مشکل بزرگ بشر برای زندگی در مریخ
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
ادیب_3
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۸۵۶۲۷
۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۹
۳۲۵۸
دانشمندان پیری زودرس را یکی از مشکلات بزرگ بشر برای زندگی در مریخ می‌دانند. در همین راستا گروهی از محققان قصد دارند یک ماموریت فضایی را برای بررسی تاثیر فضا روی پیری سلول‌ها به انجام برسانند.

گجت نیوز: دانشمندان پیری زودرس را یکی از مشکلات بزرگ بشر برای زندگی در مریخ می‌دانند. در همین راستا گروهی از محققان قصد دارند یک ماموریت فضایی را برای بررسی تاثیر فضا روی پیری سلول‌ها به انجام برسانند.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند فضانوردانی که باید ۶۵ میلیون کیلومتر را برای رسیدن به مریخ در فضا بپیمایند، دچار پیری زودرس شده و سریع‌تر از ساکنان روی زمین پیر خواهند شد. در همین راستا محققان کلینیک مایو در روچستر مینه‌سوتا قصد دارند با ارسال خدمه غیر نظامی به ایستگاه فضایی بین‌المللی طی ماه آینده، احتمال پیری زودرس را مورد مطالعه قرار دهند.

مشکل پیری زودرس در مسافران مریخ

محققان قصد دارند طی این مطالعه نشانه‌های اولیه پیری را در خدمه غیر نظامی که طی ماه آینده به ایستگاه فضایی سفر خواهند کرد کشف کنند؛ در این فرایند سلول پیر شده و تقسیم نمی‌شود، اما از بین هم نخواهد رفت. از این رو در بافت‌های سراسر بدن جمع شده و باعث شکل‌گیری نشانه‌های پیری می‌شود.

البته این مسافران به مدت ۱۰ روز به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر خواهند کرد و طی این مدت کوتاه با خط پیری به شکل جدی مواجه نخواهند شد. در واقع محققان با مشاهده علائم اولیه پیری در این مسافران می‌توانند شرایط سفرهای طولانی‌تر را به خوبی پیش‌بینی کنند.

مشکل بزرگ بشر برای زندگی در مریخ

دکتر جیمز کرکلند، سرپرست این مطالعه عنوان کرد اگر در این سفر ۱۰ روزه علائمی از پیری مشاهده شود، برای مطالعات بیشتر یک ماموریت طولانی‌تر را به انجام خواهیم رساند. ناسا و چین قصد دارند در دهه ۲۰۳۰ میلادی فضانوردانی را به مریخ بفرستند؛ سفری بسیار طولانی که برای رسیدن به سیاره سرخ باید ۶۵ میلیون کیلومتر را پیمود. البته ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس قصد دارد در همین دهه میلادی فضانوردان را به مریخ بفرستد.

در راستای بررسی احتمال پیری زودرس در فضانوردان، شرکت فضایی Axiom Space قصد دارد در اواخر ماه فوریه 2022 میلادی یک گروه شامل 4 فضانورد غیر نظامی را با یک کپسول کرو دراگون متعلق به شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام کند. این ماموریت با نام Axiom Mission 1 به انجام خواهد رسید و مایکل لوپز الگریا (Michael López-Alegría) فضانورد سابق ناسا و قائم مقام شرکت اکسیوم اسپیس نیز به عنوان فرمانده به همراه 3 نفر دیگر در این سفر حضور خواهند داشت.

مشکل بزرگ بشر برای زندگی در مریخ

محققان کلینیک مایو قبل و بعد از این ماموریت از ۴ خدمه نمونه‌های خون و ادرار دریافت خواهند کرد. همچنین بدن آنها را برای پیدا کردن نشانه‌های پیری مورد بررسی قرار خواهند داد. نتایج این پروژه بسیار حائز اهمیت خواهد بود؛ چرا که با انجام این ماموریت می‌توان به این پرسش پاسخ داد که آیا پروازهای معمولی فضایی باعث پیری سلولی می‌شوند یا خیر؟ همچنین اگر نشانه‌های پیری زودرس مشاهده شد، می‌توان اقداماتی را برای آن پیش از سفر به مریخ انجام داد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی در کمربند ون آلن مستقر است؛ ون آلن یک حباب مغناطیسی بوده که در اطراف زمین قرار داشته و باعث می‌شود تاثیر تشعشعات خورشیدی کاهش پیدا کند. از این رو فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی در برابر بدترین تاثیرات ممکن در امان خواهند بود، اما هنگام سفر به مریخ چنین محافظی وجود نخواهد داشت.

مشکل بزرگ بشر برای زندگی در مریخ

دکتر کرکلند تاکید کرد به کمک این ماموریت به این پرسش نیز پاسخ خواهیم داد که آیا بدون فراتر رفتن از کمربند ون آلن با پیری زودرس یا پیری سلولی مواجه خواهیم شد یا خیر؟ گفتنی است محققان در مطالعات قبلی خود دریافتند افرادی که به کره ماه سفر می‌کنند، ۵ برابر بیشتر از فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی با مشکل مرگ بر اثر بیماری قلبی مواجه می‌شوند.

محققان کلینیک مایو اعلام کردند هنگامی که انسان به دوران پیری می‌رسد، سلول‌های داخل بدن در حالت سالخوردگی قرار می‌گیرند که در این حالت سلول‌ها نه زنده و نه مرده هستند. در واقع این حالت مانع جایگزینی سلول‌های غیر فعال بدن می‌شود و این سلول‌ها در طول زمان جمع شده و مواد شیمیایی که باعث التهاب می‌شوند را پمپاژ خواهند کرد. طبق اعلام محققان، این سلول‌ها در جوانی بسیار حائز اهمیت هستند؛ چرا که با جمع شدن در اطراف آسیب‌ها به سیستم ایمنی بدن سیگنال می‌دهند تا آسیب هرچه سریع‌تر ترمیم شود.

مشکل بزرگ بشر برای زندگی در مریخ

طبق گفته محققان، شرایط گرانش کم باعث تغییر شکل سلول شده و در نیروهای بالا مانند زمان برخاستن موشک باعث پیری سلولی DNA می‌شوند. دکتر کرکلند افزود برای خدمه مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی نگرانی خاصی وجود ندارد، اما اگر فضانوردان در انجام ماموریت‌های مریخی با وقوع شراره خورشیدی مواجه شوند، چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد؛ چرا که آثار مخرب شراره خورشیدی همانند تشعشات اتمی خواهد بود.

دکتر کرکلند در ادامه گفته‌های خود بیان کرد مطالعات اولیه حاکی از آن است که دوزهای بسیار پایین از تشعشع اتمی قادر است بسیار بیشتر از سطوح بالای اشعه ایکس یا گاما سلول‌ها را در معرض پیری قرار دهد. همچنین تشعشعات اتمی به آسانی از فضاپیما عبور کرده و به همین دلیل توقف آنها بسیار دشوار است. از این رو یک ماموریت مریخی می‌تواند به یک مشکل بسیار بزرگ تبدیل شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:12
Iran (Islamic Republic of)
01:10 - 1400/10/23
ما ایرانیها به مریخ سفر نکرده تو این مملکت دچار پیری زود رس شدیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
02:44 - 1400/10/23
چالش بشر شده چگونگی سفر به مریخ و حل مشکلات مربوط به آن و چالش برخی کشورهای جهان سومی شده کنترل قیمت تخم مرغ و نگرانی از حذف ارز4200تومانی
Iran (Islamic Republic of)
03:31 - 1400/10/23
ماروی زمین داریم از گشنگی تلف میشیم
حالا مریخ بماند
Iran (Islamic Republic of)
03:32 - 1400/10/23
خیلی عالی بود بازم از این متن ها بنویسین فضانوردی کلا عالی هست اشعه فقط از سورب عبور نمی ک
Iran (Islamic Republic of)
03:46 - 1400/10/23
لازم نیست این همه هزینه کنن و این همه راه برن تا به مریخ برسن و شرایط پیری زود رس رو بررسی کنن . کافیه فقط بیان ایران شرایطش مثل مریخ میمونه اینجا خیلی راحت دچار پیری زودرس میشی
Iran (Islamic Republic of)
07:48 - 1400/10/23
خجالت نمیکشین اینقدر از کشورتون بد میگین یه کم غیرت ملی داشته باشین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
چرا فقط ما باید غیرت ملی داشته باشیم.مسئولین نبایدغیرت ملی داشته باشند
Iran (Islamic Republic of)
10:55 - 1400/10/23
من یک استقلالی و رئالی هستم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
به درک
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر