جهانپور: به واکسن‌سازان وعده داده شده بود
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۳۰۱۶
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
۱۵۱۳
سخنگوی سابق سازمان غذا و داروی ایران گفت: صبحت‌هایی درباره پیش‌خرید واکسن‌های تولیدکنندگان داخلی مطرح و قرار بود از هر کدام که به مرحله تولید و دریافت مجوز می‌رسند، واکسن خریداری شود.

میزان: سخنگوی سابق سازمان غذا و داروی ایران گفت: صبحت‌هایی درباره پیش‌خرید واکسن‌های تولیدکنندگان داخلی مطرح و قرار بود از هر کدام که به مرحله تولید و دریافت مجوز می‌رسند، واکسن خریداری شود.

کیانوش جهانپور رییس سابق مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و سخنگوی سابق سازمان غذا و دارو گفت: در پاسخ به این سوال که با توجه صحبت‌های تولیدکنندگان واکسن داخلی در خصوص لزوم پیش‌خرید واکسن‌های ایرانی توسط وزارت بهداشت، آیا چنین تعهدی از جانب وزارت بهداشت در گذشته به آن‌ها داده شده است، گفت: صحبت‌هایی در خصوص پیش‌خرید این واکسن‌ها مطرح بود و قرار بود که با حمایت دولت، واکسن هرکدام از آن‌ها که به مرحله تولید و دریافت مجوز می‌رسند، خریداری شود.

جهانپور ضمن اشاره به اینکه طبیعی است که این اقدام و حثی فراتر از آن، برای حمایت از تولید داخل باید صورت گیرد، ادامه داد: این اقدام به نوعی سرمایه گذاری در زیرساخت‌های سلامت محسوب می‌شود و باید پیش خرید و یا حداقل قرارداد خرید با این تولیدکنندگان منعقد شود.

سخنگوی سابق سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته شده است که ۳٠۰ میلیارد تومان به تولیدکنندگان واکسن داخلی داده شده که آیا این مبلغ به عنوان پیش‌خرید نبوده است، اظهار کرد: رقم‌هایی که عنوان می‌شوند و ممکن است کمک‌هایی ازسوی برخی نهادها به تعدادی از تولیدکنندگان واکسن داخلی صورت گرفته باشد، بحث متفاوتی از پیش‌خرید دارد، اما آنچه در بین همه آن‌ها اشتراک دارد، سرمایه‌گذاری است که ارقامی فراتر از این می‌طلبد.

وی توضیح داد: در شرایطی که حمایت از تولید داخل مطرح شد، این شرکت‌ها دست به کار شدند و ممکن است در مسیر تحقیقات و توسعه زیرساخت تولید سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام دهند و سپس با بازاری مواجه شوند که علی‌رغم کیفیت بالای واکسن‌شان متقاضی خرید نداشته باشند. طبعا این سنت پسندیده‌ای نیست و برای آینده این صنعت پیام مثبتی نخواهد داشت.

جهانپور با بیان اینکه باید این نکته را در نظر بگیریم که ماجرای واکسیناسیون کرونا مختوم به همین ماه‌ها و روزها نخواهد بود، افزود: روند تزریق واکسن کرونا ادامه دارد و بحث دریافت دوز سوم مطرح است و ممکن است در سال‌های آتی هم نیاز به تزریق دوز یادآور باشد.

رییس سابق مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه درست نیست که تولیدکننده بین زمین و هوا سرگردان بماند و دولت باید در این خصوص تمهیداتی بیندیشد، قرارداد خرید از واکسن‌های داخلی داشته باشد و موضوع واردات را مدیریت کند، گفت: البته تولیدکننده داخلی هم باید متعهد شود که بر اساس جدول زمان‌بندی، تعهدات و تولیدات خود را برساند، ولی اینکه تولیدکننده داخلی دچار سردرگمی شود، قطعا اتفاق مثبتی برای صنعت واکسن و داروی ایران نیست و هم‌سو با راهبردهای اقتصاد مقاومتی و پدافند غیرعامل هم نخواهد بود.

وی درباره این موضوع که تولیدکنندگان در مراحل کارآزمایی بالینی دچار مشکل شدند و برخی از آن‌ها در حال حاضر داوطلب ندارند، عنوان کرد: برخی تولیدکنندگان واکسن داخلی در تهران و مراکز خاص متمرکز شده اند و در این شرایط که بخش قابل توجهی از افراد جامعه حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده اند، تامین داوطلب مشکل است و چنانچه از ظرفیت‌های شهرستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی خارج از مرکز استفاده شود، برای کارآزمایی بالینی چند واکسن داخلی دیگر هم مشکل داوطلب وجود نخواهد داشت، اما مسلما اگر در مرکز متمرکز شوند، دچار مشکل خواهند شد.

سخنگوی سابق سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا این امکان که کارآزمایی‌های بالینی در کشورهای دیگر انجام شود و داوطلبان از سایر کشورها انتخاب شوند، بیان کرد: این امکان وجود دارد و شاید این چابکی، ارتباطات بین المللی و این ظرفیت در واکسن سازان داخلی که برخی از آن‌ها برای اولین بار است به ساخت واکسن مبادرت می‌کنند، وجود نداشته باشد.

جهانپور گفت: در حالی که به فناوری ساخت واکسن دسترسی پیدا کنیم، حتی این امکان وجود دارد که از ظرفیت تولید فرا مرزی استفاده شود و برای کارهای مطالعاتی هم این امکان وجود دارد، اما متاسفانه تجربه اینچنینی در کشور وجود نداشته و اگر هم این اقدام صورت گیرد، برای اولین بار است که انجام می گیرد. به ویژه در شرایط کنونی که روابط بین‌الملل و تحریم‌ها سختی‌ها و دشواری‌های خاص خود را دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
10:37 - 1400/07/29
این قدر هزینه واکسن داخلی کردید که این همه تلفات دادیم بعد فهمیدید ووارد کردید
Iran (Islamic Republic of)
11:04 - 1400/07/29
ما مردم برای شما شدیم موش آزمایشگاهی .کرونا برای شما هم بد نشد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
عارفی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو