زاینده رود، پازل کوچک در مسئله فرونشست
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۵۵۳
۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۲
۷۳۶
یکی از مسائلی که در اثر برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی رخ می‌دهد، فرونشست زمین است. نشست زمین در سفره‌های آب زیر زمینی محصور و نیمه محصور که از مواد آبرفتی تحکیم نشده یا نیمه تحکیم شده تشکیل یافته باشند بیشتر دیده می‌شود.

روزنامه آفتاب یزد: یکی از مسائلی که در اثر برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی رخ می‌دهد، فرونشست زمین است. نشست زمین در سفره‌های آب زیر زمینی محصور و نیمه محصور که از مواد آبرفتی تحکیم نشده یا نیمه تحکیم شده تشکیل یافته باشند بیشتر دیده می‌شود. در اثر برداشت آب زیرزمینی و بیرون آمدن آب از منافذ امکان متراکم شدن مواد تا عمق‌های معینی فراهم می‌گردد و هرچه بیشتر برداشت شود، تراکم مواد بیشتر خواهد بود.

نشست زمین باعث ایجاد شکاف‌های عمیق در سطح زمین، کج شدن لوله‌های چاه، خرابی ساختمان‌ها و لوله زایی چاه‌ها می‌گردد. لوله زایی به پدیده‌ای گفته می‌شود که در آن به دلیل نشست زمین قسمتی از لوله چاه به خارج از سطح زمین رانده می‌شود.به تازگی بحث فرونشست زمین در ایران بسیار داغ شده است و عده‌ای نسبت به فرونشست و پیامدهای ناشی از آن هشدار می‌دهند.متاسفانه در این میان برخی با نظرات غیرکارشناسی موجب انتقال پیام اشتباه می‌شوند.برای مثال اخیرا روزنامه همشهری در کلیپی با عنوان «هولناک؛ همچون فرونشست زمین در ورامین» به موضوع فرونشست زمین پرداخته است. در این کلیپ به این موضوع اشاره شده است که زمین در منطقه ورامین در سال حدود شصت سانتی متر فرونشست دارد.

حتی عده‌ای از فرونشست زمین به عنوان بمب ساعتی یاد می‌کنند. در صورتی که کارشناسان و متخصصان این نوع گفته‌ها را غلط می‌دانند و بر این اعتقاد هستند که بسیاری از افراد بدون اطلاعات لازم و تخصص کافی درباره این موضوع اظهار نظر می‌کنند که این موضوع خود می‌تواند موجب گمراهی مردم و مسئولین تصمیم گیرنده شود. در بخشی از این کلیپ مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله به این موضوع اشاره می‌کند: « ترک‌های به وجود آمده در این منطقه می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

تشدید مسئله خشکسالی در سال آبی 1400 - 1399 و 1401 موجب شده است که فشار بیشتری به آب‌های زیرزمینی وارد شود چون بیشتر آب برای تامین آب شرب استفاده شده است یک مقدار فشاری که به آب‌های زیرزمینی از طریق چاه‌ها وارد می‌شود بیشتر شده است و این مسئله موجب تشدید فرونشست در سال‌های پیش رو خواهد شد.

از سال 1398 لغایت 1400 میزان فرونشست در بعضی از نقاط دشت ورامین به 40 تا 54 سانتی متر در سال اندازه‌گیری شده است که این رکورد از بیشترین میزان فرونشستی است که در ایران ثبت شده است. من معتقد هستم که ما هنوز آثار تشدید فشار بر آب‌های زیرزمینی را ندیده ایم... »

در دنیا ما استانداردی برای فرونشست نداریم

مهدی معتق استاد مرکز علوم و تحقیقات زمین و دانشگاه لایبینیتز هانوفر آلمان در این خصوص به ما گفت: «در این مدت یکسری گزاره‌های غلطی درباره فرونشست زمین در جامعه مطبوعاتی و علمی ایران گفته شده و رواج پیدا کرده است.من سعی می‌کنم به چند مورد از این موارد اشاره کنم. اینکه می‌گویند در دنیا استاندارد فرونشست 4 میلی متر است و در ایران میزان فرونشست چند برابر استاندارد جهانی است کلا غلط است زیرا در دنیا ما استانداردی برای فرونشست نداریم.

برای مثال در کشوری مانند هلند که به خاطر بالا آمدن سطح آب دریاها در معرض سیل قرار دارد حتی یک میلی متر فرونشست به علل مختلف می‌تواند میلیارد‌ها دلار خسارت اقتصادی به جای گذارد. ولی در وسط یک منطقه کشاورزی در کالیفرنیا 60 سانتی متر در سال هم فرونشست زمین وجود دارد، منتها چون ساختمان و تاسیساتی در کنار آن منطقه نیست آن میزان فرونشست خطر و ریسک بالایی برای زندگی مردم ندارد.

البته فرونشست زمین در یک منطقه کشاوزی صرف اینکه ریسک بالایی برای زندگی مردم ندارد را نباید نادیده گرفت. چون صرف نظر از میزان آن که خواه پنج سانتی متر باشد یا شصت سانتیمتر، چنین فرونشستی بصورت غیر مستقیم، پیامدی برای از بین رفتن و نابودی آب‌های زیرزمینی دارد که می‌تواند در نهایت امنیت آبی یک سرزمین را تحت تاثیر قرار بدهد. به عنوان مثال در منطقه میناب در جنوب یا دامنه در اصفهان میزان فرونشست بسیار کمتر از رفسنجان است اما تبعات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی آن‌ها وحشتناک
است. »

در منطقه ورامین عمده فرونشست زیر 20 سانتی متر در سال بوده است

وی ادامه داد: « از سوی دیگر در ورامین که گفته شده است این منطقه حدود 60 سانتی متر در سال فرونشست دارد و این رکورد است این مسلما گزاره غلطی است.بحث فرونشست بحث مسابقات دو ومیدانی نیست.ما در دنیا مناطقی را داریم که در سال 60 سانتی متر فرونشست دارند اما در منطقه کشاورزی ورامین عمده فرونشست در دو دهه گذشته زیر 20 سانتی متر در سال بوده است.

اما یک مسئله‌ای که در ورامین وجود دارد این است که یکسری زیر ساخت‌ها مانند خط راه آهن و آزادراه در محدوده فرونشست توسعه داده شده می‌گذرد که این مسئله جای نگرانی دارد وموضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که خطراتی را برای این شریانهای حمل و نقل و جان مردم ایجاد نکند. اگر در این مناطقی که تحت فرونشست هستند ساخت و‌سازی صورت بگیرد مسلما می‌تواند خطرات زیادی در آن منطقه ایجاد کند زیرا این مناطق پتانسیل خطر را دارند. »

زاینده رود تنها یک پازل کوچکی در مسئله فرونشست اصفهان

وی در ادامه تصریح کرد:«گزاره غلط دیگر آن است که می‌گویند که اگر آب زاینده رود جاری شود مشکل فرونشست اصفهان حل می‌شود در صورتی که اینگونه نیست. جاری شدن آب زاینده رود قطعا پدیده مبارکی است به این دلیل که از منظر زمین شناسی یکی از مناطقی که همیشه در آن می‌تواند نفوذ پذیری آب صورت بگیرد همین کنار رودخانه‌ها ست. یعنی وقتی رودی جاری باشد مسلما مناطق اطراف آن می‌تواند بستری برای نفوذپذیری آب باشد که یک مقداری هم کمک به تغذیه سفره آب زیرزمینی میکند.

ولی وقتی رودی جریان نداشته باشد سفره آب زیرزمینی هم یکی از منابع طبیعی تغذیه خود را از دست می‌دهد ودر نتیجه فشار برای برداشت آب از آن می‌تواند باعث فرونشست شود. اما مسئله فرونشست اصفهان چیزی فراتر از جاری شدن رود زاینده رود است.یعنی دلیلی وجود ندارد که اگر روزی زاینده رود جاری شد مسئله فرونشست اصفهان هم حل شود. مسئله فرونشست اصفهان مسئله‌ای به مراتب وسیع‌تر از مسئله جاری شدن زاینده رود است و نیاز به یکسری اقدامات جامع‌تری دارد که این زاینده رود تنها یک پازل کوچکی در مسئله فرونشست اصفهان است. »

 حدود 17 هزار و 500 کیلومتر مربع منطقه فرونشست

وی در آخر گفت:« عمده فرونشست در تمام دشت‌های ایران به خاطر فشار بیش از حدی بوده است که در ۴ دهه اخیر بر روی منابع آب زیرزمینی به خاطر توسعه کشاورزی و صنعتی وارد شده است. نتایج مطالعاتی که در این باره انجام شده است نشان می‌دهد در قسمت ایران مرکزی بیش از 17 هزار کیلومتر مربع منطقه فرونشست وجود دارد.بیشترین مناطق فرونشست ایران هم در همان مناطق ایران مرکزی قرار گرفته‌اند مثل تهران، کرج، قزوین، قم، یزد، اصفهان، کرمان، رفسنجان، فارس و....

متاسفانه در نواحی کاسپین و دریای خزر هم فرونشست وجود دارد به عنوان مثال علی رغم بارش مناسب در نواحی جنوبی دریای خزر به دلیل همین فشار مضاعف بر منابع آب زیرزمینی دشت گرگان دچار فرونشست هشدار آمیزی شده است.این مسئله متاسفانه به دلیل مدیریت ناکارآمد منابع آبی در سراسر ایران وجود دارد، منتها باید توجه شود فقط دیگرمحدود به مناطق کشاورزی نیست و رفته رفته بسیاری از زیر ساخت‌ها مانند فرودگاه‌های کشور، خطوط انتقال برق و منازل مسکونی مردم در شهرها را تحت تاثیر خود قرارداده و می‌دهد. »

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر