خبر‌های خوش برای دریاچه ارومیه
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۲۲۳۵
۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
۱۴۴۵
هرچند که اوضاع فعلی دریاچه ارومیه مطلوب نیست، اما معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خبر‌های خوبی را درباره احیای این دریاچه اعلام کرده که می‌توان نسبت به اوضاع آن امیدوار بود.

خبرگزاری ایسنا: آخرین آمار از دریاچه ارومیه گویای این است که در پایان سال آبی ۰۰ - ۹۹ حجم آب موجود در این دریاچه به دو میلیارد و ۷۳۰ میلیون متر مکعب رسیده که این رقم در مقایسه با پایان سال آبی ۹۹-۹۸، حدود دو میلیارد متر مکعب و نسبت به میانگین بلندمدت ۱۳ میلیارد و ۶۵۹ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین  تراز سطح آب این دریاچه با کاهش ۶۲ صدم متری نسبت به سال آبی گذشته (۹۹-۹۸) به رقم ۱۲۷۰ متر و ۶۵ سانتی‌متر رسیده که این روند کاهشی با آغاز بارش‌های پائیزه و اجرای برنامه‌های هدایت آب، می‌تواند متوقف شود، بر اساس این آمار، تغییرات تراز سطح آب دریاچه ارومیه در پایان سال آبی ۰۰ - ۹۹ نسبت به میانگین بلندمدت بیانگر کاهش ۳۰۶۵  متری است.

سال آبی ۰۰ - ۹۹، در حالی به پایان رسید که وسعت دریاچه ارومیه رقم ۲۰۲۷  کیلومتر مربع را نشان داده و در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۴۷۲ کیلومتر مربع کاهش دارد، همین موضوع نگرانی هایی را برای دریاچه ارومیه به وجود آورده، اما تاکید دولت جدید بر احیای دریاچه ارومیه روزنه امیدی را ایجاد کرده است.

خبرهای خوش برای دریاچه ارومیه

تاکید معاون رئیس جمهور بر احیای دریاچه ارومیه

در آخرین جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه محمد مخبر - معاون اول رئیس جمهوری بر اتمام و تکمیل اقدامات و طرح‌های نیمه تمام و سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه از جمله طرح‌های انتقال آب از حوضه‌های آبریز و اقدامات محقق کننده تثبیت دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری تاکید کرد.

به گفته وی دستگاه‌های اجرایی موظفند نسبت به انجام تعهدات خود درخصوص احیای دریاچه ارومیه به طور کامل عمل کنند. او همچنین وزارت نیرو را مکلف کرد با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه ظرف دو هفته آینده ضمن آسیب شناسی از وضعیت فعلی دریاچه ارومیه و روند اجرای طرح‌های احیای این دریاچه گزارش جامعی مشتمل بر راهکارهای عملی برای تصمیم‌گیری در جلسه آتی ارایه کند.

آغاز انتقال‌ آب به‌ دریاچه ارومیه از سد کانی سیب تا اسفند ژماه

بی شک وزارت نیرو نقش مهمی در احیای دریاچه ارومیه دارد، در این راستا  قاسم تقی زاده خامسی - معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا امروز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اجرای طرح‌های تونل زاب، تصفیه خانه های شهرهای ارومیه و تبریز به عهده وزارت نیرو قرار دارد، از تونل ۳۶ کیلومتری زاب که بلندترین تونل آبرسانی کشور بوده فقط ۲۱۰ متر دیگر باقی مانده که با روند فعلی پیشرفت دستگاه حفار حداکثر ظرف دو ماه آینده حفاری به پایان خواهد رسید و دو ماه فرصت لازم است که دستگاه و ریل ها جمع آوری شود، لذا به احتمال زیاد ان شاالله تا اسفندماه انتقال‌ آب به‌ دریاچه ارومیه از سد کانی سیب آغاز خواهد شد.

به گفته وی قرار است از این تونل سالانه ۵۵۶ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل‌ شود. تصفیه خانه های شهرهای ارومیه و تبریز هم بیش از ۹۰ درصد پیشرفت کار دارند و از این تصفیه خانه ها حدود ۱۱۴ میلیون مترمکعب پساب به‌ دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد. مجموعا سالانه از این سه طرح ۶۷۰ میلیون مترمکعب آب و پساب به دریاچه ارومیه منتقل می شود که تاثیر گذار است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا همچنین اعلام کرد برای احیای دریاچه ارومیه تاکنون حدود ۵۷۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است که ۲۵۰۰ میلیارد آن برای سد و تونل هزینه شده است و حدود یکهزار و پانصد میلیارد تومان دیگر برای کامل شدن طرح‌ها مورد نیاز است.

شرایط خوبی در انتظار ارومیه است

در این میان داریوش مختاری - کارشناس ارشد حوزه منابع آبی به ایسنا گفت: سد کانی سیب و انتقال آب آن به دریاچه ارومیه می تواند عاملی موثر برای احیای دریاچه ارومیه باشد، اما باید توجه داشت که برنامه ریزی ها به صورت کارشناسی و دقیق پیش برود تا با مشکلات جدیدی روبرو نشویم.

وی با تاکید بر اینکه برنامه های در نظر گرفته شده باید بر اساس اصول و در نظر گرفتن شرایط حاکم باشد، اظهار کرد: پیش تر در رودخانه‌های بالادست با اقدامات سازه ای سدهایی را احداث کردیم که همین مساله موجب قطع شریانات اصلی شد به علاوه سطح زیرکشت این سدها را افزایش دادیم و درنهایت شرایط فعلی برای دریاچه ارومیه به وجود آمد.

این کارشناس ارشد حوزه منابع آبی ادامه داد: برای انجام کارهای جدید باید مطالعات کافی صورت بگیرد و از تصمیمات شتابزده دوری کنیم و تنها در این شرایط است که می توانیم نسبت به بهبود شرایط امیدوار باشیم، متاسفانه بسیاری از کارهایی که انجام می شود، مطالعات شتابزده دارد اما اگر واقعا مطالعات دقیق صورت گرفته باشد اجرای این طرح می تواند کار ساز باشد.

مختاری با بیان اینکه اگر قرار باشد با یک کار سازه‌ای و هزینه آور و بدون مطالعه مشکلات را برطرف کرد به نتیجه نمی‌رسیم اما اگر برای این طرح فکر و برنامه وجود داشته باشد، به گونه ای که انتقال آب با حجم اعلام شده ممکن باشد، قطعا شرایط خوبی در انتظار دریاچه ارومیه است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:13
Iran (Islamic Republic of)
11:51 - 1400/07/26
همش حرف زدن الکی دریغ از کار عملی ...اینا اصلا قصدشون خشکوندن دریاچه هستش..قرار هم نیست احیا بشه...اگه این دریاچه هر جای دیگه ای از جهان بود کاری میکردن هر سال کلی توریست و درامد داشته باشه
Iran (Islamic Republic of)
11:59 - 1400/07/26
کار‌راباید‌انجام‌داد‌ونتیجه‌را‌اعلام‌کرد‌نه‌وعد‌دا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
ادیب_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_4
عارفی_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
ادیب_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
کالازم_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر