی که برای آرایش و جلوه بیشتر حتی برای موی خود هزینه‌های میلیونی می‌کنند، دلیل این مسئله هم باز همان شیوع مادی‌گرایی و حسی‌گرایی است، منظور از حسی‌گرایی این است که ظاهر افراد ملاک داوری وقضاوت در مورد آنان شده است. مرد یا زنی از طبقه بالا، علاوه بر این‌که تلاش می‌کند در نوع مسکن، خودرو و پوشش، ثروت خود و تازه به دوران رسیدگی‌اش را به رخ بکشد، طبعا تلاش می‌کند در جمع‌های خودشان، جلوه و ظاهر بهتری هم داشته و خودنمایی و فخر فروشی کند.

پس آیا آنچه چنین بازارهایی را رقم می‌زند، وجود تقاضا از سوی ثروتمندان جامعه است که تلاش می‌کنند به هر نحوی که شده ثروت خود را به نمایش بگذارند؟

دقیقا مسئله همین است، مدتی است جامعه ما درگیر «شئی‌زدگی» شده است، به این معنا که اشیا نشان‌دهنده منزلت فرد شده‌اند نه معیارهای درونی و فردی و انسانی و حالا در ابعاد دیگر امتیازات معنوی. چون جامعه ما به سمت مادی و مصرف گرایی رفته، هیچکدام از این نمایش‌های ثروت، عیب و غیراخلاقی به نظر نمی‌رسد و طبیعی شده است، حتی امروز در ازدواج جوانان، معیار انتخاب، میزان دارایی است و برای همین برخی پسران و دختران با افراد بسیار بزرگتر از خود ازدواج می‌کنند، چون طرف تمکن مالی دارد. متاسفانه شئی‌گرایی و حسی‌‎گرایی، چنان شایع شده که جایی برای اخلاقیات و معنویات نگذاشته است و البته سبک و شیوه کشورداری حاکمیت هم بر این معضل دامن می‌زند.

شئی‌گرایی در طبقات فرودست، چگونه عمل می‎کند و موجب چه ناهنجاری‎هایی می‎شود؟

ببینید کار بازار و سرمایه، تولید نیاز است، کار رسانه هم در بسیاری از موارد تبلیغ لوازم و اشیاست، فرد تا چیزی را ندیده باشد، شاید اصلا به آن نیازی نداشته باشد. پس وقتی ما با تولید نیاز در بازار و رسانه مواجه هستیم، طبیعی است که از یک سوی طبقه اشراف به انباشت لوازم و گران خریدن روی می‎آورد و طبقه فرودست، برای داشتن میزان حداقلی از این اشیاء، مرتکب رفتارهای ناهنجار می‌‎شود، چون این فرد هم خودی دارد که می‌خواهد آن‌را نمایش بدهد.

حاکمیت وجامعه مصرف‌گرای ما هم این وضعیت را تشدید می‌کند. خانواده‌ای که تنها درآمد ماهانه‌اش یارانه‌ای است که از دولت می‌گیرد، طبیعی است که برای داشتن برخی چیزها، به هرکاری دست بزند. گاهی مسئله اصلا نان شب نیست، بلکه تلاش برای خودنمایی است که در هر دو طبقه رایج است.

با این وصف، آیا جامعه امروز ما، بیشتر یک جامعه مادی گرا و صرف‌گراست؛ حتی با وجود فقر فراگیر؟

متاسفانه همین‌طور است، بر اساس نظریه پتریم سوروکین اگر بخواهیم نگاهی به جامعه خود نگاه کنیم، باید بگوئیم ذهنیت اغلب افراد جامعه مادی شده است. چون ذهنیت مادی حاکم شده، افراد از روی ظاهر و دارایی، همدیگر را قضاوت و ارزیابی می‌کنند. یکی از دلایل مهم شیوع این نگاه مادی‌گرایی به‌ویژه در جامعه شهری این است که معمولا در شهرهای بزرگ، کسی از اصل و نسب و هویت دیگری خبر ندارد. شهرنشینان معمولا برای همدیگر بی نام و نشان و هویت هستند؛ به همین دلیل اغلب افرادی که ذهنیت مادی شده دارند، برای این‌که نشان دهند از طبقه اشراف و ثروتمند جامعه هستند، ممکن است دست به هرکاری بزنند. کسی هم نمی‌داند این فرد، دارایی و ثروت و خودروی خود را از چه طرق مشروع یا مشروع، اخلاقی یا غیر اخلاقی به‌دست آورده است.

به نظر شما زن یا دختری که ناچار می‌شود به دلایل اقتصادی و فقر، موی خود را بفروشد، دچار مشکلات و تعارضات روانی هم می‌شود؟

در این‌که این فرد، دچار مشکلات روانی بشود شکی نیست. چنین رفتارهایی بر سبک و روش زندگی فرد و اجتماع تاثیر می‌گذارد و افراد را نسبت به این سبک و سیاق حساس می‌کند؛ دختری که ناچار است برای کمک به اقتصاد خانواده، مویش را بفروشد، شب باید نانی را که با فروش مویش خریده در سفره خانواده بگذارد؛ طبیعی است که این دختر در مقایسه با دختر و زنی که موی او را برای جلوه‌گری خریده، دچار تعارض ذهنی و روانی می‌شود و این فاصله اقتصادی را با تمام وجودش احساس می‌کند.

اصلا به این فکر کنید که چرا هم ترک تحصیل در جامعه ما زیاد شده و هم آمار خودکشی جوانان بالا رفته است؟ آیا کسی از مسئولان به این آمار توجه می‌کنند؟ عنایتی به وضعیت آشفته روانیِ ناشی از معضلات اقتصادی و به افلاس کشیده شدن مردم دارند؟ طبیعی است که این دختر و حتی پسری که در میان گروه همسالان خود، نمی‌تواند با آنان برابری کند و خواسته‌های متناسب با سن خود را برآورده کند، دچار مشکلات روحی می‌شود.

دختر نوجوان و جوانی که ناچار از کارکردن و فروختن مو و گاهی متاسفانه تن‌فروشی است، طبیعی است که دچار تعارض روانی و آنومی شده در نهایت دست به خودکشی بزند؛ چون وقتی نمی‌تواند به خواسته‌های اولیه و طبیعی خود به‌عنوان یک انسان، برسد، از جامعه بریده و ناامید می‌شود؛ چون نسل جوان بیشتر احساسی فکر می‌کند تا ادراکی و طبعا ضربات عمیق‌تری را متحمل می‌شود. حتی اگر خودکشی هم نکند، دچار آسیب‌های اجتماعی مانند فرار از خانه و روابط متعدد و بدون کنترل و اعتیاد و ... می‌شود.

وظیفه نهادهای مختلف و مسئولان در این زمینه چیست؟

هیچ کارشناس و مسئولی، امروز در جامعه ما نمی‌تواند آسیب‌های مختلف روانی و اجتماعی و فرهنگی را از مشکلات اقتصادی و فقر فزاینده جدا کند. گام اول در محافظت از نسل جدید؛ توجه وزرات کار و رفاه و تامین اجتماعی به وظایف ویژه خود در این زمینه‌هاست.این وزراتخانه مسلما بودجه‌ای برای تامین زنان بی‌سرپرست و مستمندان نان‌آور خانواده می‌گیرد.

این بودجه در کجا صرف می‌شود؟ متاسفانه تامین اجتماعی در جامعه ما، کارکردهای استانداردش را یا بلد نیست یا اهمیتی به آن نمی‌دهد. باید از این وزارتخانه‌ها و مسئولان آن‌ها پرسید که به این نسل، که به دلیل فقر و فرودستی، دچار چنین آسیب‌هایی شده‌اند که نتایجش را جامعه متحمل می‌شود، چه داده‌اند و برای تامین آینده سالم آن‌ها چه طرح و نقشه‌ای دارند؟

برچسب ها:
انتشار یافته: 49
در انتظار بررسی:16
Iran (Islamic Republic of)
19:00 - 1400/06/29
واقعا شرم به مسولین
پاسخ ها
................
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
یاد کوزت بینوایان افتادم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
فعلا به فکر لباس ورزشکاران زن و ضایع کردن حقوق زنان هستن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
ننگ به این مسئولان
Iran (Islamic Republic of)
19:03 - 1400/06/29
مو که خوبه بفروشی بااین گرونی ها ناموس فروشی باب نشه صلوات
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
شده خبر نداری
Iran (Islamic Republic of)
19:05 - 1400/06/29
چقدر میخرین من فروشنده ام
Iran (Islamic Republic of)
19:06 - 1400/06/29
چرا نفروشند مثل اینکه ماشین پورش بخری ولی جواز سواری با پراید رو بهت بدن و خانه لوکس بخری شبا چادر بخوابی
Iran (Islamic Republic of)
19:07 - 1400/06/29
امید وارم که هرچه سریع‌تر فقر از جامعه رخت بربندد
شرم و خجالتش برای ما
Iran (Islamic Republic of)
19:14 - 1400/06/29
چه عجب کارشناسان ایندفعه حقیقت جامعه را گفتن.که دختران و زنان به خاطر فقر و گرسنگی موی سر خودشان را میفروشن.قابل دیدن و خواندن مسعولین کشور.که درد و رنج و فقر و گرسنگی به حدی رسیده که مردمان جامعه از کلیه به موی سر رسیده.ایندفعه چه چیزی مردم برای فروختن دارن.طلاق.خودکشی .اعتیاد.سرقت.جنایت .یک کار عادی شده برای مردم.
Iran (Islamic Republic of)
19:16 - 1400/06/29
از روی بدبختی که شما درست کردید
Iran (Islamic Republic of)
19:17 - 1400/06/29
واقعا در شأن مملکت امام زمان (عج)چنین کارهایی نیست
پاسخ ها
شهروند
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
جای بقیه صحبت نکن
Iran (Islamic Republic of)
19:18 - 1400/06/29
خدایا چی شده اینقدر تو جامعه فقر زیاد شده.دولت تا بخواهد طرح و بررسی کند .خدا میداند چقدر از خانواده ها متلاشی خواهند شد.این نتیجه مقاومت در برابر 6قدرت جهانی است.چرا این تحریم ها را برنمیدارید.اوضاع معشیت مردم فاجعه بار است.چرا هر چی پیام میدهیم گوش شنوا نیست.مردم بیچاره شدن.تا کی این وضع ادامه داره.به خدا جیگر آدم میسوزه.ازاین اوضاع.
Iran (Islamic Republic of)
19:50 - 1400/06/29
همه تبدیل به فانتین شدن، جای ژان والژان خالیه.
پاسخ ها
MHNZ
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
یک روز سریال مامان کوزت رو میدیدیم باور نمیکردیم به این روزها برسیم لعنت بر بی عدالتی
Iran (Islamic Republic of)
19:54 - 1400/06/29
عجب مملکت اسلامی وعدالت پیشه درست کردند، می‌شه پشت سر بعضی این آقایون نماز خوند. اللهم عجل لولیک الفرج
Iran (Islamic Republic of)
20:09 - 1400/06/29
من نشنیده بودم عجیبه !
Iran (Islamic Republic of)
20:13 - 1400/06/29
همه به راست می روند ایران به چپ می رود
Iran (Islamic Republic of)
20:22 - 1400/06/29
واقعاخجالت اوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
برو رای بده به روحانی
Iran (Islamic Republic of)
20:22 - 1400/06/29
یه عده خیلی هم خوشحال میشن موهاشونو بفروشن.میخوان کوتاه کنند یه پولی هم به جیب میزنند .باز خوبه همین موهای قشنگو دارن
Iran (Islamic Republic of)
20:38 - 1400/06/29
فقر و گرانی که دولت درست کرده یک نفر ۱۰ ماشین دارد ویک شخص هیچ نداردمجبور موش برای یک شب شام به بچه هاش بدهد می فروشد این ثمره دولت بی کفایت
United States of America
20:40 - 1400/06/29
عه پس مو هام سرمایه است دیگه کوتاهشون نمیکنم برا روز مبادا :)
Iran (Islamic Republic of)
20:41 - 1400/06/29
تقریبا هزاروپانصدسال پیش زن حضرت ایوب بخاطر فقر موهایش رو فروخت هنوز که هنوز فیلمشو میسازن ومیگن چه زجروسختی کشیدن که تن به این کار دادن الان کیه که ببینه دخترای سرزمینمون ایران بخاطر فقر دارن موهای نازنینشون که قیمت نمیشه روش گذاشت مفت دارن میفروشن
Iran (Islamic Republic of)
20:41 - 1400/06/29
اخه انتشاراین اخبار به چه درد مردم میخوره.مگه کاری از ما برمیاد.اونای که کاره ای هستند کجان
Iran (Islamic Republic of)
20:44 - 1400/06/29
دروغ کذب منتشر می کنید
پاسخ ها
naser
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
کاملاحقیقت داره من دوسال پیش شنیدم
Iran (Islamic Republic of)
21:14 - 1400/06/29
چیزهای ندیده ونه شنیده به خاطر مدیران نالایق
Germany
21:19 - 1400/06/29
وظیفه نهادها و مسولین مثل سابق دزدی و غارت بیت‌المال است . ....
Iran (Islamic Republic of)
21:20 - 1400/06/29
من 43سالمه دوتا بچه دارم خونه ام دارم راننده کامیون شرکتم البته امنیت شغلی ندارم مسئولین هم هر روز با تهدید و سفته سنگین و برخورد خیلی بد؛حقوقم تا ده روز جواب میده بخدا دیگه بریدم با این وضعیت هیچ امیدی نیست مسئولین مملکت وضع موجود و قبول ندارن که هیچ صحبته گل وبلبل میکنن
Iran (Islamic Republic of)
21:23 - 1400/06/29
این هم از جامعه ای که دولت تن پرور و غربگدای روحانی در این ۸سال به وجود آورد
Iran (Islamic Republic of)
21:32 - 1400/06/29
ای خدا ملت ایران روی گنجه هستن بعد زنها به خاطر فقر مو یا تن فروشی میکن کی میخوا در روز قیامت جواب گو باشد
Iran (Islamic Republic of)
21:52 - 1400/06/29
من هم فروختم دخترم هم مجبور به فروختن شد ولی دخترم خیلی ناراحت هست خدا لعنت کنه باعث بانیش گرانی بیداد میکنه چکار کنیم.
Iran (Islamic Republic of)
22:13 - 1400/06/29
سر آقا زاده زیر گل .... همسایه ما پارسال دخترش عروسی کرد بعدا معلوم شد پدرش یکی از کلیه هاشو برای تهیه جهیزه فروخته است و الان هم برای نان شب بچه ها محتاجه .. این بود عاقبت آباد کردن دنیا و آخرت ما . ننگ بر تمام مسئولین بی کفایت دنیا پرست . ...
Iran (Islamic Republic of)
22:34 - 1400/06/29
از مو رد شده
اینا به دنبال نابودی ایران و ایرانی هستن
تمام.
Iran (Islamic Republic of)
22:40 - 1400/06/29
یاد کوزت وژان والژان بخیر.
Iran (Islamic Republic of)
22:44 - 1400/06/29
برید اینستا ببین چه خبره حضوری و تصویری
Iran (Islamic Republic of)
22:47 - 1400/06/29
این مطلب را نشان نمایندگان مجلس و دولت بدهید کسانی که با وجود کسری بودجه چند هزار میلیارد تومانی و حقوق های چند میلیونی اسرار بر افزایش حقوق کارمندان بازنشستگان و فرهنگیان دارند، متأسفانه بیشتر چنین خانواده هایی شناخته شده هستند منظورم این است که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند اینها( مسئولان) به فکر این قشر از جامعه نیستند هر کس ساز خودش را می زند، اگر می خواهند مستمری را افزایش دهند باید تمام دنیا بفهمند آن وقت افزایش مستمری آنها پول یک وعده صبحانه هم نمیشه این ننگ و خجالت آور است درکشوری با این همه منابع یارانه مددجویان بهزیستی و کمیته امداد بخصوص معلولین شدید و خیلی شدیدفاقددرامد متأهل با کسی که حقوقش بالای 8میلیون است یکسان باشد امیدوارم مسئولان به فکر نیازمندان هم باشند به قول امام خمینی این انقلاب پابرهنگان است، اگر عده‌ای در رفاه باشند عده‌ای فقیر به معنی واقعی کلمه ظلم است
Iran (Islamic Republic of)
23:37 - 1400/06/29
واقعیته بریدسایت دیوارببینیدچ خبره.خودمن موهاموفروختم که باپولش داروبخرم.
Iran (Islamic Republic of)
00:38 - 1400/06/30
مردم این سوال رو بپرسید کی میخره این مو ها رو ؟
کی حتی برای موی زنان و دختران این سرزمین نقشه میکشه ؟
اینهمه ثروت که سهم شماست تو جیب کیا میره ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آف دکور _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کیان برنا_فوتر