خط فقر کجاست و اشتباه معاون وزیر کجاست؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۸۵۸۱۳
۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۷
۳۲۹۶
احسان سلطانی، اقتصاددان گفت: خط فقر بسته به کیفیت زندگی متفاوت است. اما اینکه می‌گوییم سرانه کشوری خط فقر حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان است، منظور در نظر گرفتن حداقل‌ها است.

فرارو: داریوش ابوحمزه، معاون رفاه وزیر کار، اخیراً میانگین خط فقر یک خانوار ۴ نفره ساکن شهر تهران را حدود ۵ میلیون تومان و یک خانوار ۴ نفر ساکن شهر‌های ایران را نزدیک به چهار میلیون تومان اعلام کرده است. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی این آمار و ارقام را مربوط به اسفند سال ۹۸ می‌دانند.

براساس آمار‌ها آخرین بار میانگین خط فقر کشوری در سال ۹۹ اعلام شد. در آن زمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از سرانه خط فقر کشوری منتشر کرد که محاسبه آن براساس اعداد و ارقام اسفند ۹۸ انجام شده بود. مطابق با آن گزارش، خط فقر کشوری برای سال ۹۹ نسبت به خط فقر اعلامی در یک سال قبل با افزایش ۳۸ درصدی مواجه شده بود و عدد نهایی نیز یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان اعلام شد.

خط فقر کجاست و اشتباه معاون وزیر کجاست؟

از طرفی کارشناسان اقتصادی می‌گویند که برای تعیین سرانه خط فقر معمولا نرخ تورم هر بازه زمانی منتهی به گزارش رسمی، به عدد کهنه اضافه می‌شود

در چنین شرایطی عدد کنونی خط فقر با توجه به تورم ۳۶.۴ درصدی سال ۹۹ و تورم ۴۳.۴ درصدی آذرماه سال جاری، حدود ۸۰ درصد بیش از عدد فعلی اعلام شده از سوی ابوحمزه، معاون رفاه وزیر کار خواهد بود.

علاوه بر این، سبد معیشت اسفند سال گذشته ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که به عنوان مبنای تعیین حداقل مزد کارگری به توافق تمامی اعضا رسیده بود. با این وجود بعید به نظر می‌رسد که سرانه خط فقر برای یک خانوار ۴ نفره در تهران و دیگر شهر‌ها بین ۴ تا ۵ میلیون تومان باشد.

در این میان معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار نیز در واکنش به اظهارات داریوش ابوحمزه گفته که خط فقر احتمالا حدود ده میلیون تومان است.

میانگین خط فقر حدود ۸ میلیون تومان است

احسان سلطانی، اقتصاددان در این رابطه گفت: سرانه خط فقر به این بستگی دارد که شما خطر فقر را چگونه تعریف کنید. اما آنچه که قطعا می‌دانیم این است که دولت دارد همه موضوعات را بر مبنای دلار ۲۵ هزار تومان نیمایی وحتی بیشتر محاسبه می‌کند. در حال حاضر دولت می‌گوید که بنزین ارزان است، چرا که باید بر اساس دلار ۲۵ هزار تومان و بیشتر تعیین شود. در مورد کالا‌های اساسی و نهاده‌های دامی هم چنین ذهنیتی وجود دارد. اگر بر این مبنا که آقایان می‌گویند بخواهیم محاسبه کنیم، حداقل حقوق رسمی در این کشور، ۱۰۰ تا ۱۱۰ دلار است. در چنین شرایطی اگر میانگین خانوار در ایران که اکنون ۳.۳ نفر است و معیار‌های جهانی را در نظر بگیریم؛ میانگین عددی که این خانوار برای زندگی نیاز دارد بیش از این مبالغ خواهد بود.

وی ادامه داد: باید به این مسئله توجه کنیم که خط فقر را چگونه تعریف کنیم. شما در نظر بگیرید که اجاره یک مسکن حداقلی در شهرستان‌ها کمتر از دو میلیون تومان نیست. حالا این خانواده تنها در ماه ۲ میلیون تومان فقط اجاره مسکن دارد، اما همه هزینه‌ها فقط مسکن نیست. حداقل خورد و خوراک نیز کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه نخواهد بود. حالا بر این ها، هزینه درمان، پوشاک، حمل و نقل و... را هم به شکل حداقلی اضافه کنید، بدون شک خط فقر بیش از ۷ تا ۸ میلیون تومان خواهد بود.

این اقتصاددان با اشاره به تفاوت سرانه خط فقر گفت: خط فقر بسته به کیفیت زندگی متفاوت است. اما اینکه می‌گوییم سرانه کشوری خط فقر حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان است، منظور در نظر گرفتن حداقل‌ها است. اما در تعاریف دیگر شما می‌توانید بگویید خانوار فقط نان و تخم مرغ می‌خورد و در کپر زندگی می‌کند. در چنین شرایطی شاید خانوار بتواند بدون پرداخت اجاره مسکن، با چهار میلیون تومان در ماه زندگی بگذراند. اما برای کسی که می‌خواهد خانه و سرپناهی داشته باشد. امکانات حداقلی شهری داشته باشد. بیمارستان برود و درمان شود. فرزنداش را در مدرسه ثبت نام کند. بدون شک هزینه‌های ماهیانه این خانوار با یک فرزند در ماه کمتر از ۸ میلیون تومان نخواهد بود.

این اقتصاددان با اشاره اینکه خطای محاساباتی در اعلام خط فقر رخ نداده است، افزود: برخی مسئولین با طرح کردن چنین مسائلی سعی در گمراه کردن مردم دارند. در غیر این صورت چگونه ممکن است فردی با خود فکر کند که یک خانواده چهار نفره، با چهار میلیون تومان می‌تواند در ماه زندگی بگذارند. این بدان معنی است که هر نفر در ماه می‌تواند با یک میلیون تومان زندگی کند. این در شرایطی است که همین یک نفر، هزینه حمل نقل، بهداشت، خورد و خوراک، سهمی از اجاره مسکن و... دارد.

شما حساب کنید که به شکل میانگین کشوری، یک فرد از مجموع ۲ میلیون تومان اجاره مسکن در ماه ۵۰۰ هزار تومان سهم دارد؛ بنابراین تنها ۵۰۰ هزار تومان آن برای دیگر هزینه‌ها می‌ماند. با این حال اگر مسئولی فکر می‌کند یک نفر در ماه می‌تواند با یک میلیون تومان زندگی کند ریز جزئیات آن را اعلام کند تا مشخص شود که آیا این رقم اعلامی با بررسی کارشناسی صورت گرفته و یا آدرس غلط به مردم داده شده است.

سلطانی افزود: از طرف دیگر گفته می‌شود که بنزین را به هر خانواری می‌دهیم، این مبنای علمی ندارد و اصلا قابل اجرا نیست. به این دلیل که حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور ما در نقاط روستایی زندگی می‌کنند. در نقاط روستایی که حمل و نقل عمومی وجود ندارد و بُرد مسافت نیز در این نقاط بسیار بیشتر است. در چنین شرایطی که ساکنان روستا باید برای امورات جاری شان به شهر مراجعه کنند، با مشکلات بسیاری زیادی مواجه می‌شوند و هزینه سنگینی بر آن‌ها تحمیل می‌شود؛ بنابراین من فکر می‌کنم یک سری افراد مسائلی را مطرح می‌کنند تا واکنش‌ها را ببینند و گرنه این‌ها مبنای علمی ندارد.

وی معتقد است که دغدغه دولت معیشت مردم نیست وتن‌ها دغدغه‌ای که دارد این است که یک زمانی بورس پایین نیایید. سلطانی همچنین گفت که بورس مجموعه‌ای از بنگاه‌های خصولتی هستند و می‌بینیم که روسای آن‌ها چه کسانی هستند؛ بنابراین آن‌ها فقط مصلحت خود را در نظر می‌گیرند و گرنه نمی‌گفتند که خط فقر ۴ میلیون تومان است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: خط فقری چهار میلیون تومانی به معنی ۱۶۰ دلار درماه است. این درحالی است که یارانه احمدی نژاد در دهه هشتاد حدود چهل و سه دلار در ماه بود. این بدین مفهوم است که یک نفر با ۴۳ دلار در ماه می‌تواند زندگی کند. این غیر ممکن است. شما حساب کنید اگر همان یارانه را به نرخ امروز محاسبه کنیم بیش از ۱۷۰ دلار می‌شود که از رقم ۴ میلیون تومان اعلامی مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشتر است. این بدان معناست که این رقم به اندازه یارانه آن دوره هم نمی‌شود، پس چگونه ممکن است که خانوار با چنین مبالغی زندگی کند، با توجه به اینکه هزینه‌های مواد غذایی، اجاره مسکن، بهداشت، حمل و نقل و... بسیار بالا رفته است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 49
در انتظار بررسی:6
United States of America
18:37 - 1400/10/23
دروغ و کتمان در ایران چیز جدید و تازه ای نیست.....باید خون گریست به حال این ملت کمر شکسته.....
Iran (Islamic Republic of)
18:41 - 1400/10/23
چه کردین با این ملت آه این ملت گریبانگیر خواهد بود دیر و زود داره سوخت و سوز نداره
Iran (Islamic Republic of)
18:45 - 1400/10/23
آقای وزیرشمااگردونفرباشیدمیتونیدباماهی ۱۰میلیون. زندگی بکنی بعدخط فقرتعین کن آقای بیسواد
Iran (Islamic Republic of)
18:47 - 1400/10/23
امار دقیق ندارن هرروز یه امار میدن

۴میلیون
===۱۰

===۵
Iran (Islamic Republic of)
18:47 - 1400/10/23
وقتی وزرا و معاونین غیر متخصص شان اظهار فضل میکنن ، گند بی سوادی شان در میاد.
Iran (Islamic Republic of)
18:52 - 1400/10/23
به خدا اگه بفهمه معاون وزیر رفاه،اگه فهمید
Iran (Islamic Republic of)
18:53 - 1400/10/23
بگین مردم برن یه کاسه گداهی بدین دستشون برن گداهی زندگی شون بگذرانن واقعا ک؟
Iran (Islamic Republic of)
18:56 - 1400/10/23
این معاون را باید چهار ملیون داد یکماه زندگی کنه که بفهم فقر چی
Iran (Islamic Republic of)
18:57 - 1400/10/23
بابا این یارو ی حرف مفتی زده خودش هم پشیمون شده کابینه بیسواد یعنی وزیر و معاونانش . یادتون رفته رئیس همین آدم
که وزیر کاره گفت با ۱میلیون میشه شغل ایجاد کرد حالا از این مدیران چه توقعی دارید
Iran (Islamic Republic of)
18:58 - 1400/10/23
اشتباه وزیر اینجاست که اصلا در حد و اندازه های وزارت نیست ... اشتباه کلی هم اینجاست که این دوستان اصلا مال ... نیستند ..‌
United States of America
18:59 - 1400/10/23
انکه هیچی نمی فهمید حیف بخاطر او که به برنامه گوش می کردیم برق مصرف شد
Iran (Islamic Republic of)
19:01 - 1400/10/23
۴۰۰۰۰۰۰ملیون پول تو جیبی بچه هاشون نمیشه اون مردک ... ازروشکم سیرا هرف میزند
Iran (Islamic Republic of)
19:05 - 1400/10/23
ایشون یک حرف بی ربط و اساس زد بیخیالش شوید. اگر راست میگوید بیاید ده روز با این مبلغ زندگی کند
Iran (Islamic Republic of)
19:09 - 1400/10/23
آقا قبول ولی مرد باش و همین حقوقی که میگی بگیر و زندگی کن
Iran (Islamic Republic of)
19:09 - 1400/10/23
امریکا نابود است
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
فعلا مشخصه کی داره نابود می شه
Iran (Islamic Republic of)
19:20 - 1400/10/23
وزیر کار ده سال خواب بوده تازه خواب بیدار شده وجنین حرفی زده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
از اصحاب کهف هستن ایشون
Iran (Islamic Republic of)
19:21 - 1400/10/23
خب وقتی بالادستی ایشون یعنی وزیر کار میگه تا چند سال دیگه با ۱۵۰میلیون جمعیت ایران اولین اقتصاد دنیا میشه این آقام باید اینجوری بگه، خدایا به خودت پناه میبریم
Iran (Islamic Republic of)
19:31 - 1400/10/23
درود بر شرفت اقای سلطانی اقتصاددان
Iran (Islamic Republic of)
19:31 - 1400/10/23
اعلام مبلغ چهار میلیون بعنوان خط فقر نشان از خواب بودن مسئولین اون وزارتخانه هست وخبر از جامعه ندارد
Iran (Islamic Republic of)
19:32 - 1400/10/23
دروغگویی متاسفانه در سیستم دولتی ها نهادینه شده و نمیتوان کاریش کرد. برنامه ریزی های بعدی هم با این دروغ خودباور کرده انجام میگیرد و بعدش هم...
Iran (Islamic Republic of)
19:37 - 1400/10/23
وای بحال این مملکت که معاون وزیرش این آقاست
Iran (Islamic Republic of)
19:44 - 1400/10/23
آقایان مسولان خودشان شکم شان خیلی پر است ازشکم خالی خبر نداره که
Iran (Islamic Republic of)
19:44 - 1400/10/23
باورکنید هنوز می دونن خط چیه ، فقر چیه ، همانزور که ندون و نتونستن قیمت تمام شده محصولی را حقیقتن تعیین کنن ، بنازم به اقتصاد دانان مسئول
Iran (Islamic Republic of)
19:50 - 1400/10/23
اقا مشکل مالی ندارد اگر راست میگند با حقوق ما فقط یکماه زندگی دو نفر را اداره کند .
Iran (Islamic Republic of)
19:53 - 1400/10/23
اول از خود شروع کنید ۴ ملیون به حقوق بدهید:
Iran (Islamic Republic of)
20:14 - 1400/10/23
تازه اگه نیاز به دکتر نباشه مهمان نیاد خونت چهار روز بمونه بابات فوت نکنه مجبور شی هزینه دفن کفن بدی اینارم به خت فقر اضاف کنید
Iran (Islamic Republic of)
20:25 - 1400/10/23
بایداین اقای وزیررا به مدت ۴ماه ماهی ۴میلیون حقوق بهش بدن وهیچگونه سرویس اداری هم بهش ندهنداگه تونست دراین مدت زندگی خودشوبچرخونه راست میگه،البته بشرطی از پول پس انداز ش که قبلا باحقوق بالابجیب زده استفاده نکنه
واقعااینجورصحبتهاتوهین به شعورمردمه
Iran (Islamic Republic of)
20:27 - 1400/10/23
متاسفانه اکثر مسئولین مملکت ما دروغ تحویل مردم میدهند و فقط شعار به فکر ملت هستیم سر میدهند.
Iran (Islamic Republic of)
20:31 - 1400/10/23
هزینه زندگی در ماه ده میلیون تومان است هیچ سفر ی وسیاهت هم نرفته باشد چطور این مقام تعریف از هزینه زندگی کرد ه
Iran (Islamic Republic of)
21:16 - 1400/10/23
اینم بگو من دهه 70. سپرده تو بانک داشتم 25%سود میدادن. تورمی نبود. حالا که تورم 40%است دارن 15%.سود میدن. در حالی که باید 35الی 40%.,سود به سپرده بدن.
Iran (Islamic Republic of)
21:20 - 1400/10/23
من که کارگر ساختمان هستم مریض خانه نشین هیچ درامدی ندارم کسی هم منو بخاطر مریضی کار نمیده
مستاجرم در ملارد نون خالی هم ندارم
من حالا فقرم یا زیرزیر فقر قبرستان
Iran (Islamic Republic of)
22:06 - 1400/10/23
همش چرت.فقط حرف مفت میزنند.
Iran (Islamic Republic of)
22:17 - 1400/10/23
این معاون احمق‌ با‌8میلیون‌تومان‌ماهیانه‌‌میتواند
امورات‌زندگیش‌رابگذراند.حتی‌با‌همان‌خانه‌مجلل‌دولتی
بدون‌پرداخت‌هزینه‌های‌ماشینش‌ لاکچریش‌
Iran (Islamic Republic of)
22:32 - 1400/10/23
این.اقا.دو.سه.سالی.در.خواب.بوده.از.تورم.گرانی.خبر.ندارد.ویا.از.نجومی.بگیران.است.در.امد.زیر.ده.ملیون..خود.فقر.است
Iran (Islamic Republic of)
22:37 - 1400/10/23
با.این.فشار.که.به.مردم.تحمیل.مکنید.اه.و
ناله.مردم.بساط.شما.ها.راداغون.میکند.
Iran (Islamic Republic of)
22:51 - 1400/10/23
پست و مقام هایی که در کشور داده میشود بی حساب و کتاب است نمیدانم چرا این کار را میکنن بنظر میرسد. شاید وقت تاریخ مصرفش تمام باشد آنها که نادان نیستن میدانن که این پست برای فلان آقا زیاد است ولی در کل اگر طرف اشتباهی کند جبران ناپذیر است
Iran (Islamic Republic of)
22:53 - 1400/10/23
مادرایران زندگی می کنیم واحد پولمان ریال است امامخارجمان برحسب دلار است
Iran (Islamic Republic of)
23:43 - 1400/10/23
خودش با چهار میلیون میتونه زندگی کنه
Iran (Islamic Republic of)
00:28 - 1400/10/24
وقتی داماد سالاری و فامیل بازی باشه همینا میان رو کار که از هیچی سردرنمیارن
Iran (Islamic Republic of)
00:28 - 1400/10/24
خط فقر با ناکارامدی مسعولان با هم سالهاست که در رقابتند
Iran (Islamic Republic of)
00:33 - 1400/10/24
سالهاست که رفاهی وجود ندارد وزیر رفاهنیاز نداریم کار نیست وزیر کار میخوایم چکاراقتصاد شکست خورده وزیر صمت و وزیر رفا میخوایم چکار
Iran (Islamic Republic of)
01:22 - 1400/10/24
گرگها همراه و انسانها غریب
با که باید گفت این حال عجیب
Iran (Islamic Republic of)
05:56 - 1400/10/24
تو کارشناس اقتصادی تا حالا کجا بودی ......
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر