تکنیک‌های مختلف درس خواندن
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۸۶۲
۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲
۲۰۰۱
یکی از نخستین نکاتی که درباره‌ی آموزش یاد می‌گیرید این است که تکنیک‌های خواندن مختلف است و دانش‌آموزان باید بیاموزند که بسته به نوع تکلیف آموزشی خواسته شده از سوی معلم یا متن، کدام تکنیک خواندن مناسب است.

فرادید: آموزش تکنیک‌های مختلف خواندن و زمان استفاده از آن‌ها به دانش‌آموزان بسیار مهم است، به‌ویژه در دوره‌ی امتحانات که محدودیت زمانی مطرح است و دانش‌آموزان به مهارت‌های حافظه، یادگیری و خواندن سریع‌تر نیاز دارند.

چهار نوع اصلی تکنیک‌های خواندن عبارتند از:

نکات اصلی (Skimming)
نگاه اجمالی (Scanning)
متمرکز (Intensive)
آزاد (Extensive)

تکنیک نکات اصلی

تکنیک نکات اصلی زمانی به‌کار می‌رود که می‌خواهید نگاه سریعی به مطالب بیاندازید تا ایده‌ی اصلی را دریابید. برای به‌کاربردن این روش، نخستین و آخرین پاراگراف را بخوانید و به تمام عناوین پررنگ نگاه کنید.

این تکنیک برای دانستن موضوع متن در ابتدایی‌ترین سطح آن مناسب است.

از این تکنیک طبق معمول برای خواندن مجله یا روزنامه استفاده می‌شود و به فهرست کردن سریع و ذهنی آن دسته از مقالاتی که ممکن است به خواندن عمیق‌ترشان علاقه پیدا کنید، کمک می‌کند. برای نمونه، ممکن است از این تکنیک برای جست‌وجوی یک نام در دفترچه‌ی راهنمای تلفن استفاده کنید.

اگر این روش خاص را خوب تمرین کنید می‌توانید به شمارش سرعت ۷۰۰ واژه در دقیقه برسید. برای رسیدن به این هدف می‌توانید از دوره‌های سنتی و پیشرفته‌ی تندخوانی کمک بگیرید.

تکنیک نکات اصلی در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند. چگونه؟ شما ایده‌های اصلی هرآن‌چه را که می‌خوانید فهمیده، اما انتظار ندارید در جریان به‌کارگیری این روش، به درک بالایی از کل متن برسید. بااین‌حال، اگر هدف‌تان دیدن پیش‌نمایی از متن برای درک بهتر آن است، این روش مناسب شماست، چون شما را برای خواندن عمیق‌تر آماده خواهد کرد.

به‌نقل از پَت وایمِن (Pat Wyman) نویسنده و کارشناس یادگیری، تکنیک نکات اصلی ایده‌ای عالی برای مرور و شکل‌گیری یک تصویر ذهنی است که به تقویت حافظه کمک می‌کند.

این روش به‌یادآوردنِ آن‌چه را که برای خواندن پیش‌رو دارید بسیار آسان‌تر می‌کند.

نخست به فهرست مطالب نگاهی بیاندازید.
عناوین فرعیِ هر فصل را مرور کنید.
نخستین پاراگراف همان بخش را سریع بخوانید.
هرچیزی را به به‌صورت پررنگ یا مورب نوشته شده بررسی کنید.
اگر خلاصه‌ی فصلی وجود دارد، زمانی خوبی برای مرور آن است.

این پنج نکته مغز شما را برای مرور موضوع فصل آماده می‌کند. پس از آن، برای یافتن ایده‌های مهم و مشخص می‌توانید از روش نگاه اجمالی (Scanning) استفاده کنید.

تکنیک نگاه اجمالی

تصور کنید مشغول بازدید از یک شهر تاریخی هستید درحالی‌که یک کتاب راهنما در دست دارید. به احتمال زیاد برای یافتن مکانی که شاید برای دیدن وسوسه‌انگیز باشد، به کتاب راهنما فقط یک نگاه اجمالی می‌کنید.

نگاه اجمالی همان‌طور که از نامش پیداست به‌معنای دنبال کردن جملات با نگاه سریع چشم برای یافتن اطلاعات ساده است. در این حالت شما به‌دنبال واژه‌ها یا عبارات خاصی هستید که اطلاعات بیشتری بدهند و پاسخی به پرسش‌های احتمالی شما باشند.

جالب است که براساس تحقیقات، خواندن از روی صفحه‌ی کامپیوتر درواقع مسیر‌های نگاه اجمالی موثر را مختل می‌کند. ازاین‌رو، خواندن از روی کتاب یا همان کاغذ برای درک سریع‌تر متون بسیار بهتر است.

چیزی که گاهی‌اوقات دانش‌آموزان اهمیت کافی به آن نمی‌دهند، تصاویر است. در بکارگیری تکنیک نگاه اجمالی باید به تصاویر، همین‌طور بخش مقدمه و نتیجه‌گیری توجه کنید.

تکنیک‌های مختلف درس خواندن
تکنیک متمرکز

برای استفاده از این تکنیک باید اهداف روشنی در ذهن داشته باشید. به‌یاد داشته باشید این تکنیک درمقایسه با تکنیک‌های نکات اصلی و نگاه اجمالی بسیار زمان‌برتر است.

اگر نیاز دارید گاه‌شماری رویداد‌ها را در یک متن طولانی فهرست کنید، باید از تکنیک متمرکز استفاده کنید.

این نوع خواندن برای زبان‌آموزان بسیار مفید است، چراکه در درک واژگان و دریافت معنای آن‌ها در متن به آن‌ها کمک می‌کند. افزون‌براین، به حفظ اطلاعات برای مدت طولانی کمک کرده و دانش به‌دست‌آمده از خواندنِ متمرکز در حافظه‌ی بلندمدت شما باقی می‌ماند.

این یک دلیل نتیجه‌بخش نبودنِ مطالعه‌ی حجم زیاد اطلاعات، درست در شب قبل از امتحان است. دانش‌آموزان به این کار تمایل دارند و هیچ نوع فرایند مطالعه‌ای را به‌طور موثر به‌کار نمی‌برند و به‌ویژه به تکنیک متمرکز اعتنا نمی‌کنند. شاید پاسخ‌های امتحان را به‌خاطر بیاورند، اما خیلی زود همه‌چیز را از یاد می‌برند.

تکنیک مطالعه‌ی آزاد

مطالعه‌ی آزاد به‌نوعی تفریح است. ازآنجاکه عامل لذت در آن وجود دارد، بعید است دانش‌آموزان از این تکنیک برای خواندن متنی استفاده کنند که علاقه‌ای به آن ندارند. این تکنیک نیازمند رمزگشایی و تحلیل روان متن و محتوای پیش‌روست. اگر متن دشوار باشد و شما هر چند دقیقه یک‌بار مکث می‌کنید تا بفهمید چه گفته شده یا در جستجوی معنای واژگان جدید هستید، تمرکزتان را از دست می‌دهید و افکارتان منحرف می‌شود.

نکته: از تکنیک‌های نکات اصلی و نگاه اجمالی برای تقویت کلی مهارت خواندن به‌ویژه برای امتحانات استفاده کنید.

آیا توانایی یادگیری و تحلیل اطلاعات هم ژنتیکی است؟

عجیب نیست اگر هوش بچه‌ها را همسان هوش والدینشان بدانند. در بیشترموارد، فرزندان والدین شاغل از هوش بالاتری برخوردارند.

بااین‌حال، پیش از همه اشاره به این نکته مهم است که هوش آکادمیک تنها یک نوع از هوش است و حتی یک استاد دانشگاه با نمره‌ی هوش آکادمیک بالا ممکن است بی‌دست‌وپاترین آدمی باشد که درعمل ازپس حل مشکلات ساده و روزمره‌ی زندگی برنیاید.

مفهوم هوش بسیار پیچیده و متنوع است و محدود کردن آن به یک واژه‌ی منفرد به‌معنای خط کشیدن روی انبوهی از معانیست که هوش آن‌ها را دربرمی‌گیرد.

دانشمندان میان ژن‌های ما و توانایی یادگیری و هوش‌مان هیچ رابطه‌ی قابل‌قبولی نیافته‌اند.

هیچ آزمون DNA ژنتیکی وجود ندارد که بتواند هوش را پیش‌بینی کند، زیرا هوش معلول محیط است. به همین دلیل، والدین شاغل به‌نظر فرزندان باهوش‌تری دارند، زیرا مستقیم یا غیرمستقیم آن‌ها را به سمت و سوی هوشمندی سوق می‌دهند.

احتمالا، این نیز بدیهی است که والدینی که به فرزندانشان بی‌توجهی می‌کنند و آن‌ها را در انجام تعهدات درسی تشویق نمی‌کنند، عمکلرد تحصیلی فرزندانشان خوب نیست، درنتیجه این کودکان به‌ظاهر از هوش کمتری برخوردارند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2