سفره‌های افطاری را متفاوت بچینید!
۱۱۹۰۳۴
۱۴ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۹
۵۶۵۱۹
ماه، ماه مهمانی خداست و آماده کردن سفره‌های رنگین افطاری و مهمان‌نوازی در این ماه عزیز جزء آداب و رسوم دیرینه ما ایرانی‌هاست. آماده کردن سفره افطاری طبیعتا مثل تمام مراسم‌ دیگر آداب و رسومی مخصوص به خود دارد.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل:


نخستین گام در آداب پذیرایی افطار

ماه، ماه مهمانی خداست و آماده کردن سفره‌های رنگین افطاری و مهمان‌نوازی در این ماه عزیز جزء آداب و رسوم دیرینه ما ایرانی‌هاست. آماده کردن سفره افطاری طبیعتا مثل تمام مراسم‌ دیگر آداب و رسومی مخصوص به خود دارد و از انواع خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های مختلف برای پذیرایی در این سفره استفاده می‌کنیم. برای اینکه مروری بر هرچه بهتر پذیرایی کردن از روزه‌داران داشته باشیم انواع خوراکی‌های مختلف را برای‌تان دسته‌بندی کرده و توضیح می‌دهیم.

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت
نخستین گام افطار

همیشه برای باز کردن روزه، افراد مختلف عاداتی متفاوت دارند مثلا بعضی از افراد با آب‌جوش، چای یا خرما روزه باز می‌کنند یا بعضی‌ها به مقداری نمک اکتفا می‌کنند که بهتر است همیشه در سفره‌مان داشته باشیم.

هیچ چیز جای چای را نخواهد گرفت

چای جزء جداناشدنی سفره افطاری است و حتما مشتقاتی دارد که بنا به سلیقه می‌توانیم آن را با طعم‌های مختلف سرو کنیم. می‌توانیم چای را با دانه‌های هل و چوب دارچین دم‌کرده یا اینکه بعد از ریختن در فنجان روی آن یک غنچه گل محمدی بیندازیم.

از صبحانه کمک بگیریم

برای آماده کردن یک افطاری ساده در ابتدا حتما درنظر می‌گیریم که ظرفی شامل انواع پنیر، کره، خامه، مربا،‌عسل، حلوا ارده یا حلواشکری و خرما و مغز گردو آماده کنیم که در کنار آن نان‌های سنتی مثل سنگک سرو کنیم. حال می‌توانیم برای ارزش بخشیدن به این کار از انواع مرباهای متفاوت استفاده کنیم ولی حتما به این نکته دقت می‌کنیم که از مرباهایی استفاده کنیم که مناسب استفاده با نان و کره و چای باشند؛ مثلا مرباهایی مثل توت‌فرنگی، آلبالو، سیب و به مرباهایی هستند که از آنها برای صبحانه در کنار نان و کره استفاده می‌کنیم، اما مرباهای دیگر نیز داریم که به‌عنوان دسر در کنار چای از آنها استفاده می‌شود (مثل مربای کدوحلوایی، پوست هندوانه، مغز پسته و...).

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت

شاید سالی یک​بار سراغ​شان می‌رویم

دسته دیگر از خوراکی‌های قابل توجه در افطار که در گروه شیرینی‌ها قرار می‌گیرند دسرهای سنتی هستند مانند انواع حلواهای مختلف مثل ترحلوا که با آرد برنج تهیه می‌شود و حلوای آرد گندم، حلوای پسته و... که بسیار پرطرفدار هستند.

دسرهای برنجی که پرطرفدارترین آنها شله زرد و شیربرنج هستند نیز می‌توانند مکمل سفره رنگین باشند.  به‌عنوان دسته دیگر از دسرهای سنتی می‌توان فرنی و مسقطی را نام برد که همراهی مناسب برای کنار چای از افطار تا سحر هستند.

میوه‌های تابستانی

فصل تابستان است و سرو نوشیدنی‌های رنگی و مختلف با میوه‌های فصل علاوه بر اینکه می‌تواند خیلی دلچسب و مطبوع باشد حتما مقوی و سرشار از ویتامین‌های مختلف برای یک فرد روزه‌دار است. اسموتی میوه‌های مختلف مثل توت‌فرنگی، زردآلو، آناناس و انبه یا حتی تهیه آبمیوه‌های ساده مثل آب طالبی یا آب هندوانه می‌تواند بهترین گزینه برای افطار در این فصل گرم باشد. حالا که این ماه مبارک در فصلی است که فراوانی میوه در آن دلربایی می‌کند پس ظرفی بزرگ از میوه‌های مختلف و رنگی فصل را در بهترین جای سفره قرار می‌دهیم.  تمامی این کارها بهانه‌ای است برای دور هم جمع کردن عزیزان و لذت بردن از آماده کردن افطاری برای جمع روزه‌داران.

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت

پرسه زدن در شیرینی ​ها کافی است

علاوه بر شیرینی‌ها و مشتقاتی که برای نان و چای درنظر گرفتیم حال با غذاهای سبک می‌توانیم پذیرایی‌مان را کامل‌تر کنیم. مثلا انتخابی از دسته کتلت‌ها، شامی‌ها و کوفته‌ها می‌توانند گزینه مناسبی برای مرحله بعد از شیرینی‌​ها باشند. مثلا در تبریز مرسوم است حتما در سفره‌های افطار از کوفته تبریزی استفاده می‌کنند که میان آن جوجه درسته شکم‌پر و تخم‌مرغ پخته می‌گذارند و جالب است بدانید برای سرو کوفته در کاسه‌های گود، آب کوفته را تقسیم می‌کنند و با تکه‌های نان می‌خورند و سپس کوفته را جداگانه بریده و سرو می‌کنند که این می‌تواند خود جایگزینی مناسب برای شام روزه‌داران باشد. اما اگر چنین چیزی نداشتیم مثلا خواستیم از نوعی کتلت یا شامی استفاده کنیم قراردادن نوعی آش یا سوپ در سفره خالی از لطف نیست. در صفحات آشپزی این شماره دستور پخت نوعی آش مربوط به کشور ترکیه را برای‌تان شرح داده‌ام که پیشنهاد می‌کنم حتما آن را تهیه کنید و از صرف آن در کنار اطرافیان‌تان لذت ببرید.

باميه عسلي

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت

مواد لازم

  •    آرد: 160 گرم
  •    آب:250 ميلي‌ليتر
  •    كره :70 گرم
  •    شكر: 3 قاشق سوپ‌خوري
  •    تخم‌مرغ: 3 عدد
  •    وانيل: یک‌چهارم قاشق چاي‌خوري
  •    روغن مايع: 2 قاشق سوپ‌خوري

روش تهيه:

1. ابتدا كره و آب را در ظرف مناسبي ريخته و روي حرارت قرار مي‌دهيم تا كره ذوب شود. شكر را به آن اضافه كرده و مخلوط مي‌كنيم. وقتي مواد به جوش آمد آرد را به مواد اضافه كرده و از روي حرارت برمي‌داريم، هم مي‌زنيم تا خمير گلوله شود (آرد را حتما يكجا به مواد اضافه كنيد تا به خوبي مخلوط شود).

2. خمير گلوله شده را به ظرفي ديگر منتقل كنيد تا كمي خنك شود سپس يكي، يكي تخم‌مرغ‌ها را به مواد اضافه كرده و بعد از اضافه كردن هر دانه از آنها مواد را به خوبي با همزن برقي مي‌زنيم تا كاملا يكدست شود (وانيل را به همراه اولين تخم مرغ اضافه كرده و مخلوط كنيد).   خمير به دست آمده را داخل قيف ريخته و به صورت تکه‌های گلوله‌ای‌شکل داخل روغن فراوان و داغ شده ریخته و سرخ  كنيد، بامیه‌ها را از روغن خارج کرده و براي روی آنها از عسل استفاده مي‌كنيم، اگرغلظت عسل مناسب بود كه به همان شكل استفاده کنید ولي اگر عسل غليظي در دسترس داشتيد كه كار كردن با آن سخت بود چند قاشق از آن را داخل ظرفي فلزي مثل استيل يا لعابي ريخته و روي بخار آب جوش قرار دهيد تا كمي نرم و قابل استفاده شود سپس  شيريني‌ها را در ظرفي قرار داده
 و براي تزيين روي آن را  پودر پسته بپاشید.

خمیر باقلوای استانبولی

نوعی خمیر یوفکاست که بسیار نازک بوده و برای انواع روش‌های مختلف در آشپزی و شیرینی‌پزی استفاده بسیار خوبی دارد. معمولا این نوع خمیر یوفکا را به شکل آماده از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های لوازم قنادی تهیه می‌کنیم. نمی‌توان گفت آماده کردن این خمیر در منزل امکان‌پذیر نیست اما زحمت بسیار زیادی دارد و نازک‌ کردن تا این حد خمیر بدون دستگاه و با وردنه کار بسیار سختی است. دستگاه‌های جدیدی که این خمیر با آن تولید می‌‌شود به طرز عجیبی خمیرها را نازک می‌کند.

سوشیربرنج

برای شکل دادن شیر  برنج در این عکس از وسیله‌ای به نام «rice cube» استفاده کردم که برای شکل دادن سوشی از آن استفاده می‌شود.

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت

آماده کردن حلوا با آرد نان سنگک

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت

حتما دقت کرده‌اید که در روش تهیه حلوای سنتی تاکید بر آن دارم که از آرد نان سنگک استفاده کنید. حال باید به نکته‌ای در این‌باره اشاره کنم. در چند سال اخیر آردهایی که از نانوایی تهیه می‌کنیم به اندازه قبل سبوس ندارند و سفید هستند و این باعث می‌شود که حلوا خیلی نرم شود. اگر تمایل به آماده کردن حلوایی دارید که زبری آن روی زبان احساس شود باید مقداری سبوس اضافه یا آردی به نام آرد کلوچه سمنان به آن اضافه کنید تا حلوای‌تان کمی زبرتر شود. البته لازم به ذکر است خوب سرخ کردن این آرد نیز باعث زبرتر شدن این حلوا می‌شود.

راویولی جایگزین مناسب برای مانتی

راهنمای چیدن سفره های افطاری متفاوت

اگر دستور درست کردن آش مانتی را به دقت مطالعه کرده‌ باشید شاید متوجه شوید که مانتی نوعی راویولی است که فقط ظاهر آن متفاوت است. درواقع به نظر من نوعی خوراک یکسان است که در ایتالیا آن را راویولی و در ترکیه آن را مانتی می‌نامند. اگر وقت یا حوصله زیادی برای پیچیدن مانتی‌ها ندارید، می‌توانید از راویولی‌های آماده شرکت کاله به جای مانتی در این آش استفاده کنید. فقط دقت کنید نوعی از راویولی باشد که مایه میانی آن گوشتی است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج