آب یزد، قربانی فقدان «آمایش سرزمین» شد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۵۶۹
۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
۱۱۸۸
شکستن خطوط لوله آبرسانی به استان یزد، اتفاق جدیدی نیست و هربار که استان اصفهان با مشکل کم‌ آبی روبه‌رو می‌شود، اولین متهم این موضوع خطوط آبرسانی به منطقه کویری یزد است.

آرمان ملی: شکستن خطوط لوله آبرسانی به استان یزد، اتفاق جدیدی نیست و هربار که استان اصفهان با مشکل کم‌ آبی روبه‌رو می‌شود، اولین متهم این موضوع خطوط آبرسانی به منطقه کویری یزد است. تقریبا یک میلیون و صد هزار نفر که ساکن این استان خشک کشور هستند، قربانی بی‌مسئولیت برخی از مدیران سابق شده‌اند که معنای «آمایش سرزمین» و جایگزاری صنایع آب‌بر در مرکز ایران را درک نمی‌کردند.

حال کارشناسان باور دارند، آبی که از استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری به یزد می‌رسد، کمترین نقش را در خشکسالی‌های اخیر داشته و شکستن خطوط آبرسانی به این استان و تخریب حوضچه‌های آن، فقط رنج مردم را افزایش می‌دهد. آمار و ارقام می‌گوید که تا کنون 50 بار خطوط لوله و آبرسانی در مسیر اصفهان به یزد مورد تعرض قرار گرفته است. در یک دهه اخیر، بارها این اتفاق افتاده و در آخرین مورد این اتفاق و در جریان اعتراضات آبی در استان اصفهان (پنجم آذرماه)، شماری از معترضان اصفهانی با لودر خط لوله انتقال آب به یزد را شکسته و جریان انتقال آب به یزد را قطع کردند. همین اتفاق باعث شد که برای یک روز به بسیاری از مناطق این استان کویری با تانکر آبرسانی شود. محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد، گفته است: «حوضچه‌های ۳۲۷ و ۳۳۰ با لودر تخریب شده و آب انتقالی به یزد بر اثر این اتفاق در حال حاضر قطع است.»

مشکل اصفهان، آب یزد نیست

عمليات عمراني خط لوله انتقال آب از اصفهان به یزد، در شهريور 73 و با حضور دكتر حسن حبيبي، معاون اول رئيس جمهور وقت در 1373 آغاز شد و پس از پنج سال به بهره‌برداری رسید. اوایل دهه 90 بود که کشاورزان شرق اصفهان، اولین بار این خطوط لوله انتقال آب را شکستند و پس از آن هربار که آنها دست به اعتراض می‌زدند، این آب استان همسایه بود که قطع می‌شد. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که طبق آمار سالانه 100 میلیون متر مکعب از اصفهان به یزد، آب منتقل می‌شود و در مقابل سالانه 200 میلیون متر مکعب آب نیز در بالادست اصفهان یعنی در چهارمحال و بختیاری برداشت می‌شود.

این موضوع مورد تایید کارشناسان محیط زیست همچون محمد درویش، کارشناس محیط زیست نیز است و در گفت‌وگویی که وی با «آرمان ملی» انجام داده گفته بود: «این یک دروغ بزرگ است که ما مشکل آب اصفهان را به برداشت آب زاینده رود توسط استان‌های دیگر ربط دهیم، چون اصفهانی‌ها نه تنها برداشت بی‌رویه‌ای به‌خصوص در حوزه کشاورزی از آب زاینده رود دارند، بلکه سالانه 4 میلیارد متر مکعب از منابع زیرزمینی حوضه آبریز زاینده رود برداشت می‌کنند که این مقدار، بیش از 10 برابر رقمی است که توسط استان‌های همجوار اصفهان از زاینده رود برداشت می‌شود. زمانی که می‌خواستند خط لوله انتقال آب زاینده رود به یزد را بکشند، مدیران اصفهانی تحت فشار حاضر شدند که این خط لوله کشیده شود و تنها با این شرط حاضر به پذیرفتن انتقال آب اصفهان به یزد شدند که بعدها خط لوله بهشت آباد برای انتقال آب خوزستان به اصفهان کشیده شود تا چند برابر آبی که اکنون اصفهانی‌ها به یزد می‌دهند، از خوزستان برای آنها تامین شود.

مدیران اصفهانی به دلیل طمعی که داشتند، حاضر شدند که آب اصفهان به یزد منتقل شود تا بعدا چند برابر این آب را از خوزستان بگیرند. بنابراین ربط دادن مشکل آب اصفهان به انتقال آب این استان به یزد یا برداشت توسط استان چهارمحال و بختیاری، نوعی فرافکنی و توهین به فهم مردم ایران است که مدیران استان اصفهان باید از آن دست بردارند.

بیانیه شورای شهر یزد

اما بروز این اتفاقات، صدای اعضای شورای شهر یزد را نیز درآورده و در آغاز بیست و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر یزد که روز گذشته در این شهر برگزار شده، بیانیه‌ای را منتشر کردند. طبق این بیانیه «قریب پنجاه مرتبه است که خطوط انتقال آب آشامیدنی به استان یزد بی‌اعتنا به قوانین رسمی و توافقات ملی مورد تعرض قرار می‌گیرد.

تخریب خسارت‌بار روزهای گذشته در حالی صورت گرفت که کشاورزان محترم استان اصفهان با مسئولان کشور و استان خود در حل مشکل به توافق رسیده و خبر آن از رسانه ملی منتشر گردید اما در پی آن عده‌ای، بی‌اعتنا به منطق صحیح برخورد با مشکلات کم آبی کشور و منطقه، با رفتاری غیرقانونی ناخواسته زمینه سوء استفاده بدخواهان را فراهم آوردند. انتقال آب آشامیدنی به یزد از گذشته با یک منطق قانونی و حقوقی برخوردار بوده است و منبع تامین آن استان چهارمحال و بختیاری است که بر اساس توافق رسمی و در چارچوب مقررات ملی، سخاوتمندانه بخشی از آب شرب استان یزد را تامین می‌کند.»

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
فنی آتل_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر