افزایش ریسک زندگی در استان تهران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۵۰۵۳
۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
۱۸۲۸
مهدی زارع در روزنامه اعتماد نوشت: استان تهران حدود ۱۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت این استان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳ و نیم میلیون نفر بوده است که ۹۴ درصد در شهر‌ها و ۶ درصد در روستا‌ها زندگی می‌کنند. استان تهران، از شهر‌های تهران - شهریار - اسلامشهر - ری - پاکدشت - دماوند - شمیران - ورامین و فیروزکوه تشکیل شده است.

مهدی زارع در روزنامه اعتماد نوشت: استان تهران حدود ۱۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت این استان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳ و نیم میلیون نفر بوده است که ۹۴ درصد در شهر‌ها و ۶ درصد در روستا‌ها زندگی می‌کنند. استان تهران، از شهر‌های تهران - شهریار - اسلامشهر - ری - پاکدشت - دماوند - شمیران - ورامین و فیروزکوه تشکیل شده است.

چهار هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد که ۷ درصد مساحت شهر را شامل می‌شود، ۱۸درصد جمعیت پایتخت در این بافت سکونت دارند. برآورد می‌شود که در استان تهران ۷۰۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دشته باشد. بافت‌های فرسوده، محدوده‌های آسیب‌پذیر شهر است که نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگ برای ساماندهی و ارتقای کیفیت سکونت است.

مخاطرات اصلی استان تهران زلزله، سیلاب، فرونشست زمین، خشکسالی، زمین‌لغزش و تغییر اقلیم هستند. وجود ساختمان‌های فرسوده و ناپایدار شهری، قرار‌گیری پالایشگاه‌های نفت و گاز در حریم و حتی داخل شهرها، نبود سیستم یکپارچه برق شهری به ویژه در مناطق جنوبی شهر بخشی از مخاطراتی است که تهران را تهدید می‌کند.

وقوع دو حادثه در ساختمان‌های پلاسکو ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ و دی‌کلینیک سینا اطهر ۱۰ تیر ۱۳۹۹ آسیب‌پذیری بافت فرسوده و ناکارآمد شهری را نشان داد. بیش از ۳۰۰ بنای قدیمی و خطرناک مشابه پلاسکو در تهران وجود دارد. از سوی دیگر طرح «جهش تولید مسکن» که در دولت سیزدهم اعلام شده است، در تمام شهر‌های جدید استان تهران به غیر از شهر جدید پردیس، اجرا می‌شود.

شهر‌های پرند، هشتگرد، ایوانکی و احتمالا شهر‌های جنوبی تهران از جمله مناطقی هستند که واحد‌های جهش تولید مسکن در آن مناطق ساخته خواهد شد. ساکنان بافت فرسوده تهران هم مشمول دریافت تسهیلات و شرایط پروژه جهش تولید مسکن می‌شوند و به صورت خود مالکی می‌توانند ساخت و ساز جدید انجام دهند. سرمایه‌گذاران هم می‌توانند در این پروژه مشارکت داشته باشند و در سطح شهر در قالب پروژه جهش تولید مسکن ساخت و ساز کنند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید در چهارم شهریور ۱۴۰۰ گفت ساخت سه شهرک در استان تهران برنامه‌ریزی شده و فرآیند صدور مجوز احداث این شهرک‌ها در مراحل مختلف قرار دارند، هم در شرق و هم در جنوب غرب تهران مکان‌یابی ساخت این شهرک‌ها انجام شده و باید به تصویب شورای عالی شهرسازی برسد. این اقدام به چند دلیل می‌تواند موجب نگرانی باشد: اولا افزایش جمعیت مهاجرانی که برای سکونت در این شهر‌های جدید به تهران و شهر‌های پیرامونش می‌آیند و دوم آنکه در ساخت بنا‌های جدید به دلیل کیفیت احتمالا پایین، بافت فرسوده جدید به مساحت استان تهران افزوده شود.

اصل ساخت شهرک‌های جدید در محدوده استان تهران موجب نگرانی است. از آنجا که همین جمعیت کنونی در استان تهران در محدوده‌هایی با مشکلات گوناگون از ریسک زلزله تا بحران آب و فرونشست زمین، مستقر هستند، توسعه شهر‌های جدید در این استان معرضیت را در ریسک سوانح افزایش می‌دهد.

شهر‌های جدید پردیس در ۱۷ کیلومتری تهران با جمعیت فعلی ۷۴ هزار و جمعیت مصوب ۴۵۰ هزار نفر پرند در ۳۵ کیلومتری تهران، با جمعیت فعلی: ۹۸ هزار و جمعیت مصوب ۴۸۳ هزار نفر، اندیشه در ۱۱ کیلومتری تهران، با جمعیت فعلی ۱۱۷ هزار و جمعیت مصوب ۱۳۰ هزار نفر و شهر در حال احداث خوارزمی (در حدود ۱۵ کیلومتری شمال شهر پردیس و بر فرادیوره پهنه گسله فعال مشا) در ۴۵ کیلومتری شمال شرق تهران، با جمعیت مصوب ۳۵ هزار نفر از محدوده‌های در حال ساخت و برنامه‌ریزی شده در استان تهران هستند.

در این شهر‌ها مجموعا برای استقرار جمعیتی بالغ بر یک میلیون و صد هزار نفر جایابی شده است. این جمعیت جدید به معنای افزایش معرضیت در برابر انواع مخاطرات برای آینده استان تهران است. از هم‌اکنون می‌توان و باید جلوی این روند مخاطره‌آمیز و ریسک‌افزا گرفته شود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_3
ادیب_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
تنورستان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالازم_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان