عواقب روانی کرونا برای زنان بیشتر از مردان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۳۰۳۴
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
۱۰۸۵
وزیر بهداشت با بیان اینکه همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ بر تمامی ابعاد سلامت شامل جسمی، روانی اجتماعی تاثیر گذاشته، گفت: اگرچه مشخص شده است که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیش از مردان درگیر عواقب روانی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی طولانی مدت بیماری می‌شوند.

خبرگزاری ایسنا: بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن پیام وزیر بهداشت آمده است:« سلامت با همه جوانب آن یک حق اساسی است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از این حق را برای همه افراد، اعم از زن و مرد، محترم شمرده، دولت را مکلف به تامین نیازهای اصلی سلامت کرده است. در این میان سلامت زنان اهمیت ویژه ای داشته و دستیابی به اهداف توسعه پایدار جز با سلامت زنان امکان پذیر نخواهد بود.

عواقب روانی کرونا برای زنان بیشتر از مردان

متاسفانه در اکثر جوامع، زنان تا زمانی که از انجام مسئولیت‌های محوله ناتوان و درمانده نشوند سالم تلقی می شوند، در حالی که بسیاری از آنان از کم خونی، سوءتغذیه، دردهای مزمن مفصلی و غیره رنج می‌برند.

همه‌گیری بیماری کووید19، بر تمامی ابعاد سلامت شامل جسمی، روانی اجتماعی تاثیر گذاشته و اگرچه مشخص شده است که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیش از مردان درگیر عواقب روانی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی طولانی مدت بیماری می شوند.

 تعدد نقش های زنان در جامعه و خانواده به عنوان زنان خانه دار، زنان شاغل، زنانی که وظیفه مراقبت از افراد سالمند یا بیمار را در خانواده دارند و زنان سرپرست خانوار همگی می تواند موجب بالا بردن میزان فشارهای روحی و آسیب های روانی آنان شود. ترس از مرگ یا از دست دادن عزیزان، اخبار ناگوار مستمر، شرایط قرنطینه، دورکاری، آموزش فرزندان در خانه و محدودیت تماس با اعضاء خانواده، دوستان و همکاران همه و همه تغییراتی است که میتواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد.

 همه‌گیری کووید19 با ایجاد تغییر در سبک زندگی، امکان داشتن فعالیت فیزیکی را محدود کرده، زمینه را برای بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر شامل بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های اسکلتی عضلانی مساعد می‌کند. علاوه بر آن سلامت باروری در زنان تحت تاثیر کووید19 قرار می‌گیرد. اگر چه بارداری باعث افزایش احتمال ابتلا به کووید19 نمی‌شود، اما زنان باردار در مقایسه با زنان غیر باردار در همان گروه سنی، دوره بالینی شدیدتری را طی می کنند و احتمال بستری و مرگ در این گروه بالاتر از زنان غیر باردار در همان گروه سنی است. به همین لحاظ در برنامه کشوری واکسیناسیون کووید19، زنان باردار بصورت یک گروه ویژه دیده شده و ملاحظات خاص بارداری برای آنان در نظر گرفته شده است. با توجه به حضور بسیاری از زنان در مشاغل غیر رسمی، به نظر می رسد این پاندمی تاثیر عمیقی بر درآمد و اشتغال زنان باقی گذاشته و سلامت اجتماعی آنان را در معرض تهدید قرار دهد.

  با توجه به افت شدید میزان شاخص باروری کل در سال‌های اخیر هفته سلامت زنان فرصت مغتنمی است تا این موضوع مهم با مادران امروز و فردای کشور درمیان گذاشته شده و مجددا بر نقش مهم و ارزشمند ایشان در تداوم نسل سالم، دلاور، ولایت مدار و صاحب فکر، اندیشه و نوآوری تاکید شود. افتخارآفرینی در عرصه های جهانیِ علمی و  اجتماعی، حاصل نسل گرانقدری است که دست پرورده زنان(مادران و خواهران) این سرزمین بوده است. این نقش باید که بیش از پیش مورد حمایت قرار گرفته و ضمن برطرف نمودن چالش جمعیتی کشور، شاهد اوج گیری جوانان ایران اسلامی در عرصه های مختلف برای فراهم نمودن کشوری پیشرو در علم و فناوری و علم، ایمان و عمل باشیم.

زنان اولین مراقبین بهداشت در سطح خانواده بوده و با مدیریت امور مرتبط با سلامت مانند ترویج شیوه زندگی سالم، وضعیت سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند و از تلاش آنان است که امکان تبدیل هر خانه به یک پایگاه سلامت فراهم می شود. سلامت برای همه، بدون مشارکت زنان محقق نمی‌شود. ارتقاء سلامت همگانی نیازمند توانمندسازی زنان برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه است. این موضوع اهمیت دسترسی زنان به منابع اطلاعاتی صحیح و افزایش سواد سلامت آنان را خاطر نشان می‌سازد.

 مایلم از این فرصت برای قدردانی از بانوان عزیز همکارم در عرصه سلامت بهره برده ، به روان پاک بانوان شهید مدافع سلامت درود فرستم.

  امید است با همکاری سایر سازمان‌ها و نهادهای دست‌اندرکار در هر کجای کشور شاهد ارتقاء سلامت زنان در تمامی ابعاد آن باشیم.»

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر