زیباکلام: جاسوس نیستم، به من حسادت می‌کنند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۶۸۳۴۱
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
۲۲۳۴
زیباکلام در گفت‌وگو باما از دیدارش با سفیر فرانسه می‌گوید

روزنامه شرق - مهرشاد ایمانی: اخیرا صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، با سفیر فرانسه دیداری داشته است که مورد هجمه برخی نیروها قرار گرفت؛ دیداری که به گفته خودش یک ملاقات عادی بوده و هیچ حرف مگویی در آن مطرح نشده است. حالا برای دانستن جزئیات بیشتر از این دیدار و البته علت حملات رسانه‌ای تازه برخی نیروها به او، ساعتی را با این استاد دانشگاه به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

زیباکلام: جاسوس نیستم، به من حسادت می‌کنند

‌آقای دکتر، دیدار اخیر شما با سفیر فرانسه کلی حاشیه‌ساز شده است؛ قدری از این دیدار برایمان بگویید.

ملاقات با سفرای کشورهای خارجی از دوم خرداد سال 76 آغاز شد؛ زمانی که من یک‌سری مقالات در روزنامه‌های دوم خردادی مانند جامعه، طوس، عصر آزادگان و... می‌نوشتم. با انتشار این مقالات تماس‌هایی از سفارت‌های کشورهای غربی مانند آلمان، فرانسه، انگلیس، سوئد و سوئیس با من گرفته می‌شد و می‌گفتند که سفیر یا نفر دوم سفارت یا مسئول سیاسی سفارت می‌خواهد با شما ملاقات داشته باشد. من در ابتدا مردد بودم که اگر چنین ملاقات‌هایی داشته باشم، وزارت خارجه و وزارت اطلاعات مشکلی خواهند داشت یا خیر؟ به همین دلیل برای آقای علی یونسی، وزیر اطلاعات وقت و آقای کمال خرازی، وزیر خارجه وقت، نامه‌ای ارسال کردم و نوشتم که از سفارت‌ها درخواست ملاقات برای من آمده است؛ آیا ملاقات با مقامات سفارت ایرادی دارد یا خیر؟

مدتی صبر کردم تا پاسخی دریافت کنم اما هیچ پاسخی از سوی وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه برای من نیامد. من هم پیش خود گفتم سکوت علامت رضایت است؛ پس به درخواست‌های ملاقات پاسخ مثبت دادم. البته بعد از آن، هربار که سفیری درخواست ملاقات می‌داد، بازهم به وزارتخانه‌های مذکور نامه می‌نوشتم که قرار است در فلان روز با فلان سفیر یا مقام سفارت در دانشگاه یا سفارتخانه دیدار داشته باشم و خودم می‌رفتم و نامه‌ها را با پست سفارشی به وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه ارسال می‌کردم. هیچ‌وقت هم تماسی از مقامات با من گرفته نمی‌شد که مثلا دیدار با سفیر این یا آن کشور غربی منعی دارد.

به میهمانی‌های سفارتخانه‌ها هم دعوت می‌شدم؛ مثلا هیئت نمایندگان پارلمان انگلیس به ایران آمده بود و از من و چند فرد دیگر برای حضور در آن میهمانی دعوت می‌کردند که همه اینها را به مقامات اطلاع می‌دادم و آنها هم نفیا حتی تذکری هم به من نمی‌دادند؛ البته به‌جز یک‌بار که سفارت قطر به مناسبت جشن تاج‌گذاری حاکم این کشور من را به میهمانی سفارت دعوت کرد که قبل از رسیدن دعوت‌نامه به دستم، از وزارت خارجه تماس گرفتند که به این مراسم نرو که من هم نرفتم و همین حالا هم همین‌طور است و اگر هر مقامی بگوید که با فلان سفیر دیدار نکن یا به فلان میهمانی نرو، حتما حرفشان را گوش می‌دهم؛ بنابراین اصلا موضوع پیچیده‌ای در میان نبوده و نیست و مقامات امنیتی و وزارت خارجه از همه این دیدارها اطلاع دارند.

حالا اینکه یک ‌عده می‌کوشند مثلا یک دیدار ساده با سفیر فرانسه را طوری جلوه دهند که انگار حرف‌های مگویی در آن دیدار مطرح شده و من اطلاعات خاصی به غربی‌ها می‌دهم، صرفا مشکل نیروهای تندروها با شخصیت صادق زیباکلام است؛ وگرنه خودشان هم می‌دانند که زیباکلام همه اصول و خطوط را رعایت می‌کند. دوستان ارزشی به من می‌گویند جاسوس و دیدار با سفیر فرانسه را سند جاسوس‌بودن من می‌دانند؛ درحالی‌که صادق زیباکلام به‌عنوان یک استاد دانشگاه به چه اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ای دسترسی دارد که بخواهد اسرار نظام را به غربی‌ها بدهد؟ من صرفا مسائلی را به آنها هم می‌گویم که در روزنامه «شرق» می‌نویسم یا در کلاب‌هاوس مطرح می‌کنم یا پیش از کرونا در مناظره‌هایی که در دانشگاه برگزار می‌شد، بیان می‌کردم. هیچ‌چیز محرمانه‌ای نه می‌گویم و نه در اختیار دارم که مطرح کنم.

‌پس هدف از این میزان هجمه به شما در پی دیدار با سفیر فرانسه را در چه می‌دانید؟

من تصور می‌کنم اگر یک استاد نزدیک به تندروها که گفتمانش دفاع از وضع موجود است با سفیر فرانسه دیدار می‌کرد، آب‌ از آب تکان نمی‌خورد و هیچ تیغ و تیشه‌ای بیرون نمی‌آمد و واکنشی را در پی نمی‌داشت اما وقتی من با یک سفیر دیداری محترمانه و معمولی دارم، بسیاری حسادت می‌کنند که مگر این زیباکلام چه کسی است که سفیر فرانسه و همسرش به ویلایش در میگون می‌روند؟

و پیش خود می‌پرسند پس چرا ما مورد توجه آنها نیستیم؟ بنابراین حتما حسادت بخش مهمی از پروژه تخریب من را تشکیل می‌دهد؛ از سوی دیگر به‌طور‌کلی با سخنان و مواضع من مشکل دارند و چون از حرف‌های من درباره مسائل مختلف خوششان نمی‌آید، هر بهانه‌ای پیدا می‌کنند، توپخانه‌های رسانه‌ای خود را روشن می‌کنند و من را نشانه می‌روند.

‌شما اشاره کردید که بحث‌هایی عادی را که ممکن است در مطبوعات یا رسانه‌های اجتماعی بیان کنید، در دیدار با سفرا مطرح می‌کنید اما به‌هر‌حال برخی نیروها هم با دست‌فرمان خودشان جلو می‌روند و طوری القا می‌کنند که گویی بحث‌هایی امنیتی در چنین دیدارهایی مطرح می‌شود. مصداقا بفرمایید که چه موضوعاتی در چنین دیدارهایی از سوی شما و سفرا یا مقامات سفارت‌ها مطرح می‌شود؟

اول بگویم که برخلاف تندروها من در مواجهه با مقامات دیگر کشورها ادب را رعایت می‌کنم و طلبکارانه حرف نمی‌زنم و اگر نقد و نظری دارم محترمانه مطرح می‌کنم. مثلا در مواجهه با مقامات سفارت فرانسه می‌گویم که شما باید در زمینه حقوق بشر بیشتر فعال باشید یا به هریک از مقاماتی از سفارتخانه‌های کشورهای غربی مانند همین فرانسه یا آلمان می‌گفتم که مردم ایران انتظار دارند کشورهای اروپایی مستقل از آمریکا تصمیم بگیرند و نگران واکنش‌های منفی آمریکا نباشید یا به مسئله ارسال دارو به ایران اشاره می‌کردم که چرا دولت‌های اروپایی در شرایط تحریم‌های سنگین آمریکا کاری برای رساندن دارو به ایران نمی‌کنند؟

آنها هم پاسخ می‌دادند که به این دلایل شرکت‌های داروسازی نمی‌توانند به‌طور حداکثری به ایران دارو بفرستند زیرا جدای از تحریم‌ها ایران عضو FATF نیست و امکان پرداخت پول داروها را ندارد؛ علاوه بر این می‌گفتند که بسیاری از کمپانی‌ها و شرکت‌های آلمانی و فرانسوی حرف‌شنوی از دولت مرکزی کشور خود ندارند و فرای دارو در زمینه‌های صنعتی دیگر هم می‌ترسند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند، زیرا ممکن است مورد غضب آمریکا واقع شوند؛ از توتال گرفته تا سیتروئن و... و می‌گفتند که این شرکت‌ها می‌ترسند در شرایط تحریم ایران از سوی آمریکا با سرمایه‌گذاری در ایران در لیست منفی آمریکایی‌ها قرار بگیرند. یک موضوع دیگر هم که من مطرح می‌کردم این بود که ایران فارغ‌التحصیلان برجسته‌ای دارد؛ چرا فضایی فراهم نمی‌کنید که استادان ایرانی بتوانند این دانشجویان را به کشورهای شما معرفی کنند تا بورسیه شوند و در رشته‌های مختلف در کشورهایتان ادامه تحصیل دهند؟

یا سفیر قبلی آلمان نسبت به دهکده امید نگاه خیلی مثبتی داشت و می‌گفت که می‌شود ان‌جی‌اوهای آلمانی بیایند و پروژه‌هایی را مشابه آنچه شما در کرمانشاه بانی‌اش بودید، در شهرها و روستاهای ایران اجرائی کنند. می‌گفتند که وزارت خارجه اگر پیگیر این موضوع شود، حتما قابل تحقق است. همین سفیر فرانسه در دیدار روز جمعه هم همین مسئله را به نوعی دیگر مطرح کرد و گفت که می‌توانیم ان‌جی‌اوهایی را معرفی کنیم تا در راستای توسعه پایدار در ایران فعالیت کنند اما واقعیت این است که آدم می‌ترسد که پیگیر چنین پروژه‌هایی باشد، زیرا ممکن است پای آن ان‌جی‌او به ایران باز نشده هم برای آنها و هم برای من مشکلاتی به وجود بیاید و اتهاماتی علیه‌مان مطرح شود. در همین پروژه دهکده امید خداخدا می‌کردم که نکند محل ساخت‌وساز ما نزدیک به یک پایگاه امنیتی باشد که بگویند این زیباکلام اهداف جاسوسی داشته است.

به‌هر‌حال چنین دغدغه‌هایی در دیدار با سفرا مطرح می‌شود و به نظرم بسیار هم خوب است، زیرا در شرایط تحریم‌های آمریکا می‌توان در ارتباط با اروپایی‌ها اتفاقات مثبتی به نفع مردم را رقم زد؛ چه در حوزه توسعه، چه در موضوعات مهم محیط‌زیستی و چه در اقتصاد. هرچند کمپانی‌های اروپایی مانند آنچه در ایران می‌بینیم، می‌توانند حرف‌شنوی از دولت نداشته باشند.

‌افزون بر موضوع اخیر خود شما هم همیشه در معرض هجمه‌های متعدد هستید.

بله و دیدار با سفیر فرانسه بهانه است؛ مشکل جای دیگری است. من انتقاداتی را مطرح می‌کنم که به مذاق برخی نیروها خوش نمی‌آید و تلافی‌اش را بعد از دیدار با سفیر درمی‌آوردند که آمده ویلای میگونِ من و آبگوشت خورده است. ببینید که در چندسال اخیر چه مشکلاتی را من تجربه کردم. در ماجرای دهکده امید حساب من مسدود شد و بعد از کلی بازرسی که هیچ مورد خلافی پیدا نشد و همه هزینه‌ها با همه پول‌هایی که جمع شده بود، هم‌خوانی داشت، حساب من باز شد؛ دوباره بعد از شش ماه حساب بسته شد.

بعد از کلی پیگیری گفتند شما باید بروید و نامه‌ای از هلال‌احمر بگیرد که این نهاد شما را به رسمیت می‌شناسد؛ منی که سه‌، چهار سال دهکده امید را پیش برده بودم و تازه می‌گفتند که هلال‌‌احمر باید شما را به رسمیت بشناسد. این یکی از موضوعاتی است که واقعا من را خسته کرد؛ چه رسد در موضوعات سیاسی که هر اظهار‌نظر من منشأ حمله برخی نیروها می‌شود.

‌و حرف پایانی؟

تندروها چشم دیدن من را ندارند و ناراحت می‌شوند که زیباکلام مدام نسبت به سیاست‌های آنها انتقاد می‌کند؛ وگرنه یک دیدار ساده با یک سفیر که حرف‌های خیلی عادی‌ای هم ردوبدل شده‌ است، هیچ حساسیت ویژه‌ای ندارد و حتی همان‌هایی که به من حمله می‌کنند هم این را می‌دانند.

انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:29
Iran (Islamic Republic of)
11:18 - 1400/08/19
تو ایران هرکسی پا رو دم ما بزاره و منافع ما رو تهدید کنه . یا منافقه یا جاسوس.
Iran (Islamic Republic of)
11:18 - 1400/08/19
توهم زده به چیش حسادت می کنن
Iran (Islamic Republic of)
11:19 - 1400/08/19
مگه تو چی هستی که بهت حسادت کنن تکلیف پولهای گرفته شده از مر دم برای زلزله ز،ده ها چی شد خوردی یه آ بم روش پفیوز ،
Iran (Islamic Republic of)
11:19 - 1400/08/19
واقعا ادمهای متوهم و خود بزرگ بین از همه قشر در ایران زیاد داریم. هنرپیشه، معلم دانشگاه، سیاست بازها. بیچاره این افراد هستیم
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1400/08/19
اتفاقا جاسوس و خائن ایران هستی
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1400/08/19
مشکل کشور ما کمبود زیبا کلامهاست
کمبود سیاسیون با وجدان
Iran (Islamic Republic of)
11:38 - 1400/08/19
تو جاسوس نیستی مثل کامپیوتری میمانید که پراز اطلاعات است اما درک و شعور ندارد بایستی به فرمان بدهید تا کار کند سواد داری فهم عمومی ندارید
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1400/08/19
تریبون فرهنگ غرب در ایران هستی این بسی بد تر از جاسوسیه
Iran (Islamic Republic of)
11:57 - 1400/08/19
تندرویعنی چه خاعن واقعیتگراووطن دوست ازخاعن خوشش نمی ایدتودوست داری با معاویه صفتان نشست و برخاست کنی کبوترباکبوترباکبوتربازبابازتوسرسیری یادم پیاز میریبحث میکنی
Germany
12:05 - 1400/08/19
آقای زیباکلام با تمام این تفاسیر من از شما یک سوال دارم چرا شما یک سفر به خارج از ایران نمی‌آید.؟!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
12:07 - 1400/08/19
آقای زیبا کلام آن ویلا را چند خریدی وپولش را از کجا آوردی آیا مالیات آن پول را دادی وکسب کار شما چیست که چنین پولی سود کردی ومالیات دادی ویلای چنین خریدی وزیبا کلام در حال تحقیق از جامعه ایران هست وان تحقیقات را به کشور های خارج میفروشد
Iran (Islamic Republic of)
12:07 - 1400/08/19
تا کور شود. هر آنکه نتواند دید. سلامت باشی شما امید ما هستی همیشه حرف دل ما رو میزنی. ما توی یک غار تاریک هستیم. شما. نوری هستی که به داخل می تابه.
Iran (Islamic Republic of)
12:11 - 1400/08/19
در این که آدم مشکوکی هست شکی نیست .اما وقتی میگوید حسادت میکنند دیگه توهم وخود بزرگ بینی است ایشان هم مثل بقیه کسانی که میخواهند همیشه مطرح باشند میباشد نه سواد وبینش آنچنانی دارد ونه خیلی مقبول جامعه میباشد .
Iran (Islamic Republic of)
12:13 - 1400/08/19
جاسوس نیستی بیشعوری و وراج خالی ازمنطق استاد بی دانش.
Iran (Islamic Republic of)
12:31 - 1400/08/19
درود بر استاد زیبا کلام
Iran (Islamic Republic of)
12:45 - 1400/08/19
ذقیقا حسادت کشتتشون چه جاسوسی ی استاد دانشگاه نه دزد نه جاسوس ریشه درحسادته
Iran (Islamic Republic of)
13:13 - 1400/08/19
با آقای زیبا کلام موافقم ، حسادت می کنند و همین حسادت باعث شد شخصیت بزرگ و اثر گذاری مانند آقای هاشمی رفسنجانی را حذف کنند !!!!!
Iran (Islamic Republic of)
13:14 - 1400/08/19
آخه بیسوادک تو چه انچوچکی هستی که ارزش حسادت داشته باشی.
Iran (Islamic Republic of)
13:14 - 1400/08/19
جاسوس مگر شاخ و دم دارد
اگر جاسوس نیستی یک بار هم مقامات محور مقاومت را به خانه خود دعوت میکردی نه اینکه دشمنان مردم کشور را
فرانسه که با آن خونهای آلوده به شهرت رسیده و این رو هر بی سوادی میدونه مگر اینکه خودش را مثل شما به حماقت بزند
Iran (Islamic Republic of)
13:18 - 1400/08/19
چقدرررررررر هم که حسادت برانگیزی!!!
Iran (Islamic Republic of)
13:20 - 1400/08/19
چون با سفرا هم سفره ای بهت حسادت میکنن؟! چرا اینقدرررر متوهمی... سفرا هم مثل توووو توهمی هستن؟
Iran (Islamic Republic of)
13:25 - 1400/08/19
همه ی حرفاش تناقض دارن،میگه شرکتای اروپایی از امریکا میترسند با ایران ارتباط نمیگیرن بعد یه جای دیگه باید در غیاب آمریکا با اروپا ارتباط داشته باشیم،آخه الاغ تو که میگی بدون اجازه ی اربابشون آب نمیخورن
Iran (Islamic Republic of)
13:32 - 1400/08/19
کاش همون سفرا ازت بپرسن چرا اینقدرررررر منفوری؟
Iran (Islamic Republic of)
13:42 - 1400/08/19
ابتدایی که بودیم یه عکس هایی نشونمون می دادند می گفتند این شیطونه نگاه عکست که می کنم اون عکس ها برام تداعی میشه جاسوس.
Iran (Islamic Republic of)
13:48 - 1400/08/19
هم جاسوسی هم فتنه گر ومنافق
خاک برسرمسئولین شوندکه به توضدانقلاب فتنه گر طرفداروحامی اسرائیل ازبیت المال حقوق میدهند
Iran (Islamic Republic of)
13:51 - 1400/08/19
تاالن ۵۰٪درصد فکر میکردم جاسوس هستی الان ۱۰۰٪ یقین دارم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر