شناسایی مشخصه منحصر به فرد مغز در چند دقیقه
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۷۹۸
۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
۱۷۹۷
محققان دانشگاه "اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان" سوییس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند هر مغزی یک مشخصه منحصر به فرد یا به عبارتی "اثر انگشت" دارد و دانشمندان می‌توانند در کمتر از دو دقیقه آن را شناسایی کنند.

ایسنا: محققان دانشگاه "اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان" سوییس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند هر مغزی یک مشخصه منحصر به فرد یا به عبارتی "اثر انگشت" دارد و دانشمندان می‌توانند در کمتر از دو دقیقه آن را شناسایی کنند.

به نقل از اس اف، اثر انگشت، مشخصه‌ای فوق‌العاده منحصر به فرد است که در هر فردی متفاوت است. به گفته دانشمندان مغز انسان نیز "اثر انگشت" خود را دارد و تحقیقات جدید نشان می‌دهد که می‌توان آن را بسیار سریع‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد، شناسایی کرد.

شناسایی مشخصه منحصر به فرد مغز در چند دقیقه

تحقیقات قبلی محققان دانشگاه ییل نشان داده بود که کانکتوم‌ها( نقشه‌ای از شبکه عصبی مغز) این اثرانگشت منحصر به فرد را تولید می‌کنند. حتی محققان توانستند یک فرد خاص را صرفا بر اساس اسکن مغزش شناسایی کنند.

به یک نقشه جامع از اتصالات نورون در مغز "کانکتوم"(connectomes) می‌گویند که با نام "دیاگرام اتصالات" نیز شناخته می‌شود. به زبان جامع‌تر یک کانکتوم تمام اتصالات نورونی درون مغز یک موجود زنده را شامل می‌شود. مطالعه و تولید کانکتوم را کانکتومیست می‌نامند که می‌تواند از محدوده جزئیات زیاد که بیان کامل اتصالات تک نورون هاست شروع شده و تا سطح ماکرو که اتصالات گروهی نورون‌های مربوط به یک فعالیت می‌باشد ادامه یابد. اتصالات در سطح ماکرو تمامی نواحی قشری و زیر قشری را شامل می‌شود. واژه کانکتوم اصولاً برای استخراج، نقشه‌برداری و مطالعه ارتباط‌های نورونی در مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

"انریکو آمیکو"(Enrico Amico)، دانشمند دانشگاه "اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان" در سوئیس تحقیقات پیشین محققان را مجددا مورد بررسی قرار داد و تصمیم گرفت یافته‌های آن را به روز کرده و ارتقا دهد.

"انریکو آمینو" در این باره گفت: من در این مطالعه شبکه‌ها و ارتباطات درون مغز و به‌ویژه پیوندهای بین نواحی مختلف را بررسی کردم تا دید بهتری در مورد چگونگی کارکرد این موارد به دست آورم. ما این کار را عمدتا با استفاده از اسکن‌های ام آر آی انجام می‌دهیم چرا که توسط آن می‌توان فعالیت مغز در یک دوره زمانی مشخص را اندازه‌گیری کرد. سپس از این اسکن‌ها برای ایجاد نمودارهایی استفاده می‌کنیم که طی آن به طور دقیق معلوم می‌شود که مغز در حال پردازش چه کاری بوده است.

وی افزود: تاکنون دانشمندان علوم اعصاب با استفاده از دو اسکن ام آر آی که در یک دوره نسبتا طولانی گرفته می‌شدند، اثر انگشت مغز را شناسایی می‌کردند. اما آیا واقعا اثر انگشت‌ها بعد از پنج ثانیه ظاهر می‌شوند یا به زمان بیشتری برای شناسایی آنها نیاز است. ما پس از انجام برخی آزمایشات متوجه شدیم که می‌توان نتیجه دقیق را در عرض یک دقیقه و ۴۰ ثانیه تعیین کرد. او همچنین دریافت که سریع‌ترین اثر انگشت در اطراف چشم ایجاد می‌شود و اطلاعات منحصر به فردی را نیز آشکار می‌کند.

آمیکو تمایل دارد اسکن عصبی بیماران سالم را با افراد مبتلا به آلزایمر مقایسه کند. او معتقد است که تشخیص بیماری‌های عصبی با استفاده از اثر انگشت مغز میسر است.

آمیکو در انتها گفت: بر اساس یافته‌های اولیه من، به نظر می‌رسد که ویژگی‌هایی که اثر انگشت مغز را منحصربه‌فرد می‌کند، با پیشرفت بیماری به‌طور پیوسته ناپدید می‌شوند که این موضوع شناسایی افراد بر اساس کانکتوم را سخت‌تر می‌کند چرا که گویی یک فرد مبتلا به آلزایمر هویت مغزی خود را از دست می‌دهد.

این تحقیق می‌تواند برای کمک به افرادی که از سکته مغزی، اوتیسم و حتی اعتیاد به مواد مخدر رنج می‌برند، استفاده شود. دانشمندان بر این باورند که هر چیزی که می‌تواند به مغز آسیب برساند را می‌توان با نگاه کردن به اثر انگشت منحصر به فرد مغز افراد بهتر درک کرد.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Science Advances" منتشر شد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر