رکورد حراج تهران با ۱۵۸میلیارد فروش شکسته شد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۸۶۰۹۲
۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۶
۶۵۰۸
پانزدهمین دوره حراج تهران عصر روز جمعه ـ ۲۴ دی ماه ۱۴۰۰ ـ آغاز به کار کرد و در مجموع به فروش ۱۵۸ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان دست یافت.

ایسنا: پانزدهمین دوره حراج تهران عصر روز جمعه ـ ۲۴ دی ماه ۱۴۰۰ ـ آغاز به کار کرد و در مجموع به فروش ۱۵۸ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان دست یافت.

این مراسم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ساعت ۱۸:۱۶ آغاز شد، با اجرای حسین پاکدل و با حضور علیرضا سمیع‌آذر (مدیر حراج تهران) و جمع محدودی از نمایندگان رسانه‌ها و فعالان حوزه‌ی هنرهای تجسمی و خریداران آثار همراه بود.

۸۰ اثر از ۶۰ هنرمند در این دوره از حراج تهران شرکت داشتند که از این تعداد ۳۵ اثر با قیمت پایه بالای یک میلیارد تومان برآورد شده‌ بودند.

عنوان گران‌ترین اثر حراج به چه کسی رسید؟

در پانزدهمین مراسم حراج تهران عنوان گران ترین اثر، به پرویز تناولی اختصاص پیدا کرد که مجسمه اش به رقم ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

پرویز تناولی اگرچه عنوان گران‌ترین اثر حراج را به خود اختصاص داد، اما به‌غیر از این هنرمند به ترتیب طراحی روی شیشه‌ی منیر فرمانفرماییان با ۱۳ میلیارد و اثری بدون عنوان از سهراب سپهری به قیمت ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ تومان و همچنین اثری از حسین زنده‌رودی به قیمت ۱۱ میلیارد پس از تناولی به عنوان گران‌ترین آثار فروخته شده‌ی این دوره از حراج شناخته می‌شوند.

این ارقام در حالی به ثبت رسیده است که در حراج سیزدهم فروش اثری از آیدین آغداشلو به قیمت ۱۲ میلیارد تومان بسیاری را شگفت زده کرده بود.

رکورد حراج تهران شکسته شد

شاعر نشسته ـ گران ترین اثر حراجی پانزدهم

آثار کدام هنرمندان بالای یک میلیارد به فروش رفتند؟

در پانزدهمین دوره حراج تهران، تعداد قابل توجهی از آثار اگرچه لقب گران‌ترین اثر به آن‌ها تعلق نگرفت؛ اما بالای یک میلیارد به فروش رسیدند.

از جمله هنرمندانی که آثارشان در این دوره بالای یک میلیارد تومان به فروش رسید، می‌توان به نصرالله افجه‌ای، محمدعلی ترقی‌جاه، رضا درخشانی، عبدالرضا دریابیگی، قاسم حاجی‌زاده، ژازه تباتبایی، صادق تبریزی، محمد احصایی، سهراب سپهری، مسعود عربشاهی، محسن وزیری‌مقدم، ایرج اسکندری، سیراک ملکونیان، حسین کاظمی، کوروش شیشه‌گران، منصور قندریز، فریده لاشایی، پرویز کلانتری، جعفر روح‌بخش، توکل اسماعیلی، منوچهر یکتایی، ناصر عصار، بهمن محصص، بهمن دادخواه و ابوالقاسم سعیدی اشاره کرد.

رکورد حراج تهران شکسته شد

اثر بدون عنوان سهراب سپهری / تاریخ خلق اثر دهه ۱۳۴۰

نقطه قابل ذکر این دوره از حراج چه بود؟

این دوره از حراج به دو دلیل در مقایسه با دوره‌ چهاردهم و حتی دوره های قبلی اهمیت دارد. اول به دلیل اینکه تمامی آثار ارائه شده خریداری شدند و دوم افزایش رقم کلی فروش در مقایسه با دوره قبل است.

چهاردهمین دوره حراج تهران با مجموع فروش ۴۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان به پایان رسیده بود که رقم فروش در مقایسه با حراج سیزدهم به کمتر از نصف رسیده بود.

علیرضا سمیع‌آذر ـ مدیر حراج تهران ـ در همین راستا به خبرنگار ایسنا گفت: «این دوره حراج نشان می‌دهد که هنوز هم مجموعه‌داران آثار هنری و به‌ طور کلی مراکز هنری علاقه ویژه‌ای به اساتید مدرنیست ایران دارند و وقتی که آثار شاخص آنان در حراج ارائه شود، رقابت بالایی برای به دست آوردن آنان شکل خواهد گرفت.»

و اما حاشیه‌ها

پانزدهمین دوره حراج تهران را اولا به دلیل رکورد رقم کلی فروش و دوما به دلیل گران‌ترین اثر فروخته شده که متعلق به یک هنرمند در قید حیات است، نمی‌توان بی‌حاشیه دانست.

علاوه بر دو مورد ذکر شده یکی از مواردی که توجهات را در حین اجرای مراسم به خود جلب می‌کرد، خالی شدن سالن مملو از جمعیت پس از به فروش رسیدن اثر پرویز تناولی بود. گویی خریداران حاضر در حراج چشم انتظار داشتند که رقم گران‌ترین اثر تخمین زده شده‌ی حراج را رویت کنند.

رکورد حراج تهران شکسته شد

شیراز اثر منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان/قیمت فروش ۱۳ میلیارد ریال

آنچه در ادامه می خوانید شرحی از برخی آثار میلیاردی حراج تهران است:

در پانزدهمین مراسم حراج تهران عنوان گران ترین اثر، به پرویز تناولی اختصاص پیدا کرد که با رقم ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. این اثر با عنوان «شاعر نشسته» با کمینه و بیشینه ۱۲ـ ۱۴ میلیارد تومان پیشتر هم بیشترین قیمت تخمین زده شده در این حراج را به خود اختصاص داده بود. مجسمه ساخته تناولی در سال ۱۳۸۸ به صورت تک نسخه در ابعاد ۵۸×۵۳×۱۴۲ سانتی متر با متریال برنز خلق شده است.

همچنین اثر حجمی برنز و چوب پرویز تناولی که متعلق به مجموعه دکتر ایرج اعتصام است، ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

رکورد حراج تهران شکسته شد

پس از فروش ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی مجسمه تناولی، اثری از منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان با عنوان شیراز (طراحی با شیشه) ۱۳ میلیارد تومان فروخته شد و نگاه ها را به خود جلب کرد. رقم پیش بینی شده اولیه برای شیراز ۸ تا ۹ میلیارد بود. اثر در سال ۱۳۸۸ با تکنیک آیینه‌کاری و گچ روی چوب در ابعاد ۱۵۰×۷۲ سانتیمتر خلق شده است.

از این هنرمند اثر دیگری با عنوان «تنوع شش ضلعی» هم ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

در پانزدهمین حراج تهران اثر حسین زنده رودی متعلق به سال ۱۳۵۲ از گران ترین ها بود و به قیمت ۱۱ میلیارد تومان فروخته شد. در این اثر هنرمند با تهی‌کردن کلام و نوشتار از معنا، مبانی زیبایی‌شناختی و ساختار فرهنگ تصویری ایرانی‌ ـ اسلامی را دگرگون ساخته است تا اثرش در مرز میان نقاشی و نوشتار بایستند.

در حراجی پانزدهم باز هم سهراب سپهری از گران ها بود و آثاری از او به قیمت های ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان (تابلوی نقاشی بدون عنوان از مجموعه تنه‌های درخت) و ۶ میلیارد تومان چکش خوردند.

از دیگر آثار گران حراجی پانزدهم تابلوی نقاشی رنگ روغن روی بوم اثر کوروش شیشه‌گران بود که به قیمت ۵ میلیارد تومان فروش رفت. این تابلوی بدون عنوان با تکنیک رنگ‌روغن روی بوم خلق شده است.

تابلوی رنگ روغن منصور قندریز که در سال ۴۳ روی گونی با عنوان «ترکیب بندی» خلق کرده است، در این حراجی ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

تابلوی نقاشی بدون عنوان فریده لاشایی که سال ۱۳۸۶ خلق شده هم ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

همچنین تابلوی نگارگری سه لته‌ای «شکار آبی آسمان» اثر رضا درخشانی که در سال ۱۳۹۳ هم در سومین حراج تهران ارایه شده بود، ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان فروش رفت.

مجموعه شکار در واقع گستره جست‌وجوی عصری و محتوایی رضا درخشانی در نگارگری ایرانی است که همواره یکی از منابع الهام آثار وی بوده است.

در حراج پانزدهم تهران اثر بدون عنوان منوچهر یکتایی که با ابعداد ۱۰۰ در ۱۱۰ و تکنیک رنگ‌روغن روی بوم خلق و سال ۲۰۱۷ در حراج ساتبیز لندن و در سال ۱۳۹۷ در نهمین حراج تهران ارائه شده است، ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

همچنین تابلوی نقاشی خط «یزدان» اثر سیدمحمد احصایی که با تکنیک رنگ‌روغن و ورق طلا روی بوم در سال ۱۳۹۸ خلق شده است، ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان چکش خورد. این اثر در مارچ ۲۰۲۱ در حراج بونامز لندن (آنلاین) ارایه شده بود.

در این حراجی اثری با عنوان «باستانی» از پرویز کلانتری ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروخته شد. در این اثر کلانتری یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی ایران یعنی «ارگ بم» را نقاشی کرده است. تصویری خاطره‌انگیز از بزرگترین بنای خشتی جهان که خود یادآور عظمت ارگ‌های باستانی و نمادی از استواری و هویت فرهنگی ایرانی بود.

اثر دولته ای «شب و روز» از سیراک ملکونیان که در سال ۲۰۱۴ در حراج کریستیز دوبی ارائه شده بود، در حراجی امسال تهران ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

در مراسم جمعه شب، اثر مسعود عربشاهی در ابعاد ۱۵۵×۱۵۵ سانتیمتر، ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروش رفت و اثر بدون عنوان محسن وزیری مقدم با تکنیک رنگ‌روغن و شن روی بوم، ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

امشب اثر بدون عنوان صادق تبریزی که از تکنیک اکریلیک روی بوم در خلق آن بهره گرفته شده، به قیمت ۲ میلیارد تومان به فروش رسید. همچنین اثر دیگری از این هنرمند با عنوان «سقاخانه» که در دهه ۱۳۶۰ خلق شد، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

تابلوی رنگ روغن روی بوم و بدون عنوان ابوالقاسم سعیدی هم با قیمت پایه ۲ میلیارد تومان به فروش رسید.

همچنین اثر غیرحجمی ژازه تباتبایی که در پنجمین حراج تهران نیز حضور داشت، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروش رفت. از ژازه تباتبایی اثری دیگر با عنوان «درویش» (مجسمه فلزی) ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر حجمی فلزی این هنرمند هم ۵۵۰ میلیون تومان به فروش رسید.

اثر بدون عنوان حسین کاظمی که در اکتبر ۲۰۱۰ در حراج کریستیز دوبی و در سال ۱۳۹۷ در نهمین حراج تهران ارائه شده بود، یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان فروخته شد.

در جریان پانزدهمین حراج تهران، تابلوی «پهلوانان» اثر قاسم حاجی زاده که در حراج کریستیتز دوبی و هشتمین حراج تهران حضور داشته، یک میلیارد تومان فروش رفت.

از دیگر آثاری که بالای یک میلیارد فروش رفت، تابلوی نقاشی خط نصرالله افجه‌ای بود که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد. در این اثر افجه‌ای کمپوزیسیون‌های نقاشیخط خود را که ترکیبی از خطوط کوفی و نوعی محقق متمایل به نسخ هستند، با الهام از زیبایی‌شناسی یک فرم مواج و رها، در سطور موازی و تکرارشونده با ظرافت و کیفیتی نظام‌یافته به تصویر کشیده است.

رکورد حراج تهران شکسته شد

اثر افجه ای که به عنوان اولین اثر حراج پانزدهم چکش خورد

نقاشی رنگ روغن بدون عنوان از محمدعلی ترقی‌جاه از دیگر آثار با فروش بالای یک میلیارد بود که با قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد. هنرمند این اثر را در سال ۱۳۸۰ خلق کرده است.

تابلوی چهار لته‌ای «عقل سرخ» اثر ایرج اسکندری که در سال ۱۴۰۰ خلق شده و ترکیب موارد روی تخته است، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

در این حراجی اثر عبدالرضا دریابیگی با قیمت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

پانزدهمین دوره حراج تهران امروز ـ جمعه ـ ۲۴ دی ماه ۱۴۰۰ در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد و نهایتا با مجموع به فروش ۱۵۸ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان به کار خود پایان داد.

فرهیختگان نیز درباره نحوه قیمت گذاری این آثار نوشت:  طی ۱۴ دوره حراج تجسمی تهران، میلیاردها تومان پای معامله تابلوهایی پرداخت شده که نه با ملاک‌ها و معیارهای هنری، بلکه با شیوه معروف به «اقتصاد سفته‌ای» قیمت‌گذاری شده‌اند و قیمت این تابلوها هم نه با ارزش‌گذاری منتقدان و کارشناسان نقاشی، بلکه با کل‌کل صوری سوداگران تعیین می‌شود. کالاهایی که ارزش هنری آنها با معیارهای هنری قابل‌اثبات نیست، چطور و با چه انگیزه‌ای با این رقم‌های سرسام‌آور معامله می‌شوند؟

چرا مشتریان و فروشندگان این آثار تقریبا ثابت هستند و مرتب قیمت‌ها بالا می‌رود؟ کالاهای دست‌دوم که نه ارزش مولد دارند و نه ارزش خدماتی؛ و حتی ارزش آنها جزء GDP کشور هم محاسبه نمی‌شود، چطور در این بازار مکاره دچار تورم قیمتی می‌شوند و بی‌اینکه چیز جدیدی به همین مجموعه اضافه شود، مرتب به ارزش «هیچ» اضافه می‌شوند؟ خلق پول، پولشویی، بازی با قیمت ارز و مسائل مختلف دیگری از این دست را می‌توان منشأ اصلی و انگیزه بنیادین برای برپایی چیزی مثل حراج تهران دانست.

در این راستا برشی از سریال هیولا و آقازاده که نحوه قیمت‌گذاری‌های آثار شبه‌هنری در حراجی‌ها را به نقد می‌کشد‌ را ببینید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
00:27 - 1400/10/25
کیا اینقد پول داشتن؟
یا اینقد پول داشتن که بشورن؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
پولهای بادآورده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
پولشویی
Iran (Islamic Republic of)
00:28 - 1400/10/25
مسخره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
واقعا تآسف داره،نقاشی بچه‌ها از اینا قشنگ تر است
Iran (Islamic Republic of)
00:41 - 1400/10/25
دیروز تو شبکه ها فیلم دختر بچه میچرخید که آرزو داشت میوه بخوره امروز حراج ۱۵۸میلیاردی علی بزنه به کمرتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
این مملکت شده کلکسیونی از تمامی صفات ابلیس
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
دقیقا،انتظار دارند دولت کمک کنه،اینا باید کمک کنه
Iran (Islamic Republic of)
00:42 - 1400/10/25
کار سهراب ارزشش بالاست اما دست کیه آثارش داره میفروشه
Iran (Islamic Republic of)
00:42 - 1400/10/25
بخدا این تابلوها را کنار خیابون بگذارند یک نفر ۱۰۰ هزار تومان پول بابتش نمیده واقعا خنده داره کار این دنیا
Iran (Islamic Republic of)
00:44 - 1400/10/25
چقدر این پاکدل دوروست از اونور از دستاورد موفقیت کاذب میگه از اینور روحیه تجملاتی از حوادث هیچ وقت نمیگه
Iran (Islamic Republic of)
00:58 - 1400/10/25
جمع کنند این مسخره بازی رو
Iran (Islamic Republic of)
00:59 - 1400/10/25
اقازاده ها میخرن پولشون شسته بشه
Iran (Islamic Republic of)
01:06 - 1400/10/25
پولشویی عظیمی صورت گرفت .... حالا بگن پول نداریم بنزینو گرون کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
از دست حسود و غرغرو هستند
Iran (Islamic Republic of)
01:16 - 1400/10/25
مشخصات خریدار فروشنده جعلی نباشه
Iran (Islamic Republic of)
01:20 - 1400/10/25
اکثر این آثار به خاطر نام خالقشون به این قیمت فروخته میشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
صد درصد چون هوش مصنوعی هزاران بار بهتر از اینا نقاشی میکشه یه اثر رو امضای هنرمندش گرون میکنه
Iran (Islamic Republic of)
01:40 - 1400/10/25
میلی به مدیری میگفت شاعرا رو مسخره کن بعد به مجری میلی خودش پاکدل میگه اثر شاعر نشسته رو 14 میلیارد بفروش
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
02:43 - 1400/10/25
عجب پول مفت که به دست بیاد
Iran (Islamic Republic of)
03:22 - 1400/10/25
طرف کارش چیه که میتونه واسه نقاشی این ارقام و بده ؟
Iran (Islamic Republic of)
06:42 - 1400/10/25
یکی اینقدرپول داره که همچین آشغالایی را۱۳میلیاردمیخره یکی هم نون نداره که شکمش سیرکنه واقعا که عدالت بیدادمیکنه
Iran (Islamic Republic of)
07:38 - 1400/10/25
همه اش را خریدن مگه آلیسه
Iran (Islamic Republic of)
08:19 - 1400/10/25
وای به حال اون هایی که این پولهای کلان رو میدن برای آثار خط خطی
Iran (Islamic Republic of)
10:14 - 1400/10/25
خوش به حال خانواده سهراب هر سال یه نقاشی رو میکنن یه چند میلیاردی کاسب میشن
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1400/10/25
فیلم اقازاده رو دیده باشی میفهمی چه کارهایی داره انجام میشه تو این حراجها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر حسینی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر حسینی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر