طالبان: دبیرستان‌های دخترانه باید بسته بمانند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۶۳۳۰
۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
۱۶۴۱
بسیاری از دانش‌آموزان نوجوان دختر، محبوس در خانه، به گریه افتادند. مینا، ۱۵ساله از ولایت بدخشان در شمال افغانستان می‌گوید که حس کسی را دارد که گم شده است. او گفت که "خانه نشینی برایم مثل حکم اعدام است."

بی بی سی: بسیاری از دانش‌آموزان نوجوان دختر، محبوس در خانه، به گریه افتادند. مینا، ۱۵ساله از ولایت بدخشان در شمال افغانستان می‌گوید که حس کسی را دارد که گم شده است. او گفت که "خانه نشینی برایم مثل حکم اعدام است."

مینا تنها نیست. لیلا، دانش آموز ۱۶ ساله از ولایت تخار که از زمان روی کار آمدن طالبان خانه‌نشین شده می‌گوید "انگار یخ زده" است. او می‌گوید در طول چند ماه گذشته به جز انجام کارهای روزانه خانه، کار دیگری انجام نداده است.

بی‌بی‌سی در گفتگو با دانش‌آموزان و معلمان در ۱۳ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان دریافته که با وجود وعده طالبان برای بازگشایی مکاتب متوسطه و دبیرستان‌های دخترانه در افغانستان، آنها به این وعده‌ها اطمینانی ندارند.

معلمان زن دبیرستان‌ها که تقریبا از ابتدای تابستان ( ماه اسد/خرداد) حقوق/معاش دریافت نکرده‌اند گفتند نگران وضعیت روانی و زندگی دانش‌آموزان دختر خود هستند. یک سرمعلم در کابل گفته دانش آموزانش از طریق واتس اپ با او در تماس هستند. آنها روز به روز ناامیدتر می‌شوند.

معلمان در سراسر افغانستان همینطور می‌گویند شمار کمتری از دختران به مکاتب ابتدایی که بازگشایی شدند، می‌روند. فقر گسترده و نگرانی‌های امنیتی باعث شده تا بسیاری از خانواده ها نگذارند دخترانشان به مدرسه بازگردند.

طالبان به دانش آموزان پسر اجازه داده تا در مکاتب ابتدایی، متوسطه و در دبیرستان/لیسه ها حاضر شوند اما دختران تنها می توانند تا صنف ششم (دبستان) به مکتب بروند.

مقامات طالبان تا پیش از این از تایید یا تکذیب خبر ممنوعیت بازگشت دختران به مکاتب متوسطه و دبیرستان ها خودداری می کردند. اما در یک گفتگوی کم سابقه با بی بی سی، عبدالحکیم همت، معاون وزارت معارف طالبان، تایید کرده که همه مکاتب دخترانه متوسطه و دبیرستان‌ها در سراسر افغانستان، تا زمان تصویب مقررات جدید باید بسته بمانند. او گفته امیدوار است این مقررات تا سال تحصیلی آینده تصویب شوند.

با وجود این ممنوعیت، برخی دبیرستان‌های دخترانه و در جریان مذاکرات با مقامات محلی طالبان در چند ولایت بازگشایی شدند.

سرمعلم‌ها در سه ولایت دیگر افغانستان گفتند که آنها هم توانستند مکاتب خود را بازگشایی کنند اما تنها یک روز بعد توسط طالبان مجبور شدند دوباره در مدرسه را ببندند. یکی از سرمعلم ها گفت که دختران هر روز به دروازه مکتب می‌آیند به این امید که بتوانند بار دیگر در کلاس‌ها حاضر شوند.

لیلا، که می‌خواست ماما/قابله شود می‌گوید از دیدن کتاب‌ها، کتابچه‌ها، کیف و کفش و لباس‌های مکتبش که دست نخورده در گوشه اطاق افتاده‌اند، غصه می‌خورد.

مینا، دانش‌آموز صنف یازدهم در پروان که می‌خواست جراح شود، حالا مردد است. او می‌گوید بعید می‌داند که طالبان به آنها اجازه ادامه تحصیل بدهند و اگر اجازه ادامه تحصیل یابند، امکان کار کردن و حضور زنان در اجتماع هنوز نامعلوم است. مینا می‌گوید که هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شود به یاد می‌آورد که چطور با هم‌شاگردی‌هایش در حیاط مدرسه جمع می‌شدند و سرود ملی را می‌خواندند. او می‌گوید: هر بار به یاد آن روزها می افتد ناامیدتر می‌شود.

عبدالحکیم همت، معاون سرپرست وزارت معارف طالبان اما می‌گوید شرایط پیش آمده موقتی است و طالبان می‌کوشد تا محیطی امن برای تحصیل دختران فراهم آورد. او تاکید می‌کند که دختران و پسران نوجوان باید در کلاس‌های جداگانه ادامه تحصیل بدهند. عرفی که تا پیش از روی کار آمدن طالبان هم رایج بوده است.

میخوای کنکور 1401 پزشکی قبول شی؟ (کلیک کن)
میخوای کنکور 1401 پزشکی قبول شی؟ (کلیک کن)

پیشنهاد امروزYektanet: Vaccine
در دوره اول حکومت طالبان در افغانستان در دهه هفتاد خورشیدی، زنان از تحصیل در مکاتب و دانشگاه‌ها منع شده بودند.

آنطور که یک سر معلم گفته چند ماه تعطیلی مکاتب متوسطه و دبیرستان‌ها در افغانستان، تاثیرات وخیمی بر وضعیت زندگی دختران گذاشته است. این سرمعلم در غزنی می‌گوید: در طول چند ماه گذشته دست کم سه دانش آموز پانزده ساله یا کوچکترش مجبور به ازدواج شدند. خانواده ها از اینکه دختران نوجوان در خانه بی‌کار باشند خسته شده اند و می‌خواهند آنها را شوهر بدهند.

یک سر معلم دیگر از ولایت مرکز غور به بی بی سی گفت بازگشایی مکاتب متوسطه و دبیرستان‌های دخترانه، برای بسیاری از مردم افغانستان و حتی خود دختران اولویت ندارد. فقر و کمبود شدید مواد غذایی این کشور را به یک بحران انسانی ویران کننده انداخته است. این سرمعلم جوان در حالی که بغض کرده بود، گفت: "فکر می‌کنم بیشتر دانش آموزانم بمیرند. آنها غذای کافی برای خوردن ندارند و در زمستانی که در پیش است نمی‌توانند خود را گرم کنند. فقر در افغانستان غیر‌قابل تصور است."

تمامی اسامی در این گزارش تغییر داده شده است. نام هنری طراح گرافیک مستعار است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:30
Iran (Islamic Republic of)
11:21 - 1400/09/18
طالبان انقلاب فرهنگی کردند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر