‌هر 3 نفر 2 قلیان، این هم از جوانی!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۷۹۳۵
۰۲ تير ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۵
۵۶۵۷
تصور این جوانان این است که با هر «پک» که به قلیان می‌زنند آرامش به آنها داده می‌شود و هرچه این پک عمیق‌تر باشد، آرامش‌شان بیشتر است.
خبرگزاری ایسنا: هر چند این روزها شاهد اخبار متعددی در زمینه پلمب مراکز عرضه قلیان هستیم، اما انگار نتیجه این فعالیت‌ها تنها خروج قلیان از پس‌توی این مراکز و نمایان شدن آن در فضای عمومی جامعه است.

اگر یک عصر تابستانی به پارک‌های سطح شهر یا مناطق تفریحی بروید نوجوانان و جوانانی را می‌بینی که مشغول قلیان کشیدن هستند، در منطقه تفریحی پارک کوثر ایلام نیز این معضل مشاهده می‌شود، به طوری که آنچه بیشتر در این منطقه تفریحی نمایان است، حضور جوانان و نوجوانانی است که به صورت دسته جمعی مشغول به کشیدن قلیان هستند و حضورشان بیشتر از خانواده‌هایی که برای تفریح به این مکان عمومی می‌روند و هر سه نفر دور 2 قلیان جمع شده و جوانی را می‌گذرانند.

متاسفانه این قلیان برای نشان دادن میزان صمیمیت در بین آنها دست به دست می‌چرخد و مصرف می‌شود.

یکی از این جوانان گفت‌: ما تفریح دیگری نداریم، شما کجا را سراغ دارید که 5 نفر با هزینه کمی سرگرم شوند؟

تصور این جوانان این است که با هر «پک» که به قلیان می‌زنند آرامش به آنها داده می‌شود و هرچه این پک عمیق‌تر باشد، آرامش‌شان بیشتر است.

دیدگاه غلط دیگر این افراد این است که چون دود قلیان فقط وارد دهان و سپس خارج می‌شود، دیگر آسیبی به ریه‌ها نمی‌رسد، ولی دود از طریق مخاط دهان جذب بدن می‌شود و آثار بد خود را بر جا می‌گذارد.

واقعا اگر در گذشته تنها آنهایی که به قهوه خانه می‌رفتند از قلیان و نحوه‌ی استفاده از آن اطلاع داشتند‌ و در حال حاضر با ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه خانه‌ها و در دسترس نبودن آن در این اماکن، مجبور به مهیا‌ساختن قلیان و استفاده در خارج از قهوه خانه‌ها به صورت عمومی شدند. حالا با نشستن بخشی از افرادی که استفاده از قلیان در قهوه خانه و سفره خانه‌ها کار شب و روز و تفریح و سرگرمی آنها بود، در پارک‌ها و محیط‌های عمومی و محل تفریحات خانوادگی شهروندان، این فرهنگ به تمام جامعه عرضه می‌شود.

برای خانواده‌های جامعه ما نیز "قلیان‌کشی" جوانان عادی شده و در بعضی خانواده‌ها به صورت دسته جمعی در کنار هم زن و مرد و پسر و دختر با هم قلیان می‌کشیدند. گرایش بیش از حد مردم به قلیان موجب شد تا بسیاری از خانواده‌ها به آن به چشم یک تفریح نگاه کنند و مضّرات آن را به طور کامل نادیده بگیرند و در مقابل تمایل کودکان و نوجوانانشان به قلیان واکنش نشان ندهند. همین موضوعات نیز موجب شد تا سن مصرف قلیان در کشور تا حد چشمگیری کاهش پید کند.

خانواده‌ها باید بدانند که مصرف قلیان که آسیب‌های اجتماعی پنهان دارد از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی‌ضرر و غیر اعتیاد آور دانسته ‌یا آن را کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می‌کنند.

تفریح این روزهای خیلی از جوانان ایرانی صدای قل‌قل قلیان و بازی با دودهای غلیظی شده که هرکدام طعم و بوی خاصی دارند. عرضه قلیان با طعم های نظیر دوسیب آلبالو، پرتقال نعنا، لیمو نعناو هلو که از محبوبیت ویژه در میان جماعت قلیان‌کش برخوردار است.

در جامعه سنتی استان ما اکنون قلیان کشیدن دختران و زنان نیز عادی شده و این طور که پیش می‌رود سن افرادی که قلیان می‌کشند به 15 سال رسیده و قلیان کشیدن جوانان و نوجوانان و دختران تهدیدی برای نسل بعد است.

امروزه تفریح و سرگرمی 80 درصد جوانان و حتی نوجوانان قلیان کشیدن شده، قلیان کشی که اوایل در پستوی خانه‌ها و خارج از دید اطرافیان بود اکنون تفریح همیشگی جوانان ما در پارک‌ها و اماکن عمومی شده است.

قلیان‌کشی اکنون دروازه‌ای برای ورود بسیاری از جوانان به دنیای دخیانیات و مصرف دیگر مواد مخدر شده است.

جامعه‌شناسان بر این باورند که در میان خانواده‌ها، استفاده والدین از قلیان به همراه نوجوانان و جوانان به امری طبیعی بدل شده تا حدی که کودکان 12 ساله نیز با این موضوع آشنا هستند و شاید در حضور مادر یا پدرشان پکی به قلیان‌های متنوع با طعم‌های مختلف می‌زنند.

در گذشته قلیان فقط درقهوه خانه های سنتی بود و تفریح افراد پیر و مسن بود و در آن زمان افراد جوان و کم سن وسال شرم داشتند که وارد این قهوه خانه‌ها شوند، ولی اکنون افراد مسن شرمسار و ناراحت‌ از حضور جوانان و نوجوانان در قهوه خانه‌ها یا جمع شدن در پای قلیان در اماکن تفریحی هستند.

امید آن که مسوولان امر برای جمع کردن این قلیان‌ها چاره‌ی بهتری بیندیشند نه راهکاری که امروز فقط آن را از گوشه قهوه‌خانه‌ها به میان پارک‌ها آورد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
کیان برنا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر