جامعه ایران گرفتار در نبردی تمام عیار
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۵۰۶۵
۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
۲۱۷۴
جهانی شدن مقابل عدالت نیست وچه بسا حالا که کشور را بی عدالتی فرا گرفته است بتوانیم با نگاه کانتی، عدالت را در ذات جهانی شدن پیدا کنیم.

سجاد بهزادی در عصر ایران نوشت: "حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور نیاز به کمک فوری وآنی دارند." این را رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس انقلابی می گوید. "فقر و بیکاری از یک سو و گرانی ارزاق عمومی و اجناس از سوی دیگر، کمر مردم را خم کرده است." این را هم آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید گفته است.

نگرانی شدید وهشدارهایی کم سابقه از وضعیت جامعه ایران، دیگر موضوعی نیست که بتوان آن را پنهان کرد ویا اینکه از مردم انتظار داشت برای مدتی طولانی شکیبا باشند و دندان بر جگر بگذارند.جامعه در نبردی تمام عیار با دشمن بیرونی و داخلی قرار دارد.

شبیه این هشدارها سازمان ملل برای جامعه افغانستان صادر می کند و در کمتر کشوری وضعیت، مانند ایران است.

جامعه ایران گرفتار در نبردی تمام عیار

به عنوان مثال برنامه جهانی غذایی می‌گوید "بیش از نیمی از جمعیت کشور افغانستان (حدود ۲۲ میلیون نفر) ممکن است امنیت غذایی نداشته باشند. از سویی هم ممکن است حدود ۳.۲ میلیون کودک زیر پنج ساله به سوء‌تغذیه حاد دچار شوند." هشدارهایی که برای جامعه ایران با آن همه منابع سرشار وظرفیت های اقتصادی که دارد صادر می شود؛ مانند کشور بحران زده افغانستان است که طالبان در وضعیت جنگی وبی دولتی آنجا را اداره می کند.

دیگر کمتر کسی تردید دارد که طبقه متوسط و پایین جامعه ایران در نبردی سخت و کم سابقه با معیشت واقتصاد وآسیب های اجتماعی، روز را شب می کند.

وقتی مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش خود" نرخ تورم موادغذایی در مهرماه امسال را بیش از ۶۱ درصد اعلام می کند" یعنی جنگی تمام عیار طبقه متوسط و پایین جامعه را گرفتار کرده است و حال این طبقه دم به دم سخت تر می شود.

وقتی گفته می شود تهران سالانه ۱۸ تا ۲۵ سانت نشست می‌کند؛ یعنی جنگی تمام عیار با طبیعت در حال انجام است وهر لحظه معلوم نیست زمین در کجای این سرزمین دهان باز کند و جمعیتی را در خود ببلعد.

وقتی از رکورد‌های جدید افزایش قیمت خوراکی‌ها، طی تنها چند ماه سخن به میان می آید؛ یعنی جامعه در التهاب و نگرانی شب بر بالین می گذارد.مدام شنیده می شود رشد ۵۶ درصدی قیمت برنج تا افزایش ۱۰۸ درصدی قیمت لبنیات و ۱۲۲ درصدی قیمت گوجه و... قیمت هایی که همواره در حال رشد هستند.

تورم مهمترین مسئله ای است که در جامعه ایران از تب و تاب نمی افتد و آرامشی بر بازار حاکم نمی شود و پیکان نرخ محصولات غذایی که مردم روزانه مصرف می‌کنند، همچنان رو به بالا است.

وقتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در گزارشی رسمی اعلام می کند" حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در فقر مطلق زندگی می‌کردند." این بحران به معنی جنگی تمام عیار میان طبقات بزرگی از جامعه است.فقر مطلق به فقری گفته می شود که فرد در جامعه و در نبردی نابرابر با نیروهائی است که مانع بدست آمدن لقمه ای نان برای او می شود و حیات فرد به خطر افتاده است وچیزی برای از دست دادن ندارد.

جامعه ایران حتی در نبردی نابرابر در فضای مجازی قرار دارد. یکی برای کسب وکار آنجا فعالیت دارد و دیگری هم اخبار روز را در آن جستجو می کند.اما بیشتر این شبکه ها یا فیلتر هستند و یا هر روز تهدید به فیلترینگ می شوند. شبکه های اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان فرصت کسب وکار و رفاه جامعه است اما در ایران در مواردی حتی گفته می شود" فضای مجازی از ابزارهای گناه و تضییع حقوق دیگران است."

چه باید کرد؛ تلاش شبانه روزی در داخل و پیگیر رتق وفتق امور مبتلا به جامعه کار بیهوده ای نیست اما کافی هم نیست وبه عبارتی مشکلات را ریشه ای و پایدار حل نمی کند.

باید به دریای بیکران ارتباط با جهان خارج متصل بود.این مسیر تمام جوامع توسعه یافته بوده وخواهد بود.

نسبت جهانی شدن و درهم تنیده شدن با آموزه های دنیای پیرامون، هیچ مغایرتی با توسعه و پیشرفت ندارد. جهانی شدن مقابل عدالت هم نیست وچه بسا حالا که کشور را بی عدالتی فرا گرفته است بتوانیم با نگاه کانتی عدالت را در ذات جهانی شدن پیدا کنیم.

اگر آگاه باشیم و با برنامه و تدبیر رفتار کنیم؛ جهان سرمایه داری ومدرنیته هم ما را نخواهد بلعید. بخش مهمی از نبرد نابرابری که جامعه در درون با آن دست وپنجه نرم می کند به خاطر نبردی است که لایه های قدرت سال های سال است در برون با آن سرگرم هستند.

اجازه ندهید بیش از این در چنگ قدرت ها گرفتار شویم و پیوسته در هوای روزهای بهتر، در رویا به سر ببریم. واقعیت ها را ببینید تا جامعه از سیل هایی که ویران می کند آسوده شود ونبردها اندکی پایان یابد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
ادیب_3
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
ادیب_2
خرید باکس 2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالازم_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو