آب معدنی‌های موجود در بازار همان آب شرب است
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۶۰۹۴۷
۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
۱۹۴۰
عزیزی گفت: آب معدنی‌های موجود در بازار همان آب شرب تصفیه شده است و نباید مصرف‌کنندگان را گمراه کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: حسین عزیزی مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد؛ درباره وضعیت پایش سلامت آب‌های معدنی و همچنین تفاوت آن با آب آشامیدنی و درج عبارت معدنی و آشامیدنی بر روی بسته‌بندی‌ها، اظهار کرد: باید توجه داشت، تمام محصولاتی که به کشور وارد یا در داخل کشور تولید می‌شود، از جمله آب معدنی تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار دارند و به صورت ادواری از آنها نمونه‌برداری انجام می شود و اگر عدم انطباق داشته باشند، بر اساس آن عدم انطباق با شرکت‌ها برخورد می‌شود، اگر جزئی باشد به آنها تذکر داده می‌شود و اگر نیاز به تغییراتی در خط تولید و ... باشد، انجام و نظارت می‌شود. در حال حاضر خوشبختانه مشکلی در زمینه آب‌های معدنی نداریم.

تبلیغات گمراه کننده آب معدنی و آب آشامیدنی

وی افزود: همه اصطلاحا به این بسته‌بندی‌های آب، آب معدنی می‌گویند، اما خیلی از این‌ها آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه‌ها برداشت نمی‌شود، بلکه همین آب شرب معمولی است که مجددا تصفیه می‌شود. یعنی آب معمولی را مجددا تصفیه می‌کنند تا از نظر فاکتورهای سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس ما پیگیر بوده‌ایم که آن برندی که آب آشامیدنی است، روی آن «آب آشامیدنی» درج شود تا مصرف‌کننده گمره نشود و آنکه از چشمه‌ها و معادن برداشت شده، «آب معدنی» نوشته شود.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو بیان کرد: هر آب معدنی هم به صرف اینکه معدنی است، ممکن است خیلی خوب نباشد و املاح زیاد باشد و برای مصرف‌کننده به ویژه در درازمدت مشکل ایجاد کند که به آنها اعلام می‌کنیم و باید این مورد را اصلاح و املاح را تعدیل کنند و قبل از پر شدن بطری، اصلاحات انجام می‌شود و اکنون استانداردها رعایت می‌شود و فکر می‌کنم که مسئله آشامیدنی و معدنی را روی برچسب‌ها درج می‌کنند. در عین حال ما برچسب‌ها را هم به صورت ادواری ارزیابی می‌کنیم و اگر برچسبی مشکل داشته باشد به صاحب شرکت تذکر داده می‌شود و مطابق با دستورالعمل با او برخورد می‌کنیم.

پالم فقط در پنیر پیتزا و روکش بستنی

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره استفاده از پالم در لبنیات بیان کرد: در لبنیات استفاده از پالم ممنوع شده است و در تاپینگ پیتزا یعنی پنیر روی پیتزا از روغن گیاهی استفاده می شود که حدود 30 درصد آن پالم است همچنین در روکش بستنی از پالم استفاده می شود و برخلاف ذهنیت عمومی روغن های گیاهی از روغن های حیوانی بهتر هستند و حتی کره گیاهی بهتر از کره حیوانی است، اخیرا در سطح بین المللی با لبنیات با منشا حیوانی مخالفت های بسیاری شده است.

رسوب 500 تن ماده اولیه شیرخشک نوزاد در گمرگ

عزیزی درباره ماجرای دپوی 500 تن ماده اولیه شیرخشک نوزاد در گمرگ و احتمال فاسد شدن آن اظهار کرد: یک کارخانه در ایران شیرخشک بدون چربی برای نوزاد تولید می کند و این کارخانه به وزارت صمت مراجعه و اعلام کرده است که می تواند تمام مواد اولیه شیرخشک های داخلی را تامین کند.

وی ادامه داد: وزارت صمت بر اساس اعلام تولیدکننده ارز شیرخشک را از ترجیحی به نیمایی تغییر داده و در این فاصله تغییرات 500 تن شیرخشک و غذا و دارو با وزارت صمت مکاتبه کرده است تا تعرفه ارز این محموله 500 تنی ارز دولتی باشد اما هنوز وزارت صمت این موضوع را نپذیرفته و این شیرخشک‌ها در گمرک مانده است و اگر شیرخشک ها مدت طولانی در گمرگ بمانند احتمال فاسد شدن آنها وجود دارد.

وی درباره تخصیص یارانه به موادغذایی بیان کرد: تصمیم گیری درباره پرداخت یارانه برای غذا به عهده وزارت بهداشت نیست و وزارت بهداشت هشدارها را در این زمینه داده است و تاکنون به نان یارانه تخصیص داده شده است البته قول هایی برای افزایش یارانه های غذایی در دست اقدام است تا 5 دهک اول که قشر آسیب پذیر هستند، از یارانه غذایی استفاده کنند.

عزیزی گفت: همه ساله 16 اکتبر از نظر سازمان‌های بین‌المللی یعنی فائو روز جهانی غذا است که در ایران هم 24 یا 25 مهر ماه را به عنوان روز جهانی غذا نام‌گذاری شده است.همه کشورهای دنیا روز جهانی غذا را جشن می‌گیرند و برنامه‌هایی را در جهت رفع گرسنگی، تولید غذای سالم و رساندن غذا به همه طبقات به ویژه طبقات و دهک‌هایی که مقداری آسیب‌پذیرتند و ممکن است از نظر تامین غذا با مشکل مواجه باشند، اجرا می‌کنند. ما هم امسال 24 مهر ماه را مصادف با روز جهانی غذا داریم.

وی افزود: وزارت بهداشت که وظیفه خاصی در زمینه سلامتی غذا دارد، همیشه این روز را گرامی می‌دارد و طبق روال هر ساله برای این روز برنامه داریم. برنامه هایی که وجود دارد، در جهت معرفی غذای سالم است تا مردم رژیم سالم را رعایت کرده است و به سمت رژیم‌های سالم‌تر بروند. در عین حال شعار کاهش مصرف نمک، شکر و روغن چند سالی مطرح و اعلام شده است که زیاده روی در مصرف این مواد، می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و ... باشد.

عزیزی گفت: بر همین اساس که سالهاست سازمان غذا و دارو روی مواد برچسب غذایی نشانگر رنگی با عنوان چراغ راهنما گذاشته که شامل سبز، زرد و قرمز است. سبز به معنی سالم بودن ماده غذایی است، زرد به معنای متوسط و قرمز هشدار است که نمک، شکر یا چربی محصول زیاد است. به ویژه افراد در معرض خطر بیشتر باید به این نشانگرهای رنگی توجه کرده و غذایشان را بر اساس این نشانگرها انتخاب کنند. در سطح کشور که حدود 70 دانشگاه علوم پزشکی داریم که در شهرهای خودشان برنامه هایی برای روز غذا دارند. برای هر روز هفته برنامه هایی داریم.

جهاد کشاورزی در شناسنامه دار کردن مزارع موفق نبوده است

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پایش آلاینده‌ها از مزارع و در محصولات کشاورزی و سرانجام شناسنامه ‌دار کردن مزارع، گفت: مسئله تولید غذا بسیار مهم است و نظارت باید از مزارع و باغات آغاز شود. بیش از هشت سال قبل تفاهم‌نامه‌ ای بین وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه منعقد شده است که وزارت بهداشت وضعیت سموم را در مواد اولیه کشاورزی بررسی کند. متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته مزارع و باغات را شناسنامه‌دار کند.

وی افزود: اگر ما وضعیت سموم را در سبزیجات و صیفی‌جات و سایر مواد اولیه کشاورزی بررسی کنیم و عدم انطباق‌هایی مشاهده شود، این عدم انطباق‌ها باید پیگیری شود و بعد بتوانیم مداخله کنیم، اما متاسفانه از آنجایی که محصولات شناسنامه ندارند و مشخص نیست که از کجا آمده، فقط می‌توانیم وضع موجود را اعلام کنیم که از نظر نیترات و سموم کشاورزی مشکل دارند، اما پیگیری و مداخله‌ای انجام نمی‌شود.

وی گفت: طبق آخرین چیزی که وزرات جهاد کشاورزی اعلام کرده است، این است که حدود 300 هکتار را ظاهرا شناسنامه‌دار کردند البته بسیاری از باغات و مزارع پروانه دارند، اما آن‌هایی که گواهی شده باشد و شناسنامه‌دار شده باشد، 300 هکتار است که بسیار کم است و تاکنون هم چیزی به سازمان غذا و دارو معرفی نشده است.

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره سلامت فرآورده‌های لبنی به ویژه لبنیات سنتی و تعامل با سازمان دام‌پزشکی، گفت: وزارت بهداشت به طور کلی مسئول ارزیابی سلامتی است و آخر کار و زنجیره را می‌بیند، چه در سطح سازمان غذا و دارو که ما محصولات صنعتی و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را نظارت می‌کنیم و چه در سطح معاونت بهداشتی که سطح عرضه را مورد توجه قرار می‌دهند. خوشبختانه تعامل ما با سازمان دام پزشکی خوب است که دامداری‌ها و مرغ‌داری‌ها و مراکزی که پروتئین‌های حیوانی را تولید می‌کنند اعم از شیر، گوشت، مرغ و ماهی را کنترل می‌کنند و در حقیقت مواد اولیه‌ای که به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها وارد می‌شود، می‌تواند وضعیت خوبی داشته باشد. البته هنوز مشکلاتی در زمینه لبنیات سنتی وجود دارد. زیرا تعداد مغازه‌ها زیاد است، اما خودشان خوشبختانه داوطلب شدند و به سراغ ما آمدند و دوست دارند که تحت نظارت و کنترل قرار گیرند و هم سازمان غذا و دارو و هم معاونت بهداشتی از این موضوع استقبال کرده اند و به زودی این حوزه هم سروسامان بهتری پیدا می‌کند. در مجموع اقدامات در این حوزه امیدبخش است.

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره سلامت نان گفت: امنیت غذا، یعنی تولید و تامین آن بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است. به عنوان مثال این وزارتخانه باید گندم نان را تولید کرده یا با توجه به نیاز کشور وارد کند. بنابراین در بحث تولید و تامین غذا وزارت بهداشت دخالت ندارد، اما ما در بحث سلامت غذا نظارت داریم و هر ماده غذایی که بخواهد وارد شود، از جمله گندم تحت نظارت ما است که قبل از ورود آنالیز می‌گیریم و بعد از ورود هم نمونه‌گیری کرده و آنالیز می‌کنیم و اگر مشکل نداشت ترخیص می‌شود. نان هم از نظر سلامتی زیر نظر ما قرار دارد. ما بر این نظارت داریم که نان از نظر فاکتورهای سلامتی مورد تایید باشد و قیمت و ... آن در دست ما نیست.

تبلیغات فود تسترها را تایید نمی کنیم

عزیزی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره تبلیغات فود تسترها در فضای مجازی که اغلب موادغذایی چرب و مضر را تبلیغ می‌کنند، اظهار کرد: برخی که تسترها در فضای مجازی معروف شده اند و ما نمی توانیم دراین زمینه دخالتی داشته باشیم و رستوران ها و فست فودها برای فروش بیشتر و تبلیغات محصول از این افراد استفاده می کنند و ما آن را تایید نمی کنیم زیرا اغلب موادغذایی خوشمزه نمک، چربی و قند زیادی دارند و برای سلامتی مضر هستند و ما تبلیغات فود تسترها را تایید نمی کنیم اما اکنون قوانین و دستورالعملی برای برخورد با فود تسترها نداریم و شاید نیاز به ورود دستگاه ها و وزارت خانه هایی مانند وزارت ارشاد داشته باشیم.

وی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره سند امنیت غذایی بیان کرد: سندهای بسیاری در ادوار مختلف توسط وزارت بهداشت و وزارت کشاوری نوشته است و اخیرا هم سندی از طرف کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد شده بود که نقدهایی از طرف سازمان ها ونهادهای مختلف به آن وارد شده است و باید توجه داشت موضوع امنیت غذایی که بیشتر به تولید و تامین غذا بر می گردد بر عهده وزارت کشاورزی است و باید ایمنی غذا را از امنیت غذا جدا کنیم و ایمنی غذا یعنی اینکه غذای مصرفی مردم سالم باشد و وزارت بهداشت متولی ایمنی غذاست و ما بر سلامت محصولات داخلی و خارجی وارداتی باید نظارت داشته باشیم و در سندهای مرتبط با غذا هر جا از ما دعوت کرده اند در جلسات شرکت کرده ایم و سندهایی از قبل بوده است و در سندهای جدید می توان با توجه به اسناد قبلی موضوعات جدید را وارد کرد تا ایمنی و امنیت غذا ارتقا پیدا کند.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره کوچک شدن سفره غذایی مردم ناشی از گرانی و مشکلات اقتصادی به ویژه در دوران کرونا اظهار کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو امکانات کمی برای آگاهی رسانی دارند و ما از طرقی مانند سایت سازمان غذا ودارو و وزارت بهداشت می‌توانیم اطلاع رسانی می‌کنیم، اما اطلاع رسانی وسیع به وسیله صدا و سیما صورت می‌گیرد و ما به صدا وسیما اعلام کرده ایم که آماده هستیم در زمینه مسائل مربوط به غذا و معرفی جایگزین موادغذایی شبانه روزی و حتی ایام تعطیل به صدا و سیما در زمینه اطلاع رسانی کمک کنیم.

عزیزی بیان کرد: به عنوان مثال برنج گران شده است و می‌توان آن را با ماکارونی جایگزین کرد، یا می‌توان تخم مرغ را جایگزین گوشت کرد اما جایگزین مناسبی برای شیر وجود ندارد و وزارت بهداشت به دنبال آن است که موادغذایی ارزان‌تر به دست مردم برسد، زیرا غذا می‌تواند از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کند و اگر غذای سالم در اختیار مردم قرار گیرد هزینه‌های درمان کاهش پیدا می‌کند و لازم است که دولت به غذا توجه بیشتری داشته باشد و در تخصیص یارانه و مالیات که می‌تواند قیمت موادغذایی را کاهش دهد، فعال‌تر عمل کند تا موادغذایی ارزان‌تر و بهتر در دسترس آحاد جامعه قرار گیرد.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو بیان کرد: تمام غذا‌هایی که تولید می‌کنیم تابع استاندارد‌های ملی و بین المللی هستند و در موادغذایی صنعتی استاندارد‌های ملی ما بر اساس استاندارد‌های بین المللی است و بسیاری محصولات صنعتی سابقه تولید سنتی و بومی نداشته اند و برای نخستین بار اغلب در دنیا تولید شده اند البته ممکن است برخی از این موادغذایی نمک، چربی یا شکر بیشتری داشته باشندو در این زمینه ما هشدار‌های لازم را می‌دهیم و مردم آن موادغذایی را کمتر مصرف کنند و باید توجه داشت که هیچ غذایی سم نیست و حتی اگر موادغذایی مفید مانند شیر به میزان زیاد مصرف شوند، مضر خواهند بود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر